Άρβυλα ( Αγορά )

Σε μεγάλη εκτίμηση έχω τα aku τα είχε φέρει πρώτα τοsurvival στο Μοναστηράκι πριν καμία 15 χρόνια πήρα ένα ζευγάρι τότε δεν θυμάμαι μοντέλο γιατί ηταν οικονομικό χωρίς ραφές δερμα μονοκοματο αδιάβροχο. Πιστέψτε με το πέταξα πριν 2με τρία χρόνια γιατί έμπασε νερό αγόρασα ένα Columbia από Αμερική 170 ευρώ στον δεύτερο χρόνο με λίγη χρήση έβαλε νερό. Το ακριβό δεν είναι πάντα ιδανικό υπάρχουν οικονομικά που θα αντέξουν εξίσου καλά θέλει ψαξιμο
 
σήμερα παρέλαβα τα αρβύλα από το τακούνι star έβαλαν και λάστιχο περιμετρικά η σόλα ξανά vibram διαφορετική από αυτή π.μ βάλανε πριν 2 χρόνια στα αλλα







για να δούμε πως θα πανε
εχω την εντυπωση οτι σου εβαλε ενα νουμερο μεγαλυτερη σολα . πολλοι το ζητανε γιατι με την αλλαγη απο "μαμα" στενευει λιγο το αρβυλο. Δεν εχουν κανενα προβλημα ,ειναι μονο εμφανισης γιατι φαινεται γυρω γυρω ο αφρος - κολλα πολυουρεθανης (αναγλυφο, σαν τα εμφανη μπετα ). Το κανουν και μονοι τους γιατι ακουνε γκρινιες για στενεμα μετα ή αν δεν εχουν το σωστο νουμερο.
 
εχω την εντυπωση οτι σου εβαλε ενα νουμερο μεγαλυτερη σολα . πολλοι το ζητανε γιατι με την αλλαγη απο "μαμα" στενευει λιγο το αρβυλο. Δεν εχουν κανενα προβλημα ,ειναι μονο εμφανισης γιατι φαινεται γυρω γυρω ο αφρος - κολλα πολυουρεθανης (αναγλυφο, σαν τα εμφανη μπετα ). Το κανουν και μονοι τους γιατι ακουνε γκρινιες για στενεμα μετα ή αν δεν εχουν το σωστο νουμερο.
Πολυ καλη πληροφορια για μεγαλητερη σολα θα το ζητησω ετσι και εγω
 
Παιδες σαν τα aku σχεση πιοτητας τιμης δεν εχει αθανατα
Οντως πολυ καλα αρβυλα..εχει ο πατερας μου τα zenith και ειναι πολυ ευχαριστημενος..στα γουρουνια με περπατημα πολυ και μεσα στο πυκνο δεν καταλαβαινει τιποτα..αλλα σε βραχωδη εδαφη και με πουρναρι οπως ειναι εδω στο νησι σαν τα diotto πιστευω δεν υπαρχει αν βεβαια δεν σε ενοχλει λιγο το βαρος
 
Εγώ πάντως έχω κάτι meindl burma καμιά 15 άρια χρόνια, τα πέρασα σόλες πριν 4 χρόνια, σε ένα μαγαζί στο περιστέρι, μου έκανε πολύ καλή δουλειά, 4 χρόνια τώρα δεν έχουν πάθει τίποτα και δεν βάζουν και στάγονα. Τα ειχα ακριβοπληρωσει τότε στον ΚΚαλκαντζακο, αλλά επειδή είναι μαγαζί που κινείται, ήταν νέα παρτίδα και έχουν βγάλει τα λεφτά τους χ3 τόσα χρόνια. Αν ξαναπάρω αρβύλα νομίζω θα πάρω τα ίδια, η παρόμοια πάλι απ το ίδιο μαγαζί για τους λόγους που έγραψα.
 
εχω την εντυπωση οτι σου εβαλε ενα νουμερο μεγαλυτερη σολα . πολλοι το ζητανε γιατι με την αλλαγη απο "μαμα" στενευει λιγο το αρβυλο. Δεν εχουν κανενα προβλημα ,ειναι μονο εμφανισης γιατι φαινεται γυρω γυρω ο αφρος - κολλα πολυουρεθανης (αναγλυφο, σαν τα εμφανη μπετα ). Το κανουν και μονοι τους γιατι ακουνε γκρινιες για στενεμα μετα ή αν δεν εχουν το σωστο νουμερο.
Ίσως να ισχύει γιατί παλιότερα την είχα πατήσει μου τα σχολίασαν κάπου αλλού και δεν έμπαινε μέσα το πόδι μ και χτυπούσαν τα δάκτυλα.μ μπροστά ,τους το χα τονίσει και στο άλλο ζευγάρι ότι δεν θέλω να αλλάξει τ νούμερο και όντως έτσι έγινε Ίσως το κάναν και σε αυτά
 
Μόλις αγόρασα αυτό το άρβυλο για να το κάνω δώρο στο δάσκαλο μου στο περδικοκυνηγι.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία διότι από 230€ που κόστιζε για χρόνια το πήρα σε προσφορά 159€ λόγο ότι είχαν μείνει 2-3 νούμερα μόνο.
Ο συγκεκριμένος περδικοκυνηγος είναι 65 χρονών περίπου.
Κυνηγάει κανονικά και αντέχει οποιαδήποτε διαδρομή θα άντεχα κι εγώ που είμαι 35 χρονών.
Τα χιλιόμετρα που έχει γράψει στο βουνό ίσως να μην τα έχει κάνει άλλος.
Και ποτέ δεν θα έδινε παραπάνω από 30€ για παπούτσια.
Ελπίζω να του κάνουν και να τα ευχαριστηθεί.

Να προσθέσω ότι στερήθηκα προσωπικά για να μπορέσω να κάνω αυτό το δώρο διότι οι καιροί είναι άστα....
ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ.
20200703_143241.jpg20200703_143309.jpg20200703_143323.jpg
 
Μόλις αγόρασα αυτό το άρβυλο για να το κάνω δώρο στο δάσκαλο μου στο περδικοκυνηγι.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία διότι από 230€ που κόστιζε για χρόνια το πήρα σε προσφορά 159€ λόγο ότι είχαν μείνει 2-3 νούμερα μόνο.
Ο συγκεκριμένος περδικοκυνηγος είναι 65 χρονών περίπου.
Κυνηγάει κανονικά και αντέχει οποιαδήποτε διαδρομή θα άντεχα κι εγώ που είμαι 35 χρονών.
Τα χιλιόμετρα που έχει γράψει στο βουνό ίσως να μην τα έχει κάνει άλλος.
Και ποτέ δεν θα έδινε παραπάνω από 30€ για παπούτσια.
Ελπίζω να του κάνουν και να τα ευχαριστηθεί.

Να προσθέσω ότι στερήθηκα προσωπικά για να μπορέσω να κάνω αυτό το δώρο διότι οι καιροί είναι άστα....
ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ.
View attachment 14270View attachment 14271View attachment 14272
Είσαι ωραίος!
 
Μόλις αγόρασα αυτό το άρβυλο για να το κάνω δώρο στο δάσκαλο μου στο περδικοκυνηγι.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία διότι από 230€ που κόστιζε για χρόνια το πήρα σε προσφορά 159€ λόγο ότι είχαν μείνει 2-3 νούμερα μόνο.
Ο συγκεκριμένος περδικοκυνηγος είναι 65 χρονών περίπου.
Κυνηγάει κανονικά και αντέχει οποιαδήποτε διαδρομή θα άντεχα κι εγώ που είμαι 35 χρονών.
Τα χιλιόμετρα που έχει γράψει στο βουνό ίσως να μην τα έχει κάνει άλλος.
Και ποτέ δεν θα έδινε παραπάνω από 30€ για παπούτσια.
Ελπίζω να του κάνουν και να τα ευχαριστηθεί.

Να προσθέσω ότι στερήθηκα προσωπικά για να μπορέσω να κάνω αυτό το δώρο διότι οι καιροί είναι άστα....
ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ.
View attachment 14270View attachment 14271View attachment 14272
Το αρβυλο δεν το εχω φορεσει ουτε το ξερω αλλα εισαι λεβεντια φιλε μπραβο σου
 
Το αρβυλο δεν το εχω φορεσει ουτε το ξερω αλλα εισαι λεβεντια φιλε μπραβο σου
Εγώ το φόρεσα στο νουμερο μου και ήταν σούπερ!
Δείχνει πολύ ποιοτικό εμφανισιακά.
Η αξία του όμως θα φανεί στο βουνό.
Έχει καταπληκτικά αρβυλα αυτή η εταιρία.
Ωραία ποιοτικά μοντέλα.
Κρατάω μια επιφύλαξη επειδή δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά στο βουνό.
Όταν δοκιμαστούν θα μιλήσω με σιγουριά.
 
καποτε μου ειχε κανει δωρο ο πατερας μου ενα ζευγαρι Meindl αν θυμαμαι καλα ηταν το island pro, 7 χρονια χρηση οχι μονο στο βουνο αλλα και καθημερινα, μεχρι που η σολα εγινε φυλλα και κρεμασε, ακομα κι ετσι ομως πατουσες στο νερο και δεν περναγε μεσα. Τωρα εχω το kansas καλο αλλα βαρυ, μονοκομματο δερμα θα μου πεις... πριν μπω στο στρατο ειχα βαρεθει να ακουω ποσο ακαταλληλο αρβυλο ειναι αυτο που χορηγει ο ΕΣ. Στην αρχη τον πρωτο μηνα με ενοχλουσε λιγο μετα ομως εγινε σαν αθλητικο παπουτσι και μιλαμε για αντοχη. Ενα χρονο περπατησα βραχια, πολυ χωμα, λασπη, παραλιες και θαλασσινο νερο, χιονια και καθημερινα υπηρεσια, στη χειμερινη το στεγνωνα στη φωτια παντα ομως το καθαριζα και το περνουσα camel (το οποιο τα αναβα μεχρι να γινει υγρο και αφου το εσβηνα βουτουσα το βουρτσακι και το περνουσα ζεστο πανω στο αρβυλο) και φυσικα καθημερινο γυαλισμα. Δεν νομιζω με τετοια χρηση να την εβγαζαν καθαρη πολλα, πολυ ακριβοτερα αρβυλα. Δεν θα ξεχασω δυο φορες, φορτωμενος σαν μουλαρι με το μπεργκιν και το οπλο στα χερια περπατουσα στα Γλαφυρα την μια φορα και στον Παρνασσο τη δευτερη πατησα πετρα και μου γυρισε το ποδι προς τα μεσα ξαφνικα και επανηλθε, σκεφτηκα παει εγινε ζημια αλλα τελικα συνεχησα χωρις το παραμικρο προβλημα. Ευχαριστω 700ΣΕ :)
 
Μόλις αγόρασα αυτό το άρβυλο για να το κάνω δώρο στο δάσκαλο μου στο περδικοκυνηγι.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία διότι από 230€ που κόστιζε για χρόνια το πήρα σε προσφορά 159€ λόγο ότι είχαν μείνει 2-3 νούμερα μόνο.
Ο συγκεκριμένος περδικοκυνηγος είναι 65 χρονών περίπου.
Κυνηγάει κανονικά και αντέχει οποιαδήποτε διαδρομή θα άντεχα κι εγώ που είμαι 35 χρονών.
Τα χιλιόμετρα που έχει γράψει στο βουνό ίσως να μην τα έχει κάνει άλλος.
Και ποτέ δεν θα έδινε παραπάνω από 30€ για παπούτσια.
Ελπίζω να του κάνουν και να τα ευχαριστηθεί.

Να προσθέσω ότι στερήθηκα προσωπικά για να μπορέσω να κάνω αυτό το δώρο διότι οι καιροί είναι άστα....
ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ.
View attachment 14270View attachment 14271View attachment 14272
Μπραβο Στελιο! Τα αρβυλα φαινονται αντοχης......αλλα η πραξη σου λεει πολλα! Να σαι καλα και συ και ο δασκαλος!
 
καποτε μου ειχε κανει δωρο ο πατερας μου ενα ζευγαρι Meindl αν θυμαμαι καλα ηταν το island pro, 7 χρονια χρηση οχι μονο στο βουνο αλλα και καθημερινα, μεχρι που η σολα εγινε φυλλα και κρεμασε, ακομα κι ετσι ομως πατουσες στο νερο και δεν περναγε μεσα. Τωρα εχω το kansas καλο αλλα βαρυ, μονοκομματο δερμα θα μου πεις... πριν μπω στο στρατο ειχα βαρεθει να ακουω ποσο ακαταλληλο αρβυλο ειναι αυτο που χορηγει ο ΕΣ. Στην αρχη τον πρωτο μηνα με ενοχλουσε λιγο μετα ομως εγινε σαν αθλητικο παπουτσι και μιλαμε για αντοχη. Ενα χρονο περπατησα βραχια, πολυ χωμα, λασπη, παραλιες και θαλασσινο νερο, χιονια και καθημερινα υπηρεσια, στη χειμερινη το στεγνωνα στη φωτια παντα ομως το καθαριζα και το περνουσα camel (το οποιο τα αναβα μεχρι να γινει υγρο και αφου το εσβηνα βουτουσα το βουρτσακι και το περνουσα ζεστο πανω στο αρβυλο) και φυσικα καθημερινο γυαλισμα. Δεν νομιζω με τετοια χρηση να την εβγαζαν καθαρη πολλα, πολυ ακριβοτερα αρβυλα. Δεν θα ξεχασω δυο φορες, φορτωμενος σαν μουλαρι με το μπεργκιν και το οπλο στα χερια περπατουσα στα Γλαφυρα την μια φορα και στον Παρνασσο τη δευτερη πατησα πετρα και μου γυρισε το ποδι προς τα μεσα ξαφνικα και επανηλθε, σκεφτηκα παει εγινε ζημια αλλα τελικα συνεχησα χωρις το παραμικρο προβλημα. Ευχαριστω 700ΣΕ :)
Έχω πάρει αρκετά meindl έχω πάρει και beretta και fitwell και diotto και Garsport και φυσικά του Ε.Σ.

Από την εμπειρία μου λοιπόν θα πω ότι δεν συγκρίνονται τα περισσότερα ακριβά αρβύλα με αυτά του Ε.Σ.
Στον τομέα αντοχής ίσως μπορούσε.
Αλλά ένα άρβυλο κρίνεται σε πολλούς τομείς.

Η ασφάλεια και η άνεση είναι σε άλλο επίπεδο όπως και η αδιαβροχοποιηση.
Και γι αυτό ένα καλό άρβυλο κοστίζει πολλαπλάσια.

Η αντοχή του αρβυλου που φοράω τώρα είναι παροιμιώδης.
Μου έβγαλε μια ολόκληρη χρόνια και φαγώθηκε μόνο η σόλα.

Έχει περάσει μέρα που έχουν γράψει 28500 βήματα επάνω στο βουνό.
Και είναι φανταστικό αρβυλο.
Μιλάω για το fitwell spinone.
Μακράν το καλύτερο από όλα τα παραπάνω.
Για το diotto woodcock δεν ξέρω ακόμη.
Θα δείξει.
 
Μπραβο Στελιο! Τα αρβυλα φαινονται αντοχης......αλλα η πραξη σου λεει πολλα! Να σαι καλα και συ και ο δασκαλος!
Η πράξη αυτή λέει πιο πολλά επειδή την έκανα χωρίς να έχω χρήματα.
Όταν προσφέρεις κάτι ενώ έχεις την άνεση είναι προσφορά.
Όταν όμως προσφέρεις ενώ δεν έχεις την άνεση είναι αγάπη.
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος όμως το αξίζει.
Οπότε δεν έκανα τίποτα σπουδαίο.
 
Back
Top