Άρβυλα ( Αγορά )

to αρβηλο πολυ στυβαρο εχω το becatsia οπου εχει στροση ποληορεθανης απο εξω για μεγαλητερη αντοχη και οχι πολες ραφες που ειναι και το πονεμενο συμειο για τα παπουτσια..
ειχε βγαλει και σε περιορισμενα νουμερα το diotto grafite apo 220 ευρω στα 130 και δε προλαβα
 
Υπάρχουν και άλλες προσφορές για τους τυχερούς που φορούν μικρά νούμερα.
Αληθινές προσφορές.
Παρακολουθώ τις τιμές στα αρβυλα αυτά χρόνια.
Εδώ αγοράζει κάποιος αρβυλο σε τιμή που δεν θα το αγόραζε ποτέ.
100€ κάτω.
Υπάρχει σε αυτό ένα νούμερο 41 και άλλο ένα 42
Και άλλες προσφορές σε αλλά μοντέλα.
Screenshot_20200703-195933_Facebook.jpg
 
Last edited:
to αρβηλο πολυ στυβαρο εχω το becatsia οπου εχει στροση ποληορεθανης απο εξω για μεγαλητερη αντοχη και οχι πολες ραφες που ειναι και το πονεμενο συμειο για τα παπουτσια..
ειχε βγαλει και σε περιορισμενα νουμερα το diotto grafite apo 220 ευρω στα 130 και δε προλαβα
Ναι κι εγώ δεν πρόλαβα το grafite με 138€ Αλλά νομίζω το woodcock είναι καλύτερο.
Έχει και αυτό ψεκασμό.
Ντάξει ήταν και 20 ευρώ ακριβοτερο αλλά οκ.
Θα το ευχαριστηθεί λες ο μπάρμπας μου;
Για πες εσύ που έχεις εμπειρια από diotto.
 
Μόλις αγόρασα αυτό το άρβυλο για να το κάνω δώρο στο δάσκαλο μου στο περδικοκυνηγι.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία διότι από 230€ που κόστιζε για χρόνια το πήρα σε προσφορά 159€ λόγο ότι είχαν μείνει 2-3 νούμερα μόνο.
Ο συγκεκριμένος περδικοκυνηγος είναι 65 χρονών περίπου.
Κυνηγάει κανονικά και αντέχει οποιαδήποτε διαδρομή θα άντεχα κι εγώ που είμαι 35 χρονών.
Τα χιλιόμετρα που έχει γράψει στο βουνό ίσως να μην τα έχει κάνει άλλος.
Και ποτέ δεν θα έδινε παραπάνω από 30€ για παπούτσια.
Ελπίζω να του κάνουν και να τα ευχαριστηθεί.

Να προσθέσω ότι στερήθηκα προσωπικά για να μπορέσω να κάνω αυτό το δώρο διότι οι καιροί είναι άστα....
ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ.
View attachment 14270View attachment 14271View attachment 14272
Μπραβο Στελιο για την κινηση σου αυτη..τα αρβυλα τα συγκεκριμενα τα εχω κυνηγησει σε πολυ δυσκολο τερεν και πραγματικα ειναι οτι πιο ανθεκτικο υπαρχει..λιγο βαρια ειναι αλλα πατας πετρα σαν να πατας πανω σε μαξιλαρι
 
Μπραβο Στελιο για την κινηση σου αυτη..τα αρβυλα τα συγκεκριμενα τα εχω κυνηγησει σε πολυ δυσκολο τερεν και πραγματικα ειναι οτι πιο ανθεκτικο υπαρχει..λιγο βαρια ειναι αλλα πατας πετρα σαν να πατας πανω σε μαξιλαρι
Ωραία!!! Τότε αξίζει και ειδικα σε αυτή την τιμή.
 
Μόλις αγόρασα αυτό το άρβυλο για να το κάνω δώρο στο δάσκαλο μου στο περδικοκυνηγι.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία διότι από 230€ που κόστιζε για χρόνια το πήρα σε προσφορά 159€ λόγο ότι είχαν μείνει 2-3 νούμερα μόνο.
Ο συγκεκριμένος περδικοκυνηγος είναι 65 χρονών περίπου.
Κυνηγάει κανονικά και αντέχει οποιαδήποτε διαδρομή θα άντεχα κι εγώ που είμαι 35 χρονών.
Τα χιλιόμετρα που έχει γράψει στο βουνό ίσως να μην τα έχει κάνει άλλος.
Και ποτέ δεν θα έδινε παραπάνω από 30€ για παπούτσια.
Ελπίζω να του κάνουν και να τα ευχαριστηθεί.

Να προσθέσω ότι στερήθηκα προσωπικά για να μπορέσω να κάνω αυτό το δώρο διότι οι καιροί είναι άστα....
ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ.
View attachment 14270View attachment 14271View attachment 14272
.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands. Να ειστε καλά , και δυνατή και οι δυο , και να απολαμβάνετε παρέα πολλά κυνήγια ακόμη Στέλιο ,
 
Ναι κι εγώ δεν πρόλαβα το grafite με 138€ Αλλά νομίζω το woodcock είναι καλύτερο.
Έχει και αυτό ψεκασμό.
Ντάξει ήταν και 20 ευρώ ακριβοτερο αλλά οκ.
Θα το ευχαριστηθεί λες ο μπάρμπας μου;
Για πες εσύ που έχεις εμπειρια από diotto.
το μονο συγουρο ειναι οτι θα τα ευχαριστηθει..
ενα ορειβατικό αρβυλο σε κακοτραχαλα μεροι ειναι απο τα συμαντικοτερα πραγματα που πρεπει να εχεις.
και αυτο που ειχα βαλει εχει ψεκασμο πολιορεθανις απο εξω..
γενικα σαν αρβηλα η ετερια ειναι αρκετα ψαγμενη και σε πολυ καλες τημες γιατη οι αλλες ειχαν ξεφηγει τελειος με τα 300 + ΕΥΡΩ..
και ουσιαστικα η σολα σε μια καλη κηνηγετικη περιοδο θες αλλη οποσδυποτε τουλαχιστον για τα δικα μας βουνα..
 
Ναι κι εγώ δεν πρόλαβα το grafite με 138€ Αλλά νομίζω το woodcock είναι καλύτερο.
Έχει και αυτό ψεκασμό.
Ντάξει ήταν και 20 ευρώ ακριβοτερο αλλά οκ.
Θα το ευχαριστηθεί λες ο μπάρμπας μου;
Για πες εσύ που έχεις εμπειρια από diotto.
Η κίνηση σου φίλε μου είναι αξιοσέβαστη είτε του μπάρμπα του κάνουν είτε όχι .Σαν μποτάκι είναι σκυλί αλλά είναι βαρύ και άκαμπτο και εγώ να σου πω την αλήθεια μου πλέον πια δεν επιλέγω τέτοια κατηγορία ,επιλεγω ποιο μαλακά και ελαφριά μποτάκια ,επειδή είναι μεγάλος σε ηλικία ο άνθρωπος ίσως να τον κουράζουν πολύ και ειδικά εάν δεν έχει μάθει τέτοιου είδους μποτάκια ,εύχομαι να του αρέσουν πραγματικά αλλά και πάλι η πράξη σου μετράει είτε έτσι είτε αλλιώς ,Μπράβο σου
 
το κακο με τα μαλακα μποτακια σε πετροδη εδαφος οπου υπαρχουν μυτερες εξοχες στις πετρες απλα ξεπατονεις τα πελματα σου..
η πετρα για να περπατηθει και να μη σε καταπονησει πολυ θελει σκληρο αρβυλο.
Η σόλα θα παίξει ρόλο φίλε μου σε αυτό που αναφέρεις ,ας μην ξεχνάμε ότι τα άρβυλα αυτής της κατηγορίας είναι η ορειβασία και όχι το κυνήγι ,η λογική που κρύβεται πίσω από τα άκαμπτα άρβυλα είναι να βάλεις splkes ώστε να καρφώνεις και να ανεβαίνεις και όχι το κυνήγι ,το έχω ξαναγράψει ότι ειδικά κυνηγοι με προβλήματα σε γόνατα και μέση τα άκαμπτα άρβυλα επιβαρύνουν πολύ .Οκ βέβαια εάν κάποιος είναι 25 30 χρόνων αθληταρας και τρωει τα περδικοβουνια πάω πάσο ,θεωρώ ότι η κατηγορία B/C είναι η καταλληλότερη για το κυνήγι .Προσωπική άποψη είναι η παραπάνω βέβαια και ο καθένας κάνει ότι θέλει και είναι απόλυτα σεβαστό
 
Η κίνηση σου φίλε μου είναι αξιοσέβαστη είτε του μπάρμπα του κάνουν είτε όχι .Σαν μποτάκι είναι σκυλί αλλά είναι βαρύ και άκαμπτο και εγώ να σου πω την αλήθεια μου πλέον πια δεν επιλέγω τέτοια κατηγορία ,επιλεγω ποιο μαλακά και ελαφριά μποτάκια ,επειδή είναι μεγάλος σε ηλικία ο άνθρωπος ίσως να τον κουράζουν πολύ και ειδικά εάν δεν έχει μάθει τέτοιου είδους μποτάκια ,εύχομαι να του αρέσουν πραγματικά αλλά και πάλι η πράξη σου μετράει είτε έτσι είτε αλλιώς ,Μπράβο σου
Ο μπάρμπας αυτος είναι εντελώς αμαθητος σε τέτοια αρβυλα.
Αλλά πιο πολλά χιλιόμετρα στο βουνό παίζει να μην έχει κάνει κανείς.
Σήμερα περάσαμε μαζί ένα φαράγγι 12 χιλιόμετρα και στην ανηφόρα ίσα που τον έφτανα.
Είμαι 87 κιλά και είναι 70.
Γνήσιος περδικοκυνηγος.
Πότε δεν έχει δώσει πάνω από 30€ για παπούτσια.
Όταν ήταν 25 χρονων και ξυπόλητος ίσως δεν πιανοταν στο βουνό.
Κυριολεκτω.
Στην κατηφόρα ζοριζοταν πιο πολυ απο ότι παρατηρισα.
Μακάρι να φορέσει το άρβυλο αυτό διότι το πήρα γι αυτόν με μεγάλη δυσκολία.
Αν πω τι έχει κάνει στο βουνό δεν θα πιστέψει κανείς.
Οπότε δεν λέω κάτι άλλο.
Μια κουβέντα μόνο.
Γεννημένος στο βουνό...μέρα νύχτα.
 
Ο μπάρμπας αυτος είναι εντελώς αμαθητος σε τέτοια αρβυλα.
Αλλά πιο πολλά χιλιόμετρα στο βουνό παίζει να μην έχει κάνει κανείς.
Σήμερα περάσαμε μαζί ένα φαράγγι 12 χιλιόμετρα και στην ανηφόρα ίσα που τον έφτανα.
Είμαι 87 κιλά και είναι 70.
Γνήσιος περδικοκυνηγος.
Πότε δεν έχει δώσει πάνω από 30€ για παπούτσια.
Όταν ήταν 25 χρονων και ξυπόλητος ίσως δεν πιανοταν στο βουνό.
Κυριολεκτω.
Στην κατηφόρα ζοριζοταν πιο πολυ απο ότι παρατηρισα.
Μακάρι να φορέσει το άρβυλο αυτό διότι το πήρα γι αυτόν με μεγάλη δυσκολία.
Αν πω τι έχει κάνει στο βουνό δεν θα πιστέψει κανείς.
Οπότε δεν λέω κάτι άλλο.
Μια κουβέντα μόνο.
Γεννημένος στο βουνό...μέρα νύχτα.
Φίλε μου το πιστεύω ,ακόμα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι στα ελληνικά βουνά ,πραγματικά αγρίμια ,ειδικά κάτι βοσκοί που μεγάλωσαν στα βουνά και τώρα είναι 70 80 χρονών άντε πιαστους ,μπροστά τους εμείς είμαστε αλοιφές για κάλους.
 
Καλη σπερα..
Η κατηγορια για να μπενουν καρφια ειναι η d η bc που γραφεις εχει σκληρο πατο ετσι οπως το λεω εγω..
Αναλογα το εδαφοι που περπατας πρεπει να εχεις και το αναλογο παπουτση.
Εχω κηνηγησει σε παρα πολα συμεια τις ελλαδας.
Αυτο που προτηνω ειναι πως η ξερη και κοφτερή πετρα θελη σκληρη σολα ετσι οστε οταν πατας την πετρα να μη νιωθεις τις μητες τις πετρας στο ποδη σου.
Η κατηγορια bc η c (υπαρχουν πολυ ληγα) ειναι υπερ αρκετα για τη περδικα.
Περδικα εχω κηνηγησει και πελοπονησο και πινδο δεν εχει σχεση με αυτα που περπαταμαι εδω κατω (δυστιχος για εμας).
Φαντασου ένα αρβηλο κατυγοριας bc η c ο πατος ο βιμπραμ μας καληπτει το πολυ μια κηνηγετικη σεζον και καποιοα εκπεδευτικα.. μετα σολιασμα.
 
Καλη σπερα..
Η κατηγορια για να μπενουν καρφια ειναι η d η bc που γραφεις εχει σκληρο πατο ετσι οπως το λεω εγω..
Αναλογα το εδαφοι που περπατας πρεπει να εχεις και το αναλογο παπουτση.
Εχω κηνηγησει σε παρα πολα συμεια τις ελλαδας.
Αυτο που προτηνω ειναι πως η ξερη και κοφτερή πετρα θελη σκληρη σολα ετσι οστε οταν πατας την πετρα να μη νιωθεις τις μητες τις πετρας στο ποδη σου.
Η κατηγορια bc η c (υπαρχουν πολυ ληγα) ειναι υπερ αρκετα για τη περδικα.
Περδικα εχω κηνηγησει και πελοπονησο και πινδο δεν εχει σχεση με αυτα που περπαταμαι εδω κατω (δυστιχος για εμας).
Φαντασου ένα αρβηλο κατυγοριας bc η c ο πατος ο βιμπραμ μας καληπτει το πολυ μια κηνηγετικη σεζον και καποιοα εκπεδευτικα.. μετα σολιασμα.
Ναι έτσι είναι ,η κατηγορία b/c είναι θα έλεγα ημιακαμπτα ,εγώ προτιμώ την κατηγορία πχ του burma που εάν δεν κάνω λαθος είναι η B .
 
Ναι έτσι είναι ,η κατηγορία b/c είναι θα έλεγα ημιακαμπτα ,εγώ προτιμώ την κατηγορία πχ του burma που εάν δεν κάνω λαθος είναι η B .
Το b ειναι παρα πολυ μαλακο για εδω κατω..
Φαντασου αγοραζεις και σε βγαζουν μονο για εκπεδευτικα..
Δε θα προλαβει καν να κηνηγησεις..
Σε bc ειναι καλητερα τα πραματα..
Κατηγορία c ειχα βρει μονο τα μειντλ το μακαλου αλλα εχουν ξεφηγει στη τημη οπως και ολλα τα μειντλ
 
το Β ειναι το καταλληλο για ολα τα κυνηγια στην Ελλαδα , εκτος απο την περδικα που θελει B/C στην οποια ομως γινεται μονο το 5% των εξορμησεων. Το C δεν κανει για κυνηγι
Μόνο οι πραγματικοί περδικαδες θα διαλύσουν ένα b στην σεζόν όλοι οι άλλοι βάζω και τον εαυτό μου μέσα με ένα άρβυλο κατηγορίας b θα βγάλουμε τρεις σεζόν .
 
Μόνο οι πραγματικοί περδικαδες θα διαλύσουν ένα b στην σεζόν όλοι οι άλλοι βάζω και τον εαυτό μου μέσα με ένα άρβυλο κατηγορίας b θα βγάλουμε τρεις σεζόν .
Τα δικά μου τον Αύγουστο θα κλείσουν χρόνο και σήμερα τα πήγα για σόλες.
Κατά τ αλλά είναι μια χαρά.
Το περιφερειακό λάστιχο αντέχει όπως φαίνεται γι αυτό δεν θα το αλλάξω.

Τα πιο πολλά βήματα που έγραψαν σε μια μέρα πάνω στο βουνό ήταν 28500 βηματα που αναλογούν σε 22χλμ.
 
Μόλις αγόρασα αυτό το άρβυλο για να το κάνω δώρο στο δάσκαλο μου στο περδικοκυνηγι.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία διότι από 230€ που κόστιζε για χρόνια το πήρα σε προσφορά 159€ λόγο ότι είχαν μείνει 2-3 νούμερα μόνο.
Ο συγκεκριμένος περδικοκυνηγος είναι 65 χρονών περίπου.
Κυνηγάει κανονικά και αντέχει οποιαδήποτε διαδρομή θα άντεχα κι εγώ που είμαι 35 χρονών.
Τα χιλιόμετρα που έχει γράψει στο βουνό ίσως να μην τα έχει κάνει άλλος.
Και ποτέ δεν θα έδινε παραπάνω από 30€ για παπούτσια.
Ελπίζω να του κάνουν και να τα ευχαριστηθεί.

Να προσθέσω ότι στερήθηκα προσωπικά για να μπορέσω να κάνω αυτό το δώρο διότι οι καιροί είναι άστα....
ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ.
View attachment 14270View attachment 14271View attachment 14272
Μπράβο! Αυτό που έκανες σε τιμά πολύ. Κάτι τέτοια βλέπω/ακούω και αρχίζω πάλι να πιστεύω πως δεν έχει χαθεί τελείως η ανθρωπιά και οι αξίες της από την κοινωνία μας.
 
Back
Top