Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Η καρυδιά συνδυάζει μεγάλη σκληρότητα, αντοχή και μικρό σχετικά βάρος, η εμφάνιση της είναι παραπλευρο όφελος, αν και από πολλούς θεωρείται το βασικό κριτήριο. Ανώτερο κατά πολύ σε αντοχή θα ήταν κοντάκι από κρανια, αλλά είναι σπανιότατα τέτοια μεγέθη.
Επειδή μιλάμε για αντοχή...πόσοι πραγματικά έχουν μείνει από κοντάκι?... επίσης η πυκνότητα του ξύλου πρέπει να το καθιστά ευκολοδουλευτο και χωρίς ραγισματα.
 
Μετά από τόσα καιρό το κοντάκι παραμείνει άριστο μετά την συντήρηση που του είχα κάνει υπό τις οδηγίες του @ΓΙΑΝΝΗΣ. Ευχαριστώ και πάλι η χαρά που μου δίνει ένα όμορφο όπλο είναι μεγάλη.
 

Attachments

  • IMG_0760.jpeg
    IMG_0760.jpeg
    432,1 KB · Προβολές: 120
  • IMG_0759.jpeg
    IMG_0759.jpeg
    419,9 KB · Προβολές: 121
Πόσο στοιχίζει η επεξεργασία με λινέλαιο πάνω κάτω να ξέρουμε τι μας γίνετε
Εξαρτάται. Την ποιότητα του ξύλου, τι προεργασία θέλει, πόσα χέρια, τι αποτέλεσμα θέλεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Και φυσικά από τον μάστορα.
 
Τιμές πάνω κάτω θέλω να μάθω
Τι να σου πω τώρα... Αν είναι απλό φρεσκάρισμα σε ήδη λινέλαιο με κανά ελαφρό τρίψιμο φτηνά. Αν είναι να βγάλει βερνίκι, να τρίψει, να καλύψει πόρους να χαράξει ψάθες, να σκουρίνει το ξύλο κλπ αρκετά παραπάνω. Τιμές δεν μπορώ να σου πώ.
Πρίν χρόνια γνωστός οπλουργός για να κάνει μετατροπή πιστολέ σε αγκλέ, ψάθες και λινέλαιο σε μπαικάλ μου ζήτησε 300.
 
Ε
Τι να σου πω τώρα... Αν είναι απλό φρεσκάρισμα σε ήδη λινέλαιο με κανά ελαφρό τρίψιμο φτηνά. Αν είναι να βγάλει βερνίκι, να τρίψει, να καλύψει πόρους να χαράξει ψάθες, να σκουρίνει το ξύλο κλπ αρκετά παραπάνω. Τιμές δεν μπορώ να σου πώ.
Πρίν χρόνια γνωστός οπλουργός για να κάνει μετατροπή πιστολέ σε αγκλέ, ψάθες και λινέλαιο σε μπαικάλ μου ζήτησε 300.
Είναι μια τεχνική δουλειά η οποία απαιτεί σίγουρα γνώσεις και δεξιοτεχνία που πρέπει να πληρωθούν αλλά όχι τόσο .Εάν θέλει για αγγλε και ψάθες με λινέλαιο τόσα για νέο κοντάκι τι θα ζητούσε 700€ ? Εάν βέβαια ήξερε να φτιάξει νέο .Προσφορά και ζήτηση εάν δε του πήγαινε κάνεις κοντάκι για μετατροπή σίγουρα θα μετρίαζε τα θέλω του.Ετσι πρέπει να σκέφτεται ο κάθε ένας που ζητάει κάτι .Βέβαια όπως πάμε που οι τεχνίτες διαφόρων ειδικοτήτων μεταξύ αυτού και των όπλων λιγοστεύουν όσοι απομείνουν θα ζητούν όσα θέλουν, εννοείται ότι πάντα θα υπάρχει η εξαίρεση που κάποιος θα ζητάει το λογικό.
 
Τι να σου πω τώρα... Αν είναι απλό φρεσκάρισμα σε ήδη λινέλαιο με κανά ελαφρό τρίψιμο φτηνά. Αν είναι να βγάλει βερνίκι, να τρίψει, να καλύψει πόρους να χαράξει ψάθες, να σκουρίνει το ξύλο κλπ αρκετά παραπάνω. Τιμές δεν μπορώ να σου πώ.
Πρίν χρόνια γνωστός οπλουργός για να κάνει μετατροπή πιστολέ σε αγκλέ, ψάθες και λινέλαιο σε μπαικάλ μου ζήτησε 300.
Δεν μας λες ποιός είναι ο καλλιτέχνης να τον έχουμε υπόψιν.
 
Ειναι μια εργασια στην οποια μπαινουν και αλλοι παραγοντες που μπορουν να διαμορφωσουν την τελικη τιμη....
Να ξεκαθαρισουμε πως σε οξυα δεν μπαινουμε καν στον κοπο αλλα μονο για καρυδια.
Αν το κοντακι-παπια ειναι βερνικι η πολυεστερας θελει καθαρισμα πρωτα + φρεσκαρισμα στις ψαθες......
Αν θελουμε μετατροπη σε αγγλε απο πιστολε τοτε παμε και για ψαθες.......
Αν τα ξυλα εχουν κτυπηματα η σπασιματα και θελουν επιδιορθωσεις.......
Και τελος υπαρχει και το ενδεχομενο(μου εχει συμβει)το κοντακι στην ενωση με την βαση να ειναι ''μαυρο'' απο τα λαδια και να θελει πρωτα να καθαριστει πραγμα που κοστιζει..........
Οποτε καταλαβαινεις ποσοι παραγοντες διαμορφωνουν την τιμη.
 
Δεν ξέρω benelli crio είναι το όπλο δεν έχουν πειράχτει ποτέ τα ξύλα
Από το εργοστάσιο έχει βερνίκι.Με τα spray και λάδια στο βερνίκι δεν θα κερδίσεις τίποτα το σημαντικό.Ίσως πολύ προσεκτικά ένα γυάλισμα με πολύ ψιλή αλοιφή φαναρτζήδων π.χ 3M,Polarshine κ.λ.π.Οι φωτό είναι από τη μάρκα OldWood.Αλοιφή γυαλίσματος και αλοιφή καθαρισμού γυαλίσματος.
 

Attachments

  • IMG_0641.jpeg
    IMG_0641.jpeg
    23,9 KB · Προβολές: 10
  • IMG_0640.jpeg
    IMG_0640.jpeg
    26,4 KB · Προβολές: 10
Last edited:
Back
Top