ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΈΝΤΡΩΣΗ

Μη με βαζεις στη πρίζα και αλλάξω και δεις την ςς πενφορμανς με 15 πόντους κώνο ξύλινα μέρη παραγγελία τσοκ με τις ίδιες μοίρες σύγκλισης όπως τον κώνο και κερακοτε αχρωμιωτη . πράγματα που έχω σκεφτεί .Αλλά δεν επιτρέπει τώρα ο προυπολογισμος άσε καλά κάθομαι και έχω χωνέψει να τη δώσω πριν με μαδήσει και έχω και τρία τέκνα .
 
Πόσα φυσίγγια υπολογίζεις ότι έχει στο ενεργητικό της?(ξέρω κοιμάσαι τώρα αλλά περιμένω απάντηση κατά τις 6 παρά πμ).. :)

Δεν ξερω ακριβως να σου πω....Απο προχειρο λογαριασμο...υπολογιζω οτι εχω πιασει τα 150000 χιλιαδες
φυσιγγια.....ισως και περισσοτερα
Τις καλες εποχες στην τσιχλα.....χωρις να χανω ημερα κυνηγιου....πηγαινα στο περασμα με 100 φυσιγγια
και ξεσφαιριζα. Με διπλη ζωνη πηγαινα + τα φυσιγγια του γιλεκου.
Αργοτερα αν και εριχνα και ριχνω μια βολη στο θηραμα.....30- 40 φυσιγγια πρωι - απογευμα θα τα
εριχνα καθημερινα.
Τα τεσσερα τελευταια χρονια που τα θηραματα λιγοστεψαν....ασχοληθηκα με δισκακια....και ριχνω
πολλα φυσιγγια και εκει.Σε καθε προπονηση....τα 150 - 200 φυσιγγια ειναι σιγουρα ριγμενα.
Το θεμα δεν ειναι ποσα εχω ριξει....Το θεμα ειναι οτι το οπλο το εχω ''στιψει'' με μπουρλοτα δοκιμων.
Να σου πω τωρα για ζημιες στο οπλο....και ΟΛΕΣ τον τελευταιο χρονο.
Σπασμενη ουρα κλειστρου ....απο λαθος δικο μου... δεν ειχα αλλαξει ποτε το ελατηριο επαναφορας
και την φωλια. Τωρα και μετα την ζημια τα αλλαξα.
Επισεις μου εσπασε προσφατα και την αλλαξα την ουρα του κλειστρου.
Αυτες τις ζημιες εβγαλε το οπλο μεχρι σημερα.....
Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ....με κρατησε αρτιμελη.....μετα απο τοσες μαλακιες που εχω κανει!!!!

εικόνα_Viber_2021-06-13_18-36-56.jpgεικόνα_Viber_2021-06-13_18-40-34.jpgεικόνα_Viber_2021-09-08_07-27-45-783.jpgεικόνα_Viber_2021-09-08_07-15-46-793.jpgεικόνα_Viber_2021-06-15_20-08-09.jpg

Συγνωμη για το topic.
 
Αν λέω αν.. ήταν εφικτό και μπορούσαμε να συγκρίνουμε την χιλιορηγμένη κάνη του @ΝίκοςΠ με την χιλιορηγμένη κάνη του ξάδερφου @gvp9000 (αν δεν είναι όργωμα μέσα) (1100) θα βγάζαμε πολλά συμπεράσματα.
Είναι ανεκτίμητες οι χιλιορηγμένες και καλά συντηρημένες εσωτερικά κάννες.
Η παρέα μου που είναι σε μεγάλο βαθμό ψαγμένη τις ψάχνει και δεν τις αφήνει..
 
Να ρίξουν με τη Μπράουνινγκ τι δική μου που έχει περάσει για πλάκα τις 100000 και η μόνη ζημιά που είχε πάθει σε μεταλλικά μέρη είναι φθορά ενός εξαρτήματος που έφτιαξα άλλο στο Τορνο και έναν εξολκεα και καθαρίζονταν από τον πατέρα μια φορά το χρόνο και η κανη μέσα δεν έχει χαλάσει .
 
Αν λέω αν.. ήταν εφικτό και μπορούσαμε να συγκρίνουμε την χιλιορηγμένη κάνη του @ΝίκοςΠ με την χιλιορηγμένη κάνη του ξάδερφου @gvp9000 (αν δεν είναι όργωμα μέσα) (1100) θα βγάζαμε πολλά συμπεράσματα.
Είναι ανεκτίμητες οι χιλιορηγμένες και καλά συντηρημένες εσωτερικά κάννες.
Η παρέα μου που είναι σε μεγάλο βαθμό ψαγμένη τις ψάχνει και δεν τις αφήνει..
Ότι δοκιμή κάνω Άρη με την Μ2 και την 1187 τις ανεβάζω εδώ. Δεν κρύβω δοκιμές που δεν πάνε καλά, ούτε φυσικά υποστιρίζω την Μ2 σε σχέση με την 1187.
Πχ να ρίξω 3 φυσίγγια με την Μ2, 3 φυσίγγια με την 1187 και να ανεβάσω την καλύτερη τουφεκιά της Μ2 με την χειρότερη της 1187.
Η 1100 του ξαδέρφου έχει σίγουρα μολυβδώσεις στο εσωτερικό (την είδα τον Αύγουστο). Το receiver σπασμένο αλλά αυτό είναι άσχετο, το όπλο δουλεύει.
Αν κατεβώ χωριό θα δοκιμάσω 2-3 φυσίγγια #4 και #6 με την δική του 1100.
Remington express 35.5gr θα ρίξω λόγω σχετικής σταθερότητας, όχι για κανέναν άλλο λόγο. Επίσης διότι έχω απόθεμα :)

Τώρα νούμερα πάνω από #6 δεν νομίζω ότι ενδιαφέρουν κανέναν ... εμένα πάντως δεν με ενδιαφέρουν ...

Το ιδανικό είναι να μαζευτούν όλα τα όπλα μαζί και να γίνουν συγκρίσεις αλλά είναι πολύ δύσκολο.
 
Δεν ξερω ακριβως να σου πω....Απο προχειρο λογαριασμο...υπολογιζω οτι εχω πιασει τα 150000 χιλιαδες
φυσιγγια.....ισως και περισσοτερα
Τις καλες εποχες στην τσιχλα.....χωρις να χανω ημερα κυνηγιου....πηγαινα στο περασμα με 100 φυσιγγια
και ξεσφαιριζα. Με διπλη ζωνη πηγαινα + τα φυσιγγια του γιλεκου.
Αργοτερα αν και εριχνα και ριχνω μια βολη στο θηραμα.....30- 40 φυσιγγια πρωι - απογευμα θα τα
εριχνα καθημερινα.
Τα τεσσερα τελευταια χρονια που τα θηραματα λιγοστεψαν....ασχοληθηκα με δισκακια....και ριχνω
πολλα φυσιγγια και εκει.Σε καθε προπονηση....τα 150 - 200 φυσιγγια ειναι σιγουρα ριγμενα.
Το θεμα δεν ειναι ποσα εχω ριξει....Το θεμα ειναι οτι το οπλο το εχω ''στιψει'' με μπουρλοτα δοκιμων.
Να σου πω τωρα για ζημιες στο οπλο....και ΟΛΕΣ τον τελευταιο χρονο.
Σπασμενη ουρα κλειστρου ....απο λαθος δικο μου... δεν ειχα αλλαξει ποτε το ελατηριο επαναφορας
και την φωλια. Τωρα και μετα την ζημια τα αλλαξα.
Επισεις μου εσπασε προσφατα και την αλλαξα την ουρα του κλειστρου.
Αυτες τις ζημιες εβγαλε το οπλο μεχρι σημερα.....
Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ....με κρατησε αρτιμελη.....μετα απο τοσες μαλακιες που εχω κανει!!!!

View attachment 32124View attachment 32125View attachment 32126View attachment 32127View attachment 32128

Συγνωμη για το topic.
Οπλαρα κύριε Νίκο. Το πριτσίνι στο μπράτσο που σπρώχνει το κλείστρο έχει κουνήσει καθόλου;
 
Back
Top