Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σήμερα στη Μαλακάσα δοκιμάσαμε στον πίνακα με πολύ ωραία αποτελέσματα :
MB 32 1,625gr
Fiocchi +686
B&P Z2/M-H21
32,2gr n9
Εδωσε ωραίες κατανομες, ταχύτατο, με 687Briley,Perazzi, Baikal27gemini.
Το εχουμε ξαναπη ο πινακασ εναι ψευτησ μετρασ κατανομεσ αλλα διατρηση πωσ
 
Γιαννη εγω θα πω μια αποψη μιας κ την εχω δουλεψει την πυριτιδα κ αν θες τη συζητας με τον φιλο σου πριν γεμισει ποσοτητα...
Για να "δουλεψει" θεωρητικα σωστα η συνταγη στα 32 γρ, θελει 1,65 πυριτιδα, ισχυρο καψουλι cx2000 η 616 και 24αρη συγκεντρωτηρα... Στη παραπανω συνταγη εχουμε λιγοτερη πυριτιδα (1,62), μεσαιο καψουλι και αρκετα πιο χαμηλο και "μαλακο" συγκεντρτηρα τον Ζ2Μ21. Θα συμφωνουσα με τον "χαμηλο" συγκεντρωτηρα αν συνδυαζοταν με σχετικα λιγη ποσοτητα πυριτιδας (οπως κ γινεται... 1,62) αλλα με πιο ισχυρο καψουλι... Ετσι θα "καει" σωστα η πυριτιδα γιατι αναγκαζουμε μικροτερη πσοοστητα της να παραξει ελαφρα μεγαλυτερο εργο απο αυτο που θα επρεπε θεωρητικα κ δεν θα την επηρεασει ιδιαιτερα το υψος του συγκεντρωτηρα... Απο την αλλη αν θελει να διατηρησει το καψουλι σταθερο θα μπορουσε να παει σε πιο ψηλο συγκεντρωτηρα(πχ 23αρη η 24αρη) ωστε μαζι με το ρελιασμα να στριμωξει το χωρο που πρεπει να καει η πυριτιδα...
Ολα αυτα θεωρητικα βεβαια, γιατι αβυσσος η ψυχη του φυσιγγιου...
 
Ψευτης οχι, απλα ειναι μια απο τις μετρησεις που μπορεις να κανεις. Αποτυπωση μετρας, και μονο αυτο. Διατρηση θα μετρησεις αλλιως. Μακαρι να ειχαμε τροπο να μετρουσαμε ολες τις παραμετρους του φυσιγγιου μας, εμεις που γεμιζουμε, αλλα δυστυχως ειτε δεν υπαρχει, ειτε ειναι πανακριβος
 
Γιαννη εγω θα πω μια αποψη μιας κ την εχω δουλεψει την πυριτιδα κ αν θες τη συζητας με τον φιλο σου πριν γεμισει ποσοτητα...
Για να "δουλεψει" θεωρητικα σωστα η συνταγη στα 32 γρ, θελει 1,65 πυριτιδα, ισχυρο καψουλι cx2000 η 616 και 24αρη συγκεντρωτηρα... Στη παραπανω συνταγη εχουμε λιγοτερη πυριτιδα (1,62), μεσαιο καψουλι και αρκετα πιο χαμηλο και "μαλακο" συγκεντρτηρα τον Ζ2Μ21. Θα συμφωνουσα με τον "χαμηλο" συγκεντρωτηρα αν συνδυαζοταν με σχετικα λιγη ποσοτητα πυριτιδας (οπως κ γινεται... 1,62) αλλα με πιο ισχυρο καψουλι... Ετσι θα "καει" σωστα η πυριτιδα γιατι αναγκαζουμε μικροτερη πσοοστητα της να παραξει ελαφρα μεγαλυτερο εργο απο αυτο που θα επρεπε θεωρητικα κ δεν θα την επηρεασει ιδιαιτερα το υψος του συγκεντρωτηρα... Απο την αλλη αν θελει να διατηρησει το καψουλι σταθερο θα μπορουσε να παει σε πιο ψηλο συγκεντρωτηρα(πχ 23αρη η 24αρη) ωστε μαζι με το ρελιασμα να στριμωξει το χωρο που πρεπει να καει η πυριτιδα...
Ολα αυτα θεωρητικα βεβαια, γιατι αβυσσος η ψυχη του φυσιγγιου...
Επειδή ο φίλος ρίχνει παντού με το Perazzi του θέλει μαλακες τουφεκιες. Ο Λεωνίδας του πρότεινε αυτό το συγκεντρωτηρα σαν πιο μαλακο.
Για το καψούλι είμαι με ερωτηματικό. Θα τον δω σε λίγο και θα του μεταφέρω το μήνυμα σου και θα ελέγξω το καψούλι.
 
Γιαννη αν δεν την εχει ξαναδοκιμασει τη συγκεκριμενη πυριτιδα κ θελει μπορεις να μας γραψεις τι υλικα εχει διαθεσιμα και θα σου προτεινω καποια μαλακη συνταγη...
 
Γιαννη αν δεν την εχει ξαναδοκιμασει τη συγκεκριμενη πυριτιδα κ θελει μπορεις να μας γραψεις τι υλικα εχει διαθεσιμα και θα σου προτεινω καποια μαλακη συνταγη...
Τελικά διορθωνω το καψούλι είναι 616.
Αρι αν ο καλυκας γίνει winchester με κωνικο πυθμένα και τα άλλα δεδομένα του φίλου μείνουν ίδια, τι γνώμη έχεις;
 
Last edited:
Με 616 κατι γινεται... Θα δουλεψει... ;)

Θα συμφωνουσα με τον "χαμηλο" συγκεντρωτηρα αν συνδυαζοταν με σχετικα λιγη ποσοτητα πυριτιδας (οπως κ γινεται... 1,62) αλλα με πιο ισχυρο καψουλι... Ετσι θα "καει" σωστα η πυριτιδα γιατι αναγκαζουμε μικροτερη πσοοστητα της να παραξει ελαφρα μεγαλυτερο εργο απο αυτο που θα επρεπε θεωρητικα κ δεν θα την επηρεασει ιδιαιτερα το υψος του συγκεντρωτηρα...
 
Μου φαινεται και μενα οτι ειναι χαμηλα και η πυριτιδα και το καψουλι. Μετρησατε ταχυτητες;
Βίκτωρα κάπου εκεί ήταν η πυρίτιδα και στο φυσίγγι που μου έδωσες την Τετάρτη με τον συγκεντρωτήρα federal. Το έσφαξα και ζύγισα και ήταν 1,615 γρ. για την ακρίβεια! Είσαι σίγουρος ότι έχεις ρυθμίσει σωστά τη ζυγαριά σου; Η δική μου είναι ηλεκτρονική αλλά την τσεκάρω συχνά και δε νομίζω να έδειξε λάθος. Πάντως οι τουφεκιές σου στον πίνακα εμένα μου αρέσανε!

Όσον αφορά την ΜΒ32 παλιότερα που την είχα χρησιμοποιήσει, την γέμιζα 1,65 Χ 32 με Cx2000 και βύσμα Giovanni 22αρι αν θυμάμαι καλά, αλλά και με Piston-skeet είχα φτιάξει μερικά, και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση τόσο στον πίνακα όσο και στο κυνήγι κι από αίσθηση ανάκρουσης μαλακή και άνετη, μια χαρά.
 
A, βαλε με τωρα σε υποψιες να τα σφαζω. :(

Θα ζυγισω παντως μερικα για επαληθευση. Αλλα αν θυμαμαι καλα η συνταγη εκει ειναι, στο 1.65
 
Η δοκιμή των τριών φυσιγγίων με "κρυφή" γόμωση, για να μην επηρεαστώ ψυχολογικά, έγινε. Στα δικά μου γούστα και μάτια επικράτησε το Teacher Brown ... .sarcastic. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε μέσα αλλά έβγαλε μια πολύ ωραία κατανομή στα 40 μέτρα με ΙΜ και μια ακόμα καλύτερη κατανομή στα 50 μέτρα με Muller UFO H2O, η οποία υποσχέται καταβολές για πολλά μέτρα ακόμα. Θα το ήθελα ωστόσο ένα κλικ πιο γρήγορο. Το UFO δεν σταματάει να με εκπλήσει ευχάριστα, δυστυχώς εκεί που έγιναν οι δοκιμές δεν μπορώ να αυξήσω την απόσταση πάνω από τα 50 μέτρα. Ο Άρις ο ... Δάσκαλος θα μας πει λεπτομέρειες .... .yelling.
 
Ο Άρις ο ... Δάσκαλος θα μας πει λεπτομέρειες ....

Διακρινω μια ειρωνια φιλαρακι στον τροπο που με αποκαλεις? .xm.Η μηπως ειναι η ιδεα μου??? .sarcastic.

Στα δικά μου γούστα και μάτια επικράτησε το Teacher Brown ... .sarcastic. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε μέσα αλλά έβγαλε μια πολύ ωραία κατανομή στα 40 μέτρα με ΙΜ και μια ακόμα καλύτερη κατανομή στα 50 μέτρα με Muller UFO H2O,

Το "καφε" μιας κ στα ειχα κ με χρωματα τρομαρα σου .buy buy. για να μην μπερδευτεις... ειχε ΜΒ36 σε καλυκα Nobelsport 23 χιλ με την αναλογια 686-2-37-z2m15-57,5 mm
Με προβληματισες που θα το ηθελες ενα "κλικ" πιο γρηγορο αλλα κατι θα κανουμε οταν με το καλο προμηθευτεις πυριτιδα γιατι μικροαλλαγες χρειαζονται παντα αναλογα με τις παρτιδες...
Κ εδω ειναι η τουφεκια στα 35 μετρα με 2,5 αστρα...
 
Στα κοτοπουλα πως τα πηγε; .lazy.
.sarcastic.... ούτε κοτόπουλα, ούτε ζελέδες, έβρεχε και ήμουν πτώμα από ολοήμερη γεωργική εργασία, οπότε δεν είχα όρεξη για γκουρμεδιές ... :D

Διακρινω μια ειρωνια φιλαρακι στον τροπο που με αποκαλεις? .xm.Η μηπως ειναι η ιδεα μου??? .sarcastic.
Όχι, το εννοώ :cool:
Με προβληματισες που θα το ηθελες ενα "κλικ" πιο γρηγορο
Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά άκουγα τα σκάγια στο πίνακα μετά το μπαμ, θα μου άρεσε να σκάνε τα σκάγια στον πίνακα πριν κατευνάσει ο ήχος της τουφεκιάς, ώστε να μην τα ακούω. Ωστόσο μην προβληματίζεσαι δάσκαλε. Εδώ "κεντάμε" με τα φυσίγγια του εμπορίου, με αυτά θα προβληματιστούμε; :rolleyes: Απλά έχω βαρεθεί λίγο αυτές τις ατελείωτες προσκοπεύσεις.
Κ εδω ειναι η τουφεκια στα 35 μετρα με 2,5 αστρα...
Παρόμοια κατανομή μου έδωσε το UFO στα 50μ. ;) Η τουφεκιά που έβαλες είναι με την steelium ή την δική σου;
 
Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά άκουγα τα σκάγια στο πίνακα μετά το μπαμ, θα μου άρεσε να σκάνε τα σκάγια στον πίνακα πριν κατευνάσει ο ήχος της τουφεκιάς, ώστε να μην τα ακούω.
Η αληθεια ειναι οτι με την προηγουμενη παρτιδα της ΜΒ36 το ιδιο ακριβως φυσιγγι ειχε βγει πιο γρηγορο, κ εμενα ετσι μου φανηκε, αυτη η παρτιδα ειναι λιιιιιιγο πιο προοδευτικη μου φαινεται, αλλα οι τελικες δοκιμες θα γινουν οταν με το καλο παρεις την ποσοτητα κ την παρτιδα που θες να δοκιμασεις...

Απλά έχω βαρεθεί λίγο αυτές τις ατελείωτες προσκοπεύσεις.
Μην με προκαλεις.... .my man.Το θεμαι ειναι τι φυσιγγι να ταιραζει στον τροπο που τουφεκας, γιατι κ εγω φετος ετυχε κ εφτιαξα κατι πολυ γρηγοροτερο απο αυτα που εχω συνηθισει κ στην πρωτη τουφεκια φρεναραν τα πουλια, στη δευτερη πιεζομουν πολυ για να πατησω ακριβως στη μυτη τους...

Παρόμοια κατανομή μου έδωσε το UFO στα 50μ. ;) Η τουφεκιά που έβαλες είναι με την steelium ή την δική σου;
Παλι διακρινω μια ειρωνια, με τη Μ2 ειναι η τουφεκια, εχω την ιδια τουφεκια κ με τη Steelium κ ισως να ειναι κ ελαφρα πιο ανοιχτη, αλλα αφου με προκαλεις θα την "μετρησω" και θα την βαλω...
 
Γιώργο και Άρι τι νούμερο σκαγιών είναι το φυσίγγι στην φωτό;
Και για ποιο κυνήγι προορίζεται;
Με 5 νούμερο είναι τα φυσίγγια και προορίζεται για όλα τα κυνήγια που απαιτούν χοντρά σκάγια.
Παλι διακρινω μια ειρωνια, με τη Μ2 ειναι η τουφεκια, εχω την ιδια τουφεκια κ με τη Steelium κ ισως να ειναι κ ελαφρα πιο ανοιχτη, αλλα αφου με προκαλεις θα την "μετρησω" και θα την βαλω...
Όχι ρε φιλαράκι, λάθος κατάλαβες :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top