Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Δεν χρειάζεται πανικός με τα τσοπανόσκυλα Αυτό είναι το κυριότερο.
Ξαναλέω πως δεν πρέπει να κρατάς στα χέρια σου ξύλο, όπλο ήκάποιο μακρύ αντικείμενο.
Τέλος πάντων το αφήνεις κάτω και απλώς αν δεν πιάσουν άλλα κόλπα κάνεις πως πετάς πέτρες ή και πετάς στην ανάγκη.
Μήτσο κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ανάλογα σε τι ζώο (αρχηγό) θα πέσεις. Συνήθως αυτά που είναι στο βουνό, έχουν την συμπεριφορά που περιγράφεις παραπάνω. Στον κάμπο όμως, επειδή έχουν πολλές συναντήσεις με ανθρώπους, αν ο αρχηγός είναι μη προβλέψιμος, υπάρχει πρόβλημα.
 
Αν δε πιάσει τίποτα,δε θα το μάθουμε ποτέ😆
Εγώ Τζων έχω ήδη παραγγείλει μασελακι με κυνόδοντες. Άμα μου την πέσει άγριο σκυλλιιιι το φοράω και ορμάω! Μόνο μη μου πει ( ο σκύλος), πέτα το όπλο( μασελακι) ωρε Γκιολέκα και έλα να μετρηθουμε! Εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει...
 
Παντος υπάρχουν μερικοί άνθρωποι δε μπορώ να το καταλάβω να περνάνε στο βουνό μέσα απο τσοπανόσκυλα και να μην καταλαβαίνουν τίποτα έχω ένα θείο βρε τίποτα δεν καταλαβαίνει σιγά μη με φάνε τα σκυλιά τα μιλάει ρε γαμωτο δεν πάνε επάνω του με τίποτα
 
Εγώ Τζων έχω ήδη παραγγείλει μασελακι με κυνόδοντες. Άμα μου την πέσει άγριο σκυλλιιιι το φοράω και ορμάω! Μόνο μη μου πει ( ο σκύλος), πέτα το όπλο( μασελακι) ωρε Γκιολέκα και έλα να μετρηθουμε! Εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει...
Το θέμα όπως σε δει με τους κυνόδοντες ...μη σε περάσει για θηλυκό....
 
Αρχίζω και τους μιλάω ήρεμα με λεπτή φωνή μετά από λίγο τα βλέπεις μαλακώνουν .
Δημητράκη,μην την λεπταινεις πολύ την φωνή!
Μπορεί να σε περάσουν για γατάκι και να σε κολατσισουν!
Ξέχωρα που μπορεί να σου μείνει καμιά συνήθεια....🥰
 
Παντος υπάρχουν μερικοί άνθρωποι δε μπορώ να το καταλάβω να περνάνε στο βουνό μέσα απο τσοπανόσκυλα και να μην καταλαβαίνουν τίποτα έχω ένα θείο βρε τίποτα δεν καταλαβαίνει σιγά μη με φάνε τα σκυλιά τα μιλάει ρε γαμωτο δεν πάνε επάνω του με τίποτα
Αν τους μιλάς ήρεμα δεν κάνεις απότομες κινήσεις και δείχνεις φιλικός συνήθως ησυχαζουν..
 
Μπορεί να τους κινήσει τη περιεργεια να αρχίσουν να σε γαβγίζουν αλλά από ανασφάλεια.. Δηλαδή να φοβουνται κι όλας..
Στη φύση δεν επιβιώνουν οι ήρεμοι και οι φιλικοί Διονύση, αλλά οι πιο ισχυροί.
 
Αν τους μιλάς ήρεμα δεν κάνεις απότομες κινήσεις και δείχνεις φιλικός συνήθως ησυχαζουν..
Πρώτα Χρόνια σου πολλά να είσαι πάντα γερος
Ναι έτσι είναι θέλει ηρεμία (όσο μπορείς να έχεις εκείνη την ώρα )
Ύπαρχει ένας τρόπος που τα σκυλιά δεν σε επιτίθενται αν έχεις κάτι να σέρνεις πχ σκοινί
Να κάνει κάποιο θόρυβο να βλέπει ότι κάτι σέρνετε τα σκυλιά δε θα ορμήσουν πάνω σου
 
Πρώτα Χρόνια σου πολλά να είσαι πάντα γερος
Ναι έτσι είναι θέλει ηρεμία (όσο μπορείς να έχεις εκείνη την ώρα )
Ύπαρχει ένας τρόπος που τα σκυλιά δεν σε επιτίθενται αν έχεις κάτι να σέρνεις πχ σκοινί
Να κάνει κάποιο θόρυβο να βλέπει ότι κάτι σέρνετε τα σκυλιά δε θα ορμήσουν πάνω σου
Δεν μου έχουν ορμήσει ποτέ σκυλιά Χάρη. Δεν τους πέρασε καν από το μυαλό. Πίστεψέ με δεν είναι επειδή τους έκανα χαρουλες και έδειχνα φιλικός.
 
Εγώ Τζων έχω ήδη παραγγείλει μασελακι με κυνόδοντες. Άμα μου την πέσει άγριο σκυλλιιιι το φοράω και ορμάω! Μόνο μη μου πει ( ο σκύλος), πέτα το όπλο( μασελακι) ωρε Γκιολέκα και έλα να μετρηθουμε! Εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει...
1671311683819.png

Γειά σου Λάμπη !
 
Δεν μου έχουν ορμήσει ποτέ σκυλιά Χάρη. Δεν τους πέρασε καν από το μυαλό. Πίστεψέ με δεν είναι επειδή τους έκανα χαρουλες και έδειχνα φιλικός.
Λεωνιδα σου εύχομαι να μη σου συμβεί και να μην συμβεί στον καθένα
Έτυχε δυο συμβάντα με εμένα ήμουν μικρος
και αν δεν υπήρχε αυτός ο άνθρωπος ήταν μια γιαγιά καλή της ώρα εκεί που είναι θα με τρώγανε και όλα αυτά γιατί είχα ξεχάσει τη σφεντόνα και πήγαινα να τη παρω
Ήμουν Τρίτη Τετάρτη δημοτικού
Και η δεύτερη φορά ήταν με των παππού μου
Ήμουν στο άλογο και άρχισαν τα σκυλιά να έρχονται πάνω μας με κατεβάζει και ρίχνει το σκοινί με το παλούκι να σέρνετε μη φοβάσαι και προχωρά μου λέει
Και σκυλιά που φύλαγαν 700 1000 ζώα
 
Στη φύση δεν επιβιώνουν οι ήρεμοι και οι φιλικοί Διονύση, αλλά οι πιο ισχυροί.
Ειναι ενας γενικός κανόνας που ισχυει αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις.. Υπάρχουν τσοπανόσκυλα που θα τους δείξεις ότι είσαι ισχυρός και θα κάνουν πισω και αλλά που θα τους κοπανήσει ένα στυλιαρι στο κεφάλι θα σπάσει το στυλιαρι και θα πεσουν να σε φάνε.. Και στις δυο περιπτωσεις καλυτερα να είσαι φιλικός, γνώμη μου.
 
Back
Top