Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Δραματική κατάσταση Γιάννη.
Εγώ απλά πέταξα 350 ευρώ.
Εσύ ελπίζω να κατάφερες να το πάρεις τελικά.
Το πήρα!
Εννοείται ότι πλήρωσα σχεδόν όσο για την αγορά του!
Τι να κάνεις όμως που ήταν εργαλεία χρειαζουμενα?
 
…….
Ταπεινή μου γνώμη,το U55a ξύλο,στο σημείο του λαιμού του κοντακιου,πρέπει να κοπεί όσο το δυνατόν προς τα δεξιά όπως το βλέπουμε,έτσι που τα νερά του να ακολουθούν κατά το δυνατόν το τελικό σχήμα.
Το SP16a θα έλεγα ότι η λαβή πρέπει να πάει από την αντίθετη πλευρά...

το διάβασες σαν μηχανικός, βλέπεις τις δυνάμεις πως μεταφέρονται μέσα στο ξύλο?
 
το διάβασες σαν μηχανικός, βλέπεις τις δυνάμεις πως μεταφέρονται μέσα στο ξύλο?
Νομίζω ότι ΚΑΝΕΊΣ δε μπορεί να το κάνει με ΒΕΒΑΙΌΤΗΤΑ,επειδή το ξύλο,το κάθε κομμάτι ξύλου, είναι μοναδικό!
Σαν δακτυλικό αποτύπωμα.
Δεν ξέρεις,ακριβώς,τι έχει δύο πόντους πιο βαθιά!
Ωστόσο υπάρχουν χαρακτηριστικά,που κατά μεγάλο ποσοστό λένε την αλήθεια...
Αυτά "διαβάζεις"και πορευεσαι...🙂
 
@ΓΙΑΝΝΗΣ. για να φτιάξουμε κοντάκι S παίρνουμε ένα οποιοδήποτε ξύλο ή πρέπει να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;
Επειδή είναι πολύ χλωμό να βρεις ξύλο με τα νερά ακριβώς όπως τα θέλεις για"s",χρησιμοποιείς ξύλο με ισοβενα νερά.
 
Επειδή είναι πολύ χλωμό να βρεις ξύλο με τα νερά ακριβώς όπως τα θέλεις για"s",χρησιμοποιείς ξύλο με ισοβενα νερά.
Ευχαριστώ για την απάντηση Γιάννη αλλά δε με απασχολεί καθόλου το θέμα της ομορφιάς. Μόνο η λειτουργικότητα. Για εμένα θα είναι ένα πείραμα. Σκεφτόμουν μήπως θα έπρεπε να είναι πιο χοντρό το κομμάτι ξύλο. Αλλά από ότι καταλαβαίνω ταιριάζουν τα κανονικά.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση Γιάννη αλλά δε με απασχολεί καθόλου το θέμα της ομορφιάς. Μόνο η λειτουργικότητα. Για εμένα θα είναι ένα πείραμα. Σκεφτόμουν μήπως θα έπρεπε να είναι πιο χοντρό το κομμάτι ξύλο. Αλλά από ότι καταλαβαίνω ταιριάζουν τα κανονικά.
Τι ευχαριστείς?
Εννοείται ότι πρέπει να είναι πιο χοντρό το ξύλο!
 
Γιατί πρέπει να είναι καρυδιά;
Γιατί όχι ελιά για παράδειγμα;
Εγώ θέλω κοντάκι από ελιά.
Καρυδιά και τριανταφυλλιά κυρίως γιατί έχουν έντονα νερά και είναι λίγο σκουρότερο το ξύλο (από αισθητικής άποψης). Τώρα από πρακτικής νομίζω έχουν μεγαλύτερες αντοχές.
 
Γιατί πρέπει να είναι καρυδιά;
Γιατί όχι ελιά για παράδειγμα;
Εγώ θέλω κοντάκι από ελιά.
Η καρυδιά συνδυάζει μεγάλη σκληρότητα, αντοχή και μικρό σχετικά βάρος, η εμφάνιση της είναι παραπλευρο όφελος, αν και από πολλούς θεωρείται το βασικό κριτήριο. Ανώτερο κατά πολύ σε αντοχή θα ήταν κοντάκι από κρανια, αλλά είναι σπανιότατα τέτοια μεγέθη.
 
@Nick M. & @Xklefteris ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το αισθητικό κομμάτι μπορώ εύκολα να το παραβλέψω διότι και η ελιά μου αρέσει και ας είναι ανοιχτότερο το χρώμα της. Επίσης πιστεύω ότι είναι αρκούντως σκληρή. Αν όμως είναι βαρύτερη από την καρυδιά, αυτό όχι, δεν το παραβλέπω. Θέλω το όπλο όσο πιο ελαφρύ.
 
Η καρυδιά συνδυάζει μεγάλη σκληρότητα, αντοχή και μικρό σχετικά βάρος, η εμφάνιση της είναι παραπλευρο όφελος, αν και από πολλούς θεωρείται το βασικό κριτήριο. Ανώτερο κατά πολύ σε αντοχή θα ήταν κοντάκι από κρανια, αλλά είναι σπανιότατα τέτοια μεγέθη.
Και η κρανιά είναι ελαφρύ ξύλο άμα ξεραθεί σωστά , αλλά , για να βρείς τόσο γέρικια πρέπει να είναι ξεχασμένη από το θεό και να μην την έχει δεί άνθρωπος (γιατί το πριόνι πάει σύννεφο).
 
Και η κρανιά είναι ελαφρύ ξύλο άμα ξεραθεί σωστά , αλλά , για να βρείς τόσο γέρικια πρέπει να είναι ξεχασμένη από το θεό και να μην την έχει δεί άνθρωπος (γιατί το πριόνι πάει σύννεφο).
Σιγά μην βρεις τέτοιο μέγεθος.
Πάει το κόψιμο σύννεφο,για γκλιτσοραβδα.
Τις κόβουν από το χοντρό,όχι την βέργα,για να φτιάχνουν μαζί και το κεφάλι.
 
Σιγά μην βρεις τέτοιο μέγεθος.
Πάει το κόψιμο σύννεφο,για γκλιτσοραβδα.
Τις κόβουν από το χοντρό,όχι την βέργα,για να φτιάχνουν μαζί και το κεφάλι.
Έχω μια γκλίτσα από τον παππού μου με κεράτινο κεφάλι προ 1960.
Δεν καταλαβαίνει τίποτα.
 
Back
Top