Εγγλέζικο

Στο εγγλέζικο η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, θα μου πείτε σε όλα ισχύει αυτό αλλά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που είναι δύσκολο να αντιληφθείς το μέγεθος της για μια τόσο μικρή λεπτομέρεια.
Παραδείγματα.
- Λάθος σύνδεση των θηλιών μάνας -παράμαλλου. Αποτέλεσμα η λεπτή πετονιά του παράμαλλου να σκίζει την θηλιά της μάνας κ να μου στοιχίζει την απώλεια ενός τροπαίου που δεν ήξερα αν θα έφτανε η μπομπίνα.
- Δύσκολα αλλά μεγάλα μελανούρια, βγάζω κάπου κάπου κανένα με πολύ αγώνα κ μαλαγρωμα. Νέος εγγλεζας που με βλέπει κ δεν έχει πιάσει ψάρι έρχεται κοντά κ με ρωτάει σε τι βάθος ψαρεύω. Του απάντησα αλλά μέχρι το πρωί δεν έβγαλε τίποτα. Φεύγοντας σκέφτηκα κ τον ρώτησα τι νούμερο παράμαλλο δουλεύει. Μου λέει 20αρι, φίλε βάλε 16αρι γιατί ψάρι δεν θα δεις, του απάντησα. Την άλλη εβδομάδα τον πετυχαίνω και μου φωνάζει, σε ευχαριστώ ρε φίλε, έβαλα 16αρι κ άρχισα να πιάνω ψάρια.
- Μήκος παράμαλλου, ανάλογα με τον καιρό κ τα ψάρια που στοχεύουμε.
- Μαλάγρες, μεγάλο κεφάλαιο.
Γενικά το βραδινό ειδικά εγγλέζικο είναι αρρώστια.
 
Γιώργο για stoper τι χρησιμοποιείς;
Από πετονιά ή το λαστιχένιο;
Εγώ κάνω από πετονιά αλλά μετά από κάποια ώρα μετακινήτε και χάνω την βυθομέτρηση.
 
Έχω ακούσει κ διαβασει για οδοντικο νήμα με καλυτερο το oral- B.
Κάποτε έφτιαξα στοπερ από κίτρινο νημα που μπαλώνουν δίχτυα..
 
Γιώργο για stoper τι χρησιμοποιείς;
Από πετονιά ή το λαστιχένιο;
Εγώ κάνω από πετονιά αλλά μετά από κάποια ώρα μετακινήτε και χάνω την βυθομέτρηση.
Γιωργο με πετονια θα βαζεις μικροτερη διαμετρο στον κομπο απο τι ειναι η μανα και οι σπειρες που θα κανεις να μην καβαλαει η μια την αλλη!!!6-8 σπειρες ειναι καλα!!
 
Έχω ακούσει κ διαβασει για οδοντικο νήμα με καλυτερο το oral- B.
Κάποτε έφτιαξα στοπερ από κίτρινο νημα που μπαλώνουν δίχτυα..
Τασο το νημα ειναι πολυ καλο,ανεξαρτητα μαρκας,φτανει να ειναι ακερωτο!!!Εγω χρησιμοποιω οδοντικο νημα η κλωστη ενισχυμενη!!!
 
Παυλο νομιζω οτι ο Rizoulis ειναι κυριος αντιπροσωπος της Dragon, σε καποια απρουσιαση των προιοντων της αυτον ειχαν αναφερει θυμαμαι...
 
έχει βρει κανείς dragon maxima match & feeder Αθήνα ; 1-2 μαγαζία που ήξερα δεν φέρνουν πια και το να παραγγείλω από Ριζούλη θα με φάνε τα μεραφορικά

https://www.rizoulis.gr/eshop/peton...-300m/dragon-maxima-match-feeder-300mt-detail
Παυλε την ψαρευω την συγκεκριμενη,την εχει ο seascape στον Αγιο Δημητριο(Μπραχαμι).Γκουκγλαρισε τον και θα στον βγαλει.
 
Τάκη σε ευχαριστώ φίλε για την πληροφορία

από τις καλές που έχω δουλέψει εγγλέζικο,να φανταστείς αυτή που έχει πάνω το μηχανάκι μου την έχω 2 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ, για ψυχολογικούς λόγους την αλλάζω
 
H falcon match (ανοιχτό πράσινο) 300μ θα μου άρεσε παρά πολυ αν έκανα εγγλεζικο..
Την έχω τεσταρει κατά τον κλασσικό τρόπο σε κατάστημα κ μου φάνηκε εξαιρετικές αντοχής.
Την έχω στο σπιν σε ν25.
 
Να εισαι καλα Παυλο,πραγματι για τα χρηματα που εχει ειναι καλη!!ομως η κορυφαια για μενα ειναι η falcon red energy,τρομερη ποιοτητα κατασκευης,οτι καλυτερο μαζι με την triana που δυστυχως εκλεισε η εταιρια εισαγωγης!!
 
Kαι η super hard ειναι αψογη Τασο,για το εγγλεζικο ομως η red energy ειναι απο τις κορυφαιες και δεν εχω αλλαξει λιγες ,απο το 2003 που ξεκινησα το εγγλεζικο και το μπολονεζ.Το μονο θεμα ειναι που τις εισαγει ο Καλαιτζης απο Θεσσαλονικη και αναγκαζομαι να πληρωνω και μεταφορικα.Χαλαλι ομως:)
 
Kαι η super hard ειναι αψογη Τασο,για το εγγλεζικο ομως η red energy ειναι απο τις κορυφαιες και δεν εχω αλλαξει λιγες ,απο το 2003 που ξεκινησα το εγγλεζικο και το μπολονεζ.Το μονο θεμα ειναι που τις εισαγει ο Καλαιτζης απο Θεσσαλονικη και αναγκαζομαι να πληρωνω και μεταφορικα.Χαλαλι ομως:)
Παραμαλλα δουλευω grand max(κορυφαιο)και yojami της ygk(εξισου καλο).
 
Είναι αυτοί οι Ιάπωνες( και) στα είδη αλιείας άστα να πάνε..εγγύηση...RESPECT.
Όσο μπόι τους λείπει τόσο απίστευτοι είναι...shake hands.
Είναι γάτα είναι γάτα ο ιάπωνας με την γραβάτα...big smile..big smile..big smile.
 
Ρε μάγκες να ρωτήσω κάτι τους πιο έμπειρους...κάθε πότε μαλαγρώνετε στο εγγλέζικο? Τόσο με την μαλάγρα όσο και με το bigattini θέλω να μάθω...
 
Καταρχήν ξεκινάς ριχνωντας μία δύο μεγάλες μπάλες στον πάτο και τις αφήνεις να δουλεύουν μέχρι να ετοιμάσεις τον εξοπλισμό σου. Από την στιγμή που θα ξεκινήσεις υπολόγισε να ρίχνεις μια σφεντονια μαλάγρα κάθε 5 λεπτά στην αρχή και μετά από κάνα τέταρτο το κάνεις κάθε δέκα λεπτά. Την μαλάγρα την φτιάχνεις ανάλογα το βάθος που θες να μαλαγρωσεις. Αν στοχεύεις στον πάτο δεν είναι ανάγκη να ρίχνεις με σφεντόνα, ριχνε με το χέρι λίγο αφού πρώτα το δουλέψεις στην παλάμη σου για να σφίγγει κάπως και να μην διαλύεται μέχρι να φτάσει κάτω.
Αν στοχεύεις μεσονερα, ρίξε με σφεντόνα δημιουργωντας διασπορά. Αν στοχεύεις πιο ψηλά πρέπει την μαλάγρα να την κάνεις σαν λάσπη και να την πετάς με το χέρι, βλέποντας να δημιουργείται ένα νέφος μόλις σκάσει στο νερό.
Μαλαγρωμα με σκέτο μπεκατινι κάνω πολύ σπάνια, όταν έχει απόλυτη άπνοια και είμαι σίγουρος ότι δεν έχει ρεύματα για να μου μεταφέρουν το μπικα μακριά.
Εγώ μέσα στον κουβά με την μαλάγρα ρίχνω δύο χούφτες μπικα, από το οποίο δολωνω και ταυτογχρονα μαλαγρωνω. Η μαλάγρα ανακατεμενη με μπικα δουλεύει καλύτερα γιατί λόγο βάρους το τραβάει στον πάτο.
Αν κυνηγάω σαργούς , ανοίγω μια πίτα από μαλάγρα, ρίχνω μέσα μια χουφτιτσα μπικα και κλείνω την πίτα, σαν μπάλα. Το ρίχνεις εκεί που θα ψαρεψεις και με αυτόν τον τρόπο μετά από λίγο, κάτω από το δόλωμα σου θα έχει γεμίσει μπικα που βολτάρουν.
Τα ρεύματα να προσέχεις στο μαλαγρωμα. Μην σε ξεγελούν τα επιφανειακά, τα υπόγεια πρέπει να ελέγξεις.
Ότι θες ρώτα.
 
Back
Top