Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Δύο, τρεις φορές μου την πέσανε και μένα τσοπανόσκυλα και μία φορά αδέσποτο στο κυνηγότοπο. Ούτε με το καλό, ούτε με το άγριο, ούτε με πέτρες παίρνανε χαμπάρι.
Αναγκάστηκα στο άγριο και μεγαλόσωμο αδέσποτο να ρίξω μια ντουφεκιά 2-3 μέτρα δίπλα του. Τρόμαξε και σταμάτησε. Στη δεύτερη το έβαλε στα πόδια.
Στα τσοπανόσκυλα που ήταν δύο το έβαλα εγώ στα πόδια (με τρόπο, σιγά σιγά και με το μαλακό...). Ευτυχώς που ήταν πολύ κοντά το αυτοκίνητο και πρόλαβα να χωθώ. Το κοπάδι ήταν 300 + μέτρα μακριά, σιγά μη φύλαγαν τα πρόβατα. Για το τσοπάνη....καλά, άντε γειά. Σιγά μη νοιαζότανε...
Ερώτηση ουσίας:
Αν δεν υποχωρούσαν με τίποτα και επιτίθεντο, τι έπρεπε να κάνω;;;; Αν τους έριχνα τι θα γινόταν;;;;
Ζωόφιλος είμαι και έχω κατοικίδια και σκύλο και γάτες, αλλά αν πρέπει να προστατέψω τη ζωή μου στη κυριολεξία, ποιος νόμος με καλύπτει;;;
Για τη κακοποίηση του ζώου τα ξέρω, για τη κακοποίηση του αμέριμνου και ήρεμου πολίτη τι έχουν προβλέψει οι "ζωόφιλοι οικολόγοι";;;
σ.σ. Την ερώτηση αυτή την έκανα σε γνωστή κυρία ζωοφιλικής οργάνωσης και μου είπε: Έπρεπε να καλέσεις το δήμο. Έχει υποχρέωση να μαζέψει τα αδέσποτα. Ότι να ΄ναι !!!...
Ούτε τις μπριζόλες μου δεν θα εύρισκε.
 
Εγώ νομίζω ότι τα τσοπανόσκυλα είναι για να προστατεύουν το κοπάδι
και όχι να επιτίθονται σε ότι κινείται γύρω τους
Κάποτε στην Βενιζα σε κοπάδι πάνω από 500 γίδια
τα τσοπανόσκυλα με το που άκουγαν τα σκυλιά μας να κλαφουνανε
μάζευαν το κοπάδι και το γύριζαν στην απέναντι πλευρά
Τέτοια σκυλιά έχω χρόνια να δω πραγματικοί συνοδοί και προστάτες του κοπαδιού
Σήμερα τα τσοπανόσκυλα είναι συνήθως ημίαιμα ή ανάμεικτες ράτσες
που δεν έχουν καμία σχέση με την κτηνοτροφία αλλά μόνο με την επίθεση
Σκυλιά που ορμάνε σε αυτοκίνητα σε περιπατητες και διερχόμενους
χωρίς καμία εκπαίδευση και οδηγία
Ανεμβολιαστα με ψιλους και για γεύμα ξεροκοματο με γάλα
Αν θέλεις φίλε να σε σεβαστώ θα φροντίσεις πρώτα τα σκυλιά σου
θα τα εκπαιδεύσεις θα ξοδέψεις χρόνο και χρήμα και εγώ θα σου ζητήσω συγνώμη αν σου προκαλέσω αναστάτωση στο κοπάδι σου και στον χώρο σου
και θα το ξανα επαναλάβω
Το να μου αμολας ανεξέλεγκτα σκυλιά και να μου περιορίζεις το μεράκι μου
αυτό δεν στο επιτρέπω
όπως και θα επιτρέψω την καταστροφή των σκυλιών μου που έχω δώσει τόσο αγώνα για να τα μεγαλώσω

Σήμερα ένα τσοπανόσκυλο ήρθε απ' το πουθενά την ώρα της δίωξης να αρπάξει τις δύο σκύλες μου. Ευτυχώς ήμουν κοντά, του έβαλα τις φωνές και έκανε πίσω. Ξαναβάζω τα σκυλιά στο πάτημα και συνεχίζουν την δίωξη. Μετά από κάνα μισάωρο που κατάφεραν να γυρίσουν τον λαγό ακούει το τσοπανόσκυλο τα σκυλιά μου και πάει να ορμήξει πάλι. Ευτυχώς εκείνη την ώρα τον είχαν πλησιάσει πολύ και τον έφερναν χερι πόδι. Οπότε δεν τα πρόλαβε το τσοπανόσκυλο. Το ωραίο είναι ότι ο ιδιοκτήτης του τσοπανοσκυλου τα έχει κατεβάσει στο χωριό του τα γίδια. Τώρα το σκυλί γιατί το άφησε εκεί πάνω δεν ξέρω.
 
Δύο, τρεις φορές μου την πέσανε και μένα τσοπανόσκυλα και μία φορά αδέσποτο στο κυνηγότοπο. Ούτε με το καλό, ούτε με το άγριο, ούτε με πέτρες παίρνανε χαμπάρι.
Αναγκάστηκα στο άγριο και μεγαλόσωμο αδέσποτο να ρίξω μια ντουφεκιά 2-3 μέτρα δίπλα του. Τρόμαξε και σταμάτησε. Στη δεύτερη το έβαλε στα πόδια.
Στα τσοπανόσκυλα που ήταν δύο το έβαλα εγώ στα πόδια (με τρόπο, σιγά σιγά και με το μαλακό...). Ευτυχώς που ήταν πολύ κοντά το αυτοκίνητο και πρόλαβα να χωθώ. Το κοπάδι ήταν 300 + μέτρα μακριά, σιγά μη φύλαγαν τα πρόβατα. Για το τσοπάνη....καλά, άντε γειά. Σιγά μη νοιαζότανε...
Ερώτηση ουσίας:
Αν δεν υποχωρούσαν με τίποτα και επιτίθεντο, τι έπρεπε να κάνω;;;; Αν τους έριχνα τι θα γινόταν;;;;
Ζωόφιλος είμαι και έχω κατοικίδια και σκύλο και γάτες, αλλά αν πρέπει να προστατέψω τη ζωή μου στη κυριολεξία, ποιος νόμος με καλύπτει;;;
Για τη κακοποίηση του ζώου τα ξέρω, για τη κακοποίηση του αμέριμνου και ήρεμου πολίτη τι έχουν προβλέψει οι "ζωόφιλοι οικολόγοι";;;
σ.σ. Την ερώτηση αυτή την έκανα σε γνωστή κυρία ζωοφιλικής οργάνωσης και μου είπε: Έπρεπε να καλέσεις το δήμο. Έχει υποχρέωση να μαζέψει τα αδέσποτα. Ότι να ΄ναι !!!...
Ούτε τις μπριζόλες μου δεν θα εύρισκε.
Αν νοιώσω ότι απειλείται η ζωή μου θα ρίξω στο ψαχνό.
Δεν θα αφήσω το παιδί μου ορφανό για ένα σκυλί.
Μην τρελαθούμε κιόλλας.
Όσοι έχουν φτάσει στο σημείο να ακουμπήσουν την σκανδάλη (και εγώ έχω φτάσει μια φορά) ξέρουν τι εννοώ.
Τελικά δεν την πάτησα γιατί ο τσοπάνος μάζεψε το σκυλί του.
 
Θα γεμίσει ο τόπος πτώματα σκύλων και το νοσοκειο τσοπάνηδες από τις πμουνιες και τις κλωστές που θα φάνε πολύ το συζητάμε σιγά μη μας φάνε οι σκύλοι αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο είμαστε άξιοι της τύχης μας.
 
Όταν είσαι μόνος κ σου επιτίθεται με ξεκάθαρες διαθέσεις , μπουμπουνιζεις μια στον αερα....κ αυτό πριν σου κάνει ενδεχόμενο κλικ η μπενε‼️ η μπλοκάρει το τφεκ η πέσεις σε αφλογιστια κλπ κλπ να έχεις μια ευκαιρία ακόμα να σώσεις τον κωλαρακο σου πριν περάσεις....απ' τη σουφρα τη δική του‼️
 
Μια φορά ηταν που φοβήθηκα πραγματικά.
Δεκαετία του 90 για πέρδικες στα 2000μ και ενω το κοπάδι ηταν πολύ μακριά ,απο το πουθενά πίσω απο βράχο πετιέται ενα θηρίο κατάμαυρο με τα χείλη και τα μάγουλα μαζεμένα προβάλλοντας τις σιαγόνες και δεν εκανε πίσω με τίποτα . Τοτε δεν ειχα καταλάβει ακομη οτι το οπλο που κρατούσα έκανε τα πράγματα χειρότερα .Ελα όμως που οτι κιαν δοκίμασα ,πετρες φωνες κλπ δεν επιανε .Τόσο αγριο σκύλο μεχρι σημερα δεν εχω δει με εξαιρεση τον καυκασιο που μου δάγκωσε δυο φορες το αυτοκινητο - και πίστεψα οτι θα με δαγκώσει. . Αναγκάστηκα να πυροβολήσω δυο φορές διπλα του και μετα απο φωνές του τσοπάνη που ηταν στην απέναντι ράχη έκανε πίσω.
Ήταν την ιδια ήμερα οταν κουρασμένοι πια το απόγευμα ,πιάσαμε μια ραχη για αγνάντεμα και ξεκούραση αφου σε λιγο κατηφορίζαμε για το αυτοκίνητο. Απο 500μ μας πηραν χαμπαρι κατι άλλα "γαιδούρια" και γαβγίζοντας άρχισαν να έρχονται. Οταν είδαμε οτι ηταν καμιά 15αρια , φευγουμε για το αυτοκίνητο.Προλαβαίνουμε και ξεκινάμε και τοτε είδα για πρώτη φορά,σκυλιά να πέφτουν πανω στο αυτοκίνητο.Με το πλάι τους να κοπανάνε τις πόρτες και το μπροστινό φτερό.Απίστευτο. . Άλλα να τρεχουν απο πίσω και να προσπαθούν να δαγκώσοιυν το αμάξι .
 
Θα γεμίσει ο τόπος πτώματα σκύλων και το νοσοκειο τσοπάνηδες από τις πμουνιες και τις κλωστές που θα φάνε πολύ το συζητάμε σιγά μη μας φάνε οι σκύλοι αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο είμαστε άξιοι της τύχης μας.
Το θέμα είναι τι συνέπειες θα έχω αν το μπουμπουνίσω;
Ποιος με προστατεύει; Ο νόμος είναι με το μέρος τους. Ούτε μάρτυρες θα έχω στο δικαστήριο.
Φυσικά δεν θέλω να πειράξω το ζώο, αλλά αν απειλείται η ζωή μου, όπως είπε και ο gvp9000....
 
Λοιπόν θα σας πω και εγώ μια ιστορία από τις πολλες που έχουν συμβεί, με διαφορά η πιο επικίνδυνη. 1995 περιπου στο παλαιοπυργο Ιωαννίνων. Για μπεκατσες με τον πατερα μου περπατητο. Εγώ ήμουν τότε 15. Εκείνη τη μέρα είχε μετακίνηση γιδιών, έρχονταν προς το μέρος μας, εμείς αλλάζουμε κατεύθυνση. Τα σκυλιά ήταν πισω απο το κοπαδι. Τα Τσοπαναραικα όμως άκουσαν το κουδουνι του σκύλου μας κ το ένα ήρθε μπροστά μας παιρνει γραμμή και γαβγίζει και γρήγορα έρχονται αλλά τρία σκυλιά πανε να πεσουν πανω στο σκυλο μάς αυτός τρέχει και απομακρυνεται αυτά τον κυνηγάνε με τις φωνές έρχονται αλλά 6 ή 7 σκυλιά. Αυτά μας έρχονται στα τρία μέτρα και τι κάνουν.. Ενώνουν τα σώματα τους το ένα δίπλα στο άλλο σαν μια μάζα με ανοιχτά τα σαγόνια και να λυσσάνε.. Το ίδιο ακριβώς που κάνουν οι υαινες όταν την πεφτουν σε λιοντάρια. Πλεον είχαμε χεστεί παμω μας..μπηγουμε τα σμπαρα μαζί με φωνές, δε ξέραμε και τι άλλο να κάνουμε, βάζει τις φωνές και ο τσοπάνης επειδη φοβήθηκε ότι τα πυροβολησαμε. Αυτά τότε σκόρπισαν. Με τη φασαρία είχαμε χάσει το σκυλο. Ήμασταν σίγουροι ότι τον είχαν κάνε ι κομμάτια τα αλλά τρία τσομπανόσκυλα. Τελικά σε δυο λεπτά έρχεται και ηρέμησαμε κάπως. Προφανώς τους ξέφυγε λόγω των ντουφεκιων. Τα μαζέψαμε και πουλο. Τέτοιο συμβάν δεν μου έχει ξανατυχει ποτε. Και ευχομαι να μη βρεθώ σε παρόμοια κατάσταση. Μετά μάθαμε ότι ένας άλλος από τη παρεα μας είχε ανέβει σε δέντρο. Την είχαν πεσει και σε αυτόν και τον έσωσε ο τσοπάνης.
 
Έπρεπε να καλέσεις το δήμο.
.think.
Εδω τους καλεις να αλλαξουν μια λαμπα και το θυμουνται του αγιου ανημερα
και θα ερθουν στο βουνο να κανουν παρατηρηση στον Τσελιγκα
Οπως λενε εκαψε μπιστονι η Μανταμ
 
Εχω
Μια φορά ηταν που φοβήθηκα πραγματικά.
Δεκαετία του 90 για πέρδικες στα 2000μ και ενω το κοπάδι ηταν πολύ μακριά ,απο το πουθενά πίσω απο βράχο πετιέται ενα θηρίο κατάμαυρο με τα χείλη και τα μάγουλα μαζεμένα προβάλλοντας τις σιαγόνες και δεν εκανε πίσω με τίποτα . Τοτε δεν ειχα καταλάβει ακομη οτι το οπλο που κρατούσα έκανε τα πράγματα χειρότερα .Ελα όμως που οτι κιαν δοκίμασα ,πετρες φωνες κλπ δεν επιανε .Τόσο αγριο σκύλο μεχρι σημερα δεν εχω δει με εξαιρεση τον καυκασιο που μου δάγκωσε δυο φορες το αυτοκινητο - και πίστεψα οτι θα με δαγκώσει. . Αναγκάστηκα να πυροβολήσω δυο φορές διπλα του και μετα απο φωνές του τσοπάνη που ηταν στην απέναντι ράχη έκανε πίσω.
Ήταν την ιδια ήμερα οταν κουρασμένοι πια το απόγευμα ,πιάσαμε μια ραχη για αγνάντεμα και ξεκούραση αφου σε λιγο κατηφορίζαμε για το αυτοκίνητο. Απο 500μ μας πηραν χαμπαρι κατι άλλα "γαιδούρια" και γαβγίζοντας άρχισαν να έρχονται. Οταν είδαμε οτι ηταν καμιά 15αρια , φευγουμε για το αυτοκίνητο.Προλαβαίνουμε και ξεκινάμε και τοτε είδα για πρώτη φορά,σκυλιά να πέφτουν πανω στο αυτοκίνητο.Με το πλάι τους να κοπανάνε τις πόρτες και το μπροστινό φτερό.Απίστευτο. . Άλλα να τρεχουν απο πίσω και να προσπαθούν να δαγκώσοιυν το αμάξι .
Έχω δει σκύλα να σκάει τα λάστιχα‼️την είχε χτυπήσει με το αμάξι κ του το κράταγε‼️
 
Εχω

Έχω δει σκύλα να σκάει τα λάστιχα‼️την είχε χτυπήσει με το αμάξι κ του το κράταγε‼️
Αυτό που μου δάγκωσε εμένα το αυτοκίνητο δύο φορές πριν λίγα χρόνια στα Τζουμέρκα το ίδιο σκυλί έχει σκάσει και λάστιχο αυτοκινήτου
 
Εχω

Έχω δει σκύλα να σκάει τα λάστιχα‼️την είχε χτυπήσει με το αμάξι κ του το κράταγε‼️
Αυτό που μου δάγκωσε εμένα το αυτοκίνητο δύο φορές πριν λίγα χρόνια στα Τζουμέρκα το ίδιο σκυλί έχει σκάσει και λάστιχο αυτοκινήτου
Αυτό ευτυχώς δεν μου έχει τύχει ποτέ
 
Πρώτα Χρόνια σου πολλά να είσαι πάντα γερος
Ναι έτσι είναι θέλει ηρεμία (όσο μπορείς να έχεις εκείνη την ώρα )
Ύπαρχει ένας τρόπος που τα σκυλιά δεν σε επιτίθενται αν έχεις κάτι να σέρνεις πχ σκοινί
Να κάνει κάποιο θόρυβο να βλέπει ότι κάτι σέρνετε τα σκυλιά δε θα ορμήσουν πάνω σου
Είναι έτσι όπως το λες ;; η θα το κάνεις και θα σου κάνουν ντου και θα γελάνε και τα χορτάρια ;;
 
Είναι έτσι όπως το λες ;; η θα το κάνεις και θα σου κάνουν ντου και θα γελάνε και τα χορτάρια ;;
Τι να σου πω ρε φιλος το έζησα αυτό μικρος
Το περιγράφω ποιο πάνω .Θες την ψυχραιμία του παππού μου .Αλλα κουβέντες που γινόταν αυτό το λέγανε ότι πιάνει
Άμα κάνουν ντου κλαφτα
Εγώ δε στο λέω να το κανείς παντος
 
Δύο, τρεις φορές μου την πέσανε και μένα τσοπανόσκυλα και μία φορά αδέσποτο στο κυνηγότοπο. Ούτε με το καλό, ούτε με το άγριο, ούτε με πέτρες παίρνανε χαμπάρι.
Αναγκάστηκα στο άγριο και μεγαλόσωμο αδέσποτο να ρίξω μια ντουφεκιά 2-3 μέτρα δίπλα του. Τρόμαξε και σταμάτησε. Στη δεύτερη το έβαλε στα πόδια.
Στα τσοπανόσκυλα που ήταν δύο το έβαλα εγώ στα πόδια (με τρόπο, σιγά σιγά και με το μαλακό...). Ευτυχώς που ήταν πολύ κοντά το αυτοκίνητο και πρόλαβα να χωθώ. Το κοπάδι ήταν 300 + μέτρα μακριά, σιγά μη φύλαγαν τα πρόβατα. Για το τσοπάνη....καλά, άντε γειά. Σιγά μη νοιαζότανε...
Ερώτηση ουσίας:
Αν δεν υποχωρούσαν με τίποτα και επιτίθεντο, τι έπρεπε να κάνω;;;; Αν τους έριχνα τι θα γινόταν;;;;
Ζωόφιλος είμαι και έχω κατοικίδια και σκύλο και γάτες, αλλά αν πρέπει να προστατέψω τη ζωή μου στη κυριολεξία, ποιος νόμος με καλύπτει;;;
Για τη κακοποίηση του ζώου τα ξέρω, για τη κακοποίηση του αμέριμνου και ήρεμου πολίτη τι έχουν προβλέψει οι "ζωόφιλοι οικολόγοι";;;
σ.σ. Την ερώτηση αυτή την έκανα σε γνωστή κυρία ζωοφιλικής οργάνωσης και μου είπε: Έπρεπε να καλέσεις το δήμο. Έχει υποχρέωση να μαζέψει τα αδέσποτα. Ότι να ΄ναι !!!...
Ούτε τις μπριζόλες μου δεν θα εύρισκε.
"Έπρεπε να καλέσεις το δήμο " σημαίνει ότι η γυναίκα είχε νοητική υστέρηση. Είναι σα να σου λέει, πως αν σου επιτεθεί κάποιος με μαχαίρι θα πρέπει να πιάσεις το τηλέφωνο να καλέσεις την αστυνομία, αντί να υπερασπιστείς τη ζωή σου.
 
Back
Top