Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επιβεβλημένο, όχι προτιμότερο.


Η κατανομή είναι άλλο θέμα.
Οι παραπάνω αποστάσεις δείχνουν απλά ικανή διάτρηση από καλής ποιότητας σκάγια.

Όσοι ρίχνουν πολύ χοντρά και μακρυά πάνε για 1 άντε 2 πλήγματα.

Τα ΒΒ δεν σταματάνε πουθενά.
Υπερβολή θα μου πεις, αλλά αν ξεμείνεις από ιδέες δοκιμάζεις και κανένα τέτοιο.

Έχουν λίγα σκάγια, αλλά με μια ξεγυρισμένη τριάρα, τριπλασιάζονται 🤣

Βασιλη μου ...Κανε μου την χαρη...υπολογισε σε παρακαλω την διατρηση σε αυτο το σεταπ...
Την εχω μετρησει μαλλον λαθος...12 χιλιοστα ηταν το βιβλιο πισω απο τον στοχο που το περασε
ακρη παντα...ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ βολιδας 4,40 χιλιοστα Βασιλη !!

εικόνα_Viber_2021-01-05_14-15-00.jpg

εικόνα_Viber_2021-01-05_14-15-33.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-05_14-15-58.jpg
 
Last edited:
Λέω να αρχίσω την εξάσκηση με μονοβολα τα φθηνότερα που υπάρχουν με μια 12 άρα στο κοπάδι σημαδευτη και στα 100 μέτρα να είναι έχω πιθανότητα να πέσει κάποιο και ξερό κιόλας
Δράμια έριχναν πολλοί σε κοπάδια, για μονόβολα δεν έχω ακούσει.
Με τι νομιζεις κατεβαίνουν τα παπιά στα 100m όπως ακούμε εδώ ;
Με 6άρια ιδιογόμωση ;
🤣
 
Λέω να αρχίσω την εξάσκηση με μονοβολα τα φθηνότερα που υπάρχουν με μια 12 άρα στο κοπάδι σημαδευτη και στα 100 μέτρα να είναι έχω πιθανότητα να πέσει κάποιο και ξερό κιόλας
Αυτό έγινε τον Γενάρη του 2017, με την κακοκαιρία... Όταν βρηκα τους κάλυκες, δεν πίστευα στα μάτια μου!!!
 
Δράμια έριχναν πολλοί σε κοπάδια, για μονόβολα δεν έχω ακούσει.
Με τι νομιζεις κατεβαίνουν τα παπιά στα 100m όπως ακούμε εδώ ;
Με 6άρια ιδιογόμωση ;
🤣
Κι όμως, έχει γίνει!! Και ξαφνικά ο βαθμός επικινδυνότητας είχε ανέβει κατακόρυφα!
 
αφου υπαρχουν τα 60 και 100 metri γιατι ζοριζεστε?
Έχω τα 20-80metri, αλλά τα κρατάω για συλλεκτικά!! Πάντως, όταν άκουσα και είδα τους κάλυκες, είπα, αν έχει ξανά τέτοιον καιρό, θα κάθομαι τουλάχιστον 200-300 μέτρα πιο μακριά (στα χωράφια). Δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα!!
 
Καλημέρα...... Επειδή ζω και κυνηγάω σε μια περιοχή της Ελλάδας με πολύ κρύο και υγρασία θα σας πω τις δικές μου παρατηρήσεις σε ότι αφορά την απόδοση των φυσιγγίων.......
Στο ξερό κρύο (ξεροβορι και παγωνιά -10-15) δεν υπάρχει έντονο πρόβλημα από τις περισσότερες πυρίτιδες ειδικά τις μονοβασικες ακόμη και σε εμπορικά φυσίγγια
Στην υπερβολική ζέστη έχω δει πολλές φορές overkill , ζωντανά και ξεπουπουλιασματα και την θεωρώ δύσκολο καιρό για πολλά φυσίγγια.......
Για νορμάλ θερμοκρασία και αυξημένη υγρασία δεν υπάρχει μείωση απόδοσης των φυσιγγίων............
Για συνθήκες αυξημένης ομίχλης υπάρχει αισθητή μείωση απόδοσης......
Εκεί που είχα τρελαθεί με τα φυσίγγια ήταν μια φορά πριν πολλά χρόνια που είχε πολύ χιόνι κρύο και υγρασία μαζί δεν δούλευε σχεδόν τίποτε εκτός από ένα φυσίγγι που είχα τότε το μπλε του Μαπακή γεμισμένο με mb209 1,90x35 αν θυμάμαι καλά.......
Έχω καταλήξει τελικά στο συμπέρασμα ότι δεν παίζει κανένα ρόλο το είδος της πυρίτιδας που χρησιμοποιούμε αλλά παρά μόνο το σεταπ,το στήσιμο του φυσιγγίου ανάλογα με τον καιρό.......
Οι διβασικες υπερτερούν σε συνθήκες αποθήκευσης στο να μην απορροφούν υγρασία και μέχρι εκεί....... Πιστεύω ότι μπορούμε να φτιάξουμε φυσίγγια για κάθε καιρό που θέλουμε να κυνηγήσουμε και όχι φυσίγγια παντός καιρού........
Σίγουρα υπάρχουν διάφορες και στις πυρίτιδες,κάποιες καλύπτουν μεγαλύτερο εύρος συνθηκών αλλά δεν υπάρχει η πυρίτιδα που Μ αυτήν θα φτιάξουμε φυσίγγια να αποδίδουν το ίδιο παντού........
 
εδω ρε φιλε παμε εδω

το ιδιο ειναι .
Μέχρι με -17 έχω κυνηγήσει αλλά με τέτοια θερμοκρασία η υγρασία είναι χαμηλή συνήθως.Με -6/8 πολλές φορές γιατί κάποια μέρη της Ελλάδος τοπικά την κάνουν αυτή τη θερμοκρασία κάθε χρόνο σχεδόν αλλά δεν την λένε οι μετεωρολόγοι
 
Συνεχίζουν οι πυρίτιδες να απορροφούν υγρασία❓
Ο Βαγγέλης Ιωάννινα το περιέγραψε πολύ σωστά, και οι μετρήσεις που έβαλε ο Βασίλης και ο Δημήτρης δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Όταν ομως ακούς τα ίδια ακριβώς παράπονα από την μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγών, όχι μόνο εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ, και όλοι συμφωνούν πως σε συνθήκες πολύ αυξημένης υγρασίας και σε κρύο και σε ζέστη, τα φυσίγγια που πριν πήγαιναν καλά, τώρα δεν ικανοποιούν καθόλου, το μόνο λογικό είναι να περνάει υγρασία στην πυρίτιδα. Αυτό δικαιολογεί μία αισθητή πτώση και των πιέσεων και του χρόνου καύσης της πυριτιδας με αποτέλεσμα να μειώνεται και η ευστοχία. Όσο για το αν μπορεί να περάσει η υγρασία μέσα στον πλαστικό κάλυκα, αποδεδειγμένα μπορεί .
 
Πιστεύω ότι μπορούμε να φτιάξουμε φυσίγγια για κάθε καιρό που θέλουμε να κυνηγήσουμε και όχι φυσίγγια παντός καιρού........
Για μένα αυτή είναι η "ομορφιά" της ιδιογομωσης...Να προσαρμοσω τα υλικά που έχω στις εκάστοτε ανάγκες κυνηγιού που θα κάνω...
Άλλο φυσίγγι 32γρ. Νο8 θα ρίξω το καλοκαίρι στο τρυγονι και άλλο φυσίγγι 32γρ. Νο8 στα κοτσυφια το Φλεβάρη...
Και ας είναι γεμισμένα με την ίδια πυρίτιδα...
 
Last edited:
Ο Βαγγέλης Ιωάννινα το περιέγραψε πολύ σωστά, και οι μετρήσεις που έβαλε ο Βασίλης και ο Δημήτρης δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Όταν ομως ακούς τα ίδια ακριβώς παράπονα από την μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγών, όχι μόνο εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ, και όλοι συμφωνούν πως σε συνθήκες πολύ αυξημένης υγρασίας και σε κρύο και σε ζέστη, τα φυσίγγια που πριν πήγαιναν καλά, τώρα δεν ικανοποιούν καθόλου, το μόνο λογικό είναι να περνάει υγρασία στην πυρίτιδα. Αυτό δικαιολογεί μία αισθητή πτώση και των πιέσεων και του χρόνου καύσης της πυριτιδας με αποτέλεσμα να μειώνεται και η ευστοχία. Όσο για το αν μπορεί να περάσει η υγρασία μέσα στον πλαστικό κάλυκα, αποδεδειγμένα μπορεί .
Πιστεύω πως όταν μιλούν για πολύ αυξημένη υγρασία αναφέρονται στο φαινόμενο της ομίχλης όπου έχουμε σταγονίδια νερού ορατά με το μάτι στην ατμόσφαιρα...... Εκεί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.......
Η υγρασία μπορεί να εισχωρήσει στο φυσίγγι όταν είναι πολύ καιρό αποθηκευμένο σε συνθήκες αυξημένης υγρασίας....... Εάν στο σπίτι μου δεν υπάρχει υγρασία και πάρω τα φυσίγγια από εκεί και πάω λίγες ώρες κυνήγι δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει άμεσα.......
 
Πιστεύω πως όταν μιλούν για πολύ αυξημένη υγρασία αναφέρονται στο φαινόμενο της ομίχλης όπου έχουμε σταγονίδια νερού ορατά με το μάτι στην ατμόσφαιρα...... Εκεί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.......
Η υγρασία μπορεί να εισχωρήσει στο φυσίγγι όταν είναι πολύ καιρό αποθηκευμένο σε συνθήκες αυξημένης υγρασίας....... Εάν στο σπίτι μου δεν υπάρχει υγρασία και πάρω τα φυσίγγια από εκεί και πάω λίγες ώρες κυνήγι δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει άμεσα.......
Πρόπερσι που είχαμε πολύ μεγάλα μπασίματα τον Οκτώβριο μας έκατσαν μέρες με αυτό το φενομενο ομίχλη υγρασια 9 βαφμους με νότια… Τό τι βλαστήμια έπεφτε για τα φυσηγγια δεν λέγετε μηλαμε Να Βαράνε το πουλια στα 20/30 μέτρα και να τους κλανουν τα α@@@&@ εμένα με έσωσε η α1 ( εμπορικό του ρουμελιοτη) και δικά μου… και ένα άλλο παιδί που έριχνε με μπαικαλ τα 30 άρια του λαμπρο.. τα πουλια έμπαινα σβηστά με αυτόν το καιρό πραγματικά για να αυτοκτονήσουν
 
και ομως Βαγγέλη ολη την νύχτα στο καλοριφέρ του σπιτιού το πρωί μεσα σε λίγο χρονο ειχαν γινει σερπαντινα ,2001 γεναρης ,περκορσο ,λαμπρο μαυρα ,ροτβαιλ μαγνουμ ,και κατι φεντεραλ σεμι,μονο ρεμι 42 δούλευε.έριχνες πάπια 25μ με 3 2 και πευταν ζωντανά μεσα στο αιμα.
 
και ομως Βαγγέλη ολη την νύχτα στο καλοριφέρ του σπιτιού το πρωί μεσα σε λίγο χρονο ειχαν γινει σερπαντινα ,2001 γεναρης ,περκορσο ,λαμπρο μαυρα ,ροτβαιλ μαγνουμ ,και κατι φεντεραλ σεμι,μονο ρεμι 42 δούλευε.έριχνες πάπια 25μ με 3 2 και πευταν ζωντανά μεσα στο αιμα.
Το περκορσο είναι με τέκνα την πυρίτιδα που υποτίθεται ότι αντέχει στην υγρασία και τις καιρικές μεταβολές........
 
Πρόπερσι που είχαμε πολύ μεγάλα μπασίματα τον Οκτώβριο μας έκατσαν μέρες με αυτό το φενομενο ομίχλη υγρασια 9 βαφμους με νότια… Τό τι βλαστήμια έπεφτε για τα φυσηγγια δεν λέγετε μηλαμε Να Βαράνε το πουλια στα 20/30 μέτρα και να τους κλανουν τα α@@@&@ εμένα με έσωσε η α1 ( εμπορικό του ρουμελιοτη) και δικά μου… και ένα άλλο παιδί που έριχνε με μπαικαλ τα 30 άρια του λαμπρο.. τα πουλια έμπαινα σβηστά με αυτόν το καιρό πραγματικά για να αυτοκτονήσουν
Ηλία σε νοτια με υγρασία μαζί μη ψάχνεις εμπορικό να δουλέψει.ολα κλάνουν μεντες.ειναι ο καιρός θάνατος του φυσιγγίου
 
Το περκορσο είναι με τέκνα την πυρίτιδα που υποτίθεται ότι αντέχει στην υγρασία και τις καιρικές μεταβολές........
Το περκορσο στηριζόταν πολύ στην εκάστοτε παρτίδα tecna.υπηρχαν φορές που θέριζε παντού και φορές που ήταν άστα.το παλιό στον σκούρο μπλε κάλυκα ήταν κάπως πιο σταθερό σε απόδοση.γενικα τώρα τελευταια η Νόμπελ δεν το πάει καλά το πραμα
 
Το περκορσο στηριζόταν πολύ στην εκάστοτε παρτίδα tecna.υπηρχαν φορές που θέριζε παντού και φορές που ήταν άστα.το παλιό στον σκούρο μπλε κάλυκα ήταν κάπως πιο σταθερό σε απόδοση.γενικα τώρα τελευταια η Νόμπελ δεν το πάει καλά το πραμα
Ένας Ιταλός ηλικιωμένος ,παλιός κυνηγός και ιδιογομωτης που έρχεται κάθε χειμώνα εδώ για κυνήγι μας έλεγε τα εξής για τις πυρίτιδες: θεωρεί καλύτερες την sipe,τηνs4 και την mb36...... Για την Τέκνα μας είπε με σπαστά Ελληνικά: τέκνα ένα λοτ καλά,ένα λοτ σκατα......... Προσωπικά αυτό για την Τέκνα το έχω διαπιστώσει......
..
 
Ο Βαγγέλης Ιωάννινα το περιέγραψε πολύ σωστά, και οι μετρήσεις που έβαλε ο Βασίλης και ο Δημήτρης δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Όταν ομως ακούς τα ίδια ακριβώς παράπονα από την μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγών, όχι μόνο εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ, και όλοι συμφωνούν πως σε συνθήκες πολύ αυξημένης υγρασίας και σε κρύο και σε ζέστη, τα φυσίγγια που πριν πήγαιναν καλά, τώρα δεν ικανοποιούν καθόλου, το μόνο λογικό είναι να περνάει υγρασία στην πυρίτιδα. Αυτό δικαιολογεί μία αισθητή πτώση και των πιέσεων και του χρόνου καύσης της πυριτιδας με αποτέλεσμα να μειώνεται και η ευστοχία. Όσο για το αν μπορεί να περάσει η υγρασία μέσα στον πλαστικό κάλυκα, αποδεδειγμένα μπορεί .
Τόσο δύσκολο να βγάλουν μια αδιάβροχη ❓
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top