Αγορά όπλου

Καλή Κυριακή σε όλους.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση πραγματικά βοηθάτε και λύνεται απορίες!!!
Λοιπόν από τις απαντήσεις και ως νέος κυνηγός επειδή ακόμη δεν έχω την εμπειρία, το μπάτζετ που θα διαθέσω θα είναι μέχρι 1000 ευρώ.. Έχω κατατάξει τα εξής όπλα με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα να μου μου δώσετε τα φώτα σας. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Ομορφιά είναι υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση!! Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!

BELLMONTE I BLACK SYNTHETIC
MONTEFELTRO COMFORT
AFFINITY 3 SYNTHETIC (High Rib)
BREDA ASTRO
MP-155 PVC SUPER MAGNUM
3-4 η 4-3 (αδιάφορη η σειρά) γιατί απ' ότι κατάλαβα θες να ασχοληθείς με πρακτική σκοποβολή και αυτά παίρνουν προέκταση αποθήκης. Η breda νομίζω τη κάνει και δώρο
 
Στα όπλα της BREDA μόνο η κάννη κατασκευάζοταν από την BREDA, ο μηχανισμός και τα υπόλοιπα εξαρτήματα ήταν της BERETTA, τα ξύλα όμως διεφεραν λίγο στο σχήμα και ειχαν ίσως ένα βαθμό καλύτερη καρυδια.Άγνωστο από που προμηθευοταν τα ξύλα, υπήρχαν πολλές μικρές βιοτεχνίες γιαυτη τη δουλειά.
Η BREDA ήταν η πρώτη που παρουσίασε τα κλασσικά τσοκ εξωτερικού σπειρωματος. Το φινίρισμα των καννων της ήταν καλύτερο από τα αντίστοιχα ξαδερφακια και το ατσάλι της είχε καλή φήμη.
Μέχρι σε ποιο σημείο σωλήνες , ημιτελείς ,ποιός έκανε εφαρμογές στις βάσεις ;
 
Δεν εχω παρακουλουθησει ολο το νημα. Πρωτο σου οπλο ειναι? Ειχες παλιοτερα κυνηγησει?
Γεια σου φιλε μου.. Ναι πρωτο οπλο ειναι και ειπα ν γραψω στο φορουμ..Δοξα το θεο τα παιδια εδω μου λυνουν αποριες και βοηθανε τι να κοιταξω πριν αγορασω οτιδηποτε.. εχω κατασταλαξει σε καποια απλα σκεφτομαι το οπλο να ειναι και για σκοποβολη οχι μονο κυνηγι
 
3-4 η 4-3 (αδιάφορη η σειρά) γιατί απ' ότι κατάλαβα θες να ασχοληθείς με πρακτική σκοποβολή και αυτά παίρνουν προέκταση αποθήκης. Η breda νομίζω τη κάνει και δώρο
Προτιμω να συνδοιασω και για κυνηγι τσιχλοκοτσυφα..Ολα αυτα παιρνουν προεκταση?? Και αν παιρνουν ο μειωτηρας υπαρχει και στις αποθηκες με περισσοτερη χωρητικοτητα??
 
Έχω την εντύπωση ότι η breda είναι μια εταιρεία που κατασκευάζει πολεμικό υλικό, πυροβόλα κλπ. Δεν είναι μια τυχαία εταιρεία. Αν δεν κάνω λάθος το τμήμα που βγάζει όπλα για την πολιτική αγορά λέγεται breda και το τμήμα που βγάζει πολεμικό υλικό λέγεται oto melara.
τα πυροβολα οπλα των φρεγατων εχεις δικιο
 
Διαβαζοντας το αρχικο ποστ το όπλο που σου ταιριάζει ειναι το 828U υπάρχουν μερικά στο car.
Δυο κάννες, ελαφρύ, βγαίνει για κυνήγι αλλά στέκεται και σε σκοπευτήριο, δεν χρειάζεται αλλαγή κοντακιού και καλιμπράρισμα γιατι είναι ευκαμπτο εργοστασιακά. Τι άλλο να ζητησει κανείς? Επισυνάπτω την ανοιχτόχρωμη έκδοση αλλά και σε σκουρόχρωμη άμα το βρεις το χτυπάς άνετα.
Ωραιο οπλο της αστον μαρτιν...καμπυλωτο με ωραιο φινιρισμα.RESPECT..RESPECT.
 
Αυτό που δεν αναφέρει κανείς και είναι κοντά στα 1000€ είναι η marocchi vero η οποία έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και προδιαγραφές καλύτερες από ακριβότερα όπλα.Αν τελικά τσουλησει στην αγορά μην αποδειχθεί καλύτερα από τρανταχτά ονόματα του χώρου όπως στα αυτοκίνητα που όταν είχαν πρωτοβγει χιουνται και Κια τα κοριδευαν και τελικά ηταν πιο αξιόπιστα από πολλά.
Δεν την βρισκεις ευκολα βλεπω γενικα ημιαυτοματα της marrochi
 
Η πλαστικη μοντυ της προσφορας εχει κοντυτερο κοντακι απο τα αλλα. Και η απλη και η κομφορτ.


Τα συνθετικα κοντακια και ιδιως τα μπενελι ειναι πιο δυσκολο να τα προσαρμοσεις. Τα περισσοτερα μπενελι ειδες πως ειναι απο τη φωτο που εβαλα, τα αλλα εχουν συγκεκριμενες αποστασεις για τις βιδες του πελματος και δεν γινεται να ανοιξεις αλλες χωρις πατεντα, για να βαλεις οτι πελμα θελεις ή φετες επιμήκυνσης.
Γενικα τα ξυλινα δουλευονται πολυ πιο ευκολα, τα συνθετικα μπορει να γινουν pain in the ass.
Η υγρασια δε θα κανει τιποτα απολυτως στα ξυλινα, εκτος και αν αφησεις το οπλο σε καμια γουρνα για κανα μηνα.
Στα καινουρια ξύλινα δεν ξέρω του φίλου μου η maxus one στα 3 χρόνια του ράγισε η παπια από πάνω προς τα κάτω και στα 5 το κοντακι και πήρε πλαστικά. Στα παλιά ξύλινα ναι στα καινουρια κρατάω μικρό καλάθι.
 
Π
Έχω την εντύπωση ότι η breda είναι μια εταιρεία που κατασκευάζει πολεμικό υλικό, πυροβόλα κλπ. Δεν είναι μια τυχαία εταιρεία. Αν δεν κάνω λάθος το τμήμα που βγάζει όπλα για την πολιτική αγορά λέγεται breda και το τμήμα που βγάζει πολεμικό υλικό λέγεται oto melara.
Πολεμικό υλικό βγάζουν πολλές όπως και η beretta αλλά δεν έχει σχέση το ένα τμήμα με το άλλο
 
Μέχρι σε ποιο σημείο σωλήνες , ημιτελείς ,ποιός έκανε εφαρμογές στις βάσεις ;
Δεν το γνωρίζω σίγουρα αλλά πιστεύω η Beretta με την οποία συνεργαζόταν έτσι κι αλλιώς. H BREDA ήταν κατασκευαστρια κανονιων, πολυβολων κλπ δεν νομίζω να συνέφερε να έχει τμήμα δικαννων λόγω μικρής παραγωγής, σε αντίθεση με την Beretta.
Βεβαια πριν 40-50 χρόνια στο Gardone υπήρχαν 10αδες μικρές βιοτεχνίες που έκαναν δουλειές για τους μεγάλους χωρίς να φαίνονται πουθενά.
 
Π

Πολεμικό υλικό βγάζουν πολλές όπως και η beretta αλλά δεν έχει σχέση το ένα τμήμα με το άλλο
Σαφώς, απλά είναι αδιανόητο για τη φήμη και το γόητρο μιας τέτοιου μεγέθους εταιρίας, να βγάζει από το ένα τμήμα όπλα που παρακαλάνε χώρες να συμπεριληφθούν στο πακέτο οπλισμού των μονάδων επιφανείας τους και από το άλλο τμήμα να βγαίνουν χρεπια στην πολιτική αγορά. Με λίγα λόγια, είναι Breda; Είναι καλό.
 
Last edited:
Σαφώς, απλά είναι αδιανόητο για τη φήμη και το γόητρο μιας τέτοιου μεγέθους εταιρίας, να βγάζει από το ένα τμήμα όπλα που παρακαλάνε χώρες συμπεριληφθούν στο πακέτο οπλισμού των μονάδων επιφανείας τους και από το άλλο τμήμα να βγαίνουν χρεπια στην πολιτική αγορά. Με λίγα λόγια, είναι Breda; Είναι καλό.
Δεν υπάρχει αυτό το άλλο τμήμα ποτε δεν υπήρχε.
 
Ακόμα θυμάμαι ένα παλικάρι που είχε αγοράσει μια ολοκαίνουργια Breda και ήταν στεναχωρημένος γιατί ο αυλός ή ο κώνος δεν θυμάμαι, δεν ήταν αυτό που ήθελε. Ε τελικά μόλις το δοκίμασε το όπλο ξετρελαθηκε. Μιλάμε για εταιρείες κολοσσούς, αυτοί ξέρουν τι κάνουν.
 
Για εμένα λίγη σημασία έχει, όταν βάζει σφραγίδα η Breda είναι αυτό που πρέπει.
Β12i ... Μιλάμε για AMG turbo, για κυνήγι και πρακτική!!! ...και μέχρι αρχες καλοκαιριού, έδινε και την προέκταση δώρο (μπορεί και τώρα, δεν ξέρω...).
 
Back
Top