Αγορά όπλου

Εγώ θα έλεγα ακριβότερα όπλα από αυτά που μπορείς να αγοράσεις να μην τα δεις καθόλου.
Κάποτε δοκίμασα ένα όπλο με αξία 2,5 φορές επάνω από τα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω. Σε μια βδομάδα ανέβηκε σε αγγελία μισοτιμής και το έκλεισα αμέσως. Αν δεν το είχα δοκιμάσει, θα είχα τις "λογικές ανασφάλειες ¨ που έχουμε οι περισσότεροί μας για οτιδήποτε δεν γνωρίζουμε - ιδίως όταν το "κάτι" αγγίζει τα 3 χιλιάρικα - και θα μπορούσα να μην το είχα πάρει και σίγουρα θα το είχα μετανιώσει!

Απ' την άλλη, προσωπικά δεν προτείνω σε κάποιον να πάρει για 1ο του όπλο κάποιο μεταχειρισμένο. Καλύτερα να μάθει κάποιος με ένα όπλο σε εγγύηση - να 'χει και το κεφάλι του ήσυχο από πολλές πλευρές.
 
Last edited:
Καλή Κυριακή σε όλους.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση πραγματικά βοηθάτε και λύνεται απορίες!!!
Λοιπόν από τις απαντήσεις και ως νέος κυνηγός επειδή ακόμη δεν έχω την εμπειρία, το μπάτζετ που θα διαθέσω θα είναι μέχρι 1000 ευρώ.. Έχω κατατάξει τα εξής όπλα με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα να μου μου δώσετε τα φώτα σας. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Ομορφιά είναι υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση!! Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!

BELLMONTE I BLACK SYNTHETIC
MONTEFELTRO COMFORT
AFFINITY 3 SYNTHETIC (High Rib)
BREDA ASTRO
MP-155 PVC SUPER MAGNUM
Αν θυμαμαι καλα εισαι πολυ ψηλος. Παρε κατι σε ξυλινο ή κοιτα επιλογες σε μεγαλα πελματα αν υπαρχουν διαθεσιμα. Η μοντεφελτρο φτανει ταβανι 36,8 με το πελμα το μεγαλο απο SB3
 
Κάποτε δοκίμασα ένα όπλο με αξία 2,5 φορές επάνω από τα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω. Σε μια βδομάδα ανέβηκε σε αγγελία μισοτιμής και το έκλεισα αμέσως. Αν δεν το είχα δοκιμάσει, θα είχα τις "λογικές ανασφάλειες ¨ που έχουμε οι περισσότεροί μας για οτιδήποτε δεν γνωρίζουμε - ιδίως όταν το "κάτι" αγγίζει τα 3 χιλιάρικα - και θα μπορούσα να μην το είχα πάρει και σίγουρα θα το είχα μετανιώσει!

Απ' την άλλη, προσωπικά δεν προτείνω σε κάποιον να πάρει για 1ο του όπλο κάποιο μεταχειρισμένο. Καλύτερα να μάθει κάποιος με ένα όπλο σε εγγύηση - να 'χει και το κεφάλι του ήσυχο από πολλές πλευρές.
Δεν ξέρω ,εμένα μου φαίνεται σαν να έχεις αποφασίσει να πάρεις Φίατ και να περνάς πρώτα από τις εκθέσεις μπε εμ βε και Μερσεντές.
 
Αν θυμαμαι καλα εισαι πολυ ψηλος. Παρε κατι σε ξυλινο ή κοιτα επιλογες σε μεγαλα πελματα αν υπαρχουν διαθεσιμα. Η μοντεφελτρο φτανει ταβανι 36,8 με το πελμα το μεγαλο απο SB3
Η outlander η συνθετική είναι 37 με τη μεγάλη φέτα και έχει ακόμα μία η οποία είναι 1,25mm οπότε πάει στα 38.25mm με κάθε επιφύλαξη βέβαια αν η παρουσίαση που είδα είναι αξιόπιστη... όπως και να 'χει αυτό μπορεί να το διαπιστώσει ο ίδιος με μια επίσκεψη σε ένα κυνηγομάγαζο και δεν γνωρίζω αν υπάρχει διαθέσιμη κι άλλη φέτα ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό οπότε εκεί παίζεις μπάλα ακόμα καλύτερα!!!!!!!
 
Φίλος μου είπε πρόσφατα ότι ο Ψυλλάκης εν υπόψη τον γνωρίζω και προσωπικά έχουμε φτιάξει και δύο κανες ,το δοκίμασε και είναι αξιόλογο όπλο με δύναμη.
Ωωωωπ..
Σεβαστή η γνώμη του Γ Ψιλλάκη.
Σίγουρα πολλά χρόνια εμπειρίας φίλε μου στον χώρο!
Αν το έλεγε ο Κυπρίδημος τι θα έλεγες?
 
Καλή Κυριακή σε όλους.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση πραγματικά βοηθάτε και λύνεται απορίες!!!
Λοιπόν από τις απαντήσεις και ως νέος κυνηγός επειδή ακόμη δεν έχω την εμπειρία, το μπάτζετ που θα διαθέσω θα είναι μέχρι 1000 ευρώ.. Έχω κατατάξει τα εξής όπλα με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα να μου μου δώσετε τα φώτα σας. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Ομορφιά είναι υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση!! Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!

BELLMONTE I BLACK SYNTHETIC
MONTEFELTRO COMFORT
AFFINITY 3 SYNTHETIC (High Rib)
BREDA ASTRO
MP-155 PVC SUPER MAGNUM
2-3-4 από BELLMONTE την 2 όχι την 1
 
Αν θυμαμαι καλα εισαι πολυ ψηλος. Παρε κατι σε ξυλινο ή κοιτα επιλογες σε μεγαλα πελματα αν υπαρχουν διαθεσιμα. Η μοντεφελτρο φτανει ταβανι 36,8 με το πελμα το μεγαλο απο SB3
Τόσο λίγο!!! Γιατί να BE3 γίνεται 37,5 με το μεγάλο
 
Ωωωωπ..
Σεβαστή η γνώμη του Γ Ψιλλάκη.
Σίγουρα πολλά χρόνια εμπειρίας φίλε μου στον χώρο!
Αν το έλεγε ο Κυπρίδημος τι θα έλεγες?
Θα το σκεφτόμουν όπως το σκέφτομαι και τώρα αλλά με μεγαλύτερη βαρύτητα στο σκοπευτή και κυνηγό που ασχολείται και με βελτιώσεις έχοντας δείξει και δείγματα καλά της δουλειάς του και στα ξύλα και στις κανες και λόγο του ότι έχουμε κυνηγήσει και παρέα έχω δει και την αντίληψη και τις ικανότητες του .
 
Αν θυμαμαι καλα εισαι πολυ ψηλος. Παρε κατι σε ξυλινο ή κοιτα επιλογες σε μεγαλα πελματα αν υπαρχουν διαθεσιμα. Η μοντεφελτρο φτανει ταβανι 36,8 με το πελμα το μεγαλο απο SB3
Ναι φίλε μοθ 1,92 περιπου.. Πιστευω οτι τα οπλα με συνθετικα μερη ειναι πιο ανθεκτικα και στην κερκυρα που εχουμε φουλ υγρασια η ακομα καλυτερα μουχλα ισως συμφερει πιο πολυ.. Για 1,92 δεν ξερω αν θα μου κανει καποιο οπλο σε αυτην την περιπτωση τι κανει αν παρω οπλο με συνεθτικα μερη δλδ πλασιτκο κοντακι??
 
Για ολα τα ιταλικα λετε καλα λογια...για την breda δεν ειναι καλη πιστευετε??
Όλα μια χαρά είναι.Το θέμα είναι εσένα τι σου αρέσει και τι "κάθεται" πάνω σου.Γιατι πέρα από όλα τα άλλα αυτό που κρατάς πρέπει και να σ αρέσει.
 
Τόσο λίγο!!! Γιατί να BE3 γίνεται 37,5 με το μεγάλο
Η πλαστικη μοντυ της προσφορας εχει κοντυτερο κοντακι απο τα αλλα. Και η απλη και η κομφορτ.
Ναι φίλε μοθ 1,92 περιπου.. Πιστευω οτι τα οπλα με συνθετικα μερη ειναι πιο ανθεκτικα και στην κερκυρα που εχουμε φουλ υγρασια η ακομα καλυτερα μουχλα ισως συμφερει πιο πολυ.. Για 1,92 δεν ξερω αν θα μου κανει καποιο οπλο σε αυτην την περιπτωση τι κανει αν παρω οπλο με συνεθτικα μερη δλδ πλασιτκο κοντακι??

Τα συνθετικα κοντακια και ιδιως τα μπενελι ειναι πιο δυσκολο να τα προσαρμοσεις. Τα περισσοτερα μπενελι ειδες πως ειναι απο τη φωτο που εβαλα, τα αλλα εχουν συγκεκριμενες αποστασεις για τις βιδες του πελματος και δεν γινεται να ανοιξεις αλλες χωρις πατεντα, για να βαλεις οτι πελμα θελεις ή φετες επιμήκυνσης.
Γενικα τα ξυλινα δουλευονται πολυ πιο ευκολα, τα συνθετικα μπορει να γινουν pain in the ass.
Η υγρασια δε θα κανει τιποτα απολυτως στα ξυλινα, εκτος και αν αφησεις το οπλο σε καμια γουρνα για κανα μηνα.
 
Για ολα τα ιταλικα λετε καλα λογια...για την breda δεν ειναι καλη πιστευετε??
Για ολα τα ιταλικα λετε καλα λογια...για την breda δεν ειναι καλη πιστευετε??
Δεν εχω παρακουλουθησει ολο το νημα. Πρωτο σου οπλο ειναι? Ειχες παλιοτερα κυνηγησει?
 
Back
Top