Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Δεν γλυτώνει ο άνθρωπος καλύπτοντας το λαιμό του, γιατί εκθέτει έτσι κι αλλιώς τη βραχιονια αρτηρία και τη μοιραία. Άρα ούτε αυτό θα μπορούσε να είναι μια επιλογή.
Το ξέρω αλλά είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις εάν έρθει εκείνη η μαύρη ώρα
Που και πάλι εκείνη την στιγμή τι να καλύψεις και τι να αφήσεις.......
 
Δεν βγάζεις άκρη με τσοπάνους.
Νομίζω το έχω ξαναγράψει.
Επιτέθηκαν σε εναν φίλο και του έκαναν τρύπες στον προφυλακτήρα, καινούργιο αυτοκίνητο.
Βγαίνει έξω, τα παίρνει κράνα τραβάει μια κλωτσιά στον προφυλακτήρα και έπεσε κάτω 🤣

Φωνάζει αστυνομία, έρχονται, τους βάζουν και αυτούς στο κατόπι τα σκυλιά.
Μπαίνουν στο περιπολικό φωνάζουν τον αλβανό, δεν είναι δικά μου τα σκυλιά είπε.
Ρε μας δουλεύεις του λένε ; Από το μαντρί σου ξεχύθηκαν.
Αναμένεται δικαστήριο.
Νομίζω ότι τα τσοπάνοdogs δεν υποχρεούνται σε τσιπάρισμα.
Είναι να χάνουμε ψήφους ;
Σε γιατρούς πας όχι στην αστυνομία ... :)
 
Κουφαλα ο κοπρος .very funny.
Κόπρος δεν ήταν, Ασίκης όνομα και πράγμα δεν έμπαινε στο κτήμα τίποτα ήμουν αστακός
Είχα και άλλο που μου το χτύπησαν οι τσογλαναράδες όταν είχαν προσπαθήσει να μπούνε μέσα και μου το άφησαν μισό
 
Τι να σου πω ρε φιλος το έζησα αυτό μικρος
Το περιγράφω ποιο πάνω .Θες την ψυχραιμία του παππού μου .Αλλα κουβέντες που γινόταν αυτό το λέγανε ότι πιάνει
Άμα κάνουν ντου κλαφτα
Εγώ δε στο λέω να το κανείς παντος
Κοίτα πως το σκέφτομαι επειδή έχω στο σπίτι 2 βέλγικα, περιφραγμένο βέβαια και όλοι μέρα ελεύθερα για να μας φυλάνε γιατί διαφορετικά δεν γίνεται,σε καμία περίπτωση δεν θα σήκωνα όπλο σε σκύλο που κάνει τη δουλειά του, ΠΧ τσοπανόσκυλο. Και επειδή η ρίζες είναι από ορεινά Αχαΐας και ο παππούς και μετέπειτα η θείοι κτηνοτρόφοι, παίζει μεγάλο ρόλο η ψυχραιμία εκείνη την στιγμή, και να μην τα φοβηθείς, γιατί το κατάλαβε νουν και δεν κάνουν πίσω, όταν είναι τέτοια σκυλιά προσπαθώ να μήν περνάω κάν από την περιοχή, θα περάσω από άλλο δρόμο αν έχει. Ο παππούς σου ήταν ψύχραιμος και για αυτό έπραξε έτσι και μπράβο του. Όμως το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να είμαστε τόσο ψύχραιμη όλοι μας, ιδικά εγώ έχω κακή εμπειρία και τα αποφεύγω σαν το διάολο με το λιβάνι. Το θέμα είναι όταν δεν το ξέρεις ότι υπάρχουν στην περιοχή και σου την πέφτουν στα ξαφνικά, εκεί είναι τα δύσκολα, έχει τύχη να πάμε για τσίχλες να κατέβουμε από το αμάξι, και να έρχονται από την απέναντι πλαγιά σφαίρα για να μας την πέσουν, μπήκαμε ξανά στο αμάξι και φύγαμε.
 
Θα σας πω κάτι που μου έχει εντυπωθεί στη μνήμη αλλά όσο και αν έχω ψάξει στο διαδίκτυο δεν το 'χω βρει . Δεκαετία του '60 και μια αγέλη λύκων κατασπάραξε έναν αγροφύλακα. Δίπλα του μέτρησαν δεν θυμάμαι πόσους κάλυκες στην προσπάθειά του σύμφωνα με το ρεπορταζ της εφημερίδας να σκοτώσει τον αρχηγό της αγέλης.....
 
Θα σας πω κάτι που μου έχει εντυπωθεί στη μνήμη αλλά όσο και αν έχω ψάξει στο διαδίκτυο δεν το 'χω βρει . Δεκαετία του '60 και μια αγέλη λύκων κατασπάραξε έναν αγροφύλακα. Δίπλα του μέτρησαν δεν θυμάμαι πόσους κάλυκες στην προσπάθειά του σύμφωνα με το ρεπορταζ της εφημερίδας να σκοτώσει τον αρχηγό της αγέλης.....
Άντε να πετύχεις λύκο χεσμενος απ'τον φόβο με το γκρα και φυσικά ανεκπαίδευτος.
 
Γενικά, κοιτάζω να τα έχω καλά, με τους τσοπάνηδες.
Πάντα, έχω μαζί μου,αν και δεν καπνίζω,τσιγάρα, καπνούς,καμινέτο για καφέ,κάνα μπουκάλι κρασί.
Θα χαιρετήσω και θα τους κεράσω.Πιάνω κουβέντα,παίρνω και καμιά πληροφορία.
Αν δημιουργήσεις κόντρα,θα το βρεις μπροστά σου...
Τώρα, αν ο άλλος την έχει δεί Σερίφης,το κρίμα στο λαιμό του.
 
Θα σας πω κάτι που μου έχει εντυπωθεί στη μνήμη αλλά όσο και αν έχω ψάξει στο διαδίκτυο δεν το 'χω βρει . Δεκαετία του '60 και μια αγέλη λύκων κατασπάραξε έναν αγροφύλακα. Δίπλα του μέτρησαν δεν θυμάμαι πόσους κάλυκες στην προσπάθειά του σύμφωνα με το ρεπορταζ της εφημερίδας να σκοτώσει τον αρχηγό της αγέλης.....
Οι λύκοι δεν παίζονται.
Δεν είναι σκυλιά που ταίζονται.
Μιλάμε για επιβίωση.
Οι απώλειες στο κυνήγι τους είναι δεδομένες για αυτούς.
Συνήθως αποφεύγουν τον άνθρωπο.

Με πιστόλι δεν τους σταματάς αν το έχουν πάρει απόφαση να σε ξεκάνουν.
Έτσι πιστεύω.
Δεν θα καταλάβεις από που σου ήρθε επίσης.
 
Κόπρος δεν ήταν, Ασίκης όνομα και πράγμα δεν έμπαινε στο κτήμα τίποτα ήμουν αστακός
Είχα και άλλο που μου το χτύπησαν οι τσογλαναράδες όταν είχαν προσπαθήσει να μπούνε μέσα και μου το άφησαν μισό
Πριν χρόνια φίλος του πατέρα μου μας έφερε ένα καθαρόαιμο αρσενικό Βελγικό Groenendael. Δεν έμπαινες στο σπίτι ούτε με αίτηση αν δεν ήταν κάποιος από την οικογένεια εκεί. Είχαμε κάποια θέματα μετά και ο πατέρας μου του το έδωσε να φυλάει τη μάντρα. Έκαναν την μαλακία να μπουν νύχτα στην μάντρα και τους παίρνει σβάρνα 4 άτομα. Το πρωί βρήκε στο οικόπεδο σκορπισμένα κομμάτια ρούχα παπούτσια ακόμα και κομμάτια δέρμα. Ο μπούφος από τότε το έβαλε αλυσίδα. Επέστρεψαν τα τσογλάνια μετά από καιρό και το τουμπάνιασαν το σκυλί. Επέζησε και πέθανε από βαθιά γεράματα.

Να δεις ξαφνικά μπροστά σου τη νύχτα αυτό.
Capture.PNG
 
Είδες τι γίνεται όταν κυνηγάς με benelli
Αναγκαστικά μαθαίνεις να δουλεύεις καλά και το μαχαίρι για τα μισό-ζώντανα .yelling. topic.
Δεν τα βάζεις Γιώργο με μπενελακια. Ξέρουν σημεία πίεσης και κουμφου. Να δεις εναέρια γυριστή κλοτσιά στο σαγόνι του κοψοφτερου κότσυφα να μείνεις με το στόμα ανοικτό. Και πολύ αθλητικοί τύποι ε! Πήρα κι εγώ μπενελι με συνταγή καρδιολόγου. 790€ συμμετοχή στον ΕΟΠΥΥ. Πόσο θα πλήρωνα αν ήμουν ανασφαλιστος ρε φίλε για ένα όργανο γυμναστικής στο κάτω κάτω; :rolleyes:
 
Στο τελευταιο κυνηγι περδικας προλαβα και εβαλα στα σκυλια στο κουτι τους και εγω μπηκα στο αμαξι Δαγκωναν το φτερο Και ο τσοπανος κρυφτηκε τον ειδα .Ω να σου γ.......ω λεω ,Αλλα εφυγα ,δεν βρισκεις ακρη , νομιζουν παντα οτι εχουν δικοιο
 
Χάσαμε

τις δυο καλύτερες σκυλίτσες στο λαγό
Η μια πριν 4 χρόνια
Την βλέπει όλοι τη φάση ο τσοπάνης και δεν μαζεύει τα σκυλιά το κοπαδι με τα ζώα ήταν μακρυά
απο το σημείο που το σκυλί είχε τον λαγο
τη σκυλίτσα την έσκισαν και ο καργιολης πήγε
Την μάζεψε και την πέταξε ότι έμεινε ούτε κουδουνάκι βρέθηκε ούτε τίποτα
Και η άλλη πέρσι σε εκπαιδευτικό νομίζαμε για λύκο αλλά ήταν απο τσοπανόσκυλα
Αφού σκίσαν και αλλά σκυλιά
Εσείς μετά,δεν τον σκίσατε, τον τσοπάνο;
 
Βασικά και τα τσοπανόσκυλα ανήκουν σε κατηγορίες
Τα ΤΣΟΠΑΝΌΣΚΥΛΑ όπως ήταν παλιότερα και πλέον είναι σπάνια, που το μόνο που τα ενδιέφερε ήταν η προστασία του κοπαδιού δεν πείραζαν αρκεί να μην ενοχλήσεις το κοπάδι
Τα παλαβά-χαζεμένα που μπορεί να αφήσουν το κοπάδι μόνο του και να πάνε για τσαμπουκά ένα χιλιόμετρο μακρύτερα επειδή κάτι άκουσαν,αυτά είναι και τα χειρότερα
Και κάτι τσοπανόσκυλα που στην ουσία είναι μόνο στο όνομα γιατί δεν κάνουν τίποτα απλά περιφέρονται
 
Είδες τι γίνεται όταν κυνηγάς με benelli
Αναγκαστικά μαθαίνεις να δουλεύεις καλά και το μαχαίρι για τα μισό-ζώντανα .yelling. topic.

Δεν τα βάζεις Γιώργο με μπενελακια. Ξέρουν σημεία πίεσης και κουμφου. Να δεις εναέρια γυριστή κλοτσιά στο σαγόνι του κοψοφτερου κότσυφα να μείνεις με το στόμα ανοικτό. Και πολύ αθλητικοί τύποι ε! Πήρα κι εγώ μπενελι με συνταγή καρδιολόγου. 790€ συμμετοχή στον ΕΟΠΥΥ. Πόσο θα πλήρωνα αν ήμουν ανασφαλιστος ρε φίλε για ένα όργανο γυμναστικής στο κάτω κάτω; :rolleyes:

Δεν μαζεύεστε καμιά 10αριά άτομα να παριστάνετε τους λύκους και να σας τουφεκάω εγώ με την Benelli.
Κάντε την διαθήκη σας πρώτα γιατί μετά θα είναι κομμάτι δύσκολο 🤣
 
Θα σας πω κάτι που μου έχει εντυπωθεί στη μνήμη αλλά όσο και αν έχω ψάξει στο διαδίκτυο δεν το 'χω βρει . Δεκαετία του '60 και μια αγέλη λύκων κατασπάραξε έναν αγροφύλακα. Δίπλα του μέτρησαν δεν θυμάμαι πόσους κάλυκες στην προσπάθειά του σύμφωνα με το ρεπορταζ της εφημερίδας να σκοτώσει τον αρχηγό της αγέλης.....
Σπύρο, λύκους σκοτωμένους δεν βρηκαν; Μόνο κάλυκες; Αν δεν βρήκαν νεκρούς λύκους, σημαίνει ότι δεν πέτυχε κανέναν. Γι αυτό τον φάγανε, όχι γιατί δεν πέτυχε τον αρχηγό.
 
Back
Top