Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Προχειρες δοκιμες σημερα με 4 φυσιγγια γεμισμενα με C7 για τον Ευριπιδη. Μαζι με αυτα ειχα αποφασισει να δοκιμασω να στησω 28γρ μαλλινοταπο σε πλαστικο καλυκα και αστερι, αλλα και χαρτινο με παραδοσιακο ρελιασμα.

Ετσι στηθηκε ενα φυσιγγι σε δυο παραλλαγες, μια σε πλαστικο καλυκα με cx2000, μαλλινη, 28γρ Νο8½, AS 1.45 και κλεισιμο αστερι, και η ιδια σε χαρτινο καλυκα ιδια δοση πυριτιδας, overpowder card, μαλλινη ταπα, 28γρ Νο8½, χαρτινο ταπακι και παραδοσιακο ρελιασμα.

Ομοια συνταγη στηθηκε και με την F2x28.

Tα αποτελεσματα στον πινακα για το μεν πλαστικο που γεμιστηκε με την AS ηταν αρκετα καλα, ισως πρεπει βεβαια να δω πως θα παιξω λιγο με τη βυσματωση ή να χρησιμοποιησω και εκει overpowder card, παρολα αυτα, το φυσιγγι εδωσε αξιοπρεπη κατανομη στον πινακα, και την αισθηση οτι δεν θα υστερει σε κυνηγι. Φυσικα θελει λιγο παραπανω ψαξιμο. Ομοιως και το χαρτινο, σαφως πιο μαλακο σαν αισθηση, σχεδον σαν να εριχνα με φυσιγγι χαμηλοτερου διαμετρηματος. Εξισου ωραια αποτυπωση στον πινακα, στα 32-33 μετρα, ισως ομως να ηθελε λιγο "φαι" παραπανω στην πυριτιδα.

Με την F2 δεν πολυασχοληθηκα, εκτος απο το φυσιγγι σε πλαστικο καλυκα. Ομως η αποτυπωση στον πινακα ηταν ασχημη, ομοιως ασχημη ηταν και η αισθηση που αφηνε. Πιθανολογω οτι θελει μειωση της πυριτιδας, ή οτι ισως οι σκοπευτικες της Baschieri δεν ενδυκνειται για χρηση σε τετοια φυσιγγια. Μαλλον ομως το πρωτο. Το αντιστοιχο χαρτινο δεν το δοκιμασα καν, ειχε βραδιασει και ο αερας χτες ξυριζε.

Δυστυχως φωτογραφιες απο τις δοκιμες δεν εχω. Εχει χαλασει η φωτογραφικη και με το κινητο οσες φορες προσπαθησα οι φωτογραφιες ηταν για γελια
 
όμορφο απόγευμα σήμερα σκοπευτήριο μαζί με τον φίλο μου Λάκη όπου κάναμε δοκιμές στην f2 που γέμισα με 1,45/28 v7 και v8 gualandi 25 cx2000 κλεισμένο 57
όπλα το rizzini κύλινδρος στα 26 μέτρα και outlander 3* μαμίσιο στα 35 μέτρα που έριξαν από 6 φυσίγγια στον πίνακα
πολύ γρήγορο πολύ καλό με μια ελαφρά υπεροχή του 3* στα περιφερειακά
ανάλογα πολύ καλή συμπεριφορά μετά στα δισκάκια
 
όμορφο απόγευμα σήμερα σκοπευτήριο μαζί με τον φίλο μου Λάκη όπου κάναμε δοκιμές στην f2 που γέμισα με 1,45/28 v7 και v8 gualandi 25 cx2000 κλεισμένο 57
όπλα το rizzini κύλινδρος στα 26 μέτρα και outlander 3* μαμίσιο στα 35 μέτρα που έριξαν από 6 φυσίγγια στον πίνακα
πολύ γρήγορο πολύ καλό με μια ελαφρά υπεροχή του 3* στα περιφερειακά
ανάλογα πολύ καλή συμπεριφορά μετά στα δισκάκια

Ρε Λαμόγιο, φιλε του Λάκη εξαδέλφου του Κατσιμπούρα και δευτεροξάδελφε του Κατσαμπέκη κουνιάδου του Αραπάκη ,ρίξε ένα τηλέφωνο όταν είναι να ξαναπάς.
 
Ρε Λαμόγιο, φιλε του Λάκη εξαδέλφου του Κατσιμπούρα και δευτεροξάδελφε του Κατσαμπέκη κουνιάδου του Αραπάκη ,ρίξε ένα τηλέφωνο όταν είναι να ξαναπάς.
14.30 με πήρε τηλ. 14.50 είχαμε φύγει δεν ήταν προγραμματισμένο :)
 
Στην μισή Ελλάδα που δεν βγάζει από πάνω το 3* και τον άσσο, σου κάνει εντύπωση;

Εκτος απο την εξηγηγση του Γιωργου ισως υπαρχει και μια αλλη, οτι παρα πολλα δικαννα στη χωρα μας εχουν σταθερα τσοκ *** και * ...
 
Εκτος απο την εξηγηγση του Γιωργου ισως υπαρχει και μια αλλη, οτι παρα πολλα δικαννα στη χωρα μας εχουν σταθερα τσοκ *** και * ...
Έχεις δίκιο αλλά δεν είναι αυτό Χρήστο, τα περισσότερα από αυτά τα δίκαννα είναι στο πατάρι. Απλά επειδή ο παππούς μου είχε πει ότι το 3* ή το 1* είναι για όλα έτσι και γω δεν το βγάζω από πάνω. Γι'αυτό μετά ξεσπάω στα φυσίγγια ... ;) Ας μην μιλήσουμε για μέτρα, αυτά είναι για τα κορόιδα. .llk. ... και δώσε του πάλι με τα φυσίγγια. Δεν βλέπεις τι γίνεται στην αγορά με τα τσιχλοφύσιγγα, εκατομύρια τσιχλοφύσιγγα μπας και σκοτώσουμε τον ... τσώνο .hair.
 
Πράγματι τα περισσότερα ειναι στο πατάρι..
Όμως υπάρχουν και αρκετοί που κυνηγούν με σταθερά 1-3 τσοκ είτε γιατί τους αρέσει το τάδε οπλο,είτε γιατί ήταν του πατέρα τους,του παππού τους και ειναι συναισθηματικά δεμενοι,η ακόμα και γιατί τα οικονομικά τους δεν επιτρέπουν για άλλο οπλο.
Αλλά στις παραπάνω αποστάσεις θα ήταν χρήσιμο να δοκίμαζαν διάφορα φυσίγγια διασπορας,Μην ξεχνάμε ότι ο λόγος που "βγήκαν"τα διασποράς ήταν για τα σφιχτά σταθερά τσοκαρισματα.
Αντί λοιπόν να τα δοκιμάζουν (τα διασποράς)με παρόμοια οπλα,Πάνε και τα δοκιμάζουν με κύλινδρο(!) η 4 άστρα..Και μετά μας γράφουν ότι το τάδε φυσίγγι άνοιξε αρκετά..
 
Eγω για να ειμαι ειλικρινης Τασο θεωρω οτι οσοι κυνηγουν πλεον με οπλα σταθερων συσφιξεων ειναι κυριως πιο μεγαλης ηλικιας, εχουν κρατησει το οπλο για συναισθηματικους λογους και συνηθως δεν ενδιαφερονται να διαλεξουν ποιο διασπορας ειναι το ιδανικοτερο για το οπλο τους... Κακα τα ψεμματα το 80 % των κυνηγων εχουν πλεον και ενα οπλα με εναλασσομενα τσοκ...
Καλως η κακως παλι το 80 % οσων ενδιαφερονται για τα φυσιγγια διασπορας ειναι κυνηγοι φερμας, εχουν συνηθως οπλα καταλληλα για τετοιο κυνηγι και δυσκολα αποφασιζουν να βαλουν κατι πιο σφιχτο απο τον κυλινδρο η τα 4 αστρα ακομα και αν μπορει να παρουν καλυτερο αποτελεσμα...
Δεν θελω να σχολιασω σε καμια περιπτωση τις δοκιμες των φυσιγγιων των εντυπων μιας και επειδη εχω περασει απο το χωρο μπορω να αντιληφθω και την δυσκολια των δοκιμων και τις αντιδρασεις πολλων που δεν αρεσκονται στο αποτελεσμα... Εγω στο περιοδικο προσπαθησα να αναδειξω οσο μπορουσα το πιο πρακτικο κομματι των δοκιμων, με αποστασεις και συσφιξεις που συνανταμε στην καθημερινη κυνηγετικη μας ζωη, ετσι οπως θα ηθελα να τα δω εγω σαν αναγνωστης και οχι σαν κατασκευαστης, αν κ δεν σου κρυβω οτι σε καποιες περιπτωσεις δεχθηκα καποια σχολια του τυπου " τουφεκας μακρια κ με ανοιχτα τσοκ", "θα επρεπε να δοκιμαζεις ολα τα φυσιγγια με φουλ στα 36 μετρα", "γιατι να δοκιμασεις τσιχλοφυσιγγο με 3 αστρα στα 35 μετρα, εκει πρεπε να βαλεις φουλ", "η αποσταση των 40 μετρων για δοκιμη με χοντρα σκαγια κ φουλ ειναι μεγαλη" και αλλα τετοια...
 
Καλως η κακως παλι το 80 % οσων ενδιαφερονται για τα φυσιγγια διασπορας ειναι κυνηγοι φερμας, εχουν συνηθως οπλα καταλληλα για τετοιο κυνηγι και δυσκολα αποφασιζουν να βαλουν κατι πιο σφιχτο απο τον κυλινδρο η τα 4 αστρα ακομα και αν μπορει να παρουν καλυτερο αποτελεσμα...
Το ερώτημα μου ειναι όταν εχει κανείς ενα οπλο με τσοκακια και κατάλληλο για κυνήγι φερμας τοτε τι να τα κάνει τα διασπορας?
Πόσο πιο πολύ πρέπει να ανοίξει μια τουφεκιά..
 
Το ερώτημα μου ειναι όταν εχει κανείς ενα οπλο με τσοκακια και κατάλληλο για κυνήγι φερμας τοτε τι να τα κάνει τα διασπορας?
Πόσο πιο πολύ πρέπει να ανοίξει μια τουφεκιά..
Συνηθεια, ανασφάλεια και όταν με ένα συνδυασμό έχεις επιτυχίες δεν τον αλλάζεις εύκολα.
 
"θα επρεπε να δοκιμαζεις ολα τα φυσιγγια με φουλ στα 36 μετρα",
Τα 36 μέτρα είναι διεθνώς καθιερωμενα για να μετρήσουμε πως συμπεριφερεται ένα οποιοδήποτε συνολο καννης+τσοκ σε συνδυασμό με ενα φυσίγγι. Μπορεί δηλ το τσοκ να γράφει 4* αλλά ανάλογα με το φυσίγγι να αποδίδει σαν 5* ή 4* ή 3*.
Από εκεί και πέρα ο μπεκατσας φερμας ενδιαφέρεται για τουφεκιες από 10 έως 20 μετρα, ενώ ο βαλτοκυνηγος την ημέρα για τουφεκιες από 40 έως 60 μετρα.
Ο μέσος κυνηγος όμως που χρησιμοποιεί συνηθισμένα φυσιγγια για νορμάλ αποστασεις ενδιαφέρεται για δοκιμές που θα του δείξουν πως αποδίδουν οι συνδυασμοί τσοκ και φυσιγγιων όπως παρακάτω :
Διασπορας 12m-15m
CYL. 20m
Skeet 1. 22m
IC. 27m
LM ή Skeet2 30m
MOD. 33m
IM. 36m
LF. 38m
F. 40m
Αυτά σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες.
 
Last edited:
Πόσο πιο πολύ πρέπει να ανοίξει μια τουφεκιά.
Όταν στα μπασιματα της μπεκατσας τα νέα πουλιά δέχονται φερμα μέσα στις οξιες που δεν έχουν ρίξει τα φύλλα ή μέσα στις φτερες και τα έλατα η πρώτη τουφεκιά μπορεί να είναι στα 10 έως 15 μέτρα.Εκει θες ότι ανοιχτοτερο γίνεται.
 
Last edited:
Όταν στα μπασιματα της μπεκατσας τα νέα πουλιά δέχονται φερμα μέσα στις οξιες που δεν έχουν ρίξει τα φύλλα ή μέσα στις φτερες και τα έλατα η πρώτη τουφεκιά είναι στα 10 έως 15 μέτρα.Εκει θες ότι ανοιχτοτερο γίνεται.
Οτι πιο ανοιχτο εχω δει με τα οπλα μου ειναι το lampro direct.32 gr N 9,5!
4-3-2 αστρα τρομερη διασπορα!
 
Το ερώτημα μου ειναι όταν εχει κανείς ενα οπλο με τσοκακια και κατάλληλο για κυνήγι φερμας τοτε τι να τα κάνει τα διασπορας?
Πόσο πιο πολύ πρέπει να ανοίξει μια τουφεκιά..
E αυτο εχει να κανει με τις προσωπικες επιλογες του καθενος... Οπως καποιος που κυνηγα φερμα θελει το μεγιστο δυνατο ανοιγμα στα 15-20 μετρα χωρις κενα, ετσι κ ο παπιατζης θελει την πιο σφιχτη τουφεκια στα 45 μετρα... Παντως μιας κ μιλαμε για διασπορας, θεωρω οτι ειδικα σε μπεκατσα και σε σφιχτα μερη χωρις πολλα περιθωρια αντιδρασης δυσκολα θα καλυψει καποιον ο κυλινδρος με κανονικα φυσιγγι... Θελει το κατι παραπανω...
 
Οτι πιο ανοιχτο εχω δει με τα οπλα μου ειναι το lampro direct.32 gr N 9,5!
4-3-2 αστρα τρομερη διασπορα!
Ναι είναι η συνέχεια της πατεντας του Στόκα με ανάποδο αποκεντρωτηρα. Ανέκαθεν ήταν τα πιο ανοιχτά διασπορας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top