Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Καλημέρα παιδιά να κανω μια ερώτηση το σκυλοκουτο πανω στο αμαξι απαγορεύεται??Γτ σταμάτησανε η αστυνομία προχτες εδω σε εμας ενα ατομο και τον γράψανε 150 ευρω
Για υπέρβαση ύψους θα τον γράψανε. Όχι επειδή ήταν σκυλόκουτο...
 
Καλημέρα παιδιά να κανω μια ερώτηση το σκυλοκουτο πανω στο αμαξι απαγορεύεται??Γτ σταμάτησανε η αστυνομία προχτες εδω σε εμας ενα ατομο και τον γράψανε 150 ευρω
Απαγορεύεται ρητώς και δια ροπάλου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άσε που δεν σε καλύπτει καμία ασφάλεια αν έχεις ατύχημα με κάποιον !!!
 
https://www.ihunt.gr/προστιμο-σε-κυνηγο-στην-ελλασονα-για-σ/

Αυτό βρήκα σχετικό ...

Το πρόβλημα δεν είναι η τροχαία μόνο ... είναι η ασφάλεια !!!
Και η κοτσαδούρα αν προεξέχει έχεις πρόβλημα ακόμα και αν έχεις άδεια ρυμούλκησης, όχι ολόκληρο σκυλόκουτο.

Την έχει πατήσει φίλος ... έπεσε ο άλλος από πίσω και η ασφάλεια δεν δέχτηκε να τον αναλάβει λόγω σκυλόκουτου !!!
Πλήρωσε 800€ στον άλλον που του την κάρφωσε από πίσω ...

ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΡΩΤΑ !!!
 
Last edited:
Απαγορεύεται ρητώς και δια ροπάλου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άσε που δεν σε καλύπτει καμία ασφάλεια αν έχεις ατύχημα με κάποιον !!!
Ναι ωραια και πως θα μετακινήσουμε τα σκυλια μας αν απαγορεύεται δεν το καταλαβαίνω αυτο θα τα βαλουμε μεσα στο αμαξι
 
Ναι ωραια και πως θα μετακινήσουμε τα σκυλια μας αν απαγορεύεται δεν το καταλαβαίνω αυτο θα τα βαλουμε μεσα στο αμαξι
Αναλαμβάνεις το ρίσκο αν βάλεις πίσω από το αυτοκίνητο σκυλόκουτο.

Οι μόνοι νόμιμοι τρόποι που ξέρω είναι τρέιλερ ή σκυλόκουτο μέσα στο αυτοκίνητο !!!
 
Καλημέρα παιδιά να κανω μια ερώτηση το σκυλοκουτο πανω στο αμαξι απαγορεύεται??Γτ σταμάτησανε η αστυνομία προχτες εδω σε εμας ενα ατομο και τον γράψανε 150 ευρω
Παναγιώτη έτσι όπως το έγραψες πριν κατάλαβα ότι το είχε πάνω στο αυτοκίνητο, στην οροφή δηλαδή, γιαυτό μίλησα για υπέρβαση ύψους.
Να υποθέσω ότι τελικά εννοούσες από πισω;
Λοιπόν, εννοείται ότι δεν απαγορεύεται η χρήση εξωτερικού σκυλοκουτου για μεταφορά σκύλων. Εμπίπτει στις διατάξεις του κώδικα για μεταφορά φορτίων ο οποίος λέει ξεκάθαρα ότι το φορτίο ενός αυτοκινήτου δεν πρέπει να προεξέχει του οχήματος περισσότερο από το 1/3 του μήκους αυτού. Χοντρικά ας πούμε για ένα μέσο αυτοκίνητο το φορτίο επιτρέπεται να προεξέχει γύρω στο 1,3μ. Βεβαίως πρέπει να είναι σωστά στερεωμένο και κατάλληλα σημασμένο.
Μήπως το κουτί του φίλου σου είναι πολύ μεγάλο;
Μήπως έκρυβε τα φώτα του αυτοκινήτου;
Μήπως δεν είχε σωστή σήμανση (φωσφοριζουσες λωρίδες και την πινακίδα κυκλοφορίας του οχήματος);
Μήπως δεν ήταν σωστά στερεωμένο;
Μήπως ο μπάτσος είχε στραβογα@@σει το βραδυ; :eek:

Απαγορεύεται ρητώς και δια ροπάλου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άσε που δεν σε καλύπτει καμία ασφάλεια αν έχεις ατύχημα με κάποιον !!!
Βασίλη, πού το βρήκες αυτό;
 
Παναγιώτη έτσι όπως το έγραψες πριν κατάλαβα ότι το είχε πάνω στο αυτοκίνητο, στην οροφή δηλαδή, γιαυτό μίλησα για υπέρβαση ύψους.
Να υποθέσω ότι τελικά εννοούσες από πισω;
Λοιπόν, εννοείται ότι δεν απαγορεύεται η χρήση εξωτερικού σκυλοκουτου για μεταφορά σκύλων. Εμπίπτει στις διατάξεις του κώδικα για μεταφορά φορτίων ο οποίος λέει ξεκάθαρα ότι το φορτίο ενός αυτοκινήτου δεν πρέπει να προεξέχει του οχήματος περισσότερο από το 1/3 του μήκους αυτού. Χοντρικά ας πούμε για ένα μέσο αυτοκίνητο το φορτίο επιτρέπεται να προεξέχει γύρω στο 1,3μ. Βεβαίως πρέπει να είναι σωστά στερεωμένο και κατάλληλα σημασμένο.
Μήπως το κουτί του φίλου σου είναι πολύ μεγάλο;
Μήπως έκρυβε τα φώτα του αυτοκινήτου;
Μήπως δεν είχε σωστή σήμανση (φωσφοριζουσες λωρίδες και την πινακίδα κυκλοφορίας του οχήματος);
Μήπως δεν ήταν σωστά στερεωμένο;
Μήπως ο μπάτσος είχε στραβογα@@σει το βραδυ; :eek:


Βασίλη, πού το βρήκες αυτό;
Δεν ξερω αν ηταν πολυ μεγαλο φιλε μου δεν ηταν γνωστός μου αλλος μου ειπε που τον ηξερε και του ειπε οτι τον γράψανε 150 ευρω λογο του κουτιού οτι απαγορεύεται να έχει σκυλοκουτο πίσω
 
Βασίλη, πού το βρήκες αυτό;
Από φίλο που πλήρωσε 800€ όταν ένας τον κάρφωσε από πίσω και χτύπησε το σκυλόκουτο.
Ρωτήστε την ασφάλειά σας !!!
Δεν μιλάω βέβαια για πατέντες κατασκευές κτλ ... εκεί την έχεις βαμένη ...

Προφανώς αναφέρεσαι σε αυτό
1658127728524.png
Εξαρτάται τι εννοεί ο ποιητής φορτίο ...
Για εμένα φορτίο είναι αυτό, όχι το σκυλόκουτο.
1658127790255.png

Επίσης αν επιτρέπονταν μέχρι 30% γιατί δεν αφήνουμε μόνιμα τις κοτσαδούρες πίσω ?
Φορτίο δεν είναι και αυτές ?

"Τα πάντα επιτρέπονται" μέχρι να γίνει ατύχημα (black humor) ... μετά σφίγγουν οι κώλοι αχαχαχα
 
Τεσπα δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, το τί ορίζει ο νόμος είναι σαφές και με μια απλή αναζήτηση βρίσκει κάποιος εύκολα δεκάδες άρθρα για το συγκεκριμένο θέμα.
Εμένα είναι η δουλειά μου, κανω χιλιάδες φροντίδες ατυχήματος ετησίως και υποχρεουμαι να ξέρω κάποια πράγματα.
Βασίλη και ο φίλος σου που πλήρωσε, ή μαλακα ασφαλιστή είχε ή το κουτί δεν πληρούσε όλα τα προβλεπόμενα. Αν και ακόμα και έτσι να ήταν για συνυπαιτιοτητα θα πήγαινε στη χειρότερη....
 
Εάν το κουτί μεταφοράς είναι ασφαλισμένο σε ασφαλιστική εταιρεία για τις προς τρίτους ζημιές είναι ενισχυτικό της νομιμότητάς του.
Γιατί να είναι ενισχυτικό της νομιμότητας αφού είναι νόμιμο ???
Τι σημαίνει ενισχυτικό νομιμότητας ???

Βρες μια ασφαλιστική εταιρία που το ασφαλίζει. Ο φίλος μου δεν βρήκε καμία !!!
Δεν ρώτησε όμως σε όλες ρώτησε 2-3.

Εντύπωση μου κάνει στο link ότι δεν αναφέρουν την ελεγμένη και πιστοποιημένη !!!!!!! κατασκευή από μηχανολόγο κτλ
Δηλαδή επιτρέπεται να φτιάξω εγώ μια κατασκευή χωρίς να ξέρω να κολλάω σωστά με ηλεκτροκόλληση, να την κοτσάρω, να μου σπάσει στον δρόμο, να σκοτωθούν κάνα δυο φουκαράδες από πίσω και στο δικαστήριο να πω ότι ήμουν νόμιμος.
Δεν νομίζω ότι θα την γλυτώσω Κυριάκο.
 
https://www.ihunt.gr/προστιμο-σε-κυνηγο-στην-ελλασονα-για-σ/

Αυτό βρήκα σχετικό ...

Το πρόβλημα δεν είναι η τροχαία μόνο ... είναι η ασφάλεια !!!
Και η κοτσαδούρα αν προεξέχει έχεις πρόβλημα ακόμα και αν έχεις άδεια ρυμούλκησης, όχι ολόκληρο σκυλόκουτο.

Την έχει πατήσει φίλος ... έπεσε ο άλλος από πίσω και η ασφάλεια δεν δέχτηκε να τον αναλάβει λόγω σκυλόκουτου !!!
Πλήρωσε 800€ στον άλλον που του την κάρφωσε από πίσω ...

ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΡΩΤΑ !!!
εμενα ο φιλος μου του επεσε μια απο πισω στο σκυλοκουτο και τον πληρωσε κανονικα η ασφαλεια .δεν ειχε κανενα προβλημα.
 
Δεν ξερω αν ηταν πολυ μεγαλο φιλε μου δεν ηταν γνωστός μου αλλος μου ειπε που τον ηξερε και του ειπε οτι τον γράψανε 150 ευρω λογο του κουτιού οτι απαγορεύεται να έχει σκυλοκουτο πίσω
στην αρτα γινανε ολα αυτα?κατι δεν πληρουσε ο φιλος σου στο σκυλοκουτο.
 
εμενα ο φιλος μου του επεσε μια απο πισω στο σκυλοκουτο και τον πληρωσε κανονικα η ασφαλεια .δεν ειχε κανενα προβλημα.
Μακάρι να είναι έτσι ... αλλά μπορεί να μην είναι.
Ίσως να είχε γνωστό ασφαλιστή.
Είχε έρθει η αστυνομία και είχε γραφεί στην έκθεση της αστυνομίας το σκυλόκουτο ?

Παιδιά χρειάζεται προσοχή ... δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι έχω δίκιο, ο καθένας κάνει ότι νομίζει.
 
χιλιοσυζητημένο θέμα το σκυλόκουτο και καθόλα παράνομο άσχετα εαν βολεύει τους περισσότερους, για του λόγου το αληθές προσπαθήστε να το ασφαλίσετε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ασφάλεια που να το κανει αυτό. Για να ασφαλιστεί κατι πρέπει να εχει έγκριση τυπου από το μηχανολογικό.
Μάλιστα από ότι ξέρω ακόμα και νόμιμος αφαιρούμενος κοτσαδόρος εαν υπάρχει στο αυτοκίνητο την ωρα που δεν έλκει κατι ειναι παράβαση και σε περίπτωση ατυχήματος παίρνει και μέρος των ζημιών, άσχετα εαν φταίει ή όχι ο οδηγός.
Ο λόγος που δεν θα πάρει ποτέ του έγκριση κάτι τέτοιο από καμία υπηρεσία είναι γιατί οι κατασκευαστές των αυτοκίνητων ορίζουν ότι το μέγιστο βάρος στον πίσω μέρος εκτος αυτοκινήτου (κοτσαδόρο) είναι 50 κιλά. Μια τέτοια κατασκευή με τα σκυλάκια μεσα τα ξεπερνά άνετα.
Βασικά πρέπει να το έχετε καταλάβει όσοι έχετε ότι το τιμόνι ελαφρώνει πολύ, καλό είναι μνα μην χρειαστεί να φρενάρουν δυνατά γιατί δεν ελέγχεται η μετατόπιση δυνάμεων και μετά από λίγο καιρό οι πισω αναστήσεις είναι για πέταμα.
 
Έχω 2 φίλους από Θεσσαλονίκη οι οποίοι ο ένας έχει τρέιλερ με αφαιρούμενο κοτσαδόρο και ο άλλος στο feroza έχει σκυλόκουτο μέσα στο αμάξι. Αλλιώς αγροτικό και το κουτί στην καρότσα. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω από θέμα βάρους και μονο είναι πέρα από παράνομο και επικίνδυνο.
 
Back
Top