Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Αντώνη, κάνατε το λογικά ορθό.Και μόνο να καταφέρει ο άλλος να σε βγάλει από τη δική σου χαλαρή και ευδιάθετη φάση και να σε βάλει στον δικό του παρανοικό κόσμο είναι μια μεγάλη νίκη γι αυτόν και μια μεγάλη ήττα για σένα, σε ψυχολογικό επίπεδο.Τώρα σε πρακτικό αν κάποιοι θερμόαιμοι θελησουν να το τραβήξουν περισσότερο μπορεί και να το κάνουν ..κόλαση.
Σπυρο εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που γραφεις.Τωρα ως αναφορα τους θερμοαιμους που αναφερεις πιστευω ολοι εμεις οι κυνηγοι που κανουμε τοσα χλμ μακρια απτα σπιτια μας και τις οικογενειες μας κανενας μας δεν θα ρισκαρει την σωματικη του ακεραιοτητα,το σκυλο του,την περιουσια του(αυτοκινητο) ακομα και το οτι αν εχει ιστοριες με τον νομο υπαρχει το ενδεχομενο να σου στερησουν το κυνηγι
 
Δεν απαγορεύεται να κάθεσαι πάνω στους μικρούς χωμάτινους ή ασφάλτινους δρόμους που συνδέουν οικισμούς ή χωριά και τέτοια εποχή και πολύ περισσότερο Γενάρη ή Φλεβάρη θα δεις πολλούς κυνηγούς να κάθονται κατά μήκος.Διαισθάνεσαι ποιός από τούς περαστικούς διάκειται φιλικά ή εχθρικά από τον τρόπο που σε κοιτάει ή σε χαιρετάει ή που δε σε χαιρετάει.Με τη σειρά μας καλό είναι να χαλαρώνουμε το καρτέρι όταν ακούμε ένα αυτοκίνητο να πλησιάζει-προσωπικά κρεμάω πάντα το όπλο στον ώμο, αφού πολλοί έχουν στο μυαλό τους την εικόνα του οπλοφόρου και όχι του κυνηγού- και ας κάνουμε ένα νεύμα και ας μη μας το ανταποδώσουν.
 
Και εγω φιλε μ κατι θυμαμαι για εθνικες οδους.Αλλωστε ειναι απολυτως λογικο και δεν νομιζω κανενας κυνηγος να κυνηγαει διπλα απο εθνικη οδο και δεν εχω συναντησει ποτε κανεναν τοσα χρονια.Για επαρχιακους και κοινοτικους ομως δρομους δεν υπαρχει νομιζω κατι που να λεει οτι απαγορευεται η θηρα.Γιαυτο ρωτησα εδω αν καποιος ξερει κατι παραπανω που πιθανον να μην το γνωριζουμε εμεις οι υπολοιποι.
Φίλε Αντώνη εισουν παράνομος, απαγορεύεται και σε επαρχιακούς δρόμους μόνο σε δασικούς δρόμους δεν απαγορεύεται πρέπει να είσαι 150 μέτρα, αυτό δεν είναι θέμα θηροφυλακης η αστυνομία μπορεί να σε διώξει, γράψει.
 
Φίλε Αντώνη εισουν παράνομος, απαγορεύεται και σε επαρχιακούς δρόμους μόνο σε δασικούς δρόμους δεν απαγορεύεται πρέπει να είσαι 150 μέτρα, αυτό δεν είναι θέμα θηροφυλακης η αστυνομία μπορεί να σε διώξει, γράψει.
Φιλε outlander υπαρχει καποιος νομος που να το αναφερει αυτο?δεν λεω οτι αμφησβητω τα λεγομενα σου αλλα ηθελα να διαβασω τι ακριβως αναφερει ο νομος και αν τον εχεις προχειρο στειλτον αν σου ειναι ευκολο.Γιατι και με νομικο γνωστο κυνηγο που μιλησα μου ανεφερε οτι μονο σε εθνικες οδους αναφερει ο νομος οτι απαγορευεται η θηρα και οτι πρεπει να εχεις καποια αποσταση κατι που το βρισκω απολυτα φυσιολογικο.
 
Φιλε outlander υπαρχει καποιος νομος που να το αναφερει αυτο?δεν λεω οτι αμφησβητω τα λεγομενα σου αλλα ηθελα να διαβασω τι ακριβως αναφερει ο νομος και αν τον εχεις προχειρο στειλτον αν σου ειναι ευκολο.Γιατι και με νομικο γνωστο κυνηγο που μιλησα μου ανεφερε οτι μονο σε εθνικες οδους αναφερει ο νομος οτι απαγορευεται η θηρα και οτι πρεπει να εχεις καποια αποσταση κατι που το βρισκω απολυτα φυσιολογικο.
Ο νόμος λεει και επαρχιακούς, έγινε περιστατικό φέτος γιατί και εγώ νόμιζα μόνο σε εθνικούς η αστυνομία το ξέρει φίλε. Πάρε την αστυνομία εκεί που δηλώνεις τα όπλα και θα στο πούνε. Μόνο η αστυνομία μπορεί να σε διώξει όχι θυροφυλακη και μάλιστα ότι άμα την ώρα που περνάει αυτοκίνητο εσύ τουφεκισεις και τρομάξει από την τουφεκιά και βγει από τον δρόμο τότε την πάτησες για τα καλά.
 
Ο νόμος λεει και επαρχιακούς, έγινε περιστατικό φέτος γιατί και εγώ νόμιζα μόνο σε εθνικούς η αστυνομία το ξέρει φίλε. Πάρε την αστυνομία εκεί που δηλώνεις τα όπλα και θα στο πούνε. Μόνο η αστυνομία μπορεί να σε διώξει όχι θυροφυλακη και μάλιστα ότι άμα την ώρα που περνάει αυτοκίνητο εσύ τουφεκισεις και τρομάξει από την τουφεκιά και βγει από τον δρόμο τότε την πάτησες για τα καλά.
Οκ σευχαριστω για τις πληροφοριες.Θα το ρωτησω σιγουρα στην αστυνομια γιατι ειναι κατι που πρεπει να το γνωριζουμε ολοι.Αλλωστε πολλες φορες πιστευω ολοι μας εχουμε πετυχει συναδελφους κυνηγους να καθονται καρτερι σε δρομους επαρχιακους,ειδικα γουρουναδες
 
Ο νόμος λεει και επαρχιακούς, έγινε περιστατικό φέτος γιατί και εγώ νόμιζα μόνο σε εθνικούς η αστυνομία το ξέρει φίλε. Πάρε την αστυνομία εκεί που δηλώνεις τα όπλα και θα στο πούνε. Μόνο η αστυνομία μπορεί να σε διώξει όχι θυροφυλακη και μάλιστα ότι άμα την ώρα που περνάει αυτοκίνητο εσύ τουφεκισεις και τρομάξει από την τουφεκιά και βγει από τον δρόμο τότε την πάτησες για τα καλά.
Πριν 3-4 χόνια, δε θυμάμαι ακριβώς, στην Ε.Ο. Χανίων - Κισάμου, γύριζα στα Χανιά από το χωριό Κυριακή αργά το σούρουπο. Σε κάποιο σημείο, δίπλα σε κατοικημένη περιοχή (!!!) ο δρόμος έχει ένα πλάτωμα αριστερά, και ήταν εκεί παρκαρισμένο ένα περιπολικό ... Τη στιγμή που περνούσα από εκεί μια τσίχλα πέρασε μπροστά μου και όχι πολύ ψηλά, διασχίζοντας την εθνική, από δεξιά προς τα αριστερά. Και την αμέσως επομενη στιγμή ακούστηκε μια 3άρα ξεγυρισμένη από αριστερά !!! Καθώς ήδη είχα μόλις προσπεράσει, δεν είδα ούτε ποιος και απο πού ακριβώς έριξε, ούτε αν έπεσε η κακομοίρα η τσίχλα τελικά !!!
.sarcastic. .very funny.
 
οι αγροτικοι και δασικοι δρομοι, θεωρουνται φυσικη συνεχεια του βιοτοπου και δεν υπαρχει καμμια απαγορευση , ειμαι βεβαιος για αυτο.
Για τις εθνικες οδους τα ειπαμε. Ενα κενο υπαρχει για τους ασφαλτοστρωμενους επαρχιακους δρομους, και εξαρταται απο την ερμηνια που δινει στο ορο "ταχειας κυκλοφοριας " το εκαστοτε ελεγκτικο οργανο. Αυτη τη στιγμη δεν μας συμφερει να ανοιξει καποια συζητηση , γιατι δεν γινεται ουτε συσταση για τα καρτερια στην ασφαλτο.
Στο χωριο μου καθομαστε για λαγο-γουρουνι στη ασφαλτο και περνανε περιπολικα και θηροφυλακη και δεν ενοχλησαν κανεναν.
Σε καποια απογευματινα που κανω Αττικη , Βοιωτια και Μεσσηνια , καθομαι λιγο πανω απο την ασφαλτο , ή διπλα καλυμενος , να μην ενοχλω ψυχολογικα τα περαστικα αυτοκινητα.
 
Οι απαγορεύσεις θηρας αφορουν αποστασεις απο οικισμους, μεμονομενες οικιες κτλ κτλ. Πουθενα δεν υπαρχει αναφορα σε δρομους χωματινους, χαλικοδρομους, ασφαλτοστρωμένους κ.α. Οποτε κυνηγάμε κανονικα!
Γνωμη μου ειναι να μην απαντάς καν σε οποιοδήποτε ηλιθιο σου κανει παρατηρηση για το θεμα..
Αν κινηθει με απειλητική διαθεση προς το μερος σου προφανως δεν θα κατσεις να τις μαζεψεις...
Το βελτιστο ειναι πως εαν αντιληφθεις οτι ξυνεται για φαπες, να παρεις πρώτος την αστυνομια τηλεφωνο και αφου τους ειδοποιήσεις να του ριξεις και δυο φαπες χωρις να τον χτυπησεις στο προσωπο γιατι τα τυχον σημαδια στο προσωπο προκαλουν μια συμπόνοια και θα τον δουν σαν θυμα (που δεν ειναι)..
Λογικα βεβαια με το που καλεσεις την αστυνομια θα φυγει και ολα θα λυθουν απλα και ομορφα..
 
Ο νόμος λεει και επαρχιακούς, έγινε περιστατικό φέτος γιατί και εγώ νόμιζα μόνο σε εθνικούς η αστυνομία το ξέρει φίλε. Πάρε την αστυνομία εκεί που δηλώνεις τα όπλα και θα στο πούνε. Μόνο η αστυνομία μπορεί να σε διώξει όχι θυροφυλακη και μάλιστα ότι άμα την ώρα που περνάει αυτοκίνητο εσύ τουφεκισεις και τρομάξει από την τουφεκιά και βγει από τον δρόμο τότε την πάτησες για τα καλά.
Αρα όλος ο κυνηγότοπος στην Ταναγρα πχ που παω ειναι παρανομος...
Αγιος Θωμας κτλ που κυνηγανε σε λιγοτερα απο 150 μετρα απο τον ασφαλτοστρωμενο δρομο ειναι παρανομοι?
Διπλα στα διοδια των Αφιδνών που ειναι τα φωτοβολταικα στον λοφο η αποσταση απο τον δρομο ειναι μικρότερη των 150 μετρων, αρα παρανομοι και εκεί?
Δεν ειρωνευομαι απλα δεν εχω δει πουθενα γραμμενη αυτη την απαγόρευση και εχω απειρα παραδειγματα που σιγουρα τα γνωρίζεις γιατι εξοσων εχω καταλαβει κυνηγας Αττικη...
Και βασικα με ενδιαφέρει η γνωμη σου γιατι σε εχω "εκτιμησει" θα μπορουσα να πω (απ τα γραφομενα γτ δεν γνωριζομαστε)
 
Παντως και εγω που κυνηγαω τοσα χρονια εχει τυχει αρκετες φορες να ειμαι σε επαρχιακο ασφαλτινο δρομο καρτερι και να περασει περιπολικο χωρις να μου πει κατι.Ακομα και στο μερος οπου εγινε το περιστατικο γτ κυνηγαω χρονια στο συγκεκριμενο σημειο εχει περασει θυροφυλακη με ελεγξε και μαλιστα το παλικαρι ο θυροφυλακας ενα ευγενεστατο παιδι με καλημερισε και μου ειπε μπορεις να συνεχισεις το καρτερι σου.Ακομα και στην Ταναγρα που αναφερει ο Στεφανος εχω κυνηγησει διπλα στον ασφαλτινο δρομο και περπατητο μαλιστα και εχει περασει περιπολικο χωρις να μου αναφερει κατι.Τωρα αν ειμαι παρανομος τοσα χρονια οπως και πιστευω και αλλοι χιλιαδες κυνηγοι που κανουν αντιστοιχα αυτου του ειδους το κυνηγι,θα ηθελα να το μαθω αλλα να το αναφερει γραπτως καποιος νομος.
 
Μεγάλες αναμνήσεις μου φέρατε στο μυαλό...

Στα μέρη μου υπήρχαν παλαιότερα τρία καλά καρτερια ακριβώς πάνω στην άσφαλτο σε επαρχιακό δρόμο..
Εκεί έκανα κ τα πρωτα μου απογευματινα...

Από κάτω υπήρχε καμπος κ "χαμηλωμα", έτσι τα πουλια είχαν ανηφορικες πορειες κ οχι πολυ γρήγορο πεταγμα.....
Πολλές φορές κ ειδικά τα κοτσυφια περνουσαν κ συριζα με την ασφαλτο...

Για παρα πολλα χρονια πηγεναν καθημερινα κ άλλοι ντόπιοι κυνηγοί χωρίς να διμηουργηθει θέμα, είχαν γίνει κ έλεγχοι από το δασαρχείο που τυχαινε να περασει εκείνες της ώρες...

Εγώ παντα όταν περναγε αυτοκίνητο ΔΕΝ εριχνα ακόμα κ αν η τσίχλα περναγε ψηλα,..
κάποιοι άλλοι δεν χαμπαριαζαν κ είχαν γίνει διαφορά ευτράπελα, όπως να σκάσει η τσίχλα στην άσφαλτο μπροστα από διερχομενο αυτοκίνητο....
Ένας άλλος είχε χτυπήσει κοτσυφα κ έσκασε πάνω στο καπο,γέλαγε ο οδηγός(και ευτυχώς..) νόμιζα ότι με σκοτωσες του είπε.......

Υπήρχε κ ενα άλλο καρτέρι το οποίο γινόταν μεσα στο χωριό κοντά σε σπιτια που συνήθως το προλαβεναν 1-2 ντοπιοι...
Είχα παει τότε 2-3 φορές αλλά δεν ξαναπήγα γιατί όσο κ να προσεχεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει....
Εκτός του ότι αυτό ήταν και..100% παράνομο........



Ο ένας κ μοναδικός λόγος που καποτε το σταμάτησα ήταν γιατί ένιωθα άβολα να με κοιτάει σαν εξωγήινο ο κάθε διερχόμενος οδηγός κ με το δίκιο του γιατί αισθανόταν κ καποιο φόβο....


Τώρα αυτά τα καρτερια έχουν σβήσει εδώ κ χρονια, και μαζί με αυτά έσβησαν κ εκείνοι οι ωραίοι ήχοι από τους αδειους κάλυκες όταν
έσκαγαν στην άσφαλτο.......
 
Καλό είναι όπου γίνεται να μην καθόμαστε πάνω στο δρόμο τώρα ανθρώπους που ψοφανε για παρεξήγηση έχει παντού το θέμα είναι αν δε μπορείς να το καταπιείς πας αφήνεις το όπλο στο αμάξι γυρνάς άοπλος και τα κουβεντιάζεις όμορφα και ωραία ώστε ότι και να συμβεί ούτε εσύ να κάνεις καμιά ζημιά ούτε να φορτωθείς κάνα χρεωμα και να μην μπορείς μετά ούτε να ξανακυνηγισεις..Αλλά να έχεις τη δύναμη να το αποφύγεις είναι ότι καλύτερο.
 
Εγω παντως καρτερι μες στο δρομο(ασφαλτο) δε μπορω,νοιωθω αβολα...να περναει ο καθενας και να με στραβοκοιταει...ποτε δεν εχω καθησει,ουτε προκειται....τουλαχιστον 50 μετρα μακρυα κι αν ειναι δυνατον να μην πολυφαινομαι...δεν εχω καμμια διαθεση για γκρινιες..Παντως "δασικό" αδικημα δεν υπαρχει.
 
Αρα όλος ο κυνηγότοπος στην Ταναγρα πχ που παω ειναι παρανομος...
Αγιος Θωμας κτλ που κυνηγανε σε λιγοτερα απο 150 μετρα απο τον ασφαλτοστρωμενο δρομο ειναι παρανομοι?
Διπλα στα διοδια των Αφιδνών που ειναι τα φωτοβολταικα στον λοφο η αποσταση απο τον δρομο ειναι μικρότερη των 150 μετρων, αρα παρανομοι και εκεί?
Δεν ειρωνευομαι απλα δεν εχω δει πουθενα γραμμενη αυτη την απαγόρευση και εχω απειρα παραδειγματα που σιγουρα τα γνωρίζεις γιατι εξοσων εχω καταλαβει κυνηγας Αττικη...
Και βασικα με ενδιαφέρει η γνωμη σου γιατι σε εχω "εκτιμησει" θα μπορουσα να πω (απ τα γραφομενα γτ δεν γνωριζομαστε)
Στέφανε η θηροφυλακοι δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα μόνο αστυνομία, η περισσότερη δεν ασχολούνται καν αλλά λόγω πλέον τώρα τον γουρουναδων ο κόσμος φοβάται και έχουν γίνει παράπονα και έχει ξεκινήσει η αστυνομία και διωχνη κόσμο, και εγώ κάθομαι καρτέρι πάνω στον δρόμο αλλά άμα πέσεις σε κάνα παράξενο και πάρει την αστυνομία καλύτερα φύγε, η θηροφυλακη δεν έχει δικαίωμα ούτε το δασαρχειο μόνο αστυνομία.(δεν θυμάμαι πόσο μας είπαν η 100 η 150 μέτρα.)
 
Back
Top