Άρβυλα ( Αγορά )

View attachment 11485 Γι αυτά εδώ τα αρβυλα τι άποψη εχετε;;; αξίζουν τα 300 + που κοστίζουν; τα δοκίμασε κάποιος;
Τα εχει ξαδερφος μου παγανιερης ενα χρονο....πολυ καλο και στεγανο.....και το υφασμα ουτε καν φθορα....
 
Τα εχει ξαδερφος μου παγανιερης ενα χρονο....πολυ καλο και στεγανο.....και το υφασμα ουτε καν φθορα....
Γνώμη μου είναι ότι το παπούτσι, όσον αφορά την αντοχή του, δοκιμάζεται στην πέρδικα και όσον αφορά την στεγανότητά του στην μπεκάτσα ή στην παγάνα.
 
Γνώμη μου είναι ότι το παπούτσι, όσον αφορά την αντοχή του, δοκιμάζεται στην πέρδικα και όσον αφορά την στεγανότητά του στην μπεκάτσα ή στην παγάνα.
Δεν διαφωνω.....απλα το παιδι ειναι απο τους ανθρωπους που καταστρεφουν παπουτσια....ατσαλος στο περπατημα. .sarcastic. ...δεν ξερω αν σας εχει τυχει τετοιος φιλος ποτε....γιαυτο κ λεω οτι αντεχουν...τα meindl τα βγαζει off σε 2 χρονια....
 
Δεν διαφωνω.....απλα το παιδι ειναι απο τους ανθρωπους που καταστρεφουν παπουτσια....ατσαλος στο περπατημα. .sarcastic. ...δεν ξερω αν σας εχει τυχει τετοιος φιλος ποτε....γιαυτο κ λεω οτι αντεχουν...τα meindl τα βγαζει off σε 2 χρονια....
Σε μια σεζόν κάνω τη σόλα άχρηστη.
Δεύτερη δεν με βγάζει στο άρβυλο που πάω πέρδικα.
Θα το προσπαθήσω σε αυτό που έχω τώρα αλλά θα είναι μάλλον επικίνδυνο.

Θα βλέπω συμπεριφορά κι αν κρίνω ότι είναι πολύ χάλια θα την αλλάξω.

Αν την αλλάξω θα ψάξω για κάποια άλλη σόλα.

Θα δείξει το πράγμα.

Αυτό που έχω παρατηρήσει σε αυτή τη σόλα είναι ότι δεν τρώγεται μονόπλευρα.
Το φαγωμα της είναι ομοιομορφο.

Σε όλα τα άλλα αρβυλα φαινόταν το μονοπλευρο φαγωμα απ τις κλίσεις στο βουνό.

Δεν ξέρω βεβαια αν ευθύνεται ότι ταιριάζει ίσως το συγκεκριμένο άρβυλο στον τρόπο που πατάω.
Screenshot_20200329-230033_Gallery.jpg
 
Σε μια σεζόν κάνω τη σόλα άχρηστη.
Δεύτερη δεν με βγάζει στο άρβυλο που πάω πέρδικα.
Θα το προσπαθήσω σε αυτό που έχω τώρα αλλά θα είναι μάλλον επικίνδυνο.

Θα βλέπω συμπεριφορά κι αν κρίνω ότι είναι πολύ χάλια θα την αλλάξω.

Αν την αλλάξω θα ψάξω για κάποια άλλη σόλα.

Θα δείξει το πράγμα.

Αυτό που έχω παρατηρήσει σε αυτή τη σόλα είναι ότι δεν τρώγεται μονόπλευρα.
Το φαγωμα της είναι ομοιομορφο.

Σε όλα τα άλλα αρβυλα φαινόταν το μονοπλευρο φαγωμα απ τις κλίσεις στο βουνό.

Δεν ξέρω βεβαια αν ευθύνεται ότι ταιριάζει ίσως το συγκεκριμένο άρβυλο στον τρόπο που πατάω.
View attachment 11537
ηεση δεν παιζεσαιιιι φιλεμου στελιοοο,,,θελης ελπηστριεςςς,
 
ηεση δεν παιζεσαιιιι φιλεμου στελιοοο,,,θελης ελπηστριεςςς,
και εγω τα μποτακιαμου τα τρωο στο δεξι ποδι στην φτερνα λογο του οτι δεν εχω ΑΛΦΑΔΙΑ στην μεσημου.think. πηγα σε γιατρο καλοο και μου ειπαι καπια πραγματα πως να βελτιωσο το πρωβλημααααα αλα μετα απο 2 3 χρονια ξανα τα ειδιααα .sex hard. ασταααα
 
και εγω τα μποτακιαμου τα τρωο στο δεξι ποδι στην φτερνα λογο του οτι δεν εχω ΑΛΦΑΔΙΑ στην μεσημου.think. πηγα σε γιατρο καλοο και μου ειπαι καπια πραγματα πως να βελτιωσο το πρωβλημααααα αλα μετα απο 2 3 χρονια ξανα τα ειδιααα .sex hard. ασταααα
Σάκη και ερπύστριες πάλι αχρηστες θα τις κάνω.

Χαχαχα

Γι αυτό που λες φταίει ο τροπος που πατάς.

Αν δεις το σχήμα που ανέβασα πιο πάνω δείχνει πως λέγετε το πάτημα του κάθε ανθρώπου.

Αν το ψάξεις θα δεις ότι στα αθλητικά παπούτσια για παράδειγμα του τρεξίματος σου κάνουν πελματογραφημα σε κάποια μαγαζιά και μετά σου προτείνουν πιο παπουτσι να πάρεις ανάλογα τον τρόπο που πατάς.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τα αρβύλα.

Πάντως αυτό βοηθάει πολύ στα αθλητικά.

Διότι το παπούτσι είναι ενισχυμένο εκεί που παταμε και δέχεται τη φθορά.
Και βοηθάει να πατάμε ίσια.
 
Σάκη και ερπύστριες πάλι αχρηστες θα τις κάνω.

Χαχαχα

Γι αυτό που λες φταίει ο τροπος που πατάς.

Αν δεις το σχήμα που ανέβασα πιο πάνω δείχνει πως λέγετε το πάτημα του κάθε ανθρώπου.

Αν το ψάξεις θα δεις ότι στα αθλητικά παπούτσια για παράδειγμα του τρεξίματος σου κάνουν πελματογραφημα σε κάποια μαγαζιά και μετά σου προτείνουν πιο παπουτσι να πάρεις ανάλογα τον τρόπο που πατάς.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τα αρβύλα.

Πάντως αυτό βοηθάει πολύ στα αθλητικά.

Διότι το παπούτσι είναι ενισχυμένο εκεί που παταμε και δέχεται τη φθορά.
Και βοηθάει να πατάμε ίσια.
φιλεμου στελιο πιων να πιστεψω;; το γιατρο ,,τον αντιπρωσοπω που πουλαη ανατωμηκο μποτακι;; 300ασααα ευρω και σου λεη εισαι οκ οκ εχω παρη και της σηρας μποτακια που για 2 3 το πωλη χρονια ειτανε πωλη καλααα να μην πω φηρμα,,,,,,τελως παντως οτι πληρωνης περνηςςςς τα ποδιαμας πρεπη να τα πρωσεχουμε σε ολεσμας της αθλητικεσμας δραστιριοτητεςς και να τα χωνουμε τα ευρωωωω ;) ;)
 
φιλεμου στελιο πιων να πιστεψω;; το γιατρο ,,τον αντιπρωσοπω που πουλαη ανατωμηκο μποτακι;; 300ασααα ευρω και σου λεη εισαι οκ οκ εχω παρη και της σηρας μποτακια που για 2 3 το πωλη χρονια ειτανε πωλη καλααα να μην πω φηρμα,,,,,,τελως παντως οτι πληρωνης περνηςςςς τα ποδιαμας πρεπη να τα πρωσεχουμε σε ολεσμας της αθλητικεσμας δραστιριοτητεςς και να τα χωνουμε τα ευρωωωω ;) ;)
Σίγουρα υπάρχουν πολύ ακριβά αρβύλα που δεν δικαιολογούν τα λεφτά που κοστίζουν.

Υπάρχουν και κάποια που τα δικαιολογούν....

Υπάρχουν επίσης φθηνά μποτάκια που κάνουν καλή δουλειά και αλλά που είναι για πέταμα.

Επίσης δεν βολεύουν όλους όλα και δεν κάνουν όλα για όλους.

Άλλες ανάγκες αλλά πορτοφόλια,Αλλά γούστα στην εμφάνιση κτλ....

Όπως τα ίδια ισχύουν και για τα όπλα και για τις γυναίκες και για όλα.

Το πιο ωραίο είναι το πόσο ίδιοι αλλά και πόσο διαφορετικοί είμαστε.

Φαντάζεσαι ένα κόσμο ιδιο;

Δεν θα είχε καμία ουσία.

Τέλος....ακούμε και το γιατρό....ακούμε και τον έμπορο...Και το φίλο...Και τον άγνωστο αλλά στο τέλος εμείς πρέπει να επιλέγουμε ανάλογα τις ανάγκες μας.
 
Σίγουρα υπάρχουν πολύ ακριβά αρβύλα που δεν δικαιολογούν τα λεφτά που κοστίζουν.

Υπάρχουν και κάποια που τα δικαιολογούν....

Υπάρχουν επίσης φθηνά μποτάκια που κάνουν καλή δουλειά και αλλά που είναι για πέταμα.

Επίσης δεν βολεύουν όλους όλα και δεν κάνουν όλα για όλους.

Άλλες ανάγκες αλλά πορτοφόλια,Αλλά γούστα στην εμφάνιση κτλ....

Όπως τα ίδια ισχύουν και για τα όπλα και για τις γυναίκες και για όλα.

Το πιο ωραίο είναι το πόσο ίδιοι αλλά και πόσο διαφορετικοί είμαστε.

Φαντάζεσαι ένα κόσμο ιδιο;

Δεν θα είχε καμία ουσία.

Τέλος....ακούμε και το γιατρό....ακούμε και τον έμπορο...Και το φίλο...Και τον άγνωστο αλλά στο τέλος εμείς πρέπει να επιλέγουμε ανάλογα τις ανάγκες μας.
πολυ σωστα τα ειπες.
 
Σάκη και ερπύστριες πάλι αχρηστες θα τις κάνω.

Χαχαχα

Γι αυτό που λες φταίει ο τροπος που πατάς.

Αν δεις το σχήμα που ανέβασα πιο πάνω δείχνει πως λέγετε το πάτημα του κάθε ανθρώπου.

Αν το ψάξεις θα δεις ότι στα αθλητικά παπούτσια για παράδειγμα του τρεξίματος σου κάνουν πελματογραφημα σε κάποια μαγαζιά και μετά σου προτείνουν πιο παπουτσι να πάρεις ανάλογα τον τρόπο που πατάς.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τα αρβύλα.

Πάντως αυτό βοηθάει πολύ στα αθλητικά.

Διότι το παπούτσι είναι ενισχυμένο εκεί που παταμε και δέχεται τη φθορά.
Και βοηθάει να πατάμε ίσια.
Μεγάλη κουβέντα. Από όταν κατάλαβα ότι έχω υπερπρηνισμο και άρχισα να αγοράζω αθλητικά stability είδα μεγάλη διαφορά σε πόνους σε γόνατα και μέση και μεγαλύτερη σιγουριά στο πάτημα...
 
Τα έχει κανένας να μας πει γνώμη;
Συγκριτικά με τα Aku Conero τι λέτε;
@panagiotis_xios εχει τα crispi lapponia!
Μαλακη σολα,ευκαμπτη, με βαρος σε νο 44 590γρ.
Τωρα το aku conero ειναι σε αλλη κατηγορια,στις ακαμπτες σολες!
Και οσο για το βαρος που γραφει το aku,σιγουρα προσθεσε αλλα 100-120γρ για πραγματικο βαρος!
 
καλησπέρα στ παρέα
μετά από ένα σχεδόν μήνα με τα crispi laponia μπορώ να γράψω εντυπώσεις τα αρβύλα είναι πραγματικά ελαφρά σαν να φορές σπορτεξ απολύτως στεγανά δε παίρνουν νερό με τίποτα ακόμα και μετά από 5ωρες συνεχώς μουσκεμενα το μόνο π δεν ξέρω είναι τι συμπεριφορά θα χουν στην πέτρα γιατί φοβάμαι μήπως λόγω ραφων ξεφτισουν γρήγορα εγώ τα καλά μόνο σε μπράτσα και σε ενα περπατητο τσιχλας τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους κυνηγάνε μπεκατσα και τσίχλα.σε κάμπους κτλ
αυτό π δε μ'αρέσει είναι ότι η εταιρεία δε βγάζει μισά νούμερα για να μπορείς να επιλέξεις καλύτερα μεγεθος
Εγώ τα χα πάρει πέρισυ εδώ είχα γράψει εντυπώσεις
 
@panagiotis_xios εχει τα crispi lapponia!
Μαλακη σολα,ευκαμπτη, με βαρος σε νο 44 590γρ.
Τωρα το aku conero ειναι σε αλλη κατηγορια,στις ακαμπτες σολες!
Και οσο για το βαρος που γραφει το aku,σιγουρα προσθεσε αλλα 100-120γρ για πραγματικο βαρος!
Εγώ τα χα πάρει πέρισυ εδώ είχα γράψει εντυπώσεις
Ως προς το θέμα της σόλας με προβληματίζει το αν η μαλακή σόλα μετά από πολύωρο περπάτημα σε επίπεδο έδαφος μεν, αλλά με πολλές πέτρες δημιουργεί πρόβλημα. Όχι ως προς την αντοχή, αλλά ως προς τον πόνο στα πόδια
 
Ως προς το θέμα της σόλας με προβληματίζει το αν η μαλακή σόλα μετά από πολύωρο περπάτημα σε επίπεδο έδαφος μεν, αλλά με πολλές πέτρες δημιουργεί πρόβλημα. Όχι ως προς την αντοχή, αλλά ως προς τον πόνο στα πόδια
Η πετρα χρειαζεται σκληρη,ακαμπτη σολα,ωστε να μην δημιουργει την κατασταση που γραφεις!
Η μαλακη σολα ειναι για ηπιοτερα terrain,χωματινα εδαφη επι τω πλειστω!
 
Ψάχνοντας βρήκα αυτή την προσφορά για όποιον ενδιαφέρεται;
https://www.decathlon.com.gr/gr_en/men-s-lowa-renegade-shoes-en-sx8127214.html
Αυτά τα έχω εδώ και 3-4 χρόνια, είναι πολύ άνετα και παρότι σε πολύ καλή κατάσταση ακόμα, ψάχνομαι και για κάτι άλλο... Ίσως τα Meindl Paradiso να είναι επίσης καλή επιλογή...
 
Back
Top