Αγγλικό Σέττερ

Τι να πω Βασιλη....πραγματικα τα λογια σου μ αγγιξαν...μου ρθε στο μυαλο μου η μεγαλυτερη απωλεια που ειχα μεχρι τωρα στη ζωη μου πριν 2 χρονια...το πατερα μου...ελπιζω απο σημερα και μετα, εκει που βρισκεται να βαλει στην ομαδα του μαζι με τα άλλα σεττερ που χω χασει και τουτον τον "αλητη".
Ο χρόνος είναι γιατρός λένε οι πιο παλιοί.... επίσης εμείς είμαστε πολεμιστές.... δεν τα παρατάμε ποτέ... χάνουμε αδέρφια, συμπολεμιστές, συναγωνιστές και συνεχίζουμε.... πρώτα για να τιμήσουμε αυτούς και μετά για μας..... δώσε την αγάπη σου στο κουτάβι.... περπάτα μαζί του στα ίδια μέρη με τον Ρεξ και αυτός θα δείξει ότι είναι πάντα δίπλα σου....την αγάπη και το χάδι μας θέλουν μόνο τα ζωντανά.... και θα είναι αφοσιωμένα μέχρι την τελευταία τους πνοή.... συγνώμη αν στενοχωρω κάποιους... ειλικρινά έχω χάσει και κλάψει για σκυλιά όσο δεν κλαίω για ανθρώπους.... μάλλον μεγαλώνω και γίνομαι ευαίσθητος.... καλή συνέχεια σε όλους.... καλή αντάμωση με το Ρεξ στα απέραντα κυνηγοτοπια του ουρανού...
 
Ευχαριστω πολυ παιδια....κυνηγαω με σεττερ πανω απο 20 χρονια,23 αν θυμαμαι καλα...καθε φορα που χανω το σκυλο μου ειναι σα να χανω κομματι του εαυτου μου....ειλικρινα σας λεω παιδια σημερα στο γυρισμο απ το βουνο που τον πηγα,σκεφτηκα πολυ σοβαρα το κουταβι που εχω εδω και 2 βδομαδες να το δωσω και να μη ξανασχοληθω...καλες οι ωραιες στιγμες αλλά καθε φορα που φτανουμε στην απωλεια κυριολεκτικα με τσακιζει...
Φίλε μην το κάνεις ούτε για αστείο να διώξεις το κουτάβι!θα το μετανιώσεις πίκρα! Η ζωή είναι πουτανα κ σκληρή κ πρέπει να σηκώνεσαι κάθε φορά που σε ρίχνει! Μόνο με ένα σκύλο θα ξανασηκωθείς! Στα λέω εγώ πού έχασα τον κούκλο μου τον Σεπτέμβρη 6 χρόνων από καρκίνο στην μύτη! Γύρισα την μισή Ελλάδα κ μίλησα με την άλλη μισή μέχρι να βρω ένα μέτριο σκυλάκο για να ξαναξεκινησω! Είμαι μίσος από την μέρα που έφυγε αλλά θα πάω αύριο για κυνήγι με ένα άσχετο σκύλο θα κάνω 6 ώρες ταξίδι αλλά μόνο έτσι θα ξαναμπώ στο παιχνίδι! Φίλε στο ζητώ σαν χάρη μην διώξεις το κουτάβι!!!
 
Φίλε στο ζητώ σαν χάρη μην διώξεις το κουτάβι!!!
Ευχαριστω πολυ για τα ζεστά κι ανθρωπινα λογια σου...αν κι ειμαι αρκετα συναισθηματικος και ευαισθητος σα χαρακτηρας,εχω μαθει να παλευω στη ζωη μου....μπορει να μου περασε σα σκεψη και μαλιστα αρκετα έντονα....οπως μου χε περασει σα σκεψη να σταματησω το κυνηγι οταν εχασα το πατερα μου,κι ακομη το σκεφτομαι ωρες-ωρες...αλλά η κληρονομια που μου δωσε ο πατερας μου ειναι ακομα πολυ δυνατη...ελπιζω να μη την προδωσω καποια στιγμη...
 
Στα ποσα χρόνια βαζουμε κουταβι διπλα στο παλιο σκυλι? Εχω μια σκυλιτσα γεννημενη το 16 ποτε να βαλω στο προγραμμα να βαλω διπλα της νεο σκυλι?
Δεν εχω εμπειρια ...
Εάν είναι σταθερή δεν έχεις πρόβλημα
Το νέο σκυλί θέλει περισσότερη προσοχή μην μάθει στο έτοιμο
Λίγες φορές στην αρχή και μετά μόνο του
 
Εάν είναι σταθερή δεν έχεις πρόβλημα
Το νέο σκυλί θέλει περισσότερη προσοχή μην μάθει στο έτοιμο
Λίγες φορές στην αρχή και μετά μόνο του

Αρα ειναι νωρις.... γιατι να βγαζω το ενα μονο του δεν εχω πολυτελεια μια φορά-δυο την βδομαδα που βγαινω... θελω και τα δυο να γυμναζονται
 
Αρα ειναι νωρις.... γιατι να βγαζω το ενα μονο του δεν εχω πολυτελεια μια φορά-δυο την βδομαδα που βγαινω... θελω και τα δυο να γυμναζονται
Νικόλα με 1-2 εξοδους/εβδομάδα δν υπάρχει "πρόβλημα"...δν συνηθίζει τοσο εύκολα στο "έτοιμο"...χωρίς βέβαια να αποκλείω τα λεγόμενα του @Γιώργος 82 .
Καλό θα ήταν να το βγάζεις ολομόναχο αλλά δεν σε βολεύει......
 
Νικόλα με 1-2 εξοδους/εβδομάδα δν υπάρχει "πρόβλημα"...δν συνηθίζει τοσο εύκολα στο "έτοιμο"...χωρίς βέβαια να αποκλείω τα λεγόμενα του @Γιώργος 82 .
Καλό θα ήταν να το βγάζεις ολομόναχο αλλά δεν σε βολεύει......


Ειναι δυσκολο γιατι το αλλο ειναι 5-6χρονων να μεινει μεσα εστω και μια μερα ειναι κριμα, θα κανω την κινηση οταν θα ειναι 9 που θα αρχισει η ξεκουραση..
 
Αρα ειναι νωρις.... γιατι να βγαζω το ενα μονο του δεν εχω πολυτελεια μια φορά-δυο την βδομαδα που βγαινω... θελω και τα δυο να γυμναζονται
Μπορείς να τα παίρνεις και τα δύο μαζί, θα κυνηγάς 3 ώρες με το ένα και τρεις με το άλλο... ή μία μέρα το ένα μία το άλλο. Καλή ηλικία έχει για να βάλεις δεύτερο .... όταν το πρώτο θα φτάσει 8 το δεύτερο θα είναι 2-3 και θα έχει πάρει εμπειρίες....
 
Μπορείς να τα παίρνεις και τα δύο μαζί, θα κυνηγάς 3 ώρες με το ένα και τρεις με το άλλο... ή μία μέρα το ένα μία το άλλο. Καλή ηλικία έχει για να βάλεις δεύτερο .... όταν το πρώτο θα φτάσει 8 το δεύτερο θα είναι 2-3 και θα έχει πάρει εμπειρίες....

Κατάλαβα, αρα και τα δυο μαζι δεν τα κυνηγάμε σωστα?
 
Αρα ειναι νωρις.... γιατι να βγαζω το ενα μονο του δεν εχω πολυτελεια μια φορά-δυο την βδομαδα που βγαινω... θελω και τα δυο να γυμναζονται
Μην το δένεις και κόμπο αυτό που σου είπα γιατί έχω δει και σκυλιά που ήταν ανεξάρτητα από το ξεκίνημα τους δεν κοίταζαν το μεγαλύτερο
Οπότε βλέποντας και κάνοντας πάρε το σκυλάκι και πράξε ανάλογα με το τι θα σου δείξει
 
Στην αρχή κυνήγησε τα μαζί....αν δεις ότι το μικρό γίνεται τρέιλερ του μεγάλου ή ακούει το μπιπερ και πάει στη φερμα του άλλου ή περιμένει να βρει ο άλλος σκύλος και να πάει να συναινέσει.... χώρισε τα. Μακάρι να είναι χαρισματικό και από την αρχή να παίρνει το δικό του τομέα...να ψάχνει ανεξάρτητα.... βλέποντας και κάνοντας
 
Στην αρχή κυνήγησε τα μαζί....αν δεις ότι το μικρό γίνεται τρέιλερ του μεγάλου ή ακούει το μπιπερ και πάει στη φερμα του άλλου ή περιμένει να βρει ο άλλος σκύλος και να πάει να συναινέσει.... χώρισε τα. Μακάρι να είναι χαρισματικό και από την αρχή να παίρνει το δικό του τομέα...να ψάχνει ανεξάρτητα.... βλέποντας και κάνοντας

Εγινε , το πιασα! Ευχαριστώ
 
Στην αρχή κυνήγησε τα μαζί....αν δεις ότι το μικρό γίνεται τρέιλερ του μεγάλου ή ακούει το μπιπερ και πάει στη φερμα του άλλου ή περιμένει να βρει ο άλλος σκύλος και να πάει να συναινέσει.... χώρισε τα. Μακάρι να είναι χαρισματικό και από την αρχή να παίρνει το δικό του τομέα...να ψάχνει ανεξάρτητα.... βλέποντας και κάνοντας
Μην το δένεις και κόμπο αυτό που σου είπα γιατί έχω δει και σκυλιά που ήταν ανεξάρτητα από το ξεκίνημα τους δεν κοίταζαν το μεγαλύτερο
Οπότε βλέποντας και κάνοντας πάρε το σκυλάκι και πράξε ανάλογα με το τι θα σου δείξει
Κατάλαβα, αρα και τα δυο μαζι δεν τα κυνηγάμε σωστα?
Στον κάμπο την ξεκίνησα ολομόναχη τη δικιά μου...οταν λοιπόν ήρθε ο Νοέμβρης κ ξεκίνησα μπεκάτσα, εσκεμένα παρέα με τον κολλητό μου κ το 7 χρονο setter του,η σκυλίτσα ήταν 8 μηνών,βέβαια είχε πάρει τα πρώτα δικά της θυράματα (ορτύκια,μπεκατσίνια)...ΑΛΛΑ από την 1η στιγμή η δικιά μου ήταν στον
"κόσμο της"...έψαχνε το δικό της θήραμα στο πυκνό....και ακόμη παραμένει εγωίστρια στο θήραμα...
 
Ευχαριστω πολυ παιδια....κυνηγαω με σεττερ πανω απο 20 χρονια,23 αν θυμαμαι καλα...καθε φορα που χανω το σκυλο μου ειναι σα να χανω κομματι του εαυτου μου....ειλικρινα σας λεω παιδια σημερα στο γυρισμο απ το βουνο που τον πηγα,σκεφτηκα πολυ σοβαρα το κουταβι που εχω εδω και 2 βδομαδες να το δωσω και να μη ξανασχοληθω...καλες οι ωραιες στιγμες αλλά καθε φορα που φτανουμε στην απωλεια κυριολεκτικα με τσακιζει...
Η ζωή προχωρά λένε...είναι σωστό αλλά πάντοτε στο μυαλό μένουν οι αναμνήσεις από τις στιγμές που μας χαρίζουν αυτά τα υπέροχα ζώα... θα συνεχίσεις αλλά πάντοτε θα τον φέρνεις στο μυαλό σου....εγώ έχασα τον αγαπημένο μου Ζίκο πήρα μετά από καιρό το επόμενο επειδή δεν μπορούσα να το διαχειριστώ ...ας το πω έτσι....κυνηγάω τώρα με τον νέο μου φίλο τον Magic και όμως πολλές φορές ..μα πολλές τον έχω φωναξει...Ζίκο.....στην θύμηση πάντοτε θα είναι και δικαίως όπως και εσύ για τον δικό σου. Εύχομαι γρήγορα να σου πάρει το μυαλό και να χαμογελάς με το κουτάβι σου
 
Την επομένη το βραδάκι από τη μέρα που "έφυγε" ο Μπούμερ, ήρθε στο κινητό μου μια φωτογραφία με δυο κουτάβια. Το ένα άσπρο-μαύρο και το άλλο άσπρο-καφέ γράφοντας στο μήνυμα να συζητήσω με την οικογένεια και αν θέλουμε να πάρουμε το ένα (το άσπρο-μαύρο που μοιάζει και στον Μπούμερ). Ήταν αδερφάκια του Μπούμερ και το μήνυμα ήταν από τον Σταύρο @σταυροςΚ69 . Ο Σταύρος, που μου χάρισε τον Μπούμερ και μετά τον χαμό του, μου πρότεινε να μου χαρίσει την αδερφούλα του Μπέρτα. Μετά το αρχικό σοκ και τη συγκίνηση από αυτή τη μεγαλόψυχη πράξη του Σταύρου, ξαναήρθε η χαρά στο σπίτι μας και αποκτήσαμε τη Μπέρτα. Δεν υπήρχαν λόγια να τον ευχαριστήσω! Ο Σταύρος μου είχε πει ότι θα χάριζε και ένα κουτάβι σε αδελφικό του φίλο όπως και τα υπόλοιπα ήταν συμφωνημένα να δοθούν αφιλοκερδώς. Θεώρησα λοιπόν ότι λίγο μετά τον Μπούμερ έφυγαν για τους προορισμούς τους και τα υπόλοιπα κουτάβια, κρατώντας τη Μπέρτα και το άλλο της φωτό για τον εαυτό του.
Προχθές όμως με τη κουβέντα μας, ανακάλυψα κάτι το συγκλονιστικό που δεν είχα αντιληφθεί!!! Αντιλήφθηκα λοιπόν, ότι το άλλο κουτάβι της φωτογραφίας ήταν αυτό υποσχέθηκε στον φίλο του, καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι μου χάρισε το μοναδικό κουτάβι που είχε κρατήσει για τον εαυτό του!!! Αυτό κι αν ήταν σοκαριστικό για μένα! Έμεινα κυριολεκτικά άφωνος! Μου χάρισε δεύτερη φορά κουτάβι και μάλιστα το δεύτερο ήταν το μοναδικό που κράτησε για τον εαυτό του!!! Μόλις συνήλθα, το πρώτο πράγμα που του είπα μετά από τις ευχαριστίες μου, ήταν ότι αν το γνώριζα ότι το άλλο κουτάβι ήταν για τον φίλο του και ότι μόνο τη Μπέρτα κράτησε για δικό του, εννοείται ότι δεν θα περνούσε από το μυαλό μου να το πάρω...

Σταύρε, αν και δεν το ήθελες, σ΄ ευχαριστώ που μου επέτρεψες να κάνω αυτό που νοιώθω...

Ίσως κούρασα, αλλά θεωρώ ότι αυτές οι πράξεις μεγαλείου ψυχής, θα πρέπει να αναφέρονται σαν ένδειξη ευχαριστίας και μακάρι να αποτελέσουν παραδείγματα προς μίμηση και μαθήματα ανθρωπιάς για όλους μας.

Και πάλι σ΄ ευχαριστούμε οικογενειακώς μέσα από την καρδιά μας! Είμαστε πολύ τυχεροί που σε γνωρίσαμε!

Εδώ η Μπέρτα όταν ήρθε σπίτι μας 2 περίπου μηνών:

View attachment 33715


Κι εδώ περίπου 3 μηνών:

View attachment 33716



Εδώ μόλις της είπα ότι πρέπει να ξεκινήσουμε εντατικά μαθήματα βασικής υπακοής... :D :

View attachment 33717
Η Μπέρτα έκλεισε τους 6 μήνες και ξεκινήσαμε τις σύντομες εξόδους. Κάναμε μέχρι στιγμής 2 εξόδους για ντοπιάρικα ορτύκια μαζί με τη Λούσυ για αρχή, σε μέρος που μου δίνει κάθε χρόνο ορτύκια. Πρώτη μέρα με δοκιμές με δυο τουφεκιές στον αέρα για κροτοφοβία και όλα καλά! Την πρώτη ημέρα σηκώσαμε 3 ορτύκια και τη δεύτερη 9. Δεν δέχονται φέρμα τα πουλιά. Δεν τα τουφέκισα αφού δεν τα σήκωσε η Μπέρτα (προσέχουμε για να έχουμε :) ). Στη 2η έξοδο σήκωσε η Μπέρτα το πρώτο της ορτύκι, το τουφέκισα και έπεσε κοψόφτερο όπως το ονειρευόμουν. Εκεί κατάλαβε ακριβώς τι γίνεται...

Τα παρακάτω βίντεο αφιερωμένα στον Σταύρο @σταυροςΚ69

Εύχομαι καλή χρονιά και υγεία σε όλους!



 
Back
Top