Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Αν δεν επικρατεί λογική λες την αλήθεια και του τραβάς επί τόπου εγκληση για κλοπή να πάει αυτόφωρο ώστε να αναγκαστεί να πει αλήθεια και αυτός.
Σας ευχαριστώ πολύ αύριο έχω ραντεβού με δικηγόρο. Με έχει όμως τρομάξει ότι ακούω για τεράστια πρόστιμα επίσης στην αστυνομία μου είπαν ότι πρέπει να γίνει σύλληψη.ξερετε τι ισχύει;;
 
Last edited:
Σας ευχαριστώ πολύ αύριο έχω ραντεβού με δικηγόρο. Με έχει όμως τρομάξει ότι ακούω για τεράστια πρόστιμα επίσης στην αστυνομία μου είπαν ότι πρέπει να γίνει σύλληψη.ξερετε τι ισχύει;;
Λογικά θα σε συλλάβουν θα σου κάνουν μήνυση, θα σου ορίσουν δικάσιμο και μετά ότι προβλέπει ο νόμος. Και κατά πάσα πιθανότητα δεν ξαναβλέπεις άδεια κατοχής. Βρες άλλη λύση.
 
Καλημερα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την αποδοχή.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
Είκοσι τρία χρόνια πριν έδωσα ένα από τα όπλα μου σε έναν τότε φίλο μου. Το οπλο χάθηκε αλλάξαμε πόλεις χαθήκαμε και μεταξύ μας τη μία μου λεγε πως θα το βρει την άλλη πως το βρήκε άλλη φορά πως το δάνεισε και το περιμένει.. Βαρέθηκα να ασχολούμαι και τώρα η αστυνομία μου ζητάει το οπλο γιατί είναι ακόμα στο όνομά μου. Του το ξαναζητήσω, είπα πως θα πω όλη την αλήθεια και μου λέει δεν θα παραδεχτει τίποτα.. Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω;
Έμπλεξες άσχημα.
Αλλά η αστυνομία γιατί στο ζητάει ?

Θα βρεις τον μπελά σου και εσύ και αυτός που έχει το όπλο !!!!
Έτσι πες στον "φίλο σου".
Και να μην παραδεχθεί τίποτα αν εσύ καταθέσεις ότι το έδωσες σε αυτόν θα έχει και αυτός τραβήγματα !!! Έτσι πες του.
Το ζήτημα είναι να βρεθεί το όπλο !!!
Αλλιώς λες την αλήθεια και τρέχετε όλοι μαζί ...
 
Last edited:
Καλημερα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την αποδοχή.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
Είκοσι τρία χρόνια πριν έδωσα ένα από τα όπλα μου σε έναν τότε φίλο μου. Το οπλο χάθηκε αλλάξαμε πόλεις χαθήκαμε και μεταξύ μας τη μία μου λεγε πως θα το βρει την άλλη πως το βρήκε άλλη φορά πως το δάνεισε και το περιμένει.. Βαρέθηκα να ασχολούμαι και τώρα η αστυνομία μου ζητάει το οπλο γιατί είναι ακόμα στο όνομά μου. Του το ξαναζητήσω, είπα πως θα πω όλη την αλήθεια και μου λέει δεν θα παραδεχτει τίποτα.. Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω;
Φιλε Τακη,
Τα 23 χρονια ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα και αυτοματως σου απαγορευει καθε πιθανη αιτια που θα μπορουσες να επικαλεστεις.
Με λιγα λογια, επειδη το ψεμα ειναι σαν το κυμα - ποτε δεν ερχεται ενα μονο του - , προτεινω να αναλαβεις την ευθυνη και να πεις την αληθεια, ισως ειναι προτιμοτερο να κατηγορηθεις για αμελεια (ανανεωση ΑΚΚΟ, δανεισμο οπλου κλπ) παρα για οτιδηποτε αλλο.
Σιγουρα πρεπει να απευθυνθεις σε δικηγορο, ο οποιος θα σε διαφωτισει "νομικα"...
Ελπιζω ολα να πανε καλα!!
 
Έχω και εγώ μια ερώτηση.
Είμαι καθ' όλα νόμιμος και πάω για κυνήγι με μια νέα παρέα ή έρχεται ένας νέος (γνωστός, γνωστού) στην δική μας.
Μπαίνει λοιπόν ένας "άγνωστος" μέσα στο αυτοκίνητό μου που δεν έχει άδεια κυνηγίου.
Μας σταματάει αστυνομία, δασική υπηρεσία, θηροφύλακας κτλ.
Τι γίνεται ;;;
Δεν νομίζω ότι είναι σενάριο φαντασίας ...
Μήπως πρέπει να ζητάμε και εμείς άδεια κατοχής και κυνηγίου σε όποιον βάζουμε στο αυτοκίνητό μας ;;;

@montecarlo
Κωστή τι λες ;;;
Οι υπόλοιποι ;;;
 
Last edited:
Έχω και εγώ μια ερώτηση.
Είμαι καθ' όλα νόμιμος και πάω για κυνήγι με μια νέα παρέα ή έρχεται ένας νέος (γνωστός, γνωστού) στην δική μας.
Μπαίνει λοιπόν ένας "άγνωστος" μέσα στο αυτοκίνητό μου που δεν έχει άδεια κυνηγίου.
Μας σταματάει αστυνομία, δασική υπηρεσία, θηροφύλακας κτλ.
Τι γίνεται ;;;
Δεν νομίζω ότι είναι σενάριο φαντασίας ...
Μήπως πρέπει να ζητάμε και εμείς άδεια κατοχής και κυνηγίου σε όποιον βάζουμε στο αυτοκίνητό μας ;;;

@montecarlo
Κωστή τι λες ;;;
Οι υπόλοιποι ;;;
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα πέρα απ' το άτομο που στερείται άδειας, η αστυνομία αστυνομία δεν νομίζω να εμπλακεί πουθενά εφόσον υπάρχει άδεια κατοχής.
 
Δεν θα έχεις προβλημα Βασίλη....
Έξαλλου δεν έχει κανεις το δικαίωμα να ζητάει να δει την άδεια Θήρας κ την ακκο του άλλου, εκτός από τα αρμόδια όργανα..

Εκτός κ αν στο αμάξι υπάρχει όπλο που το διαχειρίζεται ανήλικο ατομο.......
 
Σας ευχαριστώ ΄όλους για τις απαντήσεις καταλαβαινω κι εγω πως εχω μπλέξει..Εχω άλλα δυο όπλα ημουν καποτε κυνηγος όλα απο τους θειους μου (παλιοί κηνυγοί) και όλα με χαρτια. Με κάλεσαν για να ανανεωσω την αδεια του ενος και εκει μου ειπαν πως φαινονται στο ονομα μου δηλωμένα αλλα δυο. Κι εγω επειδη χρονια με ταλαιπωρει αυτη η εκρεμμοτητα ειπα την αληθεια πως το εδωσα και δεν το ξαναπηρα πισω. Δεν εχω λογο να πω ψεμματα το θεμα ειναι πως δεν εχω καμια αποδειξη ..ο δε "φίλος" λέει πως το δωσε καπου και δεν θυμαται που (απο κει έρχομαι) και δεν συνεργάζεται καθόλου ..ειλικρινα έχω απελπιστεί.
 
Έχετε μαλώσει ?
Έχεις απόδειξη κατάθεσης χρημάτων από αυτόν σε εσένα ??? (μάλλον όχι αλλά αν υπάρχει καλό είναι)
Οχι δεν το πουλησα το έδωσα ...δυστυχως ..ναι έχουμε μαλώσει εδω και πάρα πολλά χρόνια απο τοτε που μου ειπε πως το πουλησε.
 
Η πλακα ειναι πως αν το οπλο που έδωσες στον φίλο ήταν αδηλωτο, τώρα δεν θα είχες προβλημα........

Τελοσπαντων τώρα έγινε, και δίκιο έχει κ η αστυνομία.......
Αλλά δυστηχως θα έχεις τρεξιματα...

και το χειροτερο ειναι που δεν μπορείς κ να αποδείξεις ότι όντως έδωσες το όπλο σε αυτόν.......
και κερατάς και.. πολυ ζημιωμενος...

Πιστευεις ότι σου λέει αλήθεια πως έχει δώσει σε άλλον τον όπλο?
 
Φιλε Τακη,
Τα 23 χρονια ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα και αυτοματως σου απαγορευει καθε πιθανη αιτια που θα μπορουσες να επικαλεστεις.
Με λιγα λογια, επειδη το ψεμα ειναι σαν το κυμα - ποτε δεν ερχεται ενα μονο του - , προτεινω να αναλαβεις την ευθυνη και να πεις την αληθεια, ισως ειναι προτιμοτερο να κατηγορηθεις για αμελεια (ανανεωση ΑΚΚΟ, δανεισμο οπλου κλπ) παρα για οτιδηποτε αλλο.
Σιγουρα πρεπει να απευθυνθεις σε δικηγορο, ο οποιος θα σε διαφωτισει "νομικα"...
Ελπιζω ολα να πανε καλα!!

Η πλακα ειναι πως αν το οπλο που έδωσες στον φίλο ήταν αδηλωτο, τώρα δεν θα είχες προβλημα........

Τελοσπαντων τώρα έγινε, και δίκιο έχει κ η αστυνομία.......
Αλλά δυστηχως θα έχεις τρεξιματα...

και το χειροτερο ειναι που δεν μπορείς κ να αποδείξεις ότι όντως έδωσες το όπλο σε αυτόν.......
και κερατάς και.. πολυ ζημιωμενος...

Πιστευεις ότι σου λέει αλήθεια πως έχει δώσει σε άλλον τον όπλο?
ετσι ακριβως...εχετε ιδεα ποσο θα μου κοστισει ολο αυτο; πιστευω πως λεει την αληθεια αλλιως θα μου το εδινε και θα τελειωναμε ..φταιω απιστευτα που δεν εκανα μεαβιβαση ..πιστευα πως θα λυθει με το καλο αλλα..
 
ετσι ακριβως...εχετε ιδεα ποσο θα μου κοστισει ολο αυτο; πιστευω πως λεει την αληθεια αλλιως θα μου το εδινε και θα τελειωναμε ..φταιω απιστευτα που δεν εκανα μεαβιβαση ..πιστευα πως θα λυθει με το καλο αλλα..
Δεν ξέρω ουτε το κόστος ουτε το τίμημα δυστηχως.......

Είναι δυνατόν να μην θυμάται σε ποιον το έδωσε? Και επίσης πως έδωσε αλλου ξένο όπλο?
Αν κ αυτοί την δουλειά τους έκαναν.....


Βαλε τα στοιχεία του όπλου κ τον αριθμό του σε αγγελίες που αφορουν το κυνήγι, όπλα κλπ....
Ίσως να το δει αυτός που το έχει τώρα κ να φιλοτιμηθεί...
Ίσως να γνωρίζει ότι το όπλο που έχει, ανήκε σε εκείνον που του το έδωσε..........
 
Έμπλεξες άσχημα.
Αλλά η αστυνομία γιατί στο ζητάει ?

Θα βρεις τον μπελά σου και εσύ και αυτός που έχει το όπλο !!!!
Έτσι πες στον "φίλο σου".
Και να μην παραδεχθεί τίποτα αν εσύ καταθέσεις ότι το έδωσες σε αυτόν θα έχει και αυτός τραβήγματα !!! Έτσι πες του.
Το ζήτημα είναι να βρεθεί το όπλο !!!
Αλλιώς λες την αλήθεια και τρέχετε όλοι μαζί ...
Για την ακριβεια δεν το ζηταει ακομα πηγανα ανεωσω την αδεια του αλλου και μου ειπαν πως βλεπουν κι αυτο ..ε τοτε ειπα ην αληθεια και μου εξηγησαν πως ακολουθει συλληψη και δικασιμος και φυσικα προστιμο ..ζητησα χρονο να το διευθετησω και τωρα τρεχω
 
Για την ακριβεια δεν το ζηταει ακομα πηγανα ανεωσω την αδεια του αλλου και μου ειπαν πως βλεπουν κι αυτο ..ε τοτε ειπα ην αληθεια και μου εξηγησαν πως ακολουθει συλληψη και δικασιμος και φυσικα προστιμο ..ζητησα χρονο να το διευθετησω και τωρα τρεχω
Φίλε το όπλο πρέπει να βρεθεί.
Αλλιώς ετοιμάσου για πολλά χιλιάρικα.
Σε χωριό είσαι, κωμόπολη, πόλη ;;;;
Βρες γνωστούς κυνηγούς, ρώτα, μάθε ...
Αν είναι μικρό το μέρος θα βρεθεί άκρη.

Δικηγόρος και μάλιστα καλός απαραίτητα και χθες.
Ας του μιλήσει ο δικηγόρος.

Αλλά και εσύ, ρε φίλε .... τόσα χρόνια !!!!
 
Last edited:
Δεν ξέρω ουτε το κόστος ουτε το τίμημα δυστηχως.......

Είναι δυνατόν να μην θυμάται σε ποιον το έδωσε? Και επίσης πως έδωσε αλλου ξένο όπλο?
Αν κ αυτοί την δουλειά τους έκαναν.....


Βαλε τα στοιχεία του όπλου κ τον αριθμό του σε αγγελίες που αφορουν το κυνήγι, όπλα κλπ....
Ίσως να το δει αυτός που το έχει τώρα κ να φιλοτιμηθεί...
Ίσως να γνωρίζει ότι το όπλο που έχει, ανήκε σε εκείνον που του το έδωσε..........
Για να πάρει όπλο που δεν μπορούσε να γίνει μεταβίβαση δεν τον κόβω και πολύ φιλότιμο και τον τωρινό κάτοχο
Αν το έχει δώσει όντως ο άλλος και δεν είναι ψέμα γιατί παίζει και αυτό
 
Φίλε το όπλο πρέπει να βρεθεί.
Αλλιώς ετοιμάσου για πολλά χιλιάρικα.
Σε χωριό είσαι, κωμόπολη, πόλη ;;;;
Βρες γνωστούς κυνηγούς, ρώτα, μάθε ...
Αν είναι μικρό το μέρος θα βρεθεί άκρη.

Δικηγόρος και μάλιστα καλός απαραίτητα και χθες.
Ας του μιλήσει ο δικηγόρος.

Αλλά και εσύ, ρε φίλε .... τόσα χρόνια !!!!
Μου χει πει πως το έδωσε σε Βούλγαρο ! δεν μπορει να το εχει και να μη μου το δινει απλα βρεθηκε σε αναγκη και το πουλησε..κι αν δεν το ζητουσα δεν θα το μαθαινα ποτε. Για πολλα χιλιάρικα; ειλικρινα δεν ξερω τι θα κανω.
 
Μου χει πει πως το έδωσε σε Βούλγαρο ! δεν μπορει να το εχει και να μη μου το δινει απλα βρεθηκε σε αναγκη και το πουλησε..κι αν δεν το ζητουσα δεν θα το μαθαινα ποτε. Για πολλα χιλιάρικα; ειλικρινα δεν ξερω τι θα κανω.
Τα χιλιάρικα δεν τα γλυτώνεις όπως και να έχει
Πήγαινε βρες τον πιο τσακαλο δικηγόρο που κυκλοφορεί εκεί που βρίσκεσαι να σε κατευθύνει και πρόσεξε τι λες και μπροστά σε ποιους το λές γιατί χωρίς στοιχεία ότι έχεις δώσει το όπλο στον πρώην φίλο σου σε βλέπω να τρως και μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση
Είναι σοβαρό το θέμα και μόνο πρόσωπο με πρόσωπο με άτομο που γνωρίζει ίσως βγάλεις άκρη
Μακάρι να πάνε όλα καλά και όσο το δυνατον ανώδυνα.....
 
Back
Top