Αγορά όπλου

Ειχα μπαικαλ παλια. Οχι USSR, το RUSSIA. Μου αρεσε, δεν ηταν τοσο ασχημο. Δεν μου ειχε φανει τοσο γκουμουτσα. Αυτα που δεν μου αρεσαν ηταν οι εφαρμογες ξυλο με μεταλλο, η βαφη και η ριγα ηταν πολυ αιχμηρη και στις ακμες της αλλα και στη χαραξη που ειχε. Επισης ειχε βαριες σκανδαλες. Το τελευταιο το εφτιαξα αμεσως. Αλλαξα και το πλαστικο πελμα. Με τα αλλα δεν ειχα ασχοληθει. Παλιο σοβιετικο δεν εχω δοκιμασει.
Κατά τα άλλα όλα καλά.Ουτε οι Ρώσοι δεν τα προτιμούν καλά καλά παίρνουν τούρκικα.
 
Το ρωσικο ειναι μουλαρι, το τουρκικο ισοδυναμει με εσχατη προδοσια και ειναι τενεκες
Ερ: Τι να παρει καποιος σε καινουργιο οικονομικο?
Απ: Τιποτα απο τα δυο, να μαζεψει λεφτα να παρει "καλο"
Πραγματικοτητα: Λεφτα δε θα μαζεψει ποτε (3 πλασια απο το μπατζετ του)
Αποτέλεσμα: Δε παιρνει τιποτα ποτε. Ειναι φτωχος δε πρεπει να εχει δικανο. Το μονο που του αξιζει ειναι μεταχειρισμενο "κοινης αποδοχης", το οποιο εχει σταματησει να παραγεται εδω και 10ετιες, δεν ειναι μαγνουμ και δε ριχνει ατσαλινα. Σε λιγα χρονια θα το κανει δωρεα σε μουσειο.
 
Ειχα μπαικαλ παλια. Οχι USSR, το RUSSIA. Μου αρεσε, δεν ηταν τοσο ασχημο. Δεν μου ειχε φανει τοσο γκουμουτσα. Αυτα που δεν μου αρεσαν ηταν οι εφαρμογες ξυλο με μεταλλο, η βαφη και η ριγα ηταν πολυ αιχμηρη και στις ακμες της αλλα και στη χαραξη που ειχε. Επισης ειχε βαριες σκανδαλες. Το τελευταιο το εφτιαξα αμεσως. Αλλαξα και το πλαστικο πελμα. Με τα αλλα δεν ειχα ασχοληθει. Παλιο σοβιετικο δεν εχω δοκιμασει.
Κι εγώ όσα είχα made in Russia ήταν. Δεν νομίζω ότι έχουν διαφορές από τα σοβιετικά παρά τα αντίθετα που λέγονται. Και ναι δεν ήταν καθόλου γκουμούτσες. Ιδιαίτερα μετά τις αλλαγές που τους είχα κάνει. Περισσότερο με ενοχλούσε το ψηλό προφίλ. Όλα όσα γράφεις ισχύουν. Επιπλέον σε μένα το τελευταίο δεν άνοιγε εύκολα. Με το που γύριζες την πεταλούδα έπρεπε να βάλεις πολύ δύναμη για να ανοίξει και όταν έκλεινε πάλι έπρεπε να βάλεις δύναμη και να στηρίξεις τις κάννες στο ... γόνατο για να κλείσει. Υπέθεσα ότι με την χρήση θα διορθωθεί αλλά ουδόλως διορθώθηκε παρά τα 1000 - 1500 φυσίγγια που έριξα. Κι όταν το πούλησα αυτός που το πήρε το .... εκτίμησε😀. Μου είχε πει " όντως είναι αχρησιμοποίητο, δεν βλέπεις πόσο σφιχτό είναι ακόμα;"
Η προτροπή μου να το ξανασκεφτείς πήγαινε στο 525. Εγώ έχω το classic hunter made in Japan με το ελάφι στην σκανδαλοθήκη. Το είχα πάρει καινούργιο 1800€ πριν 11 χρόνια. Μόλις το επώμισα ξέχασα με την μία τα 1800 που είχα δώσει και έδωσα το ΙΖ27 .
Άλλωστε αν έχεις το πρωτότυπο τι να το κάνεις το αντίγραφο;😀
 
Το είδα από τα 250-300 μέτρα να πέφτει ...σε ένα ξερό Καναλάκι....πάγος.... σκέφτομαι θα με ακούσει....ώρα για μαγκαζίν κατ λέω😎βγάζω το ν.5 σούπερ κατσιά‼️κ πετσωνω ροντβαιλ 52 γρ.ν2‼️‼️‼️πλησιάζω ακριβώς πάνω απ' το παπί κ αυτό δέχτηκε Φέρμα....αφού φερμαραμε 😆γυρίζω πλάτη ....πρρρρρ το παπί ‼️γυρνάω κ βλέπω έναν πτεροδακτυλο να προσπαθεί να σηκωθεί ‼️οοοοοολη η φάση σε σλοου μοσιον,,,,το αφήνω παίρνει στροφή κ μμμμμππππννντιβαααααα ,1 μέτρο πίσω έκοψα όλες τις βάμβακιες😆το αφήνω ,ισιωνει ΚΛΙΚ(όχι ρε πουστη μη μου κάνεις τέτοια‼️)
Κοιτάζω κλείστρο ανοικτό,κλείνω ,κλικ (ωωωωω να γαμησω,πτανα μπραου)ξανά κλείνω ,ΚΛΙΚ 😭😭😭😭😭😭
ΤΟ παπί πλέον εκτός βολής κ σαν να διακρίνω ,ένα συννεφάκι σκέψης(όπως στα κόμικ)που πάει ο μλκς με μονοκανο😆😆😆😆
1η κυνήγι με την καινούργια καραμπίνα κ με έκοψε τα κυνηγετικά πόδια‼️
Παρόμοια λαχτάρα πήρα πέρσι με τη beretta. Συνηθισμένος από το δίκαννο, τον πρώτο καιρό πολλές φορές ξεχνούσα να βάλω 3ο φυσίγγι μέσα. Είμαστε στο καρτέρι για φάσσες και μας περνάνε κοντά, 1η 2η τουφεκιά κρατάω 1 φάσσα, τραβάω ξανά για 3η το κλείστρο πίσω. Να με έχει πιάσει κρύος ιδρώτας να έχω τρελαθεί. Όπλο ενός μήνα εμπλοκή; Με πήρε κάτι δευτερόλεπτα να καταλάβω ότι πάλι ξέχασα να βάλω 3ο φυσίγγι. .sarcastic.
 
Αν το δούμε χωρίς παροπιδες έσχατη προδοσία ότι αγόρασες τουρκικό όπλο δύσκολο όταν κυκλοφορούν χιλιάδες άλλα τουρκικά προϊόντα στη χώρα σου που τα καταναλώνεις χωρίς κουβέντα.Ισα ίσα που αν γίνει στραβή θα έχεις την ευχαρίστηση να τους ντουφεκισεις με δικό τους κατασκεύασμα.Ασχετως αυτού όμως και εμένα με χαλάει αλλά δε κατακρίνω κανέναν διότι όταν ο άλλος θέλει οπωσδήποτε όπλο και δεν έχει χρήματα παραπάνω τι θα κάνει,? Εκτός από το να κατακρίνουμε την ανάγκη κάποιου για κυνήγι που το οδηγεί σε αγορά τουρκικού αν πούμε οποίοι δε συμφωνούν να του δώσουν τη διαφορά να πάρει άλλης χώρας γιατί δεν είναι σωστό κάποιος που έχει τουρκικό κυνηγετικό να τον παίρνουμε από τη μούρη και να μην εκφέρει ούτε την άποψη του τουλάχιστον να μάθουμε τι ρόλο παίζει.Εξαλου ο χειροτερη χωρα μακράν είναι η Αγγλία με τους λόρδους και τους πορδους.Ολοι οι άλλοι έρχονται δεύτερη .
 
Το ρωσικο ειναι μουλαρι, το τουρκικο ισοδυναμει με εσχατη προδοσια και ειναι τενεκες
Ερ: Τι να παρει καποιος σε καινουργιο οικονομικο?
Απ: Τιποτα απο τα δυο, να μαζεψει λεφτα να παρει "καλο"
Πραγματικοτητα: Λεφτα δε θα μαζεψει ποτε (3 πλασια απο το μπατζετ του)
Αποτέλεσμα: Δε παιρνει τιποτα ποτε. Ειναι φτωχος δε πρεπει να εχει δικανο. Το μονο που του αξιζει ειναι μεταχειρισμενο "κοινης αποδοχης", το οποιο εχει σταματησει να παραγεται εδω και 10ετιες, δεν ειναι μαγνουμ και δε ριχνει ατσαλινα. Σε λιγα χρονια θα το κανει δωρεα σε μουσειο.
Μαύρισε η ψυχή μου ,πόνεσε η καρδιά μου ,το δάκρυ μου ποτάμι ,ρε τι τραβάμε συννεφιασμένη Κυριακή.
 
Me too. Brow ηθελα. Θελω, θα θελω
Αυτή την στιγμή έχεις όπλο να κυνηγήσεις η να πας σκοπευτήριο?
Προφανώς ναι...

Τότε γιατί βιάζεσαι.?

Στα όπλα πρωτα από όλα κοιτάμε να μας αρέσουν εμφανισιακά(στην ουσία ομορφο κ άσχημο δεν υπαρχει,γιατί ο καθένας έχει τα γουστα του...) κ μετα παμε στο οικονομικό κομμάτι.....

Ουτε είμαι της αποψης του να παρουμε ένα όπλο το οποίο δεν μας αρέσει εξαρχής με σκοπό να το κάνουμε να μας αρέσει στην πορεια..........

Άρα σου συστήνω υπομονή κ να είσαι σίγουρος ότι κάποτε θα σου έρθει η ευκαιρία για το browning.....

Aν η "ανάγκη" σε κάνει να αγοράσεις ένα όπλο το οποίο δεν σου αρέσει είναι βέβαιο ότι θα το μετανιώσεις....
 
Αν το δούμε χωρίς παροπιδες έσχατη προδοσία ότι αγόρασες τουρκικό όπλο δύσκολο όταν κυκλοφορούν χιλιάδες άλλα τουρκικά προϊόντα στη χώρα σου που τα καταναλώνεις χωρίς κουβέντα.Ισα ίσα που αν γίνει στραβή θα έχεις την ευχαρίστηση να τους ντουφεκισεις με δικό τους κατασκεύασμα.Ασχετως αυτού όμως και εμένα με χαλάει αλλά δε κατακρίνω κανέναν διότι όταν ο άλλος θέλει οπωσδήποτε όπλο και δεν έχει χρήματα παραπάνω τι θα κάνει,? Εκτός από το να κατακρίνουμε την ανάγκη κάποιου για κυνήγι που το οδηγεί σε αγορά τουρκικού αν πούμε οποίοι δε συμφωνούν να του δώσουν τη διαφορά να πάρει άλλης χώρας γιατί δεν είναι σωστό κάποιος που έχει τουρκικό κυνηγετικό να τον παίρνουμε από τη μούρη και να μην εκφέρει ούτε την άποψη του τουλάχιστον να μάθουμε τι ρόλο παίζει.Εξαλου ο χειροτερη χωρα μακράν είναι η Αγγλία με τους λόρδους και τους πορδους.Ολοι οι άλλοι έρχονται δεύτερη .
Συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει να σεβόμαστε τις επιλογές του καθενός και φυσικά όχι να κρίνουμε τον άλλο απο το πόσο μεγάλη τσέπη έχει.. Και εγώ που για την ώρα ψάχνομαι δεν θα ήθελα τούρκικο!!
 
Καλή Κυριακή σε όλους.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση πραγματικά βοηθάτε και λύνεται απορίες!!!
Λοιπόν από τις απαντήσεις και ως νέος κυνηγός επειδή ακόμη δεν έχω την εμπειρία, το μπάτζετ που θα διαθέσω θα είναι μέχρι 1000 ευρώ.. Έχω κατατάξει τα εξής όπλα με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα να μου μου δώσετε τα φώτα σας. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Ομορφιά είναι υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση!! Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!

BELLMONTE I BLACK SYNTHETIC
MONTEFELTRO COMFORT
AFFINITY 3 SYNTHETIC (High Rib)
BREDA ASTRO
MP-155 PVC SUPER MAGNUM
 
Καλή Κυριακή σε όλους.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση πραγματικά βοηθάτε και λύνεται απορίες!!!
Λοιπόν από τις απαντήσεις και ως νέος κυνηγός επειδή ακόμη δεν έχω την εμπειρία, το μπάτζετ που θα διαθέσω θα είναι μέχρι 1000 ευρώ.. Έχω κατατάξει τα εξής όπλα με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα να μου μου δώσετε τα φώτα σας. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Ομορφιά είναι υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση!! Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!

BELLMONTE I BLACK SYNTHETIC
MONTEFELTRO COMFORT
AFFINITY 3 SYNTHETIC (High Rib)
BREDA ASTRO
MP-155 PVC SUPER MAGNUM
Μαλλον MONTEFELTRO COMFORT, εχει κοντακι COMFORT και περιστρεφόμενη κεφαλή....
 
Montefeltro και δεύτερη σε σειρά affinity!!!Το κριτήριο είναι η ποιότητα και η αξιοπιστία...Και η astro είναι καλό όπλο αλλά δεν συμπαθώ καθόλου την breda σαν εταιρεία γιατί πάντα έβγαζε όπλα φασόν και δεν βρίσκω το λόγο να πάρω κάποιο όπλο της όταν μπορώ να πάρω στα ίδια χρήματα το πρωτότυπο!!!
 
Montefeltro και δεύτερη σε σειρά affinity!!!Το κριτήριο είναι η ποιότητα και η αξιοπιστία...Και η astro είναι καλό όπλο αλλά δεν συμπαθώ καθόλου την breda σαν εταιρεία γιατί πάντα έβγαζε όπλα φασόν και δεν βρίσκω το λόγο να πάρω κάποιο όπλο της όταν μπορώ να πάρω στα ίδια χρήματα το πρωτότυπο!!!
Πολύ καλά φασον όμως
 
Καλή Κυριακή σε όλους.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση πραγματικά βοηθάτε και λύνεται απορίες!!!
Λοιπόν από τις απαντήσεις και ως νέος κυνηγός επειδή ακόμη δεν έχω την εμπειρία, το μπάτζετ που θα διαθέσω θα είναι μέχρι 1000 ευρώ.. Έχω κατατάξει τα εξής όπλα με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα να μου μου δώσετε τα φώτα σας. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Ομορφιά είναι υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση!! Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!

BELLMONTE I BLACK SYNTHETIC
MONTEFELTRO COMFORT
AFFINITY 3 SYNTHETIC (High Rib)
BREDA ASTRO
MP-155 PVC SUPER MAGNUM
Μεταξύ monte και affinity.επωμισε τα.
Το ένα flat ρίγα το άλλο υπερυψωμένη.
Από εκεί και πέρα ότι σε βολεψει
 
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις και την outlander στην εξίσωση με 100 ευρώ πάνω από το μπάτζετ που αναφέρεις!!! Ειδικά η συνθετική με τις φλάντζες που έχει για το πέλμα στο κοντάκι σου δίνει και τη δυνατότητα να το φέρεις όσο πιο κοντά στα μέτρα σου!!!
 
Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!
Να προτείνω κάτι; Μετά από τις γνώμες και τις προτάσεις που πηρες από εδώ, πήγαινε στο κατάστημα που αναφέρεις, βρες τον Γρηγόρη και πες του να σου κατεβάσει όλα τα όπλα που είναι στην κατηγορία τιμής που μπορείς να καλύψεις. Κουβέντιασε και μαζί του, τις ανάγκες σου, κλπ... Σίγουρα θα σου κατεβάσει και όπλα που δεν προτάθηκαν εδώ. Κι εκεί που θα τα έχεις ζωντανά, μπροστά σου, πιάσ' τα, επώμισέ τα ! ΟΛΑ ! ...και χωρίς παρωπίδες ;) Σημείωσε σε ένα χαρτί αυτά που σου άρεσαν ΚΑΙ σου έκατσαν καλά στα χέρια - ο Γρηγόρης θα σε βοηθήσει πολύ στο να καταλάβεις ποια ταιριάζουν στο σωματότυπό σου - και "φέρ' τα" εδώ να τα κουβεντιάσουμε και πάλι αφού θα έχεις μια πρώτη εικόνα.
Πριν φύγεις απο εκεί, πες του να επωμίσεις και μερικά από την επόμενη κατηγορία τιμής (2000-3000) , για να καταλάβεις και τις διαφορές ...

Το πιο πιθανό είναι να ξαναπάς - είτε σε αυτό το μαγαζί ή σε άλλο - και να ξαναμπείς στη διαδικασία της επιλογής, κλπ κλπ
Πάντως, σε συμβουλεύω να μη βιαστείς και να μην αγοράσεις κάτι με μόνο κριτήριο την εξωτερική εμφάνιση.
 
Καλή Κυριακή σε όλους.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση πραγματικά βοηθάτε και λύνεται απορίες!!!
Λοιπόν από τις απαντήσεις και ως νέος κυνηγός επειδή ακόμη δεν έχω την εμπειρία, το μπάτζετ που θα διαθέσω θα είναι μέχρι 1000 ευρώ.. Έχω κατατάξει τα εξής όπλα με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα να μου μου δώσετε τα φώτα σας. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Ομορφιά είναι υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση!! Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!

BELLMONTE I BLACK SYNTHETIC
MONTEFELTRO COMFORT
AFFINITY 3 SYNTHETIC (High Rib)
BREDA ASTRO
MP-155 PVC SUPER MAGNUM
Όλα τα όπλα είναι καλά που γράφεις απλά πριν επωμισεις και κολησεις με κάποιο αποφάσισε αδράνειας η αερίων και μετά επωμισε και οποίο σου κάθεται καλύτερα και αισθάνεσαι πιο ωραία μαζί του πάρτο.Οταν τα συντηρείς όλα μια χαρά δουλεύουν απλά τα αδράνειας είναι λόγο μηχανισμού πιο αξιόπιστα.Οτι και να λέμε εμείς είναι υποκειμενικό κατά μεγάλο ποσοστό το μόνο πλήρης αντικειμενικό είναι ότι το πιο αξιόπιστο όπλο είναι αδράνειας και μπενελι.Και επειδή είσαι νέος κυνηγός να μη μπλεχτεί σε πολλά πολλά όταν αποκτήσεις εμπειρία όπλου και βολής τότε θα έχεις καλύτερα κριτήρια για να αντιληφθείς και επιπλέον πράγματα .
 
Καλή Κυριακή σε όλους.. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση πραγματικά βοηθάτε και λύνεται απορίες!!!
Λοιπόν από τις απαντήσεις και ως νέος κυνηγός επειδή ακόμη δεν έχω την εμπειρία, το μπάτζετ που θα διαθέσω θα είναι μέχρι 1000 ευρώ.. Έχω κατατάξει τα εξής όπλα με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα να μου μου δώσετε τα φώτα σας. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Ομορφιά είναι υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση!! Απο το κατάστημα του κ@λκ@τζ@κου είναι!!

BELLMONTE I BLACK SYNTHETIC
MONTEFELTRO COMFORT
AFFINITY 3 SYNTHETIC (High Rib)
BREDA ASTRO
MP-155 PVC SUPER MAGNUM
Δεν παίρνεις καλύτερα μια Α303 αριγωτη που είχε με σταθερό τσοκ 3***
με 590,00 ευρώ να μην γλυτώνει πουλί και τα υπόλοιπα λεφτά βόλτες και κυνήγι ?
 
όσοι ψάχνετε για αγορά νέου όπλου , βάλτε στο παιχνίδι και τα μεταχειρισμένα…
Η έκπτωση για ενα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση , φτάνει το 40% σε σχέση με το καινούργιο …
θελει λίγο προσοχή αλλα εάν ψαχτεί καποιος βρίσκει τρομερές ευκαιρίες …
με τη βοήθεια ενός οπλουργού η φίλου με εμπειρία στα οπλα , όλα γίνονται πιο εύκολα …
πάρα την οικονομική δυσπραγία, η λόξα πολλών με τα οπλα και οι συχνές αγοραπωλησίες , δημιουργούν ευκαιρίες για όποιον δεν βιάζεται και εχει ανοιχτά τα ραντάρ του …;)
 
Back
Top