Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Από το εργοστάσιο έχει βερνίκι.Με τα spray και λάδια στο βερνίκι δεν θα κερδίσεις τίποτα το σημαντικό.Ίσως πολύ προσεκτικά ένα γυάλισμα με πολύ ψιλή αλοιφή φαναρτζήδων π.χ 3M,Polarshine κ.λ.π.Οι φωτό είναι από τη μάρκα OldWood.Αλοιφή γυαλίσματος και αλοιφή καθαρισμού γυαλίσματος.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
 
Δεν ξέρω benelli crio είναι το όπλο δεν έχουν πειράχτει ποτέ τα ξύλα
Αν εχει κτυπηματακια και γραντζουνιες δεν θα φυγουν οτι και να βαλεις........αν δεν εχουν τιποτα τοτε μπορεις ακομα και Overline για πατωματα να δουλεψεις και να φρεσκαρεις.....μπορεις και κεραλοιφη .........επισης μπορεις και λαδι Balistol που ειναι τοσο φυσικο και δεν κανει κακο στα ξυλα.
Αποφευγουμε τα χημικα προιοντα τοσο για προστασια των ξυλων αλλα και επιδη το κοντακι ερχεται σε επαφη με το προσωπο μας και ισως εχουμε αλεργικη αντιδραση.....εχει συμβει και αυτο.
 
Αν εχει κτυπηματακια και γραντζουνιες δεν θα φυγουν οτι και να βαλεις........αν δεν εχουν τιποτα τοτε μπορεις ακομα και Overline για πατωματα να δουλεψεις και να φρεσκαρεις.....μπορεις και κεραλοιφη .........επισης μπορεις και λαδι Balistol που ειναι τοσο φυσικο και δεν κανει κακο στα ξυλα.
Αποφευγουμε τα χημικα προιοντα τοσο για προστασια των ξυλων αλλα και επιδη το κοντακι ερχεται σε επαφη με το προσωπο μας και ισως εχουμε αλεργικη αντιδραση.....εχει συμβει και αυτο.
Το overline είναι ο θάνατος του ξύλου.
Δεν δουλεύεται πλέον.
 
Οταν λες ''θανατος'' τι ενωεις????
Δεν ξαναβάφεται και δεν δέχεται ούτε λάδι. Ποτίζει μέσα και ο χρόνος αντοχής μειώνεται δραματικά.
Από την εμπειρία μου σε καρέκλες, που έκαναν το λάθος οι ιδιοκτήτες να απλώσουν αυτό το πράγμα για γυαλάδα.
 
Δεν ξαναβάφεται και δεν δέχεται ούτε λάδι. Ποτίζει μέσα και ο χρόνος αντοχής μειώνεται δραματικά.
Από την εμπειρία μου σε καρέκλες, που έκαναν το λάθος οι ιδιοκτήτες να απλώσουν αυτό το πράγμα για γυαλάδα.
Για το Overlay μιλάτε;

https://www.ab.gr/el/eshop/Katharis...o-Epiplon-Spray-Keri-Melissas-250ml/p/7118316


Ή είναι άλλο προϊόν;
 
Αυτά τα τύπου truoil, danish oil που έχουν πολυουρεθάνη δίνουν καλό αποτέλεσμα και γρήγορα πιστεύω. Τώρα το παραδοσιακό λινέλαιο νομίζω θέλει πολύ δουλειά και πολύ χρόνο για να δώσει το ίδιο οπτικά αποτέλεσμα.
 
Δεν ξαναβάφεται και δεν δέχεται ούτε λάδι. Ποτίζει μέσα και ο χρόνος αντοχής μειώνεται δραματικά.
Από την εμπειρία μου σε καρέκλες, που έκαναν το λάθος οι ιδιοκτήτες να απλώσουν αυτό το πράγμα για γυαλάδα.
Στεφανε δεν περναμε το overlay πανω στα ξυλα ποτε........μονο σε επιφανει που εχει βερνικι και με συνεση....δυο τρεις σταγονες ειναι αρκετες........
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα......εξαλου σημερα υπαρχουν και αλλα προιοντα που μπορουν να ζωντανεψουν τα κοντακια που εχουν βερνικι και πολυεστερα.
 
Back
Top