Άρβυλα ( Αγορά )

Τα έχω 4 χρόνο.
Τα χρησιμοποιώ 3 σεζόν.
Έχω αλλάξει μια φορά σολα.

Τα χρησιμοποιώ στα χειρότερα μέρη.
Με πολλά βήματα.

Δεν έχω δει πιο γερό αρβυλο.
Και έχω αλλάξει πολλά.

Τρεις σεζόν να με βγάλει αρβυλο;
Με το ζόρι μια και κάτι.

Τα είχα πάρει και μπλακ φραιντει 193 ευρώ.

Τώρα θα αρχίσουν και τα μπλακ φραιντει αν δεν βιαζόσουν θα πετυχαίνες καλύτερη τιμή.
Τώρα για τα 10-20€ δεν είναι θέμα απλά ξέμεινε από αρβύλα ο πατέρας μου και για αυτό βιαστικά να του το πάρω
Μακάρι να αντέξουν κυνηγάει γουρούνι σε πεδινά και ημιορεινά εδάφη με ελάχιστη πέτρα και αρκετή λάσπη
 
Τώρα για τα 10-20€ δεν είναι θέμα απλά ξέμεινε από αρβύλα ο πατέρας μου και για αυτό βιαστικά να του το πάρω
Μακάρι να αντέξουν κυνηγάει γουρούνι σε πεδινά και ημιορεινά εδάφη με ελάχιστη πέτρα και αρκετή λάσπη
Καλά έκανες.

250 έχουν τώρα τα spinone.

Οπότε ήταν πάνω από 50ευρώ η έκπτωση.

Είναι σαν να μου έβαλε δωρεάν την πρώτη αλλαγή σολας.

Αν του χρειαζόταν Ναι εννοείται δεν μπορείς να περιμένεις.

Περιμένουμε εντυπώσεις.
 
Καλά έκανες.

250 έχουν τώρα τα spinone.

Οπότε ήταν πάνω από 50ευρώ η έκπτωση.

Είναι σαν να μου έβαλε δωρεάν την πρώτη αλλαγή σολας.

Αν του χρειαζόταν Ναι εννοείται δεν μπορείς να περιμένεις.

Περιμένουμε εντυπώσεις.
Εννοείται με τις πρώτες δοκιμές θα γράψω.....
 
Ήμουν ανάμεσα σε αυτά και στα Crispi Lapponia ... επειδή έχω τα Zenith πήγα σε πιο ελαφριά κατασκευή και πήρα τα Lapponia ...
183 euro από Bighunter Ιταλία .... δωρεάν μεταφορικά , σε 3 μέρες με UPS στην πόρτα μου ... 250 τα έχουν οι περισσότεροι εδώ ...από 333 € αρχική ... κάνουν και έκπτωση τρομάρα τους ....

weird baby names
Κα
Ήμουν ανάμεσα σε αυτά και στα Crispi Lapponia ... επειδή έχω τα Zenith πήγα σε πιο ελαφριά κατασκευή και πήρα τα Lapponia ...
183 euro από Bighunter Ιταλία .... δωρεάν μεταφορικά , σε 3 μέρες με UPS στην πόρτα μου ... 250 τα έχουν οι περισσότεροι εδώ ...από 333 € αρχική ... κάνουν και έκπτωση τρομάρα τους ....

weird baby names
Καλόφορετα. Είναι στενή γραμμή; Τα πείρες στο κανονικό νούμερο που φοράς η σε ποιο μεγάλο νούμερο;
 
45 φοράω στα AKU , 45 πήρα και τα Crispi και είναι ίδια γραμμή.... με μέτριου πάχους καλτσα είναι όπως πρέπει και αυτές φοράω πλέον ... τεχνικό ύφασμα με μέτριο πάχος ... με χοντρή ή λεπτή καλτσα θα υπάρχει αντίστοιχα μικρή διαφορά ...
 
45 φοράω στα AKU , 45 πήρα και τα Crispi και είναι ίδια γραμμή.... με μέτριου πάχους καλτσα είναι όπως πρέπει και αυτές φοράω πλέον ... τεχνικό ύφασμα με μέτριο πάχος ... με χοντρή ή λεπτή καλτσα θα υπάρχει αντίστοιχα μικρή διαφορά ...
Σε ευχαριστώ πολύ!!
 
Καλησπέρα!
Ποιο πρότεινε
Από 150-210€
Μεικτή χρήση βουνό-κάμπο σχεδόν κάθε μερα
Αρκετά Νερά
Τα Lowa τα είχα και ήμουν εξαιρετικά ικανοποιημένος γιαυτο τα έβαλα στο παιχνίδι.
Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ το Fitwell και το Chiruca αλλά έχω ακούσει τα εξαιρετικά σχόλια σας για το Aku που δεν με χαλάει καθόλου
Εάν πας για zamberlan να πάρεις το 968 target gtx ,ελαφρύ με σόλα που δεν σαπίζει και με περιμετρική πολύ καλή κάλυψη .Τα συγκεκριμένα lova που έχεις ανεβάσει είναι για πολύ light καταστάσεις πολλές ραφές ,τα zenith είναι σταθερή αξία στα αρβύλα .Μεταξύ αυτών που λες εγώ θα πήγαινα η στο zenith η σε αυτό που σου έγραψα .
 
45 φοράω στα AKU , 45 πήρα και τα Crispi και είναι ίδια γραμμή.... με μέτριου πάχους καλτσα είναι όπως πρέπει και αυτές φοράω πλέον ... τεχνικό ύφασμα με μέτριο πάχος ... με χοντρή ή λεπτή καλτσα θα υπάρχει αντίστοιχα μικρή διαφορά ...
Καλοφόρετα φίλε . Επειδή ενδιαφέρεται φίλος μου , έχουν ημερομηνία πάνω στο κουτί ;
 
1636984048114.png


Καλησπέρα στην ομήγυρη, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν το ξεκόλλημα που παρατηρώ σε ο,τι άρβυλο κ να πάρω, στο σημείο που τσακίζει η σόλα κατά το περπάτημα και που τείνει να μου γίνει κανόνας, οφείλεται ίσως στην ανατομία του ποδιού μου κ στον τρόπο που περπατάω.

Αγόρασα πριν ενάμισο χρόνο τα Lytos Hiker Top στα 115 ευρώ και με μισή κυνηγετική χρονιά πέρσι και μερικά εκπαιδευτικά το καλοκαίρι, το δεξί μου έχει ξεκολλήσει η σόλα κ παίρνει νερό και το αριστερό ετοιμάζεται. Ποια η άποψή σας ;

Σας διαβάζω που γράφετε για "άρβυλα που παραμένουν αδιάβροχα με τρία κ τέσσερα χρόνια χρήση", και απορώ. Να σημειώσω οτι δεν έχω περάσει το ταβάνι των 150 ευρώ (ενα μοντέλο της Lowa που κι αυτό κατάφερα να του ξεκολλησω τη σόλα).

Είναι λοιπόν ανατομικό το θέμα μου και ξεκολλάω τις σόλες ή αν πήγαινα ενα πενηντάρικο πάνω να πιάσω πχ AKU Zenith στα 206 ευρώ θα έλυνα το πρόβλημά μου ;
 
View attachment 35999


Καλησπέρα στην ομήγυρη, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν το ξεκόλλημα που παρατηρώ σε ο,τι άρβυλο κ να πάρω, στο σημείο που τσακίζει η σόλα κατά το περπάτημα και που τείνει να μου γίνει κανόνας, οφείλεται ίσως στην ανατομία του ποδιού μου κ στον τρόπο που περπατάω.

Αγόρασα πριν ενάμισο χρόνο τα Lytos Hiker Top στα 115 ευρώ και με μισή κυνηγετική χρονιά πέρσι και μερικά εκπαιδευτικά το καλοκαίρι, το δεξί μου έχει ξεκολλήσει η σόλα κ παίρνει νερό και το αριστερό ετοιμάζεται. Ποια η άποψή σας ;

Σας διαβάζω που γράφετε για "άρβυλα που παραμένουν αδιάβροχα με τρία κ τέσσερα χρόνια χρήση", και απορώ. Να σημειώσω οτι δεν έχω περάσει το ταβάνι των 150 ευρώ (ενα μοντέλο της Lowa που κι αυτό κατάφερα να του ξεκολλησω τη σόλα).

Είναι λοιπόν ανατομικό το θέμα μου και ξεκολλάω τις σόλες ή αν πήγαινα ενα πενηντάρικο πάνω να πιάσω πχ AKU Zenith στα 206 ευρώ θα έλυνα το πρόβλημά μου ;
Τα τελευταία 20 χρόνια που φοράω meindl, Aku,haix δεν έχει ξεκολλήσει ποτέ καμιά σόλα ούτε μετά από 4-5 χρόνια.....να γίνουν ίσιες ναι αλλά να ξεκολλήσουν όχι. Τα τελευταία Aku zenith τα έχω τέσσερις σεζόν....οι σόλες είναι φλατ αλλά δεν έχουν ξεκολλήσει πουθενά...
 
View attachment 35999


Καλησπέρα στην ομήγυρη, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν το ξεκόλλημα που παρατηρώ σε ο,τι άρβυλο κ να πάρω, στο σημείο που τσακίζει η σόλα κατά το περπάτημα και που τείνει να μου γίνει κανόνας, οφείλεται ίσως στην ανατομία του ποδιού μου κ στον τρόπο που περπατάω.

Αγόρασα πριν ενάμισο χρόνο τα Lytos Hiker Top στα 115 ευρώ και με μισή κυνηγετική χρονιά πέρσι και μερικά εκπαιδευτικά το καλοκαίρι, το δεξί μου έχει ξεκολλήσει η σόλα κ παίρνει νερό και το αριστερό ετοιμάζεται. Ποια η άποψή σας ;

Σας διαβάζω που γράφετε για "άρβυλα που παραμένουν αδιάβροχα με τρία κ τέσσερα χρόνια χρήση", και απορώ. Να σημειώσω οτι δεν έχω περάσει το ταβάνι των 150 ευρώ (ενα μοντέλο της Lowa που κι αυτό κατάφερα να του ξεκολλησω τη σόλα).

Είναι λοιπόν ανατομικό το θέμα μου και ξεκολλάω τις σόλες ή αν πήγαινα ενα πενηντάρικο πάνω να πιάσω πχ AKU Zenith στα 206 ευρώ θα έλυνα το πρόβλημά μου ;
Στο λέω μετά βεβαιότητας ότι αν είχες πάει στο zenith δεν θα είχες τέτοιο θέμα.
 
View attachment 35999


Καλησπέρα στην ομήγυρη, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν το ξεκόλλημα που παρατηρώ σε ο,τι άρβυλο κ να πάρω, στο σημείο που τσακίζει η σόλα κατά το περπάτημα και που τείνει να μου γίνει κανόνας, οφείλεται ίσως στην ανατομία του ποδιού μου κ στον τρόπο που περπατάω.

Αγόρασα πριν ενάμισο χρόνο τα Lytos Hiker Top στα 115 ευρώ και με μισή κυνηγετική χρονιά πέρσι και μερικά εκπαιδευτικά το καλοκαίρι, το δεξί μου έχει ξεκολλήσει η σόλα κ παίρνει νερό και το αριστερό ετοιμάζεται. Ποια η άποψή σας ;

Σας διαβάζω που γράφετε για "άρβυλα που παραμένουν αδιάβροχα με τρία κ τέσσερα χρόνια χρήση", και απορώ. Να σημειώσω οτι δεν έχω περάσει το ταβάνι των 150 ευρώ (ενα μοντέλο της Lowa που κι αυτό κατάφερα να του ξεκολλησω τη σόλα).

Είναι λοιπόν ανατομικό το θέμα μου και ξεκολλάω τις σόλες ή αν πήγαινα ενα πενηντάρικο πάνω να πιάσω πχ AKU Zenith στα 206 ευρώ θα έλυνα το πρόβλημά μου ;
δοκιμασε ενα B/C οχι καθαρο C , και με ψηλο περιφεριακο λαστιχο. Ειναι αδυνατο να καμψεις τη σολα του στο περπατημα. Ετσι θα βγαλεις συμπερασμα. Βεβαια εχουν και μειονεκτηματα , βαρους και κουρασης σε πορειες αυτα τα αρβυλα . Πχ ενα τετοιο ειναι το Meindl HImalaya
 
σε παπούτσι- μποτακι, Merrell ή Caterpillar δεν μου εχουν ξεκολλήσει ποτέ, όμως είναι και διαφορετική η εφαρμογή και το κόλλημα της σόλας με το δέρμα. Αδυνατώ να πιστέψω όμως οτι το αρβυλάκι Lyttos που εχω βαλει στη φωτο το πλήρωσα σχεδον 120 ευρω και ξεκόλλάει η σόλα κάνοντάς μου τα πόδια λούτσα με ελαχιστη χρήση. Είναι πάρα πολλά τα χρήματα για να είναι τόσο ψευτικο, εκτός εαν επεσα στην περίπτωση κι ηταν προβληματικό μόνο αυτό το ζευγάρι, πράγμα δυσκολο πιστεύω.
 
σε παπούτσι- μποτακι, Merrell ή Caterpillar δεν μου εχουν ξεκολλήσει ποτέ, όμως είναι και διαφορετική η εφαρμογή και το κόλλημα της σόλας με το δέρμα. Αδυνατώ να πιστέψω όμως οτι το αρβυλάκι Lyttos που εχω βαλει στη φωτο το πλήρωσα σχεδον 120 ευρω και ξεκόλλάει η σόλα κάνοντάς μου τα πόδια λούτσα με ελαχιστη χρήση. Είναι πάρα πολλά τα χρήματα για να είναι τόσο ψευτικο, εκτός εαν επεσα στην περίπτωση κι ηταν προβληματικό μόνο αυτό το ζευγάρι, πράγμα δυσκολο πιστεύω.
Μήπως ήταν πολυκαιρινό και τα υλικά της σόλας και της μεμβράνης είχαν αλλοιωθεί; Εγώ για τα lytos (vermio-2 ζευγάρια δικά μου και rocker-2 ζευγάρια, 1 ο πατέρας μου και 1 ο αδερφός μου) έχω εντελώς άλλη εμπειρία για την ποιότητά τους και ειδικά εγώ τους πίνω το αίμα σε χωράφια και κυνήγι κάθε βδομάδα σχεδόν.
 
Αγοράστηκαν απο πολύ γνωστό κυνηγομάγαζο Θεσ/νίκης, οπότε θέλω να πιστέυω οτι είχε αγοραστικη κίνηση αρα και "φρεσκιες" σόλες και κολλες. Τώρα τι να πω, δεν μπορεί κανεις να ξερει πόσο νέα ή ποσο πολυκαιρισμένα προϊόντα αγοράζει. Εξάλλου η σόλα δεν εχει πολλά παθήματα εκτός απο μερικές μικροκοψιες απο τα κοφτερά βράχια των κρητικών ορέων. Το πρόβλημα είναι το ξεκόλλημα (βλ. φώτο).

Είναι δυνατόν αυτό το χάλι με αγορά σχεδόν 120 ευρώ;

1637001437050.png
 
Αγοράστηκαν απο πολύ γνωστό κυνηγομάγαζο Θεσ/νίκης, οπότε θέλω να πιστέυω οτι είχε αγοραστικη κίνηση αρα και "φρεσκιες" σόλες και κολλες. Τώρα τι να πω, δεν μπορεί κανεις να ξερει πόσο νέα ή ποσο πολυκαιρισμένα προϊόντα αγοράζει. Εξάλλου η σόλα δεν εχει πολλά παθήματα εκτός απο μερικές μικροκοψιες απο τα κοφτερά βράχια των κρητικών ορέων. Το πρόβλημα είναι το ξεκόλλημα (βλ. φώτο).

Είναι δυνατόν αυτό το χάλι με αγορά σχεδόν 120 ευρώ;

View attachment 36009
Μήπως στεγνώνεις τα αρβυλα σου σε πηγές θερμότητας όπως σόμπα, καλοριφέρ, ήλιο κτλ;;;
 
Back
Top