Η ανάκρουση του όπλου

Η αισθητή ανάκρουση είναι "αισθητή".
Το μακρύκανο πιστόλι έχει αδράνεια λόγο μάζας μπροστά, αν αρχίσει να ανασηκώνεται δεν σταματά εύκολα.
Μπορεί αυτό να το συγχέουμε με την ανάκρουση.

Οι κοντόκανες καραμπίνες έχουν περισσότερο θόρυβο στο αυτί γιατί το στόμιο είναι πιο κοντά σε αυτό.
Επίσης μεγαλύτερη πίεση αερίων στο στόμιο, έκρηξη στομίου πιο κοντά στο αυτί κτλ
Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.
Αν τα όπλα είχαν το ίδιο βάρος + φυσίγγια στην αποθήκη κτλ μάλλον οτι ισχύει και στα πιστόλια.

Αυτά πιστεύω χωρίς να είμαι σίγουρος.
συμφωνώ!! γι αυτό, αν προσέξεις, το porting θα το δεις σε μακρύκαννες εκδόσεις όπλων και όχι στις κοντόκαννες... για το ανασήκωμα της κάννης...
Όσο για το θόρυβο, ακριβώς όπως τα γράφεις...συν ότι η μακρύτερη κάννη παίζει λίγο και το ρόλο του σιγαστήρα...
 
Το εξηγείς λίγο παραπάνω αν θέλεις?
Για ποιο λόγο θα πάρω με κύλινδρο τη σωστή ταχύτητα?
Ακριβώς αυτό που δείχνει ο Βασίλης, με κύλινδρο η στήλη σε όλη τη διαδρομή εντός κάνης και κατα την έξοδο παραμένει συμπαγής, με φουλ δημιουργείται άτρακτος και η σκίαση των φωτοδιοδων γίνεται για μεγαλύτερη διάρκεια, δηλαδή αν το δούμε αντίστροφα, από το ένα έως το άλλο screen μικρότερο μη σκιασμενο διάστημα.
 
Ακριβώς αυτό που δείχνει ο Βασίλης, με κύλινδρο η στήλη σε όλη τη διαδρομή εντός κάνης και κατα την έξοδο παραμένει συμπαγής, με φουλ δημιουργείται άτρακτος και η σκίαση των φωτοδιοδων γίνεται για μεγαλύτερη διάρκεια, δηλαδή αν το δούμε αντίστροφα, από το ένα έως το άλλο screen μικρότερο μη σκιασμενο διάστημα.
Αν είναι έτσι κλαψτα Χαράλαμπε τσάμπα βγάζαμε συμπεράσματα τόσο καιρό...
Το θέμα είναι ότι μέτρησα εμπορικά κ μου δινουν αυτό που λένε οι εταιρείες με πολύ μικρές αποκλίσεις πχ
F2 classic rc2 κ άλλα. Υπήρξαν κ μερικά που έδωσαν λιγότερο από όσο λένε πχ condor νο6 με 12 βαθμούς κ φουλ υγρασία έδωσε μέσο όρο 391μετρα. Και άλλα που δεν θυμάμαι.
Όλα αυτά με beretta αερίων 76cm full 18.4 εργοστασιακή.
 
Η αισθητή ανάκρουση είναι "αισθητή".
Το μακρύκανο πιστόλι έχει αδράνεια λόγο μάζας μπροστά, αν αρχίσει να ανασηκώνεται δεν σταματά εύκολα.
Μπορεί αυτό να το συγχέουμε με την ανάκρουση.

Οι κοντόκανες καραμπίνες έχουν περισσότερο θόρυβο στο αυτί γιατί το στόμιο είναι πιο κοντά σε αυτό.
Επίσης μεγαλύτερη πίεση αερίων στο στόμιο, έκρηξη στομίου πιο κοντά στο αυτί κτλ
Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.
Αν τα όπλα είχαν το ίδιο βάρος + φυσίγγια στην αποθήκη κτλ μάλλον οτι ισχύει και στα πιστόλια.

Αυτά πιστεύω χωρίς να είμαι σίγουρος.
Εριξα μια 3αρα με του φιλου μου την 302 76εκ. σταθερο 1*. Ριχνοντας τωρα με την outlander μου 66εκ. 3* τα ιδια φυσιγγια μου εδωσε την εντυπωση οτι η δικια μου ειχε λιγοτερη ανακρουση και αναπηδηση στομιου. Δεν ξερω αν παιζει ρολο και το τσοκαρισμα βεβαια. H outlander νομιζω ειναι και πιο ελαφρια 3.3kg+- γεματη και η 302 καπου στα 3.4kg+-.
 
Αν είναι έτσι κλαψτα Χαράλαμπε τσάμπα βγάζαμε συμπεράσματα τόσο καιρό...
Το θέμα είναι ότι μέτρησα εμπορικά κ μου δινουν αυτό που λένε οι εταιρείες με πολύ μικρές αποκλίσεις πχ
F2 classic rc2 κ άλλα. Υπήρξαν κ μερικά που έδωσαν λιγότερο από όσο λένε πχ condor νο6 με 12 βαθμούς κ φουλ υγρασία έδωσε μέσο όρο 391μετρα. Και άλλα που δεν θυμάμαι.
Όλα αυτά με beretta αερίων 76cm full 18.4 εργοστασιακή.
Το φουλ έκανε τις εταιρίες να φαίνονται ειλικρινείς, ενώ πάντα τα νούμερα που δίνουν είναι αισιόδοξα και για ιδανικές συνθήκες.
 
Αν είναι έτσι κλαψτα Χαράλαμπε τσάμπα βγάζαμε συμπεράσματα τόσο καιρό...
Το θέμα είναι ότι μέτρησα εμπορικά κ μου δινουν αυτό που λένε οι εταιρείες με πολύ μικρές αποκλίσεις πχ
F2 classic rc2 κ άλλα. Υπήρξαν κ μερικά που έδωσαν λιγότερο από όσο λένε πχ condor νο6 με 12 βαθμούς κ φουλ υγρασία έδωσε μέσο όρο 391μετρα. Και άλλα που δεν θυμάμαι.
Όλα αυτά με beretta αερίων 76cm full 18.4 εργοστασιακή.
Τι, δεν ειχες απωλειες ταχυτητας λογω συστηματος αεριων ;;; .yel. .yel. .yel.
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους!:)

(από το άρθρο του Chuck Hawks, "Shotgun Recoil Table", που βρίσκεται αναρτημένη στο ίντερνετ σε ελεύθερη μετάφραση του γράφοντος)

==========================================================================================

Υπολογίζω ότι 15 πoδολίβρες ελεύθερης ενέργειας ανάκρουσης και τα 10 πόδια/δλ ταχύτητας ανάκρουσης αντιπροσωπεύουν το κατά προσέγγιση το ανώτερο όριο του επιπέδου άνεσης. Πάνω από αυτό η ανάκρουση γίνεται όλο και πιο παρεμβατική και η απόδοση υποβαθμίζει. Επίσης, οι επιπτώσεις της ανάκρουσης είναι αθροιστικές. Όσο περισσότερο πυροβολείτε και όσο πιο δυνατά κλωτσάει το όπλο, τόσο πιο πιθανό είναι να πτοηθείτε. Αυτά είναι πράγματα που πρέπει να θυμάστε όταν συγκρίνετε τα βάρη των κυνηγετικών όπλων και σε σχέση με τις γομώσεις που ρίχνεται.

Ενώ η ενέργεια ανάκρουσης καθορίζει πόσο δυνατό είναι το χτύπημα στον ώμο, η ταχύτητα ανάκρουσης καθορίζει πόσο απότομο είναι το χτύπημα στον ώμο. Η υποκειμενική μου εντύπωση είναι ότι, με ένα καλά σχεδιασμένο κοντάκι, με ταχύτητα ανάκρουσης πάνω από περίπου 10 πόδια/δλ, αρχίζουμε να αισθανόμαστε σαν απότομο ράπισμα στον ώμο, παρά σαν απότομη ώθηση.

Αξίζει να θυμηθούμε ότι η πλειονότητα των βλητικών συμφωνεί ότι η ανάκρουση πάνω από 20 πoδολίβρες η 13,5 πόδια/δλ ταχύτητας ανάκρουσης θα επηρεάσει αρνητικά τους περισσότερους, και το φαινόμενο του flinching είναι αισθητό επηρεάζοντας αρνητικά την επιτυχία της βολής.

==========================================================================================

Με την σταθερά 96 (για δίκαννα όπλα) και ένα recoil calculator από το ίντερνετ υπολόγισα τα παρακάτω, για σταθερή ταχύτητα γόμωσης 365 μ/δλ(1200 πόδια/δλ), με μια μικρή στρογγυλοποίηση , όχι απόλυτα νούμερα.

Cal. Βάρος όπλου(γρ.) Βάρος γόμωσης(γρ.) Ταχύτητα ανάκρουσης (πόδια/δλ)

12 3100 32 12

16 2700 32 12

20 2300 24 12

28 2000 21 12

Ενδεικτικά για το Cal.12 με όπλο βάρους 3100γρ με μια γόμωση 35γρ με ταχύτητα 365μ/δλ, η ταχύτητα ανάκρουσης φθάνει στα 13,5 πόδια/δλ...

Υ.Γ:...προσπάθησα για το καλύτερο...:rolleyes:
 
Last edited:
Από την προοδευτικότητα της πυρίτιδας ?
Από την έμφραξη της κάνης ?
Στα πολεμικά τότε έπρεπε να σε σπάει τον ώμο κάθε τουφεκιά!
Κάπου μπάζει η συγκεκριμένη θεωρία ή δεν υπολογίζει όλες τις παραμέτρους?
Άντε στα πολεμικά δεν το αναλύεις, στα 36άρια τα όπλα ισχύει αυτός ο κανόνας ?
Ή είναι κανόνας μόνο για cal12 με Ν°6 σκάγια?
Ποια είναι τα πολεμικά όπλα ;
 
Η όλη συζήτηση ήταν για την στρωματοποίηση της πυρίτιδας.
Αλλά αν ο άλλος θέλει να γ@μ1σει την συζήτηση, σε πάει στο επίπεδο του και σε κερδίζει.
Δεν μου απάντησες ξεκάθαρα . Μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις ξανά ?
 
Δεν μου απάντησες ξεκάθαρα . Μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις ξανά ?
Όταν κάνεις στρωματοποίηση πετυχαίνεις ίδια ταχύτητα με λιγότερες πιέσεις.
Μεγαλώνεις το χρόνο καύσης μειώνοντας την μέγιστη πίεση.
Κάτι παρόμοιο γίνεται και στην κάνη των ραβδωτών.
 
Όταν κάνεις στρωματοποίηση πετυχαίνεις ίδια ταχύτητα με λιγότερες πιέσεις.
Μεγαλώνεις το χρόνο καύσης μειώνοντας την μέγιστη πίεση.
Κάτι παρόμοιο γίνεται και στην κάνη των ραβδωτών.
Ίδια ταχύτητα ;;;;;;;;;;;;;;;;
Στέφανε λάθος κάνεις.

Και γιατί να κάνεις στρωματοποίηση αν βγάζεις τις ίδιες ταχύτητες ;;;

Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι η στρωματοποίηση ξεκίνησε από Ρωσία και την κάνουν για θερμοκρασίες πολύυυυυυ κάτω του μηδενός.
Ίσως στους -30οC να βγάζουν την ίδια περίπου ταχύτητα με ένα νορμάλ σετάπ στους 30oC.
Αυτό άκουσες ;;;

Είναι πολύ επικίνδυνο πάντως γιατί αναμιγνύεις πυρίτιδες.
Έχε υπόψη επίσης ότι αυτοί που την πατάνε δεν βγαίνουν να καυχηθούν για την μαλακία που έκαναν. ;)
 
Last edited:
Στέφανε δεν μεγαλώνεις τον χρόνο καύσης, κρατάς τις πιέσεις σε πάρα πολύ ψηλό επίπεδο για πολύ μεγάλο διάστημα. Δε είναι παιχνίδι ,παραείναι επικίνδυνο.
Πως τις κρατάς σε υψηλό επίπεδο ?Από που παίρνεις ενέργεια?
 
Back
Top