Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διάλεξε μια μονοβασικη και ασχολησου πάνω της ώστε να δουλεύει σε νορμάλ και αυξημένες απαιτήσεις.Ετσι θα καταλάβεις πως λειτουργεί η πυρίτιδα.Αν δεν καταλάβεις και πας σε άλλη και άλλη θα κυνηγάς την ουρά σου από τις χιλιάδες γενικές δοκιμές.

Α' εχεις ''ορεξη''.... :) Τραβα βρε στην γωνια να δεις εαν ερχομαι...:D

ΥΓ. Απο το 1990 μεχρι το 2000 ενα τετραδιο δοκιμες με ατελειωτα σεταπ σε Α1 απλη και Σπεσιαλ εχω...
Για ποιες γενικες δοκιμες μιλας και ποια ουρα μου κυνηγαω ??? !!!:)
 
Πιστεύω ότι η αρμονία και η ισορροπία στα υλικά και στις δοσολογίες ενός φυσιγγιου, μελετημένα για το θήραμα και τις εδαφοκλιματικες συνθηκες που θα βληθει, παίζει κατά πολύ σημαντικότερο ρόλο πάρα αυτά καθαυτά τα υλικά που απαρτίζουν το φυσιγγιο...
Αν π.χ οι μονοβασικες δεν σκοτώνουν στην υγρασία πώς κυνηγούν οι Ισπανοί, οι Γάλλοι, οι Ρώσοι με τα εγχώρια τους φυσίγγια και πυριτιδες που είναι όλες μονοβασικες;
Στην Αγγλία έχουν 360 μέρες το χρόνο υγρασία και βροχές...από όσο ξέρω καμία εγχώρια αγγλική βιομηχανία δεν γεμίζει με διβασικη πυριτιδα...αυτοί πως σκοτώνουν;

Από την άλλη σέβομαι την άποψη και τις προτιμήσεις του κάθε συναδέρφου που έχει βγει από τις εμπειρίες του επί του πεδίου...

Και γω που δεν "θεοποίω" υλικά έχω τις προτιμήσεις μου...π.χ και τι δε θα δινα να ξαναβρίσκα την JK6 Bofors...
 
Α' εχεις ''ορεξη''.... :) Τραβα βρε στην γωνια να δεις εαν ερχομαι...:D

ΥΓ. Απο το 1990 μεχρι το 2000 ενα τετραδιο δοκιμες με ατελειωτα σεταπ σε Α1 απλη και Σπεσιαλ εχω...
Για ποιες γενικες δοκιμες μιλας και ποια ουρα μου κυνηγαω ??? !!!:)
Να μιλήσω ή να ψάξω για τσίχλες?
 
Last edited:
Α' εχεις ''ορεξη''.... :) Τραβα βρε στην γωνια να δεις εαν ερχομαι...:D

ΥΓ. Απο το 1990 μεχρι το 2000 ενα τετραδιο δοκιμες με ατελειωτα σεταπ σε Α1 απλη και Σπεσιαλ εχω...
Για ποιες γενικες δοκιμες μιλας και ποια ουρα μου κυνηγαω ??? !!!:)
Ολλα είναι σχετικά δεν σου έκατσε εσένα η α1 όπως και σε πολλούς άλλους.. και σε άλλους δεν την αλλάζουν με τίποτα δυο από τα καλητερα κυχλοφυσηγγα που έγραψαν ιστορία στο νησί είναι με α1 στα 33 γρ.(ζωχιος) και ττου ρουμελιοτη στα 34 και τα δυο στο 1,70 με καρδαρα… παιδιά με μπενελι ( ιδιογωμοτες ρίχνουν χρόνια α1 1,65*32 και 1,70*33 με sgκαι 686κανένα πρόβλημα ακόμα και με νοτιάδες βροχι… χωρίς καμία δόση αντηπαραθεση νικο απλος και εμένα η 390 δυσκολεύεται με την α1 στην υγρασια με την mb32 γ@@&&@. Με την α1 κυνηγαο παπια σε μέρος που η υγρασια κοβι Κόκκαλα η νοτιάδες εδώ κρατάνε μέρες τον χειμωνα είμαι 200 μέτρα από την θάλασσα και τον βάλτο το 90% στην υγρασια το έχουμε για ψωμοτυρι… μηλαο για ψιλά σκαγια 8/9/10
 
Ολλα είναι σχετικά δεν σου έκατσε εσένα η α1 όπως και σε πολλούς άλλους.. και σε άλλους δεν την αλλάζουν με τίποτα δυο από τα καλητερα κυχλοφυσηγγα που έγραψαν ιστορία στο νησί είναι με α1 στα 33 γρ.(ζωχιος) και ττου ρουμελιοτη στα 34 και τα δυο στο 1,70 με καρδαρα… παιδιά με μπενελι ( ιδιογωμοτες ρίχνουν χρόνια α1 1,65*32 και 1,70*33 με sgκαι 686κανένα πρόβλημα ακόμα και με νοτιάδες βροχι… χωρίς καμία δόση αντηπαραθεση νικο απλος και εμένα η 390 δυσκολεύεται με την α1 στην υγρασια με την mb32 γ@@&&@. Με την α1 κυνηγαο παπια σε μέρος που η υγρασια κοβι Κόκκαλα η νοτιάδες εδώ κρατάνε μέρες τον χειμωνα είμαι 200 μέτρα από την θάλασσα και τον βάλτο το 90% στην υγρασια το έχουμε για ψωμοτυρι… μηλαο για ψιλά σκαγια 8/9/10
A1... Η πιο παράξενη πυρίτιδα κατά τη γνώμη μου. Ενώ έχω δει πολύ καλά σκοτωματα σε μεγάλες αποστάσεις με 2-3 διαφορετικά εμπορικά φυσίγγια που έχω ρίξει, παρόλα αυτά, δεν έχω παιδευτει τόσο πολύ με άλλη πυρίτιδα να βρω προσκοπευσεις και "ιδιοτροπίες" του φυσιγγίου!
 
A1... Η πιο παράξενη πυρίτιδα κατά τη γνώμη μου. Ενώ έχω δει πολύ καλά σκοτωματα σε μεγάλες αποστάσεις με 2-3 διαφορετικά εμπορικά φυσίγγια που έχω ρίξει, παρόλα αυτά, δεν έχω παιδευτει τόσο πολύ με άλλη πυρίτιδα να βρω προσκοπευσεις και "ιδιοτροπίες" του φυσιγγίου!
Όπως τα λές είναι.
 
Και ελληνικά και ξένα. Δεν ξέρω τι παίζει και δεν συμβαίνει πάντα. Σίγουρα παίζει ρόλο και ο χρόνος που έμεινε το φυσίγγι κλεισμένο.
Έψαξα και βρήκα μερικά, όλα παλιά, τουλάχιστον από 15 έως 25+ χρόνων υπολογίζω ... Όλα με μονοβασικές πυρίτιδες.
Με διβασικές δεν έβαλα, εκεί το κιτρίνισμα το συναντάμε συχνότερα ... μάλλον συμβαίνει πιο εύκολα, πιο έντονα, ή σε συντομότερο χρόνο ...

LAMBRO ΑΣΠΡΟ (παλαιό) 32,5 γρ. με GM3
View attachment 70700

BERETTA SS SPEED 32 gr.
View attachment 70702

BERETTA SPECIAL 34 gr. με CSB1 (σύμφωνα και με τις τότε διαφημίσεις της εταιρείας) ...
View attachment 70704

ΠΥΡΚΑΛ ΜΑΥΡΟ 32 γρ.
View attachment 70705

RIO GAME LOAD Cal.16 - με CSB1
View attachment 70706
Κατι άσχετο
Σε ότι εργοστασιακά φυσίγγια έχω ανοίξει τα πέταλα δεν τα προκοβουν...
 
A1... Η πιο παράξενη πυρίτιδα κατά τη γνώμη μου. Ενώ έχω δει πολύ καλά σκοτωματα σε μεγάλες αποστάσεις με 2-3 διαφορετικά εμπορικά φυσίγγια που έχω ρίξει, παρόλα αυτά, δεν έχω παιδευτει τόσο πολύ με άλλη πυρίτιδα να βρω προσκοπευσεις και "ιδιοτροπίες" του φυσιγγίου!
Αυτήν η θα την λατρέψεις η δεν θα θέλεις να την δεις
 
Την περιπτωση της Α0 πως την βλεπετε ;; Για παπια ειναι μανα και σε απλο και σε "σπεσιαλ" φυσιγγια !! Και το εχω ξαναπει ολλα εχουν να κανουν με τις παραγομενες πιεσεις !! Του εκαστοτε φυσιγγιου οταν ριχνεις ενα φυσιγγι με 400 μ/δ και παραγει 650 μπαρ στο κρυο και την υγρασια καργα θα πεσει στα 550 ενω ενα με ιδια ταχυτητα και 850 μπαρ θα πεσει στα 750 μπαρ ,θα μπορεσει να ανταπεξελθει στα ζορια !!
 
Την περιπτωση της Α0 πως την βλεπετε ;; Για παπια ειναι μανα και σε απλο και σε "σπεσιαλ" φυσιγγια !! Και το εχω ξαναπει ολλα εχουν να κανουν με τις παραγομενες πιεσεις !! Του εκαστοτε φυσιγγιου οταν ριχνεις ενα φυσιγγι με 400 μ/δ και παραγει 650 μπαρ στο κρυο και την υγρασια καργα θα πεσει στα 550 ενω ενα με ιδια ταχυτητα και 850 μπαρ θα πεσει στα 750 μπαρ ,θα μπορεσει να ανταπεξελθει στα ζορια !!
αυτο που περιγράφεις εγραψα και εγω στην αρχη που γράφτηκα στο φόρουμ και εγινε αιτία να παρεξηγηθώ ,ειδικά αν η πυρίτιδα σηκώνει γρ και ειναι στα χαμηλα της οπως συνβαινει σε πολλα εμπορικα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top