Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Ειναι ενας γενικός κανόνας που ισχυει αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις.. Υπάρχουν τσοπανόσκυλα που θα τους δείξεις ότι είσαι ισχυρός και θα κάνουν πισω και αλλά που θα τους κοπανήσει ένα στυλιαρι στο κεφάλι θα σπάσει το στυλιαρι και θα πεσουν να σε φάνε.. Και στις δυο περιπτωσεις καλυτερα να είσαι φιλικός, γνώμη μου.
Τι να σου πω... Δεν έχω πέσει ποτέ σε τέτοια περίπτωση. Ειλικρινά πιστεύω ότι δεν τους δίνω περιθώριο να κάνουν κίνηση
 
Εγώ νομίζω ότι τα τσοπανόσκυλα είναι για να προστατεύουν το κοπάδι
και όχι να επιτίθονται σε ότι κινείται γύρω τους
Κάποτε στην Βενιζα σε κοπάδι πάνω από 500 γίδια
τα τσοπανόσκυλα με το που άκουγαν τα σκυλιά μας να κλαφουνανε
μάζευαν το κοπάδι και το γύριζαν στην απέναντι πλευρά
Τέτοια σκυλιά έχω χρόνια να δω πραγματικοί συνοδοί και προστάτες του κοπαδιού
Σήμερα τα τσοπανόσκυλα είναι συνήθως ημίαιμα ή ανάμεικτες ράτσες
που δεν έχουν καμία σχέση με την κτηνοτροφία αλλά μόνο με την επίθεση
Σκυλιά που ορμάνε σε αυτοκίνητα σε περιπατητες και διερχόμενους
χωρίς καμία εκπαίδευση και οδηγία
Ανεμβολιαστα με ψιλους και για γεύμα ξεροκοματο με γάλα
Αν θέλεις φίλε να σε σεβαστώ θα φροντίσεις πρώτα τα σκυλιά σου
θα τα εκπαιδεύσεις θα ξοδέψεις χρόνο και χρήμα και εγώ θα σου ζητήσω συγνώμη αν σου προκαλέσω αναστάτωση στο κοπάδι σου και στον χώρο σου
και θα το ξανα επαναλάβω
Το να μου αμολας ανεξέλεγκτα σκυλιά και να μου περιορίζεις το μεράκι μου
αυτό δεν στο επιτρέπω
όπως και θα επιτρέψω την καταστροφή των σκυλιών μου που έχω δώσει τόσο αγώνα για να τα μεγαλώσω
 
Last edited:
Όντως υπάρχουν εξαιρέσεις μπορεί στο βουνό να τη γλιτώσεις
Στα σκυλιά που φυλάγουν ένα κλειστώ χώρο εκεί τα πράματα είναι σκούρα
Γιατί να πάω να κάνω μαγκιές σε κλειστό χώρο βρε Χάρη μου;
 
Last edited:
Εγώ έχω βρεθεί αντιμέτωπος πάρα πολλές φορές .... . Αρχίζω και τους μιλάω ήρεμα με λεπτή φωνή μετά από λίγο τα βλέπεις μαλακώνουν
Δημήτρη, Σε παρακαλώ την άλλη εβδομάδα στο Συνέδριο να μας δείξεις ζωντανά το "ήρεμα και με ψιλή φωνή".
Ολοι πρέπει να ακούσουμε την αυθεντική εκτέλεση .big smile.
 
Γιατί να πάω να κάνω μαγικές σε κλειστό χώρο βρε Χάρη μου;
Δεν είπα για σένα ρε δάσκαλε
Για μαλακες λέω που κάνουν παραβιάσεις
Εμείς τι λέμε του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε (κλεμμένο απο την ταινία αυτό)
 
Όλοι έχουμε συναντήσει τσοπανόσκυλα σε ένα φίλο δάγκωναν το πλαστικό προφυλακτήρα και το γάμησαν στη κούρσα .Εγώ με το σκυλί προσέχω αλλά αν τύχει και έρθουν στο σκυλί και το κόψουν θα πάνε για κηδεία όλα και αν υπάρξει τσοπάνης θα φάει τόσες μπουνιές που θα ξεχάσει και ότι με είδε γιατί δεν ενοχλείς θα μάθει και αυτός να. έχει ελενχο στα σκυλιά του ειδικά όταν περνάς από στάνη στα 200 μέτρα .Αλλιώς τσιμπάω δύο ντογκο Αρζεντίνο του ξαδέλφου και πάω δίπλα στη στάνη βόλτα και θα δουμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος .Γιατί δε λέω κάνουμε και εμείς λαθοι αλλά κάποιοι το έχουν ξεχειλίσει το έργο με τα τσοπανόσκυλα μου τύχει να πάρω τη σκύλα αγκαλιά και ούτε που έβλεπα στάνη .
φίλε μόνο μην πέσεις σε κανένα alfa αρσενικό γνήσιο ποιμενικό ,αυτά είναι 60 κιλά και 80 εκατοστά ακρώμιο και δεν καταλαβαίνουνε χριστό ,τα βάζουν και με μεμονωμένο λύκο, θα κολώσουν με τα ντόγκο αρζεντίνο ?
 
Εγώ είχα 3 φορές επεισόδιο με σκυλιά. Τις δύο φορές ορμηξαν στα σκυλιά μου, μιας και δεν ηταν δίπλα μου και την τρίτη φορά, αφού προνόησα και τα είχα μαζί μου, όρμησαν σε όλους μας. Το κοπάδι ηταν σίγουρα 200 μ και παραπάνω και αυτά άφησαν το κοπάδι και όρμησαν σε εμάς. Στις δύο περιπτώσεις ο βλάχος ηταν παρών και παρακολουθούσε. Και τις τρεις φορές πάντως, δεν ημουν εγώ ο χαμένος της υπόθεσης. Ούτε τα σκυλιά μου. Αυτό που έγραψε παραπάνω ο φίλος Κώστας (KYNIGOSDK), τα λέει όλα.
 
φίλε μόνο μην πέσεις σε κανένα alfa αρσενικό γνήσιο ποιμενικό ,αυτά είναι 60 κιλά και 80 εκατοστά ακρώμιο και δεν καταλαβαίνουνε χριστό ,τα βάζουν και με μεμονωμένο λύκο, θα κολώσουν με τα ντόγκο αρζεντίνο ?
75 κιλά είναι τα ντογκο Αρζεντίνο και δε νικιούνται να ξέρεις από κανένα σκυλί γιατί απλά δεν έχουν την αίσθηση του φόβου και όχι μόνο ψάξε να τα δεις που πιάνουν ζωντανό το αγριογούρουνο και το κρατάνε .Του ξαδέλφου είχε πιάσει στο χωριό ένα βόδι 200 κιλά από το πίσω μπούτι και το κράταγε κάτω το γονατισε εάν δε το έβλεπε εγκαίρως θα το ψοφαγε.
 
Γιατί να πάω να κάνω μαγκιές σε κλειστό χώρο βρε Χάρη μου;
Εννοεί ότι περνάς απο τη περιοχη τους και είσαι απειλή, εσυ περνας πολυ σωστά έξω από το μαντρί και σε απόσταση μάλιστα, ο μουργος όμως που κοιμόταν όλη νυχτα στη κουφάλα στο πουρναρι και τον έφαγε το κρυο ξυπνησε στραβά ειναι στραβός και σαν χαρακτήρας και αγριευει..
 
Όντως υπάρχουν εξαιρέσεις μπορεί στο βουνό να τη γλιτώσεις
Στα σκυλιά που φυλάγουν ένα κλειστώ χώρο εκεί τα πράματα είναι σκούρα
Έτσι ακριβώς είναι, παιζουν ρόλο οι συνθήκες. Και για εμάς ισχύει.πχ βλεπω έναν σωματωδη τυπο στο δρόμο που μου πουλαει τσαμπουκά, κάνω πισω. Ο ίδιος σωματωδης τύπος πάει να μπει απο τη μπαλκονόπορτα μου η εγώ θεωρώ ότι θέλει να μπει στο χώρο μου, πέφτω πανω του. Αυτό κάνουν και τα σκυλιά. Όταν θεωρουν ότι πας να μπεις στο χώρο τους αυτό τους δίνει εξτρα θάρρος και κάποια δεν κάνουν με τίποτα πισω δηλαδή γίνονται επικίνδυνα.
 
Μου την έχουν πέσει κάμποσες φορές ημίαιμα, αλλά και τσοπανόσκυλα. Μιά φορά στην Κωπαΐδα επάνω σε χωματόδρομο πηγαίνοντας για το αυτοκίνητο μου την έπεσαν 5 και με κύκλωσαν. Το όπλο κατέβηκε και ο αρχηγός τους, ένας μαύρος ελληνικός σχεδόν δάγκωνε την κάνη. Οι 2 τσομπαναρέοι καμμιά 100στή μέτρα μακρυά με είχαν γραμμένο παρά το ότι με έβλεπαν. Τους βάζω φωνή ότι αν δεν τα μαζέψουν δεν θα μείνει κανένα και τότε φιλοτιμήθηκαν να έρθουν να τα μαζέψουν...
 
. Οι 2 τσομπαναρέοι καμμιά 100στή μέτρα μακρυά με είχαν γραμμένο παρά το ότι με έβλεπαν
Είναι η γνωστή τακτική που εφαρμόζουν
άμα σε δαγκώσουν μετά θα σου πουν ότι δεν είναι δικά τους αλλά αδέσποτα
Έτσι κι αλλιώς ούτε τσιπαρισμενα αλλά ούτε δηλωμένα οπότε αντε να βγάλεις άκρη μετά
 
Μία άλλη φορά, Απρίλη για μανιτάρια μου την πέφτουν 4 αρχικά με επικεφαλή μιά μεγάλη θηλυκιά. Με ήρεμη φωνή, (κράταγα και γκλίτσα) σκύβω πέρνω 2 πέτρες και συνεχίζω ήρεμα προς το αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα ηρέμησαν εκτός από την θηλυκιά. Μετά από 300 μέτρα έρχονται άλλα 3 με επικεφαλής ένα τεράστιο ελληνικό ποιμενικό, τουλάχιστον 60 κιλά ζώο, πιθανόν και μεγαλύτερο. Συνέχισα ήρεμα και όλα εκτός από την θηλυκιά ηρέμησαν. Αυτή λύσσαγε και παρέσυρε και τα άλλα. Οπότε αλλαγή τακτικής και αγριεύω, εκσφενδονίζω τις 2 πέτρες και έφυγαν προς διάφορες κατευθύνσεις.
 
Μου έχει τύχει περίπτωση να μην μασάει ούτε όταν πάω να σηκώσω πέτρα ούτε να πάω κατά πάνω απειλητικά.
Κατά τα άλλα έχω δει και γω τσοπανηδες να αδιαφορούν, τσοπανηδες που αντί να τα μαζέψουν να μου ζητάνε να πυροβολησω το άσπρο που είναι ξένο στο κοπάδι κτλ κτλ.

Δεν έχουν ανθρώπινη λογική τα σκυλιά και δεν μπορείς να βασιζεσαι σ" αυτή γιατί όταν το αντιληφθείς ότι θα σου ορμησει είναι αργά.
Περιστατικό που αδεσποτος σκύλος στο εργοστάσιο που ταιζεται από "φιλοζωους" δάγκωσε εργαζόμενο το πήγανε σε γιατρό για να αποφανθεί ότι το σκυλί είναι καλά ψυχολογικά και να μην το μαζέψει ο δήμος.

Και επειδή τα διοικητικά μας είναι λίγο περίεργα οι φιλόζωοι κατέχουν θέσεις στον Δήμο και όποτε συνάδελφος κάλεσε δεν ήρθε ποτέ κανένας.
 
Μία άλλη φορά, Απρίλη για μανιτάρια μου την πέφτουν 4 αρχικά με επικεφαλή μιά μεγάλη θηλυκιά. Με ήρεμη φωνή, (κράταγα και γκλίτσα) σκύβω πέρνω 2 πέτρες και συνεχίζω ήρεμα προς το αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα ηρέμησαν εκτός από την θηλυκιά. Μετά από 300 μέτρα έρχονται άλλα 3 με επικεφαλής ένα τεράστιο ελληνικό ποιμενικό, τουλάχιστον 60 κιλά ζώο, πιθανόν και μεγαλύτερο. Συνέχισα ήρεμα και όλα εκτός από την θηλυκιά ηρέμησαν. Αυτή λύσσαγε και παρέσυρε και τα άλλα. Οπότε αλλαγή τακτικής και αγριεύω, εκσφενδονίζω τις 2 πέτρες και έφυγαν προς διάφορες κατευθύνσεις.
Το σκύψιμο για πέτρα ή ο εκσφενδονισμός πέτρας είναι αυτό που γνωρίζουν καλά.
Αν δεν πιάσει και αυτό έχεις πρόβλημα ;)
 
Λένε ...ότι αν πέσεις στα 4 κ κατεβάσεις το κεφάλι σου χαμηλότερα απ' το επίπεδο του κεφαλιού του σκύλου κ χωρίς να το κοιτάς ,σε αφήνουν ήσυχο ‼️υποταγή κ έτσι‼️
Και για τις αρκούδες αυτό λένε αλλά πολλούς τους έχουν τσιμπολογησει για δεκατιανο
 
Back
Top