Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

"Έπρεπε να καλέσεις το δήμο " σημαίνει ότι η γυναίκα είχε νοητική υστέρηση. Είναι σα να σου λέει, πως αν σου επιτεθεί κάποιος με μαχαίρι θα πρέπει να πιάσεις το τηλέφωνο να καλέσεις την αστυνομία, αντί να υπερασπιστείς τη ζωή σου.
Και όμως φίλε μου. Όσο κουφό και αδιανόητο μας φαίνεται, αυτή είναι η ΜΟΝΙΜΗ απάντηση οιουδήποτε "οργανωμένου" ζωόφιλου (λες και εμείς δεν είμαστε....)
Ωστόσο απάντηση δεν έχω πάρει. Τι συνέπειες θα έχω, αν ευρισκόμενος σε άμυνα (δυστυχώς χωρίς αποδείξεις), χτυπήσω (με ιδιαίτερη θλίψη) το ζώο.
 
Το πρόβλημα με τα τσομπανόσκυλα είναι ότι τα περισσότερα δεν έχουν ούτε τα στοιχειώδη εμβόλια. Για τσιπάκια ούτε λόγος. Αν την πέσουν σε σένα ή το σκύλο σου και δεν τα μαζέψει έγκαιρα ο τσομπάνης τα στέλνεις υπέρ πίστεως. Δεν είναι να ρισκάρεις. Όσο για τα φυσίγγια με βόλια από καουτσούκ, αν τα ρίξεις με αυτογεμές η εμπλοκή είναι εγγυημένη. Άσε που αν είναι κάνα 60+ κιλά θηρίο μπορεί να τρελαθεί περισσότερο. Στη ζώνη έχω πάντα 3-4 ν4. Μακάρι να μην χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν για αυτό το λόγο αλλά αν έρθει η κακιά στιγμή κρίμα τα σκυλιά. Αυτοί που τα έχουν ανεμβολίαστα, ατσιπάριστα κλπ δεν τους συμφέρει να σε τρέξουν νομικά.
 
Και όμως φίλε μου. Όσο κουφό και αδιανόητο μας φαίνεται, αυτή είναι η ΜΟΝΙΜΗ απάντηση οιουδήποτε "οργανωμένου" ζωόφιλου (λες και εμείς δεν είμαστε....)
Ωστόσο απάντηση δεν έχω πάρει. Τι συνέπειες θα έχω, αν ευρισκόμενος σε άμυνα (δυστυχώς χωρίς αποδείξεις), χτυπήσω (με ιδιαίτερη θλίψη) το ζώο.
Ο άλλος σκοτώνει άνθρωπο και σε 7-10 χρόνια; Είναι έξω και πίνει το καφεδάκι του. Εσένα τι θα σου κάνουν επειδή υπερασπίστηκες τη ζωή σου; Αν απολεσουμε και το ένστικτο της επιβίωσης χαθήκαμε.
 
Ποιά είναι η "νόμιμη άμυνα" ; Κρατούσε πιστόλι και ο σκύλος ;
Αυτό πάλι δεν το πιάνω ! ...🤔
Εννοείς ότι όταν είσαι οπλισμένος και σου επιτίθεται κάποιος, δεν είσαι σε άμυνα ;
Δεν καταλαβαίνω καθόλου πως το εννοείς, αν θέλεις μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα :)
 
Και όμως φίλε μου. Όσο κουφό και αδιανόητο μας φαίνεται, αυτή είναι η ΜΟΝΙΜΗ απάντηση οιουδήποτε "οργανωμένου" ζωόφιλου (λες και εμείς δεν είμαστε....)
Ωστόσο απάντηση δεν έχω πάρει. Τι συνέπειες θα έχω, αν ευρισκόμενος σε άμυνα (δυστυχώς χωρίς αποδείξεις), χτυπήσω (με ιδιαίτερη θλίψη) το ζώο.
Απάντηση δεν θα πάρεις όποτε πράττεις ανάλογα με την περίσταση και ότι γίνει έγινε
Γιατί ορισμένοι ανώμαλοι και δαγκωματιές να δούνε επάνω σου πάλι σε εσένα θα ρίξουν το φταίξιμο
Πάντως όσοι διστάζουν να ρίξουν έστω και την τελευταία στιγμή όταν πια η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως και έχει φτάσει στο σημείο στο να σε αρπάξουν, να ξέρουν ότι η επόμενη στάση είναι νεκροτομείο
Εάν σε διπλαρώσουν δύο τρία τσοπανόσκυλα και για κάποιο λόγο πέσεις κάτω είσαι τελειωμένος
Εάν ήταν ένα πές ότι καλύπτεις όσο γίνεται λαιμό σβέρκο και δηλώνεις υποταγή και τα σχετικά και μπορεί να σε αφήσει, τραυματισμένο μεν ζωντανό δε
Εάν είναι περισσότερα το ένα παίρνει θάρρος από το άλλο και δεν χαμπαριάζουν τίποτα, θα σε πνίξουν, θα σε γλεντήσουν μέχρι να τους φύγει η αδρεναλίνη και μετά θα σε αφήσουν
 
Απάντηση δεν θα πάρεις όποτε πράττεις ανάλογα με την περίσταση και ότι γίνει έγινε
Γιατί ορισμένοι ανώμαλοι και δαγκωματιές να δούνε επάνω σου πάλι σε εσένα θα ρίξουν το φταίξιμο
Πάντως όσοι διστάζουν να ρίξουν έστω και την τελευταία στιγμή όταν πια η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως και έχει φτάσει στο σημείο στο να σε αρπάξουν, να ξέρουν ότι η επόμενη στάση είναι νεκροτομείο
Εάν σε διπλαρώσουν δύο τρία τσοπανόσκυλα και για κάποιο λόγο πέσεις κάτω είσαι τελειωμένος
Εάν ήταν ένα πές ότι καλύπτεις όσο γίνεται λαιμό σβέρκο και δηλώνεις υποταγή και τα σχετικά και μπορεί να σε αφήσει, τραυματισμένο μεν ζωντανό δε
Εάν είναι περισσότερα το ένα παίρνει θάρρος από το άλλο και δεν χαμπαριάζουν τίποτα, θα σε πνίξουν, θα σε γλεντήσουν μέχρι να τους φύγει η αδρεναλίνη και μετά θα σε αφήσουν
Γιώργη το θέμα είναι απλό ... και στην χειρότερη αν καταφέρουν να σε αγγίξουν πας σε γιατρό να δει τη δάγκα και στέλνεις στο μαντρί όλες τις υπηρεσίες για αντιλυσσικά, τσιπάκια κλπ
 
Το πρόβλημα με τα τσομπανόσκυλα είναι ότι τα περισσότερα δεν έχουν ούτε τα στοιχειώδη εμβόλια. Για τσιπάκια ούτε λόγος. Αν την πέσουν σε σένα ή το σκύλο σου και δεν τα μαζέψει έγκαιρα ο τσομπάνης τα στέλνεις υπέρ πίστεως. Δεν είναι να ρισκάρεις. Όσο για τα φυσίγγια με βόλια από καουτσούκ, αν τα ρίξεις με αυτογεμές η εμπλοκή είναι εγγυημένη. Άσε που αν είναι κάνα 60+ κιλά θηρίο μπορεί να τρελαθεί περισσότερο. Στη ζώνη έχω πάντα 3-4 ν4. Μακάρι να μην χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν για αυτό το λόγο αλλά αν έρθει η κακιά στιγμή κρίμα τα σκυλιά. Αυτοί που τα έχουν ανεμβολίαστα, ατσιπάριστα κλπ δεν τους συμφέρει να σε τρέξουν νομικά.
Να ξέρεις ότι και οι περισσότεροι απ' αυτούς,όχι όλοι,δεν ενδιαφέρονται αν θα το τουφεκίσεις το σκυλί.
Αναλώσιμα τα θεωρούν,για αυτό σου λένε, άμα ζυγώσει,ρίχτου.
 
Να ξέρεις ότι και οι περισσότεροι απ' αυτούς,όχι όλοι,δεν ενδιαφέρονται αν θα το τουφεκίσεις το σκυλί.
Αναλώσιμα τα θεωρούν,για αυτό σου λένε, άμα ζυγώσει,ρίχτου.
Το σκυλί τη δουλειά του κάνει. Δεν έχει μάθει όμως να την κάνει σωστά γιατί έχει ταγάρι αφεντικό. Κάτι τέτοια ταγάρια τσομπάνηδες είναι να τους κάνεις μπλε μαρεν στο ξύλο.
 
Χάσαμε
Το πρόβλημα με τα τσομπανόσκυλα είναι ότι τα περισσότερα δεν έχουν ούτε τα στοιχειώδη εμβόλια. Για τσιπάκια ούτε λόγος. Αν την πέσουν σε σένα ή το σκύλο σου και δεν τα μαζέψει έγκαιρα ο τσομπάνης τα στέλνεις υπέρ πίστεως. Δεν είναι να ρισκάρεις. Όσο για τα φυσίγγια με βόλια από καουτσούκ, αν τα ρίξεις με αυτογεμές η εμπλοκή είναι εγγυημένη. Άσε που αν είναι κάνα 60+ κιλά θηρίο μπορεί να τρελαθεί περισσότερο. Στη ζώνη έχω πάντα 3-4 ν4. Μακάρι να μην χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν για αυτό το λόγο αλλά αν έρθει η κακιά στιγμή κρίμα τα σκυλιά. Αυτοί που τα έχουν ανεμβολίαστα, ατσιπάριστα κλπ δεν τους συμφέρει να σε τρέξουν νομικά.
τις δυο καλύτερες σκυλίτσες στο λαγό
Η μια πριν 4 χρόνια
Την βλέπει όλοι τη φάση ο τσοπάνης και δεν μαζεύει τα σκυλιά το κοπαδι με τα ζώα ήταν μακρυά
απο το σημείο που το σκυλί είχε τον λαγο
τη σκυλίτσα την έσκισαν και ο καργιολης πήγε
Την μάζεψε και την πέταξε ότι έμεινε ούτε κουδουνάκι βρέθηκε ούτε τίποτα
Και η άλλη πέρσι σε εκπαιδευτικό νομίζαμε για λύκο αλλά ήταν απο τσοπανόσκυλα
Αφού σκίσαν και αλλά σκυλιά
 
Γιώργη το θέμα είναι απλό ... και στην χειρότερη αν καταφέρουν να σε αγγίξουν πας σε γιατρό να δει τη δάγκα και στέλνεις στο μαντρί όλες τις υπηρεσίες για αντιλυσσικά, τσιπάκια κλπ
Εάν γλυτώσεις με απλό δάγκωμα ακολουθείς ότι λές
Γιατί ορισμένα εαν είναι μόνα τους μπορεί να κάνουν μόνο αυτό, δάγκωμα και υποχώρηση
Τα πολλά είναι το θέμα, και δεν χρειάζεται να είναι όλα τσαμπουκάδες
Εάν είναι τρία χέστες που απλά γαβγίζουν και ένα ο πολεμιστής και κάνει την αρχή μετά τραβάει και τα υπόλοιπα
 
Εάν γλυτώσεις με απλό δάγκωμα ακολουθείς ότι λές
Γιατί ορισμένα εαν είναι μόνα τους μπορεί να κάνουν μόνο αυτό, δάγκωμα και υποχώρηση
Τα πολλά είναι το θέμα, και δεν χρειάζεται να είναι όλα τσαμπουκάδες
Εάν είναι τρία χέστες που απλά γαβγίζουν και ένα ο πολεμιστής και κάνει την αρχή μετά τραβάει και τα υπόλοιπα
Τα ξέρω ρε συ .... τα έγραψα 5-6 σελίδες πριν ...
 
Γιώργη το θέμα είναι απλό ... και στην χειρότερη αν καταφέρουν να σε αγγίξουν πας σε γιατρό να δει τη δάγκα και στέλνεις στο μαντρί όλες τις υπηρεσίες για αντιλυσσικά, τσιπάκια κλπ
Δεν βγάζεις άκρη με τσοπάνους.
Νομίζω το έχω ξαναγράψει.
Επιτέθηκαν σε εναν φίλο και του έκαναν τρύπες στον προφυλακτήρα, καινούργιο αυτοκίνητο.
Βγαίνει έξω, τα παίρνει κράνα τραβάει μια κλωτσιά στον προφυλακτήρα και έπεσε κάτω 🤣

Φωνάζει αστυνομία, έρχονται, τους βάζουν και αυτούς στο κατόπι τα σκυλιά.
Μπαίνουν στο περιπολικό φωνάζουν τον αλβανό, δεν είναι δικά μου τα σκυλιά είπε.
Ρε μας δουλεύεις του λένε ; Από το μαντρί σου ξεχύθηκαν.
Αναμένεται δικαστήριο.
Νομίζω ότι τα τσοπάνοdogs δεν υποχρεούνται σε τσιπάρισμα.
Είναι να χάνουμε ψήφους ;
 
Απάντηση δεν θα πάρεις όποτε πράττεις ανάλογα με την περίσταση και ότι γίνει έγινε
Γιατί ορισμένοι ανώμαλοι και δαγκωματιές να δούνε επάνω σου πάλι σε εσένα θα ρίξουν το φταίξιμο
Πάντως όσοι διστάζουν να ρίξουν έστω και την τελευταία στιγμή όταν πια η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως και έχει φτάσει στο σημείο στο να σε αρπάξουν, να ξέρουν ότι η επόμενη στάση είναι νεκροτομείο
Εάν σε διπλαρώσουν δύο τρία τσοπανόσκυλα και για κάποιο λόγο πέσεις κάτω είσαι τελειωμένος
Εάν ήταν ένα πές ότι καλύπτεις όσο γίνεται λαιμό σβέρκο και δηλώνεις υποταγή και τα σχετικά και μπορεί να σε αφήσει, τραυματισμένο μεν ζωντανό δε
Εάν είναι περισσότερα το ένα παίρνει θάρρος από το άλλο και δεν χαμπαριάζουν τίποτα, θα σε πνίξουν, θα σε γλεντήσουν μέχρι να τους φύγει η αδρεναλίνη και μετά θα σε αφήσουν
Δεν γλυτώνει ο άνθρωπος καλύπτοντας το λαιμό του, γιατί εκθέτει έτσι κι αλλιώς τη βραχιονια αρτηρία και τη μοιραία. Άρα ούτε αυτό θα μπορούσε να είναι μια επιλογή.
 
Τα ξέρω ρε συ .... τα έγραψα 5-6 σελίδες πριν ...
Εγώ είχα ένα πρίν χρόνια μεγάλος τσαμπουκάς και μεγάλος ηθοποιός
Όταν ήταν δεμένος και πήγαινε κάποιος ξένος τον κοίταζε μέσα στα μάτια και τον ζύγιζε, δεν γάβγιζε όσο τον πλησιάζε αυτός κούναγε την ουρά και περίμενε
Ένας πονηρός μία φορά μου λέει θα τον χαϊδέψω,όταν έφτασε κοντά αλλά σε απόσταση να μην τον φτάνει του λέω σταμάτα και κάνεις ότι γυρνάς
Τέντωσε η αλυσίδα και το συρματόσχοινο που του είχα να πηγαίνει πέρα δώθε για να τον αρπάξει
Όταν πλησιάζε άνθρωπος αυτός δεν έκανε φασαρία κοίταζε την στιγμή που θα κάνει την επίθεση
 
Εγώ είχα ένα πρίν χρόνια μεγάλος τσαμπουκάς και μεγάλος ηθοποιός
Όταν ήταν δεμένος και πήγαινε κάποιος ξένος τον κοίταζε μέσα στα μάτια και τον ζύγιζε, δεν γάβγιζε όσο τον πλησιάζε αυτός κούναγε την ουρά και περίμενε
Ένας πονηρός μία φορά μου λέει θα τον χαϊδέψω,όταν έφτασε κοντά αλλά σε απόσταση να μην τον φτάνει του λέω σταμάτα και κάνεις ότι γυρνάς
Τέντωσε η αλυσίδα και το συρματόσχοινο που του είχα να πηγαίνει πέρα δώθε για να τον αρπάξει
Όταν πλησιάζε άνθρωπος αυτός δεν έκανε φασαρία κοίταζε την στιγμή που θα κάνει την επίθεση
Κουφαλα ο κοπρος .very funny.
 
Back
Top