Εγγλέζικο

Ευχαριστώ παιδιά.
Σχετικά με το ότι ψαρεύονται και με spin, δεν αγόρασα ακόμα σπινοκάλαμο γι αυτό μην μου το θυμίζετε. .sarcastic.
 
Ευχαριστώ παιδιά.
Σχετικά με το ότι ψαρεύονται και με spin, δεν αγόρασα ακόμα σπινοκάλαμο γι αυτό μην μου το θυμίζετε. .sarcastic.
Πάρε ένα καλάμι ότι να ναι, πέρασε στην μάνα ένα μπούλντο, δέσε ένα στριφτάρακι, βάλε 2 μέτρα παράμαλο και δέσε ένα raglou σιλικονάκι πράσινο και άλλαξε τους τα πετρέλαια ... .fishing.. Ούτε σπινοκάλαμα, ούτε τίποτα.
 
Πάρε ένα καλάμι ότι να ναι, πέρασε στην μάνα ένα μπούλντο, δέσε ένα στριφτάρακι, βάλε 2 μέτρα παράμαλο και δέσε ένα raglou σιλικονάκι πράσινο και άλλαξε τους τα πετρέλαια ... .fishing.. Ούτε σπινοκάλαμα, ούτε τίποτα.

hosting images

Ετοιμη η τηγανια.
 
record_01.jpg
record_03.jpg

record_04.jpg
record_03-300x188.jpg

Σε αγώνα αλιείας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με φελλό από λιμενικές εγκαταστάσεις που διεξαγόταν στη Σητεία της Κρήτης, την Κυριακή 27 Μαρτίου 2016, ο αθλητής του Ν.Ο. Σητείας Κώστας Βουτυράκης κατάφερε να αλιεύσει μια καραγκίδα βάρους 7,260 κιλά. Ένα ψάρι που αποτελεί ρεκόρ, όχι μόνο για τα ελληνικά δεδομένα αλλά και σε αγώνες παγκοσμίου επιπέδου.

record_02-300x188.jpg
Το απίστευτο δεν είναι μόνο το βάρος του ψαριού αλλά ο τρόπος με τον οποίο βγήκε. Το εγγλέζικο και το μπολονέζ, είναι τεχνικές που χρησιμοποιούν πολύ λεπτά εργαλεία που ακόμη και το μισόκιλο αλίευμα θεωρείται επιτυχία. Φανταστείτε τώρα ένα ψάρι πάνω από επτά κιλά που βγήκε με παράμαλλο 16άρι, δηλαδή διαμέτρου 0,16 χιλιοστών.
 
Πολύ θα ήθελα να μάθω την μάρκα του παράμαλλου. Είμαι σίγουρος ότι το αγκιστράκι το κάρφωσε στα χείλια και δεν ήρθε σε επαφή καθόλου με το ψάρι. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν του άδειασε την μπομπίνα.
 
Αφού το παραμαλλο ηταν 16 ας πούμε οτι η μάνα ηταν 18 η 20..
Λογικά θα είχε αρκετή μέσα στην μπομπινα.
Δεν ξέρουμε κ το μέγεθος του μηχανισμού βέβαια..Πάντως ειναι για βιβλίο Γκίνες..Με το ίδιο παραμαλλο εχω ακούσει για 5κιλο λαβράκι..
Οταν ο ψαράς ξέρει να δουλεύει το καλάμι κ τα φρένα τότε γίνονται μεγάλα θαύματα κ με πολύ ψιλά εργαλεια..
 
Αφού το παραμαλλο ηταν 16 ας πούμε οτι η μάνα ηταν 18 η 20..
Η θεωρία έτσι λέει, εγώ δουλεύω κάλλιστα 16άρα μάνα και 16άρι παράμαλλο.
Λογικά θα είχε αρκετή μέσα στην μπομπινα.
Αν είναι όπως τα λες με 18 ή 20 είναι χειρότερα γιατί θα είχε λιγότερη πετονιά στην μπομπίνα σε σχέση με την 16άρα.
Δεν ξέρουμε κ το μέγεθος του μηχανισμού βέβαια..Πάντως ειναι για βιβλίο Γκίνες..Με το ίδιο παραμαλλο εχω ακούσει για 5κιλο λαβράκι..
Πόσο να ήταν το μηχανάκι, πάνω από 1000 δεν νομίζω να ήταν ακόμα και μπόλο να έκανε.
Οταν ο ψαράς ξέρει να δουλεύει το καλάμι κ τα φρένα τότε γίνονται μεγάλα θαύματα κ με πολύ ψιλά εργαλεια..
Έτσι είναι αλλά όσο εμπειρία και να έχεις, θέλει και κωλοφαρδία να μην ακουμπήσει η πετονιά δόντι.
 
Πόσο να ήταν το μηχανάκι, πάνω από 1000 δεν νομίζω να ήταν ακόμα και μπόλο να έκανε.
Δεν εχω ψαρέψει με αυτή την τεχνική.Αυτο που ξέρω απο άλλους έμπειρους ψαράδες ειναι οτι ο μηχανισμός στο εγγλέζικο μπορεί να φτάσει απο 1000-2500 ανάλογα το action του καλαμιου κ τα ψάρια που αναζητάμε.
Ελαφρύ, μεσαίο και βαρύ εγγλέζικο.
Η θεωρία έτσι λέει, εγώ δουλεύω κάλλιστα 16άρα μάνα και 16άρι παράμαλλο.
Σε αυτή την περίπτωση ίσως καλύτερα να εδενες το αγκίστρι απευθείας στην μάνα.
 
Last edited:
Σε αυτή την περίπτωση ίσως καλύτερα να εδενες το αγκίστρι απευθείας στην μάνα.
Όχι, γιατί η μάνα δεν έχει τις αντοχές ενός παράμαλλου και οι θηλιές σύνδεσης δίνουν ελαστικότητα στο όλο σύστημα.
 
Είμαι σίγουρος ότι το αγκιστράκι το κάρφωσε στα χείλια και δεν ήρθε σε επαφή καθόλου με το ψάρι
Το ποιο πιθανό Γιώργο τέτοιο ψάρι το αγκίστρι να το κατάπιε.
Για αυτό και μπόρεσε να το βγάλει.Άμα ήταν πιασμένο από το στόμα πολύ δύσκολα να το έκανε κουμάντο.
 
Μακάρι όλα τα μεγάλα ψάρια που μου έχουν κοπεί στο εγγλέζικο να τα είχα καρφώσει στο σκληρό μέρος του χειλιού κ να μην είχαν καταπιεί το αγκίστρι:)
Δεν είναι το πλήγμα που προκαλεί η κατάποση του αγκιστριού ικανή να φέρει το ψάρι έξω αλλά η τεχνική του καλαμιού, των φρένων κ του ψαρά:)
 
Το μέγεθος του ψαριού από την άλλη δεν έχει σχέση με το πως θα αντιδράσει απέναντι σε ένα μικροσκοπικό δόλωμα όπως αυτό του εγγλέζικου. Ειδικά μεγάλα κυνηγάρικα, κάθονται κ το κοιτάνε κ του ορμάνε μόλις κουνηθεί. Την μεγαλύτερη Λίτσα στο 1 1/2 κιλό με εγγλέζικο την έβγαλα την στιγμή που μάζεψα μια μανιβελια και ξεκίνησα να μαζεύω την αρματωσιά, με παράμαλλο 0,146. Είχε καρφωθεί άκρη άκρη από το χείλη.
 
Χαράς την υπομονή που ψαρεύεται με τόσο ψιλά εργαλεία. .Για σαργους με ψιλό συρόμενο μοναγκιστρο με 10γρ βαριδι κ καρούλι δουλεύω συνήθως 18αρα..
Μια φορά έπιασα ένα λαβράκι 1,5 κιλό με 21,8 παραμαλλο κ ν10 αγκίστρι και με έλουσε κρύος ιδρώτας..Φελλός στικ σε καλάμι σπινινγκ σε ρηχά νερά...smashfrak.
Γενικά δεν το έχω με τα ψιλά εργαλεία..
 
Last edited:
Δεν είναι το πλήγμα που προκαλεί η κατάποση του αγκιστριού ικανή να φέρει το ψάρι έξω
Αυτό ακριβώς υπέθεσα Γιώργο.Ότι πιθανώς το αγκίστρι στα ζωτικά όργανα του ψαριού του επιφέρει πόνο και έτσι χάνει από δύναμη.
 
Αν κ δεν εχω εμπειρια με αυτο το ειδος ψαρεματος, θεωρω κ εγω οτι με τοσο λεπτα εργαλεια κ τοσο μικρο αγκιστρι ειναι πολυ καλυτερο να πιαστει απο τα χειλια, δεν νομιζω οτι το πληγμα θα ειναι ικανο να κουρασει το ψαρι... Κατι αναλογο γινεταιο κ στο Jigging-spinning, μεγαλα ψαρια ερχονται εξω μονο απο τη κουραση αφου ειναι καρφωμενα στο στομα...
Αν καποιος γνωριζει τα ορια του εξοπλισμου του κ εχει ρυθμισει σωστα τα φρενα, (πραγμα που απαιτει εμπειρια), οι πετονιες δεν πορκειται να κοπουν ποτε... Γεματο το μηχανακι να εχεις, υπομονη και λιγο τυχη να μην βρουν πουθενα τα λεπτα εργαλεια...
 
Back
Top