Αγορά όπλου

Αυτό όπως εξήγησα συμβαίνει διότι ο κόσμος αυτό ξέρει αυτό εμπιστεύεται αυτό του αρέσει και αυτό πουλάει. Οπότε και η εταιρεία αυτό προωθεί αφού την συμφέρει μάλιστα. Όταν ο κοσμος ξεκολλήσει από αυτή την παρωχημενη αντίληψη ίσως εξελιχθούν λίγο και τα υπόλοιπα όπλα. Αλλιώς θα βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια.

Σε αυτά τα χρήματα εγώ θα έπαιρνα ένα από τα εξής : Benelli m2 ή montefeltro με κοντάκι comfort . Επιλέγω Benelli διότι έχουν και 10 χρόνια εγγύηση και είναι γενικά από τα πιο αξιόπιστα και απροβληματιστα σε αυτογεμη και πιο εύκολα στο καθάρισμα. Εγώ έχω μάθει και έχω συνηθίσει σε 71 εκατοστά κάννη και το θεωρώ το πιο ιδανικο μήκος για όλα τα κυνήγια αλλά και τα 66εκ είναι μια χαρά. Επίσης μια άλλη επιλογή που θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά θα ήταν να αγοράσω δύο όπλα σε αυτά τα χρήματα. Δηλαδη με 550 ευρώ μια baikal mp155 καραμπίνα και με τα υπόλοιπα 650 ένα πόζε baikal mp27. Έτσι θα έχεις 2 όπλα αντί για ένα και θα μπορείς να κάνεις ότι χρήση θέλεις. Το πιθανότερο θα επέλεγα την δεύτερη επιλογή για να έχω 2 όπλα αντί για ένα. Απλά ίσως να πεδευτεις περισσότερο να τα φέρεις στα μέτρα σου γιατί τα baikal έχουν κοντό σε μήκος κοντάκι. Εγώ κυρίως με baikal κυνηγάω. Σκυλιά όπλα αξιόπιστα και δεν τρέμεις μην τα χτυπήσεις επειδη ειναι παμφθηνα.
Η benelli με τη Βιντσι και το 828 έδειξε πόσο πρωτοποριακή είναι ,τι είναι ικανή να κατασκευάσει σε μαζική παραγωγή και διάθεση ,όχι κάποια πρωτότυπα μόνο για έκθεση.Οσο για νέο κυνηγο θα πρότεινα ένα αξιόπιστο όπλο για αρχή όπως η m2 comfort και στη πορεία ένα δεύτερο με παρόμοια χαρακτηριστικά για να έχει και λόγο ύπαρξης την θέση του πρώτου αν αυτό είναι στον οπλουργο.
 
Αυτό όπως εξήγησα συμβαίνει διότι ο κόσμος αυτό ξέρει αυτό εμπιστεύεται αυτό του αρέσει και αυτό πουλάει. Οπότε και η εταιρεία αυτό προωθεί αφού την συμφέρει μάλιστα. Όταν ο κοσμος ξεκολλήσει από αυτή την παρωχημενη αντίληψη ίσως εξελιχθούν λίγο και τα υπόλοιπα όπλα. Αλλιώς θα βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια.

Σε αυτά τα χρήματα εγώ θα έπαιρνα ένα από τα εξής : Benelli m2 ή montefeltro με κοντάκι comfort . Επιλέγω Benelli διότι έχουν και 10 χρόνια εγγύηση και είναι γενικά από τα πιο αξιόπιστα και απροβληματιστα σε αυτογεμη και πιο εύκολα στο καθάρισμα. Εγώ έχω μάθει και έχω συνηθίσει σε 71 εκατοστά κάννη και το θεωρώ το πιο ιδανικο μήκος για όλα τα κυνήγια αλλά και τα 66εκ είναι μια χαρά. Επίσης μια άλλη επιλογή που θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά θα ήταν να αγοράσω δύο όπλα σε αυτά τα χρήματα. Δηλαδη με 550 ευρώ μια baikal mp155 καραμπίνα και με τα υπόλοιπα 650 ένα πόζε baikal mp27. Έτσι θα έχεις 2 όπλα αντί για ένα και θα μπορείς να κάνεις ότι χρήση θέλεις. Το πιθανότερο θα επέλεγα την δεύτερη επιλογή για να έχω 2 όπλα αντί για ένα. Απλά ίσως να πεδευτεις περισσότερο να τα φέρεις στα μέτρα σου γιατί τα baikal έχουν κοντό σε μήκος κοντάκι. Εγώ κυρίως με baikal κυνηγάω. Σκυλιά όπλα αξιόπιστα και δεν τρέμεις μην τα χτυπήσεις επειδη ειναι παμφθηνα.
Όπως πάντα άψογος. To the point.
 
Να προσθέσω και τη franchi affinity 3. Πολύ ωραίο και οικονομικό και με ωραίο κοντάκι παρακαλώ. Και έχει και με φλατ και υπερυψωμένη ρίγα για να διαλέξεις. Συνοδεύεται από 5 φλάντζες αλλαγής κλίσεων και έχει το ελατήριο επαναταξης μπροστα, άρα μπορείς να δώσεις επιπλέον όσο καστ θελεις. 850€, ένα 30αρι μια θηκουλα και κανά λαδακι και μια βεργα, κανά 900αρι κομπλέ με όλη τη προίκα και καθάρισες.

Ετοιμάζεσαι…. Για αλλαγή .yel.
 
Γιατί την καραμπίνα θα την ακουμπήσεις κάτω όταν τελειώσει η πούλα, στον οπλοβαστο. Το σούπερ ποζέ το ακουμπάς κάτω συνέχεια. Επιπλέον το γέμισε άδειασε της καραμπίνας κάθε φορά που ρίχνεις είναι μπελάς (ρίχνεις ένα φυσίγγι και βγάζεις το γεμάτο από την θαλάμη, κλείνεις το κλείστρο, πατάς το cut off, ξανανοιγεις το κλείστρο και μέχρι να γίνουν όλα αυτά έχει ξαναφτάσει η σειρά σου να ρίξεις)
Με μπραου μπορείς να ρίχνεις ως μονοκανο....έχοντας σε λειτουργία το κατ οφ‼️μπαμ κλείστρο πίσω ανοικτό ‼️απεμπλοκή του ΚΑΤ κ είσαι με γεμάτη θαλάμη‼️
ελάτε στην μπραου ελάτε😁
 
Πάντως μου έχει τύχει να ακούσω συνάδελφο σε διπλανό καρτέρι, εκεί που καθόταν ήσυχος, ξαφνικά άρχισε να την παίζει πάνω κάτω με μανία ( την επαναληπτική του) και μας έδιωχνε τα πουλιά. Ρε σουτ! Ρε ηρέμησε! Τίποτα αυτός. Χλαπα χλουπα, χλαπα χλουπα, χλαπα χλουπα! Ευτυχώς που πήγε ένας σοβαρός άνθρωπος με σούπερ πόζε και του μίλησε και ηρέμησε :)
Ααααααμα είσαι μλκς δε χάνεις ευκαιρία 😆😆😆😆
 
Νομίζω τα είπαν όλα, οι συνάδελφοι παραπάνω. Εγώ απλά θα ήθελα να συμπληρώσω πως ένα καλό s.p οταν κουμπώσει στον ώμο και στο ζυγωματικό ή ακόμα και στην αίσθηση στα χέρια είναι άλλο πράγμα σε σχέση με τις καραμπίνες. Στην κίνηση του όπλου εγώ το νιώθω σαν να πηγαίνει μόνο του. Εννοείται φυσικά πως μια ημιαυτόματη καραμπίνα με κανονική λαβή κι όχι πιστολοειδή πολεμικού τύπου είναι η ενδεδειγμένη για κυνήγι. Όπως έγραψαν και πιο πάνω οι υπόλοιποι αυτή η λαβή δυσκολεύει πολύ τη γρήγορη επώμιση. Στο κυνήγι δεν βλέπουμε παντα το θήραμα να ερχεται, στις μισες των περιπτώσεων εμφανίζεται ξαφνικά ακόμα και στα καρτέρια ειδικά αν αυτά είναι κλειστά.
Δυστηχως η αγορά στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή είναι καραμπινοαγορα δεν έχει ποικιλία στα super poze έχει η τα πολύ φθηνά και μετά πάμε κατευθείαν στα 2300€ με δυο εξαιρέσεις την franchi και την fabarm λείπουν η φίρμες που υπήρχαν ποιο παλιά και έπαιζαν από τα 800€ μέχρι τα 2000€
 
Πάντως μου έχει τύχει να ακούσω συνάδελφο σε διπλανό καρτέρι, εκεί που καθόταν ήσυχος, ξαφνικά άρχισε να την παίζει πάνω κάτω με μανία ( την επαναληπτική του) και μας έδιωχνε τα πουλιά. Ρε σουτ! Ρε ηρέμησε! Τίποτα αυτός. Χλαπα χλουπα, χλαπα χλουπα, χλαπα χλουπα! Ευτυχώς που πήγε ένας σοβαρός άνθρωπος με σούπερ πόζε και του μίλησε και ηρέμησε :)
Τον έπαιζε Δηλαδή!!?
 
Αυτό όπως εξήγησα συμβαίνει διότι ο κόσμος αυτό ξέρει αυτό εμπιστεύεται αυτό του αρέσει και αυτό πουλάει. Οπότε και η εταιρεία αυτό προωθεί αφού την συμφέρει μάλιστα. Όταν ο κοσμος ξεκολλήσει από αυτή την παρωχημενη αντίληψη ίσως εξελιχθούν λίγο και τα υπόλοιπα όπλα. Αλλιώς θα βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια.

Σε αυτά τα χρήματα εγώ θα έπαιρνα ένα από τα εξής : Benelli m2 ή montefeltro με κοντάκι comfort . Επιλέγω Benelli διότι έχουν και 10 χρόνια εγγύηση και είναι γενικά από τα πιο αξιόπιστα και απροβληματιστα σε αυτογεμη και πιο εύκολα στο καθάρισμα. Εγώ έχω μάθει και έχω συνηθίσει σε 71 εκατοστά κάννη και το θεωρώ το πιο ιδανικο μήκος για όλα τα κυνήγια αλλά και τα 66εκ είναι μια χαρά. Επίσης μια άλλη επιλογή που θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά θα ήταν να αγοράσω δύο όπλα σε αυτά τα χρήματα. Δηλαδη με 550 ευρώ μια baikal mp155 καραμπίνα και με τα υπόλοιπα 650 ένα πόζε baikal mp27. Έτσι θα έχεις 2 όπλα αντί για ένα και θα μπορείς να κάνεις ότι χρήση θέλεις. Το πιθανότερο θα επέλεγα την δεύτερη επιλογή για να έχω 2 όπλα αντί για ένα. Απλά ίσως να πεδευτεις περισσότερο να τα φέρεις στα μέτρα σου γιατί τα baikal έχουν κοντό σε μήκος κοντάκι. Εγώ κυρίως με baikal κυνηγάω. Σκυλιά όπλα αξιόπιστα και δεν τρέμεις μην τα χτυπήσεις επειδη ειναι παμφθηνα.
Καλημέρα φίλε. Φθηνό όπλο και πολύ όμορφο έχω ρίξει μια ματιά. Έχεις την έκδοση με τα συνθετικά μέρη η τα ξύλινα?? Επίσης βγαίνουν αξεσουάρ όπως αποθήκες επέκτασης κλπ?? Πιστεύεις επειδή είμαι ψηλός το κοντάκι θα μου έρχεται κοντό?? Ο μόνος τρόπος είναι να επομήσω το όπλο!!
 
Και αυτό να πάρεις περίμενε λίγο ,ακόμα δεν πήρες τις καραμπίνες το μπαικαλ είναι αξιόπιστο στην απλή του μορφή αλλά b525 δεν θα γίνει ποτέ.
Κι εγω λεφτα για 525 ποτε!!! Μαλακιες δε με παιρνει, ουτε θα κοψω απο αλλου, ουτε και θα χρεωθω
 
Back
Top