Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ένα κουτάκι χελλ(hell)ξάπλα,στα 35 μέτρα ,σου δίνει μια γεύση από τσίχλα....περί μεγεθών ,αποριών κ κατά της αδαούς κ εσφαλμενης ισχυρογνωμοσύνης ,πασών των εκκλησιών....‼️
Εσυ και εγω.... και αλλοι φιλοι μπορουμε να λεμε και να παρουσιαζουμε ''πινακες'' και δοκιμες...που να αποδεικνυουν οτι το κρυο και η υγρασια θελει ποιο χοντρο σκαγι και αλλο φυσιγγιο....
Φωνη βοωντος εν τη ερημω....
Γιατι παντα θα υπαρχει ο κυνηγος του καφενειου....που θα υποστηριζει το αντιθετο....και θα κατεβαζει
τις τσιχλες απο την στρατοσφαιρα...και ας μην ξερει ποια ειναι τα 35 πραγματικα μετρα !!! :cool:
 
αυτο που περιγράφεις εγραψα και εγω στην αρχη που γράφτηκα στο φόρουμ και εγινε αιτία να παρεξηγηθώ ,ειδικά αν η πυρίτιδα σηκώνει γρ και ειναι στα χαμηλα της οπως συνβαινει σε πολλα εμπορικα.
Σωστό και αυτό που λέει ο Δημήτρης αλλά όταν η πυρίτιδα είναι γεμισμενη στα πολλά γραμμάρια του εύρους της, πχ μία πυρίτιδα που είναι από 30 μέχρι 36 γρ, όταν την γεμίζουν στα 35 ,36γρ. Νομίζω οι απογοητευσεις από ένα φυσίγγι όταν το ρίχνουμε σε πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες προέρχονται κυρίως από την απορρόφηση υγρασίας μετά από κάνα μισάωρο, όπως το αντιλαμβανομαστε και στα ρούχα που φοράμε, και λιγότερο από το κρύο.
 
Σωστό και αυτό που λέει ο Δημήτρης αλλά όταν η πυρίτιδα είναι γεμισμενη στα πολλά γραμμάρια του εύρους της, πχ μία πυρίτιδα που είναι από 30 μέχρι 36 γρ, όταν την γεμίζουν στα 35 ,36γρ. Νομίζω οι απογοητευσεις από ένα φυσίγγι όταν το ρίχνουμε σε πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες προέρχονται κυρίως από την απορρόφηση υγρασίας μετά από κάνα μισάωρο, όπως το αντιλαμβανομαστε και στα ρούχα που φοράμε, και λιγότερο από το κρύο.
Συνεχίζουν οι πυρίτιδες να απορροφούν υγρασία❓
 
Ισως να μην μου ''εκατσε''....και ας εχω 50 διαφορετικα σεταπ και στησιματα με αυτην την πυριτιδα!!
Η δικη μου Α-390 δεν διαλεγει πυριτιδες.....Τωρα το 686 -1,70Χ33 με νοτια και βροχη...εδω μονο με ΤΑΜΑ
στην Παναγιά θα δουλεψει με τα Νρα σκαγιων που γραφεις !!!
Σιγουρα χωρις ιχνος αντιπαραθεσης...κρατα τις αποψεις σου...και ασε να εχω και εγω τις δικες μου Ηλια !! :)
Παντα…. Δεν προσπαθο να πισο κανεναν…
 
Και #3 έχω ακούσει σε φάσσες με π@υτσόκρυο ... όχι από τουφεκαλεύρη αλλά από φαρμακοχέρη.

Το έχω πει ... ρίχνω γενικά χοντρά.
Το αριστερό δικό μου από τις παλιές καλές εποχές και το δεξί του @Johnny brow για να θυμάμαι και τα 3ιντσα που έριχνα.
View attachment 70723

Τίποτα δεν είναι υπερβολή όταν κάνει δουλειά ... ειδικά στα εμπορικά που τα ξέρω λίγο.
Το παν για εμένα είναι η σταθερότητα και η αποτελεσματικότητα του φυσιγγίου σε άσχημους καιρούς ... δεν κατέληξα να ρίχνω αμερικάνικα για πλάκα ή γιατί μου περισσεύουν χρήματα.
Με καλό καιρό όλα κουτσά στραβά δουλεύουν.

Προφανώς δεν θα πάω με BB σε λάκα που θα τουφεκίσω στα 20-30m, ούτε με 30 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, ούτε με ομίχλη που δεν βλέπω στα 20m, ούτε όταν τα παπιά περνάνε χαμηλά ή τα περιμένεις εκεί, ούτε το χάραμα - σούρουπο.

Τα πάντα είναι συνάρτηση του πόσο μακρυά σκοπεύεις να τουφεκίσεις ή πόσο μακρυά περνάνε τα θηράματα, της ορατότητας, της θερμοκρασίας, της υγρασίας (=ομίχλη), του μέρους, πόσοι κυνηγοί είναι δίπλα σου, πόσο "μαλάκες" είναι 🤣 κτλ
Επειδή όλα αυτά αλλάζουν μέσα στην μέρα, πας με 2-3 νούμερα σκάγια που να διαφέρουν μερικά νούμερα μεταξύ τους και αποφασίζεις επιτόπου τι θα βάλεις πρώτο.

Τα διαγράμματα τα έχω κόψει γιατί είναι δυσνόητα 🤣
Αν το πράσινο χρειάζεται 1,5" διάτρηση σε τζελ δες τι γίνεται ...

400m/s @1,5m #4 ιταλικό, 30οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 55m
400m/s @1,5m #4 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 45m
400m/s @1,5m #3 ιταλικό, 30οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 65m
400m/s @1,5m #3 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 52m
350m/s @1,5m #3 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 47m
350m/s @1,5m #2 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 54m
350m/s @1,5m #0 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 70m
400m/s @1,5m #0 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 75m
Βλέπεις ότι η αρχική δεν είναι πολύ κρίσιμη ...

380m/s @1,5m #4/0 ιταλικό ή ΒΒ αμερικάνικο, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 97m

Το έχω γράψει πολλές φορές ... το χοντρό σκάγι έχει μόνο ένα μειονέκτημα ... τον μικρό αριθμό σκαγιών.
Αλλά (υπερβάλλοντας λίγο) θα πω ... προκειμένου να ξεμείνω από διάτρηση, προτιμώ χίλιες φορές να ξεμείνω από κατανομή :cool:
Εάν δε γεμίζεις μόνος σε πολύ σκληρές συνθήκες εννοείται ότι είναι προτιμότερο να ρίξεις πολύ χοντρύτερο σκάκι .Θυμάμαι τον πατέρα μου σε κυνήγι στη γραμμένη οξιά πάνω από το Γαρδίκι πριν το 1965 φάσες πολλές φυσίγγια ιδιογομωση κρύο του θανατά σε σημείο που τα φυσίγγια δε σκότωναν ούτε στα 10 μέτρα γύρισα μου είχε πει έχοντας σκοτώσει μια φάσα και αυτήν στα ούτε 10 μέτρα και πέφτοντας ζωντανή η κανη κυριολεκτικά κατουρούσε τα σκακιά και ξαναπήγα με 4 άρια φετεραλ κερωμένα από πάνω αγορασμενα από το Χατζηστεφάνου στο Πειραιά και τις έκαναν κομμάτια μου λέει και γέμισα και φυσίγγια με μπαρούτι πολύ πάνω από το όριο της έτσι την επόμενη Κυριακή τις ξέκανα .Είχε σηκωθεί μια μπεκάτσα από τα πόδια μου μου είχε πει και η ντουφέκια ήταν στα 15 μέτρα και την έκοψα στη μέση σχεδόν με τα φετεραλ.Βεβαια το μέρος που αναφέρω δεν ξέρω πόσοι το έχετε κυνηγήσει αλλά κάτι πρωινά όπως και να ντυθείς νομίζεις ότι είσαι ξεβρακωτος παθαίνουν αγκύλωση τα άκρα σου από το ψύχος δεν ανοίγουν τα δάκτυλα να αφήσεις την πάπια του όπλου.
 
Και #3 έχω ακούσει σε φάσσες με π@υτσόκρυο ... όχι από τουφεκαλεύρη αλλά από φαρμακοχέρη.

Το έχω πει ... ρίχνω γενικά χοντρά.
Το αριστερό δικό μου από τις παλιές καλές εποχές και το δεξί του @Johnny brow για να θυμάμαι και τα 3ιντσα που έριχνα.
View attachment 70723

Τίποτα δεν είναι υπερβολή όταν κάνει δουλειά ... ειδικά στα εμπορικά που τα ξέρω λίγο.
Το παν για εμένα είναι η σταθερότητα και η αποτελεσματικότητα του φυσιγγίου σε άσχημους καιρούς ... δεν κατέληξα να ρίχνω αμερικάνικα για πλάκα ή γιατί μου περισσεύουν χρήματα.
Με καλό καιρό όλα κουτσά στραβά δουλεύουν.

Προφανώς δεν θα πάω με BB σε λάκα που θα τουφεκίσω στα 20-30m, ούτε με 30 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, ούτε με ομίχλη που δεν βλέπω στα 20m, ούτε όταν τα παπιά περνάνε χαμηλά ή τα περιμένεις εκεί, ούτε το χάραμα - σούρουπο.

Τα πάντα είναι συνάρτηση του πόσο μακρυά σκοπεύεις να τουφεκίσεις ή πόσο μακρυά περνάνε τα θηράματα, της ορατότητας, της θερμοκρασίας, της υγρασίας (=ομίχλη), του μέρους, πόσοι κυνηγοί είναι δίπλα σου, πόσο "μαλάκες" είναι 🤣 κτλ
Επειδή όλα αυτά αλλάζουν μέσα στην μέρα, πας με 2-3 νούμερα σκάγια που να διαφέρουν μερικά νούμερα μεταξύ τους και αποφασίζεις επιτόπου τι θα βάλεις πρώτο.

Τα διαγράμματα τα έχω κόψει γιατί είναι δυσνόητα 🤣
Αν το πράσινο χρειάζεται 1,5" διάτρηση σε τζελ δες τι γίνεται ...

400m/s @1,5m #4 ιταλικό, 30οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 55m
400m/s @1,5m #4 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 45m
400m/s @1,5m #3 ιταλικό, 30οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 65m
400m/s @1,5m #3 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 52m
350m/s @1,5m #3 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 47m
350m/s @1,5m #2 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 54m
350m/s @1,5m #0 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 70m
400m/s @1,5m #0 ιταλικό, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 75m
Βλέπεις ότι η αρχική δεν είναι πολύ κρίσιμη ...

380m/s @1,5m #4/0 ιταλικό ή ΒΒ αμερικάνικο, -10οC, έχεις την απαιτούμενη διάτρηση στα 97m

Το έχω γράψει πολλές φορές ... το χοντρό σκάγι έχει μόνο ένα μειονέκτημα ... τον μικρό αριθμό σκαγιών.
Αλλά (υπερβάλλοντας λίγο) θα πω ... προκειμένου να ξεμείνω από διάτρηση, προτιμώ χίλιες φορές να ξεμείνω από κατανομή :cool:
Τα είπες όλα Βασίλη!!! Το ίδιο σκεπτικό έχω και εγώ! Πολύ ενδιαφέρον ότι τα 50m/s διαφορά στην αρχική "κερδίζουν" 5m περίπου σε διατήρηση με το ίδιο σκάγι (διάμετρο, σκληρότητα κτλ). Όσο για την κατανομή, από τα 50m και μετά για εμπορικά ειδικά, είναι ρίσκο. Η κινητική ενέργεια όμως δεν αλλάζει!😉
 
Θα με ενδιεφερε, να τσεκαρω τη ΜΒ36 με αυτον τον τροπο....ποσες ωρες χρειαζεται το φυσιγγι να μινει στην καταψυξη;;;

Μια ωρα ειναι υπερ αρκετη....με την προηποθεση οτι το φυσιγγιο θα το ριξεις εντος 5 λεπτων...και
οχι μετα απο μιση ωρα Κωστη !!
 
Σωστό και αυτό που λέει ο Δημήτρης αλλά όταν η πυρίτιδα είναι γεμισμενη στα πολλά γραμμάρια του εύρους της, πχ μία πυρίτιδα που είναι από 30 μέχρι 36 γρ, όταν την γεμίζουν στα 35 ,36γρ. Νομίζω οι απογοητευσεις από ένα φυσίγγι όταν το ρίχνουμε σε πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες προέρχονται κυρίως από την απορρόφηση υγρασίας μετά από κάνα μισάωρο, όπως το αντιλαμβανομαστε και στα ρούχα που φοράμε, και λιγότερο από το κρύο.
Λευτέρη εχεις δικιο γιατι εδω τρελά κρύα δεν έχουμε σε σχεση με την υπόλοιπη Ελλάδα αλλα απο υγρασία αστα να πανε,δεν εχω συνγρισεις απο αλλα μερη εκτος το 16 που κυνήγησα ενα 5ημερο στον εβρο με -15.το να ανεβάζεις μια πυρίτιδα στα όρια σε σωνει τις περισσότερες φορές αλλα πρέπει να εισαι και εσυ προσαρμόσεις τις προσκόπευσεις σου .εγω αυτο δεν μπορώ να το κανω για αυτο και πιεζω το φυσίγγι να ρθει στα μετρα μου εκοινες τις μέρες με τα οποια αρνητικά αυτο εχει,
 
Λευτέρη εχεις δικιο γιατι εδω τρελά κρύα δεν έχουμε σε σχεση με την υπόλοιπη Ελλάδα αλλα απο υγρασία αστα να πανε,δεν εχω συνγρισεις απο αλλα μερη εκτος το 16 που κυνήγησα ενα 5ημερο στον εβρο με -15.το να ανεβάζεις μια πυρίτιδα στα όρια σε σωνει τις περισσότερες φορές αλλα πρέπει να εισαι και εσυ προσαρμόσεις τις προσκόπευσεις σου .εγω αυτο δεν μπορώ να το κανω για αυτο και πιεζω το φυσίγγι να ρθει στα μετρα μου εκοινες τις μέρες με τα οποια αρνητικά αυτο εχει,
και που δυσκολευεσαι πιο πολυ στην υγρασια η στο -15?που ειδες τα ζορια πιο πολυ στα φυσιγγια?
 
και που δυσκολευεσαι πιο πολυ στην υγρασια η στο -15?που ειδες τα ζορια πιο πολυ στα φυσιγγια?
στο -15 δεν ειμαι συνηθισμένος την ακουσα κανονικά στο θεμα φυσίγγι τωρα ο εβρος μου αφησε την εντύπωση πως θελει μπαρουτι ενω το νησι μου ποιο δυνατο καψυλι.
 
Εάν δε γεμίζεις μόνος σε πολύ σκληρές συνθήκες εννοείται ότι είναι προτιμότερο να ρίξεις πολύ χοντρύτερο σκάκι .
Επιβεβλημένο, όχι προτιμότερο.

Όσο για την κατανομή, από τα 50m και μετά για εμπορικά ειδικά, είναι ρίσκο. Η κινητική ενέργεια όμως δεν αλλάζει!😉
Η κατανομή είναι άλλο θέμα.
Οι παραπάνω αποστάσεις δείχνουν απλά ικανή διάτρηση από καλής ποιότητας σκάγια.

Όσοι ρίχνουν πολύ χοντρά και μακρυά πάνε για 1 άντε 2 πλήγματα.

Τα ΒΒ δεν σταματάνε πουθενά.
Υπερβολή θα μου πεις, αλλά αν ξεμείνεις από ιδέες δοκιμάζεις και κανένα τέτοιο.

Έχουν λίγα σκάγια, αλλά με μια ξεγυρισμένη τριάρα, τριπλασιάζονται 🤣
 
Είσαι καλά ρε ;
Και πως θα βρίσκω τσάι για τον χειμώνα ;
Παρε ένα γαϊδούρακι αν δεν μπορείς να ανέβεις βουνό 🤣🤣🤣
Εγω πάτησα στο βίντεο και μου έβγαλε αυτό είναι και κοντοκαννο ότι πρέπει για μπεκάτσα 😅😅😅
 
Επιβεβλημένο, όχι προτιμότερο.


Η κατανομή είναι άλλο θέμα.
Οι παραπάνω αποστάσεις δείχνουν απλά ικανή διάτρηση από καλής ποιότητας σκάγια.

Όσοι ρίχνουν πολύ χοντρά και μακρυά πάνε για 1 άντε 2 πλήγματα.

Τα ΒΒ δεν σταματάνε πουθενά.
Υπερβολή θα μου πεις, αλλά αν ξεμείνεις από ιδέες δοκιμάζεις και κανένα τέτοιο.

Έχουν λίγα σκάγια, αλλά με μια ξεγυρισμένη τριάρα, τριπλασιάζονται 🤣
Το έχω δει το έργο!! Από ΒΒ's και 1 σκάγι αν αρπάξει το πρασινοκεφαλο, θα αρχίσει να κατεβαίνει!!
 
Πάρτε ένα φυσίγγι με οποιαδήποτε πυρίτιδα.
Ρίξτε το στους 20οC και μετρήστε αρχική.
Βάλτε το στην κατάψυξη στους -20, βγάλτε το και ρίξτε το αμέσως.
Αν βγάλει αρχική με κάποια λογική μείωση, τότε κερδίζει τον τίτλο του "αμετάβλητου εις τας θερμοκρασιακάς μεταβολάς".

Αυτό είναι το μοναδικό τεστ (για εμένα) που λέει τα πάντα για την επίδραση της θερμοκρασίας στην πυρίτιδα.
Εγω εχω ριξει στον ταχογραφο σετ απ με την Α0 μεχρι τους -3 με υγρασια καργα σε καλο καιρο ( 10-12) βαθμους 390 στους μειων 385 !! Και φυσιγγια που τα παω και τα φερνω στον βαλτο και μενουν και μεσα στο αυτοκινητο σχεδον ολλο το χειμωνα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top