Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Μου χει πει πως το έδωσε σε Βούλγαρο ! δεν μπορει να το εχει και να μη μου το δινει απλα βρεθηκε σε αναγκη και το πουλησε..κι αν δεν το ζητουσα δεν θα το μαθαινα ποτε. Για πολλα χιλιάρικα; ειλικρινα δεν ξερω τι θα κανω.
https://www.taxydromos.gr/m/320627/poines-fylakishs-se-dyo-boliwtes-gia-plhmmelh-fyla3h-oplwn.html

https://www.ihunt.gr/αιτωλοακαρνανία-κατήγγειλε-ότι-του-έ/

Εσύ δεν ανήκεις πουθενά εδώ.
Εσύ το έδωσες σε άλλον και αυτός το πούλησε ...
Δικηγόρος ΧΘΕΣ ... όχι αύριο.
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ...
 
https://www.taxydromos.gr/m/320627/poines-fylakishs-se-dyo-boliwtes-gia-plhmmelh-fyla3h-oplwn.html

https://www.ihunt.gr/αιτωλοακαρνανία-κατήγγειλε-ότι-του-έ/

Εσύ δεν ανήκεις πουθενά εδώ.
Εσύ το έδωσες σε άλλον και αυτός το πούλησε ...
Δικηγόρος ΧΘΕΣ ... όχι αύριο.
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ...
τα διαβασα και τα δυο νωριτερα ψαχνοντας στο γκουγκλ..σε ευχαριστω φιλε που ασχολεισαι ! και το νομο διαβασα, μακαρι να ειναι μονο αυτα τα λεφτα ..να πληρωσω για τη μαλακια μου να τελειωνω ..Οτι νεο εχω θα σας γραψω σας ευχαριστω πολυ ολους,
 
Έχω και εγώ μια ερώτηση.
Είμαι καθ' όλα νόμιμος και πάω για κυνήγι με μια νέα παρέα ή έρχεται ένας νέος (γνωστός, γνωστού) στην δική μας.
Μπαίνει λοιπόν ένας "άγνωστος" μέσα στο αυτοκίνητό μου που δεν έχει άδεια κυνηγίου.
Μας σταματάει αστυνομία, δασική υπηρεσία, θηροφύλακας κτλ.
Τι γίνεται ;;;
Δεν νομίζω ότι είναι σενάριο φαντασίας ...
Μήπως πρέπει να ζητάμε και εμείς άδεια κατοχής και κυνηγίου σε όποιον βάζουμε στο αυτοκίνητό μας ;;;

@montecarlo
Κωστή τι λες ;;;
Οι υπόλοιποι ;;;
φαντάσου σε τυχαίο έλεγχο της αστυνομιας στο αυτοκινητο εκεινος πει οτι δεν εχει ιδέα ποιανού ειναι το όπλο. Ε ρε γλεντια για τον κατοχο του αυτοκινητου...
 
τα διαβασα και τα δυο νωριτερα ψαχνοντας στο γκουγκλ..σε ευχαριστω φιλε που ασχολεισαι ! και το νομο διαβασα, μακαρι να ειναι μονο αυτα τα λεφτα ..να πληρωσω για τη μαλακια μου να τελειωνω ..Οτι νεο εχω θα σας γραψω σας ευχαριστω πολυ ολους,
Ρε αδερφέ .......Αμαξι-Οπλο-και Γυναίκα δεν δανείζονται.Γνωμη μου αυτά που σου λέει ο φίλος σου είναι τρίχες, το όπλο πιστεύω το εχει.Αλλα και εσύ πηγές και έβγαλες τα μάτια σου μόνος σου με αυτά που είπες στο τμήμα.Για τι οπλο γίνεται η κουβέντα;
 
Για την ακριβεια δεν το ζηταει ακομα πηγανα ανεωσω την αδεια του αλλου και μου ειπαν πως βλεπουν κι αυτο ..ε τοτε ειπα ην αληθεια και μου εξηγησαν πως ακολουθει συλληψη και δικασιμος και φυσικα προστιμο ..ζητησα χρονο να το διευθετησω και τωρα τρεχω
Αφού βλέπουν και αυτό δεν την έχεις πατήσει πήγαινε κάνε εγκληση ότι το χάρισες και δεν ήξερες ότι δεν είναι μεταβιβασμενο εξάλλου πριν τόσα χρόνια αν δε κάνω λαθος δεν έβγαζες άδεια αγοράς έκανες μεταβίβαση με υπεύθυνη δήλωση θα τραβηχτείς αλλά θα ξεγληστρισεις πιστεύω μη τρελενεσαι λυστο σύντομα μόνο γιατί αν γίνει ζημιά με το όπλο θα τα βρεις μπαστούνια καλύτερα δήλωσε κλοπή και γρήγορα ρωτά και δικηγόρο αλλά κάποιον να του κόβει να έχει ασχοληθεί με αυτά γιατί οι περισσότεροι είναι μόνο για διαζύγια .
 
Αφού βλέπουν και αυτό δεν την έχεις πατήσει πήγαινε κάνε εγκληση ότι το χάρισες και δεν ήξερες ότι δεν είναι μεταβιβασμενο εξάλλου πριν τόσα χρόνια αν δε κάνω λαθος δεν έβγαζες άδεια αγοράς έκανες μεταβίβαση με υπεύθυνη δήλωση θα τραβηχτείς αλλά θα ξεγληστρισεις πιστεύω μη τρελενεσαι λυστο σύντομα μόνο γιατί αν γίνει ζημιά με το όπλο θα τα βρεις μπαστούνια καλύτερα δήλωσε κλοπή και γρήγορα ρωτά και δικηγόρο αλλά κάποιον να του κόβει να έχει ασχοληθεί με αυτά γιατί οι περισσότεροι είναι μόνο για διαζύγια .
Κ με την κλοπή ,πάλι σε τρέχουν....το πιθανότερο σε αυτή τη φάση είναι όντως να το πουλησε σε βουλγαρο
 
Κ με την κλοπή ,πάλι σε τρέχουν....το πιθανότερο σε αυτή τη φάση είναι όντως να το πουλησε σε βουλγαρο
Με την κλοπή θα φας φυλακή για ελλιπείς φύλαξη όπλου, και 5αετης στέρηση κυνηγετικής αδειας
 
Μπορεί και να έχει αλλοιώσει τους αριθμούς του όπλου ,και να είναι ένα όπλο παράνομο χωρίς χαρακτηριστικά στον αέρα.(Ούε και αλίμονο του αν πέσει σε έλεγχο και έχει αλλοιώσει χαρακτηριστικά) Πάει μέσα κατευθείαν, και αντέ να αποδηξεις εσύ ότι έγινε η αλλοίωση από αυτόν και όχι από σένα τότε
 
Παρακολουθωντας διαφορα βιντεο κυνηγιου στο internet, παρατηρησα οτι ολοι οι συναδελφοι στην Κυπρο κυνηγανε με αρθρωτα λειοκαννα. Διαβασα καποια σχολια τα οποια εξηγουσε ενας οτι στην Κυπρο επιτρεπεται το κυνηγι με λειοκαννο που φερει μεχρι 2 φυσιγγια. Αυτο ειναι κατι καινουριο η παντα ηταν ετσι ; Ηξερα μονο για την Αγγλια οτι στα driven game κυνηγανε αποκλειστικα με αρθρωτα και αυτογεμες μπορουν να χρησιμοποιησουν στα περιστερια. Καποιος συναδελφος απο Κυπρο αν θελει ας πει τι παιζει με τα οπλα. Τα αυτογεμη απαγορευονται γενικως ;
 
Παρακολουθωντας διαφορα βιντεο κυνηγιου στο internet, παρατηρησα οτι ολοι οι συναδελφοι στην Κυπρο κυνηγανε με αρθρωτα λειοκαννα. Διαβασα καποια σχολια τα οποια εξηγουσε ενας οτι στην Κυπρο επιτρεπεται το κυνηγι με λειοκαννο που φερει μεχρι 2 φυσιγγια. Αυτο ειναι κατι καινουριο η παντα ηταν ετσι ; Ηξερα μονο για την Αγγλια οτι στα driven game κυνηγανε αποκλειστικα με αρθρωτα και αυτογεμες μπορουν να χρησιμοποιησουν στα περιστερια. Καποιος συναδελφος απο Κυπρο αν θελει ας πει τι παιζει με τα οπλα. Τα αυτογεμη απαγορευονται γενικως ;
Ίσως λόγω κατοχής....μια τρύπα στο νερό πάντως....διότι ο κάθε Κύπριος παραμένει στρατιώτης κ μετά την απόλυση του....όλοι με τζι3 είναι‼️‼️‼️
 
καλησπέρα! ξέρει κανείς τι γίνεται με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τους σειριακους αριθμούς που πρέπει να έχουν πλέον τα όπλα;
Άσε την αστυνομία να ασχολείται φίλε μου ... ρωτάς γιατί έχεις κάποιο πρόβλημα ή γενικά ?
 
Back
Top