Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
απογευματινές δοκιμές:
lambro mezzo 32gr. 8-9 στα 22μ με κύλινδρο και 30μ με 3* ΤΕΛΕΙΟ
μεσόταπα με psb1 33γρ ιδιογόμωση 22μ. με κύλινδρο και 30μ. με 3*ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ (κλώτσησε)
ιδιογόμωση g3000 1.60 33 στα 30μ με 3* κααααααλό(το φυσίγγι που με τρέλλανε στην Κόνιτσα)
θέλει ψάξιμο η ιδιογόμωση αλλά θα τα βρούμε όλοι παρέα :)
3 φυσίγγια ρίχτηκαν στην κάθε γόμωση βοριάς στους 8-9 βαθμούς σε χαρτόνια 1,00Χ0,70
εννοείται ότι θεωρώ ερασιτεχνική την δοκιμή αλλά κάτι βγαίνει
 
Ερώτηση , φυσίγγι διασποράς με τσοκ diffusion ρίχνουμε ή πρέπει να είναι ποιο κλειστό το τσοκ από IC ;
Ρίχνουμε Βαγγέλη, ανάλογα τι θες να πετύχεις. Μετά τα 20-25 μέτρα όμως μην περιμένεις και πολλά πράγματα.
 
Ρίχνουμε Βαγγέλη, ανάλογα τι θες να πετύχεις. Μετά τα 20-25 μέτρα όμως μην περιμένεις και πολλά πράγματα.
Για τις τσίχλες στο περπατητό και τα κοτσύφια στο καρτέρι το απόγευμα για παράδειγμα που τα πουλιά εμφανίζονται ξαφνικά σε αποστάσεις το πολύ μέχρι 20 μέτρα, συνήθως και τα 10 είναι πολλά.
 
...τα κοτσύφια στο καρτέρι το απόγευμα για παράδειγμα που τα πουλιά εμφανίζονται ξαφνικά σε αποστάσεις το πολύ μέχρι 20 μέτρα, συνήθως και τα 10 είναι πολλά.
Βάλτα αλλά επέλεξε φυσίγγια διασποράς με τάπα qualandi όχι ελικοειδή.
 
Για τις τσίχλες στο περπατητό αυτός ο συνδιασμός θα σε ξενερώσει, για περπατητό βάλε 9 ή 10 νούμερο σκάγι με κανονικό συγκεντρωτήρα και βάλε το 5* τσοκ.
μεχρι τώρα το diffusion με κανονικά φυσίγγια χρησιμοποιούσα , απλα έλεγα για κάτι πολύ κοντινό .
 
Κοίτα Βάγγο, απλά σου διαφοροποίησα το γενικό περπατητό με το προχωρημένο απογευματινό καρτέρι. Όταν σουρουπώνει βάλε διασποράς, άντε αν θες να δοκιμάσεις βάζε και στο περπατητό το πρώτο διασποράς και τα αλλα δύο συγκεντρωτήρα. Ότι και να κάνεις βάζε ψιλό σκάγι. Το 9 και το 10 με 4* την σκοτώνει την τσίχλα και στα 40 μέτρα. Απλά οι προσκοπεύσεις πρέπει να μεγαλώνουν πολύ.
 
Ερώτηση , φυσίγγι διασποράς με τσοκ diffusion ρίχνουμε ή πρέπει να είναι ποιο κλειστό το τσοκ από IC ;

Βαγγελη το Diffusion με φυσιγγι με συγκεντρωτηρα αποδιδει καταπληκτικα μεχρι τα 15 με 20 μετρα. Επειδη τα εχω χρησιμοποιησει μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ειναι καλυτερος αυτος ο συνδυασμος απο IC και διασπορας.
 
απογευματινές δοκιμές:
lambro mezzo 32gr. 8-9 στα 22μ με κύλινδρο και 30μ με 3* ΤΕΛΕΙΟ
μεσόταπα με psb1 33γρ ιδιογόμωση 22μ. με κύλινδρο και 30μ. με 3*ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ (κλώτσησε)
ιδιογόμωση g3000 1.60 33 στα 30μ με 3* κααααααλό(το φυσίγγι που με τρέλλανε στην Κόνιτσα)
θέλει ψάξιμο η ιδιογόμωση αλλά θα τα βρούμε όλοι παρέα :)
3 φυσίγγια ρίχτηκαν στην κάθε γόμωση βοριάς στους 8-9 βαθμούς σε χαρτόνια 1,00Χ0,70
εννοείται ότι θεωρώ ερασιτεχνική την δοκιμή αλλά κάτι βγαίνει
Μακη κατι που εριξες στον πινακα και δεν σου πολυαρεσε δεν λεει και κατι.δοκιμασε 4 αστρα στα 25 μετρα και φτιαξε καμια 15 αρια απο το καθενα και ριχτα σε θηραμα.α και κατι αλλο δοκιμασε psb1 kai g3000 στα 32. Το μυστικο ειναι ΤΟ ΡΕΛΙ
 
Μακη κατι που εριξες στον πινακα και δεν σου πολυαρεσε δεν λεει και κατι.δοκιμασε 4 αστρα στα 25 μετρα και φτιαξε καμια 15 αρια απο το καθενα και ριχτα σε θηραμα.α και κατι αλλο δοκιμασε psb1 kai g3000 στα 32. Το μυστικο ειναι ΤΟ ΡΕΛΙ

εχεις δίκιο Γρηγόρη σήμερα γεμιστά μισόταπα με 1,55 31 g3000 και κύλινδρο 1 κότσυφα και 2 καρακάξες έπεσαν ξερά σε απόσταση 20-25 μέτρων
το φυσίγγι αυτό την Κυριακή στο χαρτόνι δεν με ικανοποίησε
;)
όπως επίσης μου άρεσε και η ίδια συνταγή με συγκεντρωτήρα
είχαμε γεμίσει από 25 φυσίγγια(τα οποία δεν έριξα όλα βέβαια)
 
εχεις δίκιο Γρηγόρη σήμερα γεμιστά μισόταπα με 1,55 31 g3000 και κύλινδρο 1 κότσυφα και 2 καρακάξες έπεσαν ξερά σε απόσταση 20-25 μέτρων
το φυσίγγι αυτό την Κυριακή στο χαρτόνι δεν με ικανοποίησε
;)
όπως επίσης μου άρεσε και η ίδια συνταγή με συγκεντρωτήρα
είχαμε γεμίσει από 25 φυσίγγια(τα οποία δεν έριξα όλα βέβαια)
Εγω αυτο που εχω δει ειναι οτι πολλες φορες ενα σχετικα ασχημο φυσιγγι στον πινακα αποδιδει εξαιρετικα στο κυνηγι λογω συνηθως κοντης ατρακτου... Αν η αισθηση κ η ταχυτητα ενος φυσιγγιου μας αρεσει, καλο ειναι να του δινουμε μια ευκαιρια κ στο κυνηγι...
 
Εγω αυτο που εχω δει ειναι οτι πολλες φορες ενα σχετικα ασχημο φυσιγγι στον πινακα αποδιδει εξαιρετικα στο κυνηγι λογω συνηθως κοντης ατρακτου... Αν η αισθηση κ η ταχυτητα ενος φυσιγγιου μας αρεσει, καλο ειναι να του δινουμε μια ευκαιρια κ στο κυνηγι...
Αυτή την αίσθηση μου εχει δώσει το NSI Sipe.
Σκοτώνει πιο καλά από τις κατανομες που αποδίδει στον πίνακα.
 
Για αυτό και εγω πότε μου δεν έκανα δοκιμές σε χαρτόνια..
Άντε να έχω ρίξει 4-5 φορές συνολικά και 2 σε τηλ.καταλογο.
Όλα τα φυσίγγια ρίχνονται- δοκιμάζονται απευθείας στο κυνήγι.
Πάντως το πιστεύω 100% ότι μπορεί να πάρουμε μια κακή τουφεκια σε ένα χαρτόνι και στο κυνήγι το ίδιο φυσίγγι να είναι φωτιά.
 
Για αυτό και εγω πότε μου δεν έκανα δοκιμές σε χαρτόνια..
Άντε να έχω ρίξει 4-5 φορές συνολικά και 2 σε τηλ.καταλογο.
Όλα τα φυσίγγια ρίχνονται- δοκιμάζονται απευθείας στο κυνήγι.
Πάντως το πιστεύω 100% ότι μπορεί να πάρουμε μια κακή τουφεκια σε ένα χαρτόνι και στο κυνήγι το ίδιο φυσίγγι να είναι φωτιά.
Και...το αντίθετο...άβυσσος το θεμα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top