Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι είναι η συνέχεια της πατεντας του Στόκα με ανάποδο αποκεντρωτηρα.
Ετσι ακριβως.Αυτος ο άνθρωπος άφησε την δική του ιστορία στο χώρου του κυνηγετικού φυσιγγίου (ασχέτως που στο τέλος τα φυσιγγια του ήταν για κλάματα).
https://karteri.wordpress.com/2015/06/17/δημήτρης-στόκας/
 
Last edited:
Ετσι ακριβως.Αυτος ο άνθρωπος άφησε την δική του ιστορία στο χώρου του κυνηγετικού φυσιγγίου (ασχέτως που στο τέλος τα φυσιγγια του ήταν για κλάματα).
https://karteri.wordpress.com/2015/06/17/δημήτρης-στόκας/
Παντως τα max διασπορας που εβαζα πρωτο σε μπεκατσα [τωρα βαζω direct] ηταν πολυ καλο,κανενα παραπονο μεχρι περιπου 22μ. οπως και το max36 για φασσα.Πιστευω οτι λειπει ηδη απο το χωρο του φυσιγγιου.
 
Ετσι ακριβως.Αυτος ο άνθρωπος άφησε την δική του ιστορία στο χώρου του κυνηγετικού φυσιγγίου (ασχέτως που στο τέλος τα φυσιγγια του ήταν για κλάματα).
https://karteri.wordpress.com/2015/06/17/δημήτρης-στόκας/
Παντως τα max διασπορας που εβαζα πρωτο σε μπεκατσα [τωρα βαζω direct] ηταν πολυ καλο,κανενα παραπονο μεχρι περιπου 22μ. οπως και το max36 για φασσα.Πιστευω οτι λειπει ηδη απο το χωρο του φυσιγγιου.
Πιστεύω ότι έπρεπε να διαδεχθεί σε κάποιον η εταιρεία του και κυριότερο οι γνώσεις του, παράδειγμα η Lambro αυτή τη στιγμή είναι η μεγαλύτερη στην Ελλάδα. Αλλά καμία φορά ο εγωισμος θολωνει ,τα τελευταία χρόνια από ότι διαβαζα είχε ρίξει πολύ την ποιότητα των φυσιγγίων του, προτιμότερο ήταν λοιπόν η διαδοχή σε κάποιον που θα είχε το μεράκι και θα συνέχιζε το έργο του.
 
Κωνσταντίνε όπως σου ειχα πει απο 2000 και για δυο περιπου χρονια μετα έριχνα μονο s-32 v10 με πολύ καλα αποτελέσματα..
Κάποτε σταμάτησε να τα κυκλοφορεί..Μετά απο κατι χρονια βλέπω διαφήμιση στα περιοδικα:Επανακυκλοφορει το φυσίγγι θρύλος s-32 με ανάμικτα σκάγια ν9-10(!!).Μαλιστα ήταν σε προσφορά,Πήγα στο κυνηγομαγαζο μήπως τα βρω κ πράγματι τα ράφια ήταν γεματα,κ πήρα δυο κουτιά..Ε λοιπόν σε πληροφορώ οτι δεν είχε καμιά σχέση με το παλιό s-32 που γέμιζε τα προηγούμενα χρονια..Απαράδεχτο τελείως.
Το είπα στον μαγαζατορα κ μου λέει οτι αρκετοι του εκαναν παράπονα κ δεν θα τα ξαναφέρει.
Τα ιδια παράπονα άκουσα και απο φίλους για το max 32..
Και πάλι δεν τον αδικώ τον άνθρωπο γιατί ήταν μεγαλης ηλικιας κ όπως και να το κάνουμε ίσως να μην έδινε τόση σημασια όσο παλιότερα...
Θυμάστε που ετρεχε και στα δικαστήρια για τα ελαττωματικά μονοβολα όταν ένας κυνηγός έχασε τα δάχτυλα του..Εξεχε η μύτη του μονοβολου έξω απο τον κάλυκα και αυτό δημιούργησε εκπυρσοκρότηση μέσα στην αποθήκη καραμπίνας αφού η μύτη του βλήματος χτύπησε το καψουλι του μπροστινού φυσιγγίου..Όταν ο κυνηγός πυροδότησε το φυσίγγι στην θαλάμη με συνέπεια το λάκτισμα του οπλου να οδηγήσει σε αυτο το τραγικό συμβάν..
Μπήκα κάποτε στην σελιδα του Στοκα και έγραφαν μέσα λες και γράφουν αλλοδαποί που δεν γνωρίζουν την γλώσσα.(Ελληνικά αλλα πολύ παράξενη γραφή).
Τωρα ειναι κλειστή η σελίδα απο όσο ξέρω..
Κάπου άκουσα οτι την πούλησε σε ξένους αλλα δεν ξέρω αν ειναι αλήθεια.
 
Last edited:
Συνάδελφοι συγνωμη αλλα ειστε αυστηροι οσο αφορα τον κυριο Στοκα!κ σημασια εδινε κ θολωμένος από εγωισμο δεν ηταν απλα ηταν κ αυτος ένα θυμα του τρελου ανταγωνισμου των πρωτων υλων για την κατασκευη φυσιγγιων κ μαλιστα από εγχωριους χονδρεμπορους κ κατασκευαστες φυσιγγιων!ειχα περασει ατελειωτες ωρες επιμορφωτικών συζητησεων μαζι του κ δυστυχως ειχα ακουσει κ ζησει πολλα σκηνικα οσο αφορα την εμπορια κ την προμηθεια υλικων κ ετσι αναγκαζοταν συνεχεια να δοκιμαζει καινούργιες συνταγες που οπως αποδειχτηκε ηταν κ η αρχη του τελους της επιχειρισης του!κ μιας κ αναφερθηκαν τα φυσίγγια lampro to direct είναι απολυτα βασισμενο πανω στην λειτουργια της αποκέντρωσης του φημισμενου διασπορας του Στοκα!
 
μιας κ αναφερθηκαν τα φυσίγγια lampro to direct είναι απολυτα βασισμενο πανω στην λειτουργια της αποκέντρωσης του φημισμενου διασπορας του Στοκα!
Συμφωνω Γιωργο 100%.
Κάποτε ειχα γράψει εδω μέσα σχετικά με το max d του Στόκα οτι ευτυχώς που υπάρχουν συνεχιστές.......
Πάντως είσαι αρκετά τυχερός που τον γνώρισες απο κοντα.RESPECT.
 
Συνάδελφοι συγνωμη αλλα ειστε αυστηροι οσο αφορα τον κυριο Στοκα!κ σημασια εδινε κ θολωμένος από εγωισμο δεν ηταν απλα ηταν κ αυτος ένα θυμα του τρελου ανταγωνισμου των πρωτων υλων για την κατασκευη φυσιγγιων κ μαλιστα από εγχωριους χονδρεμπορους κ κατασκευαστες φυσιγγιων!ειχα περασει ατελειωτες ωρες επιμορφωτικών συζητησεων μαζι του κ δυστυχως ειχα ακουσει κ ζησει πολλα σκηνικα οσο αφορα την εμπορια κ την προμηθεια υλικων κ ετσι αναγκαζοταν συνεχεια να δοκιμαζει καινούργιες συνταγες που οπως αποδειχτηκε ηταν κ η αρχη του τελους της επιχειρισης του!κ μιας κ αναφερθηκαν τα φυσίγγια lampro to direct είναι απολυτα βασισμενο πανω στην λειτουργια της αποκέντρωσης του φημισμενου διασπορας του Στοκα!
Φίλε μου μπορεί να είχες περάσει ατέλειωτες ώρες μαζί του. Αλλά αυτό δεν πάει να πει κάτι, τα φυσίγγια του τα τελευταία χρονιά ήταν εποίκως για ΚΛΑΜΑΤΑ, εμείς ρίχναμε οικογενειακός Στοκας πολλά χρόνια, από το 2006 και μετα το τρέξιμο που ρίχναμε για να πιάσουμε τις ζωντανές τσίχλες ατέλειωτο…τα όπλα (benelli) εμπλοκές σωρηδόν αν είχε κρύο. Στο ίδιο κουτί, φυσίγγια με διαφορετικό κάλυκα – καψούλι μέσα….άλλα χωρίς εκτύπωση … φυσίγγια με 2 είδη πυρίτιδας στο ίδιο κουτί!!, τα νούμερα κ η ποιότητα των σκαγιών για κλάματα , έπαιρνες Ν9 κ είχε μέσα ότι σκατοσκαγι θες. Είχαμε μιλήσει κ τηλεφωνικός για τα MAX-Dτρομερό φυσίγγι το είχα λατρέψει …αλλά όταν ρε φιλέ το άνοιξα κ είχε μέσα από Νο6 … ναι καλά διάβασες Νο6 έως 10 … το κουτί ήταν Ν10 και ΠΟΛΛΑ παραμορφωμένα σκάγια που ήταν αυτά που ξανά ανακυκλώνουν πάλι ….. κ να μου λέει στο τηλ… Εεε αφού σου αρέσει τι σε νοιάζει τι έχει μέσα!! Εεε κάτσε τι μα@#$%ιες λέμε τώρα… ο άνθρωπος τα είχε χάσει τελείως, δεν ξέρω λόγο αρρώστιας ή ποτού αλλά δεν ασχολούταν. Μη λέμε για τιμές από πρώτες ύλες ..αν ήταν κ είχε αυτός πρόβλημα που ήταν εργοστάσιο …οι μικρές βιοτεχνίες τι να πουν δλδ? Και αν είναι έτσι ..γιατί δεν έκλεισε κ ο Δορκάς – Ναυπλιώτης κλπ. , απλά ο κακομοίρης ήταν για «σχόλασμα» και ότι προλάβει να οικονομήσει με τα ψέματα
 
Συνάδελφοι συγνωμη αλλα ειστε αυστηροι οσο αφορα τον κυριο Στοκα!κ σημασια εδινε κ θολωμένος από εγωισμο δεν ηταν απλα ηταν κ αυτος ένα θυμα του τρελου ανταγωνισμου των πρωτων υλων για την κατασκευη φυσιγγιων κ μαλιστα από εγχωριους χονδρεμπορους κ κατασκευαστες φυσιγγιων!ειχα περασει ατελειωτες ωρες επιμορφωτικών συζητησεων μαζι του κ δυστυχως ειχα ακουσει κ ζησει πολλα σκηνικα οσο αφορα την εμπορια κ την προμηθεια υλικων κ ετσι αναγκαζοταν συνεχεια να δοκιμαζει καινούργιες συνταγες που οπως αποδειχτηκε ηταν κ η αρχη του τελους της επιχειρισης του!κ μιας κ αναφερθηκαν τα φυσίγγια lampro to direct είναι απολυτα βασισμενο πανω στην λειτουργια της αποκέντρωσης του φημισμενου διασπορας του Στοκα!
Φίλε Γιώργο συζήτηση κάνουμε και δεν κρίνουμε κανένα , άλλωστε δεν έχω τις γνώσεις να το κάνω .Χρησιμοποιουσα τα φυσίγγια του στο παρελθόν μέχρι το 2005 και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την απόδοση τους ,για τις γνώσεις και τις πατέντες του είναι ευρέως γνωστός και δεν έχω να προσθέσω κάτι, για την πατέντα του διασπορεα του και αντιγραφή της από εταιρείες το έχω ξαναγράψει έχω βάλει και φώτο στο θέμα φυσιγγια για μπεκάτσα. Προσωπικά δεν τον ήξερα αν και θα θελα, για τον (εγωισμο ) το γράψα σαν σχήμα λόγου στο ότι θα μπορούσε να αποσυρθεί με το κεφάλι ψηλά, όπως λέει ο λαός μας καλύτερα να σου βγει το μάτι πάρα το όνομα. Ανάφερα την εταιρεία Lambro μιας και αυτές οι δύο ήταν οι μεγαλύτερες της εποχής και ασχολούνταν μόνο με φυσιγγια, η Lambro πωλήθηκε και εξακολουθεί να υπάρχει και να εξαπλώνεται με προϊόντα που είναι πλέον πιστοποιημενα και με σταθερή απόδοση. Αυτό ήθελα να τονίσω και όχι να κρίνω ποιος και τι ,πιστεύω αν πουλούσε την εταιρεία την κατάλληλη στιγμή σε κάποιο άτομο με στόχους και του μετεδιδε επίσης τις γνώσεις που είχε, πιστεύω θα απολαμβαναμε ακόμα τα προϊόντα του και το τέλος αυτής της ιστορικής εταιρείας δεν θα ήταν αυτό που έχει τώρα. Συνφωνω με τον συνάδελφο Τολη μιας και με πρόλαβε πως γίνεται οι βιοτεχνες να μην έχουν πρόβλημα με τις πρώτες ύλες που αγοράζουν σε μικρότερες ποσότητες και είχε πρόβλημα αυτός, τώρα αν του γινόταν πρωσοπικα πόλεμος για συμφέροντα και για μονοπώλιο δεν το γνωρίζω, πιστεύω κάπου έχασε την μπάλα τώρα ποιος ο λόγος δεν το γνωρίζω.
 
Φίλε μου μπορεί να είχες περάσει ατέλειωτες ώρες μαζί του. Αλλά αυτό δεν πάει να πει κάτι, τα φυσίγγια του τα τελευταία χρονιά ήταν εποίκως για ΚΛΑΜΑΤΑ, εμείς ρίχναμε οικογενειακός Στοκας πολλά χρόνια, από το 2006 και μετα το τρέξιμο που ρίχναμε για να πιάσουμε τις ζωντανές τσίχλες ατέλειωτο…τα όπλα (benelli) εμπλοκές σωρηδόν αν είχε κρύο. Στο ίδιο κουτί, φυσίγγια με διαφορετικό κάλυκα – καψούλι μέσα….άλλα χωρίς εκτύπωση … φυσίγγια με 2 είδη πυρίτιδας στο ίδιο κουτί!!, τα νούμερα κ η ποιότητα των σκαγιών για κλάματα , έπαιρνες Ν9 κ είχε μέσα ότι σκατοσκαγι θες. Είχαμε μιλήσει κ τηλεφωνικός για τα MAX-Dτρομερό φυσίγγι το είχα λατρέψει …αλλά όταν ρε φιλέ το άνοιξα κ είχε μέσα από Νο6 … ναι καλά διάβασες Νο6 έως 10 … το κουτί ήταν Ν10 και ΠΟΛΛΑ παραμορφωμένα σκάγια που ήταν αυτά που ξανά ανακυκλώνουν πάλι ….. κ να μου λέει στο τηλ… Εεε αφού σου αρέσει τι σε νοιάζει τι έχει μέσα!! Εεε κάτσε τι μα@#$%ιες λέμε τώρα… ο άνθρωπος τα είχε χάσει τελείως, δεν ξέρω λόγο αρρώστιας ή ποτού αλλά δεν ασχολούταν. Μη λέμε για τιμές από πρώτες ύλες ..αν ήταν κ είχε αυτός πρόβλημα που ήταν εργοστάσιο …οι μικρές βιοτεχνίες τι να πουν δλδ? Και αν είναι έτσι ..γιατί δεν έκλεισε κ ο Δορκάς – Ναυπλιώτης κλπ. , απλά ο κακομοίρης ήταν για «σχόλασμα» και ότι προλάβει να οικονομήσει με τα ψέματα

Νομιζω ο ΣΤΟΚΑΣ εχασε γενικα την ευκαιρεια να παραδωσει την εταιρεια σε καποιον αλλον τη σωστη χρονικη στιγμη. Ατομο με φοβερες γνωσεις της βλητικης και με πολλες καινοτομιες, θα τον ειχαμε μετρο συγκρισης για δεκαετιες μετα τον θανατο του.
Ομως αυτο που συνεβηκε απο το 2006 και μετα, παρολα τα προβληματα που μπορει να υπηρχαν, ηταν απλως χρησιμοποιηση του πολυ καλου ονοματος του για να μας πασσαρει οτι του ειχε απομεινει και οτι εβρισκε σε ευκαιρια στην αγορα. Οι απαντησεις που εδινε σε ερωτησεις ηταν επισης απαραδεκτες. Εμενα μου ειχε πει μια φορα σε μια αλλαγη πυριτιδος σε φυσιγγι του οτι δεν παιζει κανενα ρολο η αλλαγη, αυτα ειναι ξεπερασμενα πραγματα.
Δυστυχως η ολη ιστορια με τα φυσιγγια του θυμιζει τη γνωστη παροιμια της αγελαδας με το γαλα....
 
Εγω δεν μιλησα για τα φυσίγγια του γιατι απλα συμφωνω μαζι σας ότι από ένα σημειο κ μετα ηταν για πεταμα ουτε καν για κλαμματα αλλα για τον Στοκα σαν ανθρωπο όπως τον γνωρισα κ τον εζησα εγω προσωπικα κ από εκει κ περα συζητηση κανουμε κ ο καθενας εχει την γνωμη του!Το μονο που θα αναφερω σαν παράδειγμα ότι όταν καποιος που φτιαχνει σκαγια μονος του κ του ζητας να σου πουλησει σου πουλαει στις πιο υψηλες τιμες σε σχεση με αλλους που αγοραζουν η απλα δεν σου πουλαει καθολου αυτό λεγεται εγχώριος πολεμος κ εσυ αναγκάζεσαι να φερεις σκαγια από Ιταλια κ να ανεβασεις τις τιμες των προιοντων σου με ότι αυτό συνεπάγεται για τις πωλήσεις μετα αρχιζεις να χρησιμοποιείς φτηνα υλικα για να ριξεις τιμες κ ετσι χανεις το παιχνιδι!
 
όταν καποιος που φτιαχνει σκαγια μονος του κ του ζητας να σου πουλησει σου πουλαει στις πιο υψηλες τιμες σε σχεση με αλλους που αγοραζουν η απλα δεν σου πουλαει καθολου αυτό λεγεται εγχώριος πολεμος
Δεν φτιαχνει μόνο σκαγια αλλά και φυσιγγια φασον για τη μισή Στερεά Ελλάδα...
 
Παιδια ημουν εκτος χωρου απο το 05, φετος στο ξεκινημα ειχα ενα κουτο Max D απο τοτε.. δεν το χρεισιμοποιησα γιατι φοβομουν μηπως μετα απο τοσα χρονια ειχαν προβλημα, αν και εμφανισιακα φενονταν αψογα, ειμουν και μολις κατοχος μιας καινουργιας berette a400 , οποτε τα αφησα στην ακρη.
Καποια στιγμη τον Γεναρη πηγα για απογευματινο μενω στα Μεσογεια κσι οταν λεω βγαινω , παω με τα ποδια στο καρτερι απο το σπιτι μου αλλα δεν ειχα πολλα φυσιγγια και πηρα ετσι και μερικα του στοκα.
Πρεπει να σας πω οτι ειταν απο τα αγαπημενα μου φυσιγγια μαζι με τα nobel...... καταπληκτικα μετα απο τοσα χρονια οπως τοτε..
Την επομενη μερα εριξα και τα υπολοιπα...κριμα για τον Στοκα για μενα ηταν απο τπυς καλυτερους φυσιγγαδες, στενοχωρηθηκα για την καταληξη που ειχε....:(
 
Last edited by a moderator:
Από marketing καλα τα πήγαινε και διαφημιστικά με εξαιρετικο ποιοτικο χαρτί. Μέχρι εκει όμως, από φυσίγγια δεν θα μπορούσα να πω το ιδιο.
 
Από marketing καλα τα πήγαινε και διαφημιστικά με εξαιρετικο ποιοτικο χαρτί. Μέχρι εκει όμως, από φυσίγγια δεν θα μπορούσα να πω το ιδιο.
.what. ....??? Δεν συμφωνω Τασο
 
Έχεις δει τα σκάγια αντι για 8 να είναι 12. και όταν παραπονέθηκα μου είπε ότι ήταν στο τελος της μπουκάλας γι' αυτό και συνέβη λες και δεχτήκανε τοση πιεση που αλλαξε το νούμερο. Για τον πίνακα να μην το συζητήσουμε λες και δεν έριχνες Η ήταν άσφαιρα.
 
Σήμερα στη Μαλακάσα δοκιμάσαμε στον πίνακα με πολύ ωραία αποτελέσματα :
MB 32 1,625gr
Fiocchi +686
B&P Z2/M-H21
32,2gr n9
Εδωσε ωραίες κατανομες, ταχύτατο, με 687Briley,Perazzi, Baikal27gemini.
Γιαννη στον πινακα πρεπει να γαζωνε αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει στην πραξη... Το εχετε κυνηγησει? Με μεσαιο καψουλι και τοσο χαμηλο συγκεντρωτηρα δυσκολα θα δουλεψει...
 
Γιαννη στον πινακα πρεπει να γαζωνε αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει στην πραξη... Το εχετε κυνηγησει? Με μεσαιο καψουλι και τοσο χαμηλο συγκεντρωτηρα δυσκολα θα δουλεψει...
Αρι δεν έχει κυνηγηθει. Το φτιαχνει ένας φίλος για του χρόνου.
 
Μου φαινεται και μενα οτι ειναι χαμηλα και η πυριτιδα και το καψουλι. Μετρησατε ταχυτητες;
 
Μου φαινεται και μενα οτι ειναι χαμηλα και η πυριτιδα και το καψουλι. Μετρησατε ταχυτητες;
Έχω μια αμφιβολία για το καψούλι,τα υπόλοιπα υλικά είναι σωστά.
Θα επιβεβαιώσω αύριο.
Ταχύτητα δεν μετρησαμε, μόνο εμπειρικα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top