Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Την Α1 ξέρει να τη γεμίζει άριστα ο Ναυπλιώτης.
Δοκιμάστε Lambro A1-Speciale 32-34gr και θα γλειφετε τους κάλυκες.
(Σκασμός μην πεταχτείς σαν την τσαπου, ξέρεις εσύ)
Πάντως Το Α1 του ναυπλιώτη 32 gr ενώ είναι πάρα πολύ καλό στα δύσκολα πρωινά δεν το είδα και τόσο σόι για να λέμε και την αλήθεια
 
Η μειωμένη διάτρηση μπερδεύεται με την υπερδιατρηση πάντα να ξέρεις.
Δεν εξετάζω αν είχε μειωμένη η υπερδιατρηση , το αποτέλεσμα εξετάζω...ακόμα όμως και στην υπερδιατρηση, αν βληθεί σε ζωτικό σημείο η καταβολή είναι ακαριαία
 
Δεν εξετάζω αν είχε μειωμένη η υπερδιατρηση , το αποτέλεσμα εξετάζω...ακόμα όμως και στην υπερδιατρηση, αν βληθεί σε ζωτικό σημείο η καταβολή είναι ακαριαία
Στην υπερδιατρηση έχουμε overkill.Aρκετα μέτρα από το σημείο βολής.
 
Ολλα είναι σχετικά δεν σου έκατσε εσένα η α1 όπως και σε πολλούς άλλους.. και σε άλλους δεν την αλλάζουν με τίποτα δυο από τα καλητερα κυχλοφυσηγγα που έγραψαν ιστορία στο νησί είναι με α1 στα 33 γρ.(ζωχιος) και ττου ρουμελιοτη στα 34 και τα δυο στο 1,70 με καρδαρα… παιδιά με μπενελι ( ιδιογωμοτες ρίχνουν χρόνια α1 1,65*32 και 1,70*33 με sgκαι 686κανένα πρόβλημα ακόμα και με νοτιάδες βροχι… χωρίς καμία δόση αντηπαραθεση νικο απλος και εμένα η 390 δυσκολεύεται με την α1 στην υγρασια με την mb32 γ@@&&@. Με την α1 κυνηγαο παπια σε μέρος που η υγρασια κοβι Κόκκαλα η νοτιάδες εδώ κρατάνε μέρες τον χειμωνα είμαι 200 μέτρα από την θάλασσα και τον βάλτο το 90% στην υγρασια το έχουμε για ψωμοτυρι… μηλαο για ψιλά σκαγια 8/9/10

Ισως να μην μου ''εκατσε''....και ας εχω 50 διαφορετικα σεταπ και στησιματα με αυτην την πυριτιδα!!
Η δικη μου Α-390 δεν διαλεγει πυριτιδες.....Τωρα το 686 -1,70Χ33 με νοτια και βροχη...εδω μονο με ΤΑΜΑ
στην Παναγιά θα δουλεψει με τα Νρα σκαγιων που γραφεις !!!
Σιγουρα χωρις ιχνος αντιπαραθεσης...κρατα τις αποψεις σου...και ασε να εχω και εγω τις δικες μου Ηλια !! :)
 
αν βληθεί σε ζωτικό σημείο η καταβολή είναι ακαριαία
Ναι, εξαρτάται κ από το σημείο που θα το βρει το σκάγι...

Έχουν πεσει θηράματα ξερά που όταν αργότερα τα μαδησαμε είδαμε ότι το η τα σκαγια τα είχαν διατρήσει...

Όπως έχουμε δει κ θηράματα να πεφτουν ζωντανά έχοντας πανω τρία σκαγια στο σωμα τους...
Το τετραπλούν τραυμα που διαβάζουμε πως χρειάζεται για μια ακαριαία καταβολή έχει παει περιπατο.....

Πιστευω πως αν γνωρίζαμε καλά την ανατομία του κάθε θηραμάτος κ υστερα απο έναν προσεκτικο έλεγχο στα τραυματα θα δίναμε κ την αντίστοιχη απάντηση κάθε φορά για το τι συνέβει κ έπεσε το θηραμα νεκρο η ζωντανό....
Δεν μιλάμε για τραυματα σε λαιμό, κεφάλι, καρδιά....

Οπως κ να έχει είναι ένα (ακόμα) θέμα που έχει απασχολησει κ δεν θα σταματήσει να το κάνει..
 
Την Α1 ξέρει να τη γεμίζει άριστα ο Ναυπλιώτης.
Δοκιμάστε Lambro A1-Speciale 32-34gr και θα γλειφετε τους κάλυκες.
(Σκασμός μην πεταχτείς σαν την τσαπου, ξέρεις εσύ)
Πεστα ρε Βασίλη.....
Τα πηρα για τσίχλες σε ν6 γιατί ο μόνος τρόπος να ξυλιάσεις αυτό το μικρο πουλακιιι
με lambro ειναι να κατεβείς 3-4 νουμερα πιο κάτω από το συνηθισμένο.... .yelling.

IMG_20230419_220340.jpg

Και μετά κάθομαι κ σας λέω για Rio κ μαλακίες......
 
Πεστα ρε Βασίλη.....
Τα πηρα για τσίχλες σε ν6 γιατί ο μόνος τρόπος να ξυλιάσεις αυτό το μικρο πουλακιιι
με lambro ειναι να κατεβείς 3-4 νουμερα πιο κάτω από το συνηθισμένο.... .yelling.

View attachment 70713

Και μετά κάθομαι κ σας λέω για Rio κ μαλακίες......
Το δεξί πρέπει να είναι τσιμπημενο σε πυρίτιδα.Δωσε να το ρίξει κανένας καλός σου φίλος.
 
Που να δεις φασσα τουφεκισμενη,απο πανομου καθετα στα 20 μετρα,να ληπη η μηση σχεδον την μπηρε στην κηλια τα εντερα τα εσερνε και πηγενε σαν τον βεγγο και εχω απο πησοτης.50 μετρα εκανε να ξεραθη .very funny.
Δεν λες πάλι καλά που τη βρήκε στην κοιλιά ... γιατί αν την έπαιρνε στο μπέτη, θα είχε πέσει ξερή αλλά ... δεν θα είχε μείνει πράμα να φάεις !!!
.sarcastic..big smile..my man.
 
Το δεξί πρέπει να είναι τσιμπημενο σε πυρίτιδα.Δωσε να το ρίξει κανένας καλός σου φίλος.
Σιγά να μην δώσω φυσιγγι βλητικα κ δερματολογικα ελεγμένο....
Βάλσαμο για οσες τσιχλες το δοκίμασαν στο πετσι τους....

μπέτη
Εδώ Στελιο έκανα σκονάκι για να σε καταλαβω 😂

https://kritikoi.com/lexiko/mpetis
 
Οχι ολες οι πυριτιδες...
Την εχω ανεβασει την δοκιμη...
Η Μ92ς Εχασε 45 μετρα απο την αρχικη της ταχυτητα στους μειον 7 βαθμους
Η ΤΕΚΝΑ μονο 5μ/δ απο την αρχικη της...και αυτη στους μειον 7 βαθμους την ιδια ωρα και ημερα η δοκιμη !!!
Θα με ενδιεφερε, να τσεκαρω τη ΜΒ36 με αυτον τον τροπο....ποσες ωρες χρειαζεται το φυσιγγι να μινει στην καταψυξη;;;
 
Πεστα ρε Βασίλη.....
Τα πηρα για τσίχλες σε ν6 γιατί ο μόνος τρόπος να ξυλιάσεις αυτό το μικρο πουλακιιι
με lambro ειναι να κατεβείς 3-4 νουμερα πιο κάτω από το συνηθισμένο.... .yelling.

View attachment 70713

Και μετά κάθομαι κ σας λέω για Rio κ μαλακίες......
Φυσιγγαρες αυτά είχα γ@μησει τις ψηλές τσίχλες σε νούμερο 7 και φασσα έχω πάρει με αυτό
 
Κατι άσχετο
Σε ότι εργοστασιακά φυσίγγια έχω ανοίξει τα πέταλα δεν τα προκοβουν...
Εννοείται πως όχι όπως ούτε τους κάλυκες κόβουν για να τους φέρουν σε ένα ίδιο ύψος σε περίπτωση που κάποιοι είναι ελάχιστο μεγαλύτεροι.Και εγώ όταν γέμιζα ποτέ δεν έκοψα κάλυκες και πτερύγια.Αν δεις μηχανή επαγγελματική θα καταλάβεις για το μιλάμε και τι παραγωγές κάνει τι να κόψεις όταν βάζεις εμπρός και γεμίζει 2500 φυσίγγια ανά ώρα.Προσωπικα πιστεύω πως μπορεί πολλές φορές οι συγκεντρωτηρες να μην ανοίγουν όπως πρέπει και σε αυτό φταίει το στήσιμο που έχεις κάνει ,αλλά και ότι προκοβεις τα πτερύγια τον αναγκάζεις να μην δουλέψει όπως έχει σχεδιαστεί γιατί απλά θα ανοίξει πολύ πιο γρήγορα κατά την έξοδο,αυτό έχει δύο τινά, ή θα σου δώσει ανοικτοτερο κατανομή ή κλειστοτερη όπως κάνει το τσοκ φρένου κάπως χοντρικά απλά θα το κάνει εκτός κάνης δηλ άμεσα θα απελευθερώσει τα σκακια .Όλα είναι θέμα στησίματος φυσιγγίου.Και ο κάθε ένας όπως βολεύεται και ικανοποιείται.Οι απορίες θα λυνόταν σε όλους μόνο εάν διαθέταμε βλητικό σταθμό και σωστά όργανα μέτρησης ώστε να μπορούμε να συγκρίνουμε όλα τα δεδομένα και όχι τι μας δείχνει ένας ταχογραφος αεροβόλου στο 1.5 μέτρα και ένα χαρτόνι 1 επί 1 .Είναι ένας μπουσουλας βέβαια αλλά υπάρχουν πολλά που δεν μπορούμε να καταλάβουμε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top