Άρβυλα ( Αγορά )

Αγοράστηκαν απο πολύ γνωστό κυνηγομάγαζο Θεσ/νίκης, οπότε θέλω να πιστέυω οτι είχε αγοραστικη κίνηση αρα και "φρεσκιες" σόλες και κολλες. Τώρα τι να πω, δεν μπορεί κανεις να ξερει πόσο νέα ή ποσο πολυκαιρισμένα προϊόντα αγοράζει. Εξάλλου η σόλα δεν εχει πολλά παθήματα εκτός απο μερικές μικροκοψιες απο τα κοφτερά βράχια των κρητικών ορέων. Το πρόβλημα είναι το ξεκόλλημα (βλ. φώτο).

Είναι δυνατόν αυτό το χάλι με αγορά σχεδόν 120 ευρώ;

View attachment 36009
οι σολες απο τα παπουτσια σου πως τρωγονται? μονοπλευρα ? η ομαλα ολοκληρες ,γιατι εμενα ανοιγουν στην απο μεσα πλευρα γιατι παταει το ποδι μου πιο πολυ απο την εξω μερια
 
οι σολες απο τα παπουτσια σου πως τρωγονται? μονοπλευρα ? η ομαλα ολοκληρες ,γιατι εμενα ανοιγουν στην απο μεσα πλευρα γιατι παταει το ποδι μου πιο πολυ απο την εξω μερια
Κλασσικό φαινόμενο όταν το πόδι έχει μεγάλη καμάρα οπότε πατάει πιο πολύ η έξω μεριά της φτερνας, η ευθεια όλη έξω και μετά λίγο το μεγάλο δάχτυλο μπροστά. Φαίνεται ξεκάθαρα αν κάποιος τρέχει και δει τις φθορές στο παπούτσι του ή κάνει ένα πελματογράφημα (το έκαναν δωρεάν και σε πολλά καταστήματα αθλητικών ειδών (π.χ., intersport)) ώστε να ξέρει τι ενίσχυση χρειάζονται τα παπούτσια του να έχουν
 
Ποτέ ! Φυλάγονται σε ντουλάπι σκιερό που αεριζεται.
Μήπως το αρβυλο αυτό δεν ανήκει στην κατηγορία του εδάφους που κινησε;
Δεν έχει σημασία μόνο η τιμή αλλά και οι προδιαγραφές που έχει το αρβυλο.

Ακόμη και αν να βάλουμε το πιο ακριβό ποδοσφαιρικό παπούτσι δεν μπορούμε να παίξουμε μπάσκετ με αυτό.

Σε κλειστό ντουλάπι θα μουχλιασει...

Σε ανοιχτό σκιερό χώρο θα ήταν καλύτερα.

Επίσης εγώ έχω να σου προτείνω ένα αρβυλο και άμα ξεκολησεις τη σόλα θα στα πληρώσω εγώ.
 
Κλασσικό φαινόμενο όταν το πόδι έχει μεγάλη καμάρα οπότε πατάει πιο πολύ η έξω μεριά της φτερνας, η ευθεια όλη έξω και μετά λίγο το μεγάλο δάχτυλο μπροστά. Φαίνεται ξεκάθαρα αν κάποιος τρέχει και δει τις φθορές στο παπούτσι του ή κάνει ένα πελματογράφημα (το έκαναν δωρεάν και σε πολλά καταστήματα αθλητικών ειδών (π.χ., intersport)) ώστε να ξέρει τι ενίσχυση χρειάζονται τα παπούτσια του να έχουν
Ειδικές σόλες σε ποδολόγο!
 
Ειδικές σόλες σε ποδολόγο!
Εάν έχεις μεγάλο πρόβλημα ,τότε με της σόλες που πρέπει να σου φτιάξουν πας για άλλο νούμερο σε όλα τα παπούτσια που έχεις .Το έχω κάνει για αυτό το λέω ,εμένα κλείνουν προς τα μέσα τα πέλματα μου για αυτό και τα μπατζακια μου εσωτερικά πάντα είναι μέσα στην λάσπη ,έκανα πελματογραφημα ,έφτιαξα τους πάτους και τους έβαλα καμιά εβδομάδα ,δεν τους μπόρεσα και δεν τους ξαναεβαλα ,κανένα παπούτσι δεν μου έκανε με τους πάτους αυτούς ,όλα με στένευαν τρομερά ,η διαδικασία με τους πάτους αυτούς θέλει πάρα πολύ χρόνο για να τους συνηθίσεις .Βέβαια η ανατομική καταστροφή που γλυτώνεις είναι σημαντική ,εγώ είδη πλέον πια έχω πρόβλημα και στα γόνατα .
 
View attachment 35999


Καλησπέρα στην ομήγυρη, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν το ξεκόλλημα που παρατηρώ σε ο,τι άρβυλο κ να πάρω, στο σημείο που τσακίζει η σόλα κατά το περπάτημα και που τείνει να μου γίνει κανόνας, οφείλεται ίσως στην ανατομία του ποδιού μου κ στον τρόπο που περπατάω.

Αγόρασα πριν ενάμισο χρόνο τα Lytos Hiker Top στα 115 ευρώ και με μισή κυνηγετική χρονιά πέρσι και μερικά εκπαιδευτικά το καλοκαίρι, το δεξί μου έχει ξεκολλήσει η σόλα κ παίρνει νερό και το αριστερό ετοιμάζεται. Ποια η άποψή σας ;

Σας διαβάζω που γράφετε για "άρβυλα που παραμένουν αδιάβροχα με τρία κ τέσσερα χρόνια χρήση", και απορώ. Να σημειώσω οτι δεν έχω περάσει το ταβάνι των 150 ευρώ (ενα μοντέλο της Lowa που κι αυτό κατάφερα να του ξεκολλησω τη σόλα).

Είναι λοιπόν ανατομικό το θέμα μου και ξεκολλάω τις σόλες ή αν πήγαινα ενα πενηντάρικο πάνω να πιάσω πχ AKU Zenith στα 206 ευρώ θα έλυνα το πρόβλημά μου ;
Πάρε lowa tibet
 
Πάρε lowa tibet
Ωραιο παπουτσι, το εχω 15 χρονια! Με μια αλλαγη σολας πριν 6 χρονια περιπου. Ακομη αδιαβροχο.
Ειναι βεβαια βαρυ και ακαμπτο. Ευτυχως αυτο βελτιωθηκε καπως μετα την αλλαγη της σολας.
Το επομενο μου θα ειναι κατι στα 600gr.
 
Μήπως ήταν πολυκαιρινό και τα υλικά της σόλας και της μεμβράνης είχαν αλλοιωθεί; Εγώ για τα lytos (vermio-2 ζευγάρια δικά μου και rocker-2 ζευγάρια, 1 ο πατέρας μου και 1 ο αδερφός μου) έχω εντελώς άλλη εμπειρία για την ποιότητά τους και ειδικά εγώ τους πίνω το αίμα σε χωράφια και κυνήγι κάθε βδομάδα σχεδόν.
1637001437050.png

Λοιπόν, τα νέα μου ...

Πήγα σε δυο καταστήματα που αλλάζουν σόλες. Ο πρώτος μου λεει "το δευτερο ζευγαρι Lyttos που μου φερνουν ξεκολλημενο σημερα !!!" και με ρώτησε τα κλασσικα, αν τα εχω βαλει σε ήλιο, πηγες θερμότητας κτλ για να πάρει την απάντηση "ΠΟΤΈ", οποτε μου λεει μαλλον ηταν κακη κολλα, δερμα κτλ. Το μόνο που σηκώνει μου λέει αλλαγή σολας με 50 γιουρο.

Ο δεύτερος μου λεει κολλάει αλλά δε στο εγγυώμαι, βλέπω το δερμα σκασμενο απο κακή συντήρηση και αυτο φταίει μαλλον που ξεκολλησαν, του λεω οτι δεν το πηγαινα κοντα σε πηγες θερμοτητας, ηλιο κτλ. και το εχω περασει, στον εναμισο χρονο που το εχω, δυο τρεις φορες λιπος. Σιγα τη χρήση που εκανα για να θελει παραπανω περιποιηση.

Τελικά, το πιθανότερο που συμπεραινω είναι οτι πρόκειται για ψευτοϋλικά, το δερμα κυρίως, τα οποία πολυ συντομα τα επαιξανκαι γι' αυτο ξεκολλησαν. Κρίμα τα χρήματα, γτ θα εδινα λιγα παραπανω να εχω ενα αρβυλο διαχρονικό. Ισως ...

Τελικά τα πήρα πίσω και το πιθανότερο είναι οτι θα πάνε κάδο, δεκάρα δεν ξαναδίνω σε ψευτικες αγάπες ...;)
 
View attachment 36071

Λοιπόν, τα νέα μου ...

Πήγα σε δυο καταστήματα που αλλάζουν σόλες. Ο πρώτος μου λεει "το δευτερο ζευγαρι Lyttos που μου φερνουν ξεκολλημενο σημερα !!!" και με ρώτησε τα κλασσικα, αν τα εχω βαλει σε ήλιο, πηγες θερμότητας κτλ για να πάρει την απάντηση "ΠΟΤΈ", οποτε μου λεει μαλλον ηταν κακη κολλα, δερμα κτλ. Το μόνο που σηκώνει μου λέει αλλαγή σολας με 50 γιουρο.

Ο δεύτερος μου λεει κολλάει αλλά δε στο εγγυώμαι, βλέπω το δερμα σκασμενο απο κακή συντήρηση και αυτο φταίει μαλλον που ξεκολλησαν, του λεω οτι δεν το πηγαινα κοντα σε πηγες θερμοτητας, ηλιο κτλ. και το εχω περασει, στον εναμισο χρονο που το εχω, δυο τρεις φορες λιπος. Σιγα τη χρήση που εκανα για να θελει παραπανω περιποιηση.

Τελικά, το πιθανότερο που συμπεραινω είναι οτι πρόκειται για ψευτοϋλικά, το δερμα κυρίως, τα οποία πολυ συντομα τα επαιξανκαι γι' αυτο ξεκολλησαν. Κρίμα τα χρήματα, γτ θα εδινα λιγα παραπανω να εχω ενα αρβυλο διαχρονικό. Ισως ...

Τελικά τα πήρα πίσω και το πιθανότερο είναι οτι θα πάνε κάδο, δεκάρα δεν ξαναδίνω σε ψευτικες αγάπες ...;)
Εαν καείς από χυλό φυσάς και το γιαούρτι ,εννοείτε πως και εγώ δεν θα τα ξανααγοραζα .
 
Φίλε μου να το πάρεις με κλειστά μάτια.εγω έχω πάρει το δεύτερο ζευγάρι το πρώτο το πήρα πριν 5 χρόνια καί τό δεύτερο φέτος. Εχθές συγκεκριμένα το παρήγγειλα για 2 άτομα από εδώ μέσα.....
Από πού το παρήγγειλε φίλε; Υπάρχει περίπτωση να το βρούμε φθηνότερο απο 206€ σε black Friday και σε ποιο κατάστημα;;;;
 
Καλησπέρα, γνώμες για τα παρακάτω άρβυλα; Αξίζει η διαφορά για το Wasatch έναντι του Valdres;
View attachment 36160View attachment 36159
Φίλε μου είναι καλά μποτάκια ,αλλά πανάκριβα ,330 € είναι μεγάλο ποσό ,όταν ειδικά την ίδια στιγμή με ένα 100€ κάτω πας σε AKU SUPERALP η ένα ZAMBERLAN ..
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, AKU δεν μου αρέσει κανένα σχέδιό της, δεν είμαι μεγάλος φαν της. Πήγα δοκίμασα και τα 2, στην ουσία το Wasatch είναι μια μίξη Valdres με Nevada, σίγουρα έχει μεγαλύτερη περιφερειακή προστασία από το Valdres, είναι και ένα κλικ πιο σκληρό από το Valdres και ένα κλικ πιο κάτω σε σκληρότητα από το Nevada

Κλείνω προς το Wasatch, τα παιδιά στο Hobbystore στην Καρδίτσα κάνουν καλές τιμές και στο κατάστημα οπότε τα 335€ θα είναι και πιο κάτω. Θα επανέλθω με νεότερα .shake hands..shake hands.
 
IMG_20211121_100722.jpgIMG_20211121_130759.jpgIMG_20211121_125503.jpgΟταν τα έχεις πάνω από δέκα χρόνια, αλλά τα έχεις φορέσει το πολύ δέκα φορές αυτά παθαίνεις ακόμα και αν είναι meindl vakuum , γι'αυτό πιείτε τους το αίμα αλλιώς θα χαλάσουν από την αχρησία.
 
Last edited:
Back
Top