Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Όπως και να 'χει παίδες, νόμιμο/παράνομο, ένας ετοιμοπόλεμος πάνω σε δημόσιο δρόμο, μια ανησυχία τη δημιουργεί στους περαστικούς. Καλά για τσίχλα/κοτσύφι, αλλά και για γουρούνι;
Δυστυχώς, στην περιοχή μου, κανα-δυο τουλάχιστον λαγάδες έχουν γίνει κατεξοχήν κυνηγοί της ασφάλτου.
 
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει για ποιο λόγο απαγορεύεται το κυνήγι στο χιόνι στην Ελλάδα τη στιγμή που σε όλη την Ευρώπη κυνηγάνε συνέχεια στο χιόνι.
Ευχαριστώ.

View attachment 38651
Επειδή το ελληνικό κράτος είναι κατά τον διακρίσεων θα απαγορεύσει το κυνήγι και όταν δεν έχει χιόνι για να μην έχουμε παράπονο
 
Παίδες είναι ξεκάθαρο πότε και σε ποιές περιοχές απαιτούνται ατσάλινα στο κυνήγι ;

Αν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία είναι αυτή
https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/koine-upourgike-apophase-37338-1807-e103-2010.html

“Απαγορεύεται η χρησιμοποίηση σκαγιών μόλυβδου για τη θήρα πτηνών σε πάσης φύσεως υγροτοπικά οικοσυστήματα”.

Τι θέλει να πει ο ποιητής με το "πάσης φύσεως υγροτοπικά οικοσυστήματα”


Ραμσάρ ;;;, Νατούρα ;;;;;
Περιλαμβάνει και ποτάμια ;;;
Η εφαρμογάρα που χρυσοπληρώσαμε δεν ασχολείται ...
Έχει καταλάβει κανένας τι γίνεται ;;;; Και ποια τα όρια για την χρήση ατσάλινων ;;;
 
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει για ποιο λόγο απαγορεύεται το κυνήγι στο χιόνι στην Ελλάδα τη στιγμή που σε όλη την Ευρώπη κυνηγάνε συνέχεια στο χιόνι.
Ευχαριστώ.

View attachment 38651
Να σου πω εγώ για πιο λόγο νομίζω.

Διότι εδώ δεν πάμε μπροστά.

Έχουμε ένα νόμο του 1821 και κάθε χρόνο τον ακολουθούμε τυφλά.

Δεν αλλάζει τίποτα.

Γιατί ποιος θα τ αλλαξει;

Οι καρεκλοκένταυροι;

Γιατί να το αλλαξουν;

Αφού...Η μηνιατικαρα πέφτει.
 
Παίδες είναι ξεκάθαρο πότε και σε ποιές περιοχές απαιτούνται ατσάλινα στο κυνήγι ;

Αν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία είναι αυτή
https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/koine-upourgike-apophase-37338-1807-e103-2010.html

“Απαγορεύεται η χρησιμοποίηση σκαγιών μόλυβδου για τη θήρα πτηνών σε πάσης φύσεως υγροτοπικά οικοσυστήματα”.

Τι θέλει να πει ο ποιητής με το "πάσης φύσεως υγροτοπικά οικοσυστήματα”


Ραμσάρ ;;;, Νατούρα ;;;;;
Περιλαμβάνει και ποτάμια ;;;
Η εφαρμογάρα που χρυσοπληρώσαμε δεν ασχολείται ...
Έχει καταλάβει κανένας τι γίνεται ;;;; Και ποια τα όρια για την χρήση ατσάλινων ;;;
Με το υγροτοπικά....εννοεί ακόμη κ ένα πλημμυρισμένο χωράφι...ευτυχώς δεν το τηρούν....είχα μιλήσει με έναν αρμόδιο...για τα ποτάμια...μου λέει ..νο προμπλεμο‼️του λέω ,Αρ γιου σιορ❓Ναι ντε ‼️ με λέει‼️
 
Να σου πω εγώ για πιο λόγο νομίζω.

Διότι εδώ δεν πάμε μπροστά.

Έχουμε ένα νόμο του 1821 και κάθε χρόνο τον ακολουθούμε τυφλά.

Δεν αλλάζει τίποτα.

Γιατί ποιος θα τ αλλαξει;

Οι καρεκλοκένταυροι;

Γιατί να το αλλαξουν;

Αφού...Η μηνιατικαρα πέφτει.
Από την στιγμή που χιονίζει στο λεκανοπέδιο Αττικής και απαγορεύεται το κυνήγι σε όλη την επικράτεια κανένα νόμο δεν ακολουθούν ότι τους έρθει κάνουν
Δηλαδή στις όχθες του ποταμού επιτρέπονται μολύβδινα;
Αναλόγως πως θα ερμηνεύσει τον νόμο το όργανο που θα σε ελέγξει σύμφωνα με όσα γράφτηκαν παραπάνω μπορεί και ναι μπορεί και όχι
Και σε περίπτωση που σε γράψουν τρέχα να ξεμπλέξεις στο δικαστήριο ούτως ή άλλως όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε πολλά άλλα ούτε οι αρμόδιοι δεν ξέρουν ακριβώς τι γίνεται
Και σε περίπτωση που τους πεις γράψε μου αυτό που μου λες και βάλε μου και την υπογραφή σου ότι ισχύει σίγουρα δεν πρόκειται να το κάνουν για να είναι καλυμμένοι ότι και αν συμβεί
 
Παίδες είναι ξεκάθαρο πότε και σε ποιές περιοχές απαιτούνται ατσάλινα στο κυνήγι ;

Αν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία είναι αυτή
https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/koine-upourgike-apophase-37338-1807-e103-2010.html

“Απαγορεύεται η χρησιμοποίηση σκαγιών μόλυβδου για τη θήρα πτηνών σε πάσης φύσεως υγροτοπικά οικοσυστήματα”.

Τι θέλει να πει ο ποιητής με το "πάσης φύσεως υγροτοπικά οικοσυστήματα”


Ραμσάρ ;;;, Νατούρα ;;;;;
Περιλαμβάνει και ποτάμια ;;;
Η εφαρμογάρα που χρυσοπληρώσαμε δεν ασχολείται ...
Έχει καταλάβει κανένας τι γίνεται ;;;; Και ποια τα όρια για την χρήση ατσάλινων ;;;
διαβασε το παρακατω
 

Attachments

  • 534.pdf
    724 KB · Προβολές: 38
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει για ποιο λόγο απαγορεύεται το κυνήγι στο χιόνι στην Ελλάδα τη στιγμή που σε όλη την Ευρώπη κυνηγάνε συνέχεια στο χιόνι.
Ευχαριστώ.

View attachment 38651
Γιατί οι λαγοί τους είναι άσπρη και δεν φαίνονται στο χιόνι ενώ σε μας είναι καφέ και κάνουν αντίθεση και τους βλέπουμε πολύ εύκολα χαχαχαχαχαχαχαχχα περιμένουμε χιόνια να κάνουμε τις βόλτες μας και μόλις πέσουν το σταματάνε
 
Καλημερα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την αποδοχή.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
Είκοσι τρία χρόνια πριν έδωσα ένα από τα όπλα μου σε έναν τότε φίλο μου. Το οπλο χάθηκε αλλάξαμε πόλεις χαθήκαμε και μεταξύ μας τη μία μου λεγε πως θα το βρει την άλλη πως το βρήκε άλλη φορά πως το δάνεισε και το περιμένει.. Βαρέθηκα να ασχολούμαι και τώρα η αστυνομία μου ζητάει το οπλο γιατί είναι ακόμα στο όνομά μου. Του το ξαναζητήσω, είπα πως θα πω όλη την αλήθεια και μου λέει δεν θα παραδεχτει τίποτα.. Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω;
 
Καλημερα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την αποδοχή.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
Είκοσι τρία χρόνια πριν έδωσα ένα από τα όπλα μου σε έναν τότε φίλο μου. Το οπλο χάθηκε αλλάξαμε πόλεις χαθήκαμε και μεταξύ μας τη μία μου λεγε πως θα το βρει την άλλη πως το βρήκε άλλη φορά πως το δάνεισε και το περιμένει.. Βαρέθηκα να ασχολούμαι και τώρα η αστυνομία μου ζητάει το οπλο γιατί είναι ακόμα στο όνομά μου. Του το ξαναζητήσω είπα πως θα πω όλη την αλήθεια και μου λέει δεν θα παραδεχτει τίποτα.. Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω;
Άστα βραστά....όπλα δεν δίνονται
 
Back
Top