Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κακως ομως. Εμεις που γεμιζουμε, και συ που δοκιμαζεις πολλα φυσιγγια, καλο ειναι να το κανεις σε αψυχο στοχο. Δε λεω οτι δε πρεπει να παιρνεις υποψιν τα αποτελεσματα στο κυνηγι, αλοιμονο, αλλα φαντασου να δοκιμαζεις φυσιγγια που ειναι αδυναμα-κακα-ανεπαρκη, και να τραυματιζεις χωρις λογο.

Δεν ειναι πανακεια ο πινακας, μια καλη αποψη σου δινει για τις κατανομες και τη διατρηση αν βαλεις και τηλ.καταλογο, ισως αν εχεις εξασκημενο αυτι-ματι, και μια ιδεα για τη ταχυτητα. μετα Εννοειται οτι ενα φυσιγγι που σ'αρεσει στον πινακα πρεπει να δοκιμαζεται στο κυνηγι, αφου για εκει προοριζεται, αλλα ενα φυσιγγι που σκορπαει σαν τρελλο, νομιζω θα ειναι και εξισου κακο και στο κυνηγι
 
εχεις δίκιο Γρηγόρη σήμερα γεμιστά μισόταπα με 1,55 31 g3000 και κύλινδρο 1 κότσυφα και 2 καρακάξες έπεσαν ξερά σε απόσταση 20-25 μέτρων
το φυσίγγι αυτό την Κυριακή στο χαρτόνι δεν με ικανοποίησε
;)
όπως επίσης μου άρεσε και η ίδια συνταγή με συγκεντρωτήρα
είχαμε γεμίσει από 25 φυσίγγια(τα οποία δεν έριξα όλα βέβαια)
Ωραια μακη το 1,55/31 g3000 πιστευω ειναι πολυ καλη αναλογια για ΟΛΟ το χρονο για πες λιγο ποσο το πατησες και με τη στροφειο.α και κατι αλλο οι πυριτηδες της bellagri θελουν λιγο παραπανω πατημα.my man.απο το κανονικο
 
Ωραια μακη το 1,55/31 g3000 πιστευω ειναι πολυ καλη αναλογια για ΟΛΟ το χρονο για πες λιγο ποσο το πατησες και με τη στροφειο.α και κατι αλλο οι πυριτηδες της bellagri θελουν λιγο παραπανω πατημα.my man.απο το κανονικο
στα 57mm το έκλεισε ο φίλος εξάρι αν τα λέω καλά γιατί είμαι στην αρχή :)
ήταν μαλακό και γλυκό στον ώμο
 
Για αυτό και εγω πότε μου δεν έκανα δοκιμές σε χαρτόνια..
Άντε να έχω ρίξει 4-5 φορές συνολικά και 2 σε τηλ.καταλογο.
Όλα τα φυσίγγια ρίχνονται- δοκιμάζονται απευθείας στο κυνήγι.
Πάντως το πιστεύω 100% ότι μπορεί να πάρουμε μια κακή τουφεκια σε ένα χαρτόνι και στο κυνήγι το ίδιο φυσίγγι να είναι φωτιά.
Κακος τασο πρωτα δοκιμαζουμε ενα φυσιγγι και μετα το βαζουμε στο οπλο μας σκεψου μονο ποσα τραυματισμενα θηραματα ψοφανε αδικα μετα απο ωρα η την αλλη μερα. Ειμαστε στο 2016 οχι τη δεκαετια του 60 και να μην ακουμε κουβεντες καφενειου.
 
Με το sky fall οταν δοκιμαζουμε φυσιγγια ειδικα χοντρα ο ενας ντουφεκαει και ο αλλος καθεται στο πλαι του στοχου και λιγο ποιο πισω σε αποσταση ασφαλειας τουλαχιστον 25 μετρα και φοροντας παντα γυαλια ασφαλειας για να δει τη δυναμη κρουσης,ετσι πολυ σπανια ενα φυσιγγι ,που εχει καλες κατανομες και δυναμη δεν μας ικανοποιη στο κυνηγι.
 
σκεψου μονο ποσα τραυματισμενα θηραματα ψοφανε αδικα μετα απο ωρα η την αλλη μερα.
Για τους τραυματισμούς εχεις δικιο.Ομως δεν ευθύνονται σε όλες τις περιπτώσεις τα "σκάρτα"φυσιγγια..Σκεψου ποσα θηράματα έχουν πάει χαμένα με τον τρόπο που περιγράφεις και με πολύ καλα φυσιγγια,Γιατι απλα εμείς σκόπευσαμε λάθος και κατά συνεπεια είχαμε άσκοπους τραυματισμούς..Δεν σημενει οτι αν αστοχησουμε σε ένα θήραμα και αυτο φύγει οτι δεν έχει πάρει σκάγι..Αλλα τι μπορούμε να κάνουμε..
 
στα 57mm το έκλεισε ο φίλος εξάρι αν τα λέω καλά γιατί είμαι στην αρχή :)
ήταν μαλακό και γλυκό στον ώμο
Ωραια μακη αν σου αρεσει αυτο το φυσιγγι και το γεμισεις το καλοκαιρι για να εχεις για την εναρξη και το μπασιμο πατηστε το στα 58 για αρχη και μετα αναλογος τον καιρο το χαμηλονεις στα 57
 
Με το sky fall οταν δοκιμαζουμε φυσιγγια ειδικα χοντρα ο ενας ντουφεκαει και ο αλλος καθεται στο πλαι του στοχου και λιγο ποιο πισω σε αποσταση ασφαλειας τουλαχιστον 25 μετρα και φοροντας παντα γυαλια ασφαλειας για να δει τη δυναμη κρουσης,ετσι πολυ σπανια ενα φυσιγγι ,που εχει καλες κατανομες και δυναμη δεν μας ικανοποιη στο κυνηγι.
Κ εγω το ιδιο κανω... Αν δεν εχουμε ταχογραφο η δοκιμη διατρησης σε τενεκε βοηθα πολυ να δουμε κ την ταχυτητα εμπιερικα... Ειναι φυσιγγια που με το που πατας τη σκανδαλη βλεπεις τον τενεκε να σηκωνεται στον αερα, αυτο αν συνδυαστει κ με καλη κατανομη δυσκολα θα μας απογοητευσει στο κυνηγι...
Να μην μας ταιριαξει μπορει, να ειναι κακο λιγο δυσκολα... ;)
 
Κ εγω το ιδιο κανω... Αν δεν εχουμε ταχογραφο η δοκιμη διατρησης σε τενεκε βοηθα πολυ να δουμε κ την ταχυτητα εμπιερικα... Ειναι φυσιγγια που με το που πατας τη σκανδαλη βλεπεις τον τενεκε να σηκωνεται στον αερα, αυτο αν συνδυαστει κ με καλη κατανομη δυσκολα θα μας απογοητευσει στο κυνηγι...
Να μην μας ταιριαξει μπορει, να ειναι κακο λιγο δυσκολα... ;)
Αυτο ακριβώς μου συνέβη με το 100metri.....ο τενεκές στα 100 μετρα τινάχθηκε 2μετρα πίσω...πριν καν ακούσω το μπαμ...ενα πράγμα...τρομαχτικη ταχύτητα κ φοβερα ευθυβολο....αν και...τα σκάγια άνοιξαν μόνο όσο κ η επιφάνεια του τενεκέ...νο4 οοοοολα διαμπερή!!!!
 
Πως μπόρεσες και σημάδεψες στα 100 μέτρα τον τενεκέ του λαδιού; .fff.
Στα 60 μέτρα, μετρημένα με μετροταινία, ο τενεκές του λαδιού φαινόταν όσο η ακίδα της ρίγας, σαν κουτάκι από αναψυκτικό. .what.
Ωραίος πάντως, δείχνει τι μπορεί να κάνει το λειόκαννο αν κρατήσει συγκεντρώσεις. ;)
 
Πως μπόρεσες και σημάδεψες στα 100 μέτρα τον τενεκέ του λαδιού; .fff.
Στα 60 μέτρα, μετρημένα με μετροταινία, ο τενεκές του λαδιού φαινόταν όσο η ακίδα της ρίγας, σαν κουτάκι από αναψυκτικό. .what.
Ωραίος πάντως, δείχνει τι μπορεί να κάνει το λειόκαννο αν κρατήσει συγκεντρώσεις. ;)
Αυτο απόρησα κ εγώ!!!!κ ο άλλος που ήταν παρόν...βασικα το εν λόγω φυσιγγι έχει μηδενική ανάκρουση....ενα φσσσστ ακούσαμε....λες κ ρίχναμε ρουκετα
 
Σήμερα παίρνοντας έντυπο του κυνηγετικού χώρου πέφτει κατευθείαν το μάτι μου σε ένα άρθρο που παρουσιάζονται οι δοκιμές 3 κανονικών φυσιγγιων 32 γρ(με πλαστικό συγκεντρωτήρα και τα τρία).
Το κείμενο ξεκινάει: <<Με τρόπο έγκυρο, αντικειμενικο και κατανοητό........ >>
Το κάθε φυσίγγι λοιπόν έχει ριχθει με 3* και 1*.
Το μάτι μου πάει κατευθείαν στις κατανομες οπου όσο κιαν προσπαθώ στις μισές φωτο δεν φαινεται τίποτα. Το πρώτο λοιπόν φυσίγγι σύμφωνα με το κείμενο έχει δοκιμασθει με 3* στα 20 μετρα και με 1* στα 30 μέτρα.

subir imagenes
Εδώ είπα να ριξω κανένα καντηλι αλλά κρατήθηκα και πέρασα στη δεύτερη σελίδα.
Και εδώ έγινε το θαύμα :τα επόμενα δύο φυσιγγια ριχτηκαν με 3* στα 15 μέτρα και με 1* στα 25 μετρα.

sube fotos

Τώρα τι να πιστέψω ότι το εν λόγω έντυπο έκανε μια σοβαρή και ανεξάρτητη έρευνα φυσιγγιων; Εγώ πάντως σταματάω να το παίρνω πλέον.
 
Last edited:
Κοίτα να δεις..Την παρασκευή είχα σκοπό να αγοράσω το συγκεκριμένο έντυπο περισσότερο για το τεστ φυσιγγιων..
Αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.
Και το κακό ειναι οτι τις δοκιμές τις κάνουν ανθρωποι που ειναι καταξιωμένοι στο χώρο τις βλητικης,των όπλων κλπ..εδώ και χρόνια.
Αυτοί μέχρι και έμενα έκαναν άχυρα..Που πάω περπατητο με 1-3 και φυσίγγι με συγκεντρωτηρα...sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top