Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Κύριοι τα φώτα σας, εδώ και καιρό έψαχνα κοντάκι για το όπλο μου. Βρήκα κάποια να ταιριάζουν αλλά κανένα όπως το ήθελα...η ερώτηση μου είναι η εξης: το κοντάκι όπως και η παπιά είναι με φιλμ ( ξύλου). Εάν πάρω κοντάκι που δεν είναι φιλμ απλό δλδ...υπάρχει τρόπος να ταιριάξει αισθητικά με την παπιά...πχ να βαφτεί το κοντάκι μόνο η και η παπιά μαζί, με κάποια βαφή πχ teracote η βαφή φιλμ ξύλου?
Ευχαριστω
Ο Μπαρμπαγιανης Πελοψ κάνει τέτοιες βαφές στον Κολωνό.
 
Last edited:
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Έχει κάποιος κάνει ποτέ υδροβαφη με φιλμ ξύλου τα ξύλινα μέρη του όπλου του;
Να μας πει την εμπειρία του,τιμές, ποιότητα κι αν αξίζει εν τέλει..
Θα μπορουσες να μας πεις ποιος ειναι ο λογος αυτης της επιλογης???.....γιατι οχι ενα φρεσκαρισμα???
 
Για φρεσκαρισμα Πόσο πάει σε τιμή?
Εξαρταται απο καποια πραγματα....αν εχει λουστρο και θα γινει λινελαιο......αν εχει κτυπηματα στα ξυλα.....αν θα γινει επαναχαραξη ψαθας η καινουργια και αν με την ευκαιρια αυτη γινουν και καποιες μετατροπες στα ξυλα........ολα αυτα διαμορφωνουν το τελικο κοστος
 
Θα μπορουσες να μας πεις ποιος ειναι ο λογος αυτης της επιλογης???.....γιατι οχι ενα φρεσκαρισμα???
Καθαρά για λόγους αισθητικής,αν τα ξύλα του όπλου είναι σαν μαδερι σκαλωσιας,ποια νερά να αναδείξει το φρεσκάρισμα..κι επίσης για μια παραπάνω προστασία καθότι προστατεύονται λίγο παραπάνω..καλυβεις επεμβάσεις..
Δεν είναι η καλύτερη λύση εννοείται..
Δεν έχω δει απο κοντά..ούτε ξέρω κάποιον να έκανε,γι αυτό και ρώτησα..
Είδα φώτο στο διαδίκτυο κι από κει πήρα αφορμή..
 
Καθαρά για λόγους αισθητικής,αν τα ξύλα του όπλου είναι σαν μαδερι σκαλωσιας,ποια νερά να αναδείξει το φρεσκάρισμα..κι επίσης για μια παραπάνω προστασία καθότι προστατεύονται λίγο παραπάνω..καλυβεις επεμβάσεις..
Δεν είναι η καλύτερη λύση εννοείται..
Δεν έχω δει απο κοντά..ούτε ξέρω κάποιον να έκανε,γι αυτό και ρώτησα..
Είδα φώτο στο διαδίκτυο κι από κει πήρα αφορμή..
Για τι οπλο μιλαμε?????εχεις καμια φωτο καθαρη και κοντινη να δω??
 
Όχι το αριστερό είναι απο το όπλο μου.
Το δεξί είναι με υδροβαφη ξύλου,φώτο από ίντερνετ.
Νίκο,για μένα,βγάλε το παλιό φινίρισμα,πέρασε το ξύλο με κασια η άλλη χρωστική να το σκουρινεις και κάνε του ένα φινίρισμα λαδιού.
Ότι έχει το ξύλο σου,θα το αναδείξει και θα είναι ΑΛΗΘΙΝΟ!
Αυτό που δείχνεις από το internet ΦΩΝΑΖΕΙ από μακριά ότι είναι μαϊμού!
Ταπεινη μου γνώμη και προσωπική αισθητική.🙂
 
Νίκο,για μένα,βγάλε το παλιό φινίρισμα,πέρασε το ξύλο με κασια η άλλη χρωστική να το σκουρινεις και κάνε του ένα φινίρισμα λαδιού.
Ότι έχει το ξύλο σου,θα το αναδείξει και θα είναι ΑΛΗΘΙΝΟ!
Αυτό που δείχνεις από το internet ΦΩΝΑΖΕΙ από μακριά ότι είναι μαϊμού!
Ταπεινη μου γνώμη και προσωπική αισθητική.🙂
Καλημερα!!ακριβώς αυτα έχω δώσει να γίνουν στο όπλο μαζί με κάποιες άλλες δουλειές..εγκυκλοπεδικα ρώτησα..αν γίνεται..κι αν το χει κάνει κάποιος συνάδελφος να μας πει την εμπειρία του..
Το οπλο φτιάχνετε και σε λίγες μέρες θα το δείτε μετά τη μεταμόρφωση..!
 
Last edited:
Νίκο,για μένα,βγάλε το παλιό φινίρισμα,πέρασε το ξύλο με κασια η άλλη χρωστική να το σκουρινεις και κάνε του ένα φινίρισμα λαδιού.
Ότι έχει το ξύλο σου,θα το αναδείξει και θα είναι ΑΛΗΘΙΝΟ!
Αυτό που δείχνεις από το internet ΦΩΝΑΖΕΙ από μακριά ότι είναι μαϊμού!
Ταπεινη μου γνώμη και προσωπική αισθητική.🙂
Γιάννη πολύ σωστό αυτό που λες, αλλά ένα φιλμ με λιγότερο εντυπωσιακά νερά δεν θα είχε λόγο ύπαρξης .
 
Υποθετω ότι λείπει το ερωτηματικό στο τέλος της πρότασης σου....
Γενικότερα είμαι κατά των "φιλμ"και προτιμώ το "βάψιμο"με εμποτισμο.
Ένας βασικός λόγος είναι ότι η όποια αβαρία πιθανώς προκύψει,στην περίπτωση του εμποτισμού είναι διορθωσιμη.

Γιάννη πολύ σωστό αυτό που λες, αλλά ένα φιλμ με λιγότερο εντυπωσιακά νερά δεν θα είχε λόγο ύπαρξης .
..
 
Υποθετω ότι λείπει το ερωτηματικό στο τέλος της πρότασης σου....
Γενικότερα είμαι κατά των "φιλμ"και προτιμώ το "βάψιμο"με εμποτισμο.
Ένας βασικός λόγος είναι ότι η όποια αβαρία πιθανώς προκύψει,στην περίπτωση του εμποτισμού είναι διορθωσιμη.


..
Όχι δεν λείπει ερωτηματικό τα λιγότερα νερά τα παίρνεις με τον τρόπο που είπες και με τεχνικές που εσύ ξέρεις καλύτερα. . Υπάρχει κόσμος που του αρέσουν τα σκαλίσματα, τα χρυσά γράμματα, τα εντυπωσιακά ξύλα,η ξυλογλυπτική στα κοντάκια περί ορεξεως κολοκυθόπιτα .Εγώ στην duca mοntefeltro έβαλα πλαστικά και τα ωραία ξύλα τα πούλησα.Τωρα την χαίρομαι καλύτερα .Στο φιλμ όπως είπες το πρόβλημα είναι η επισκευή στα χτυπήματα ,κάτι που όπλο που κυνηγάει δεν θα το αποφύγει.
 
Όχι δεν λείπει ερωτηματικό τα λιγότερα νερά τα παίρνεις με τον τρόπο που είπες και με τεχνικές που εσύ ξέρεις καλύτερα. . Υπάρχει κόσμος που του αρέσουν τα σκαλίσματα, τα χρυσά γράμματα, τα εντυπωσιακά ξύλα,η ξυλογλυπτική στα κοντάκια περί ορεξεως κολοκυθόπιτα .Εγώ στην duca mοntefeltro έβαλα πλαστικά και τα ωραία ξύλα τα πούλησα.Τωρα την χαίρομαι καλύτερα .Στο φιλμ όπως είπες το πρόβλημα είναι η επισκευή στα χτυπήματα ,κάτι που όπλο που κυνηγάει δεν θα το αποφύγει.
Πάνο,όπως γουστάρει ο καθένας!
Προσωπικά,δεν θέλω τα σκαλίσματα,τα χρυσάφια,τα διαμάντια,τις ολόκληρες πλάκες,τα ελεφαντοδοντα κλπ,κλπ...
Το ξύλο,το γουστάρω και μάλιστα πολύ!
Έχει ζεστασιά,....προσωπικότητα!
Εννοείται ότι δεν θα άλλαζα ένα σετ ξύλα με ένα πλαστικό!🙂
Ακόμη και βαλτοκυνηγος η γουρουνοκυνηγος να ήμουν,θα δυσκολευομουν πολύ για να το κάνω και το πιθανότερο,δεν θα το έκανα!
 
Back
Top