ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΈΝΤΡΩΣΗ

Τα συμπερασματα δικα σας παλικαρια !!!!
Κ. Νίκο πάτε να συγκρίνεται μία αξιόλογη κάννη όπως είναι η κάννη της 390 με μία κάννη ενός όπλου το οποίο έχει κατασκευαστεί και αγοραστεί με γνώμονα την οικονομία! Το κόστος της κάννης της 390 έχει όσο όλο το όπλο το Boito! Άσχετα αν έχει αχρωμίοτη κάννη, δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία νεροσωλήνα. Συγνώμη για αυτόν τον σχολιασμό!
Συγκρινεται 2 κάννες της μπερέττα, την δική σας και μία αχρωμίοτη, δύσκολα θα βρείτε αλλά υπάρχουν. Και τοτε θα βγάλουμε κάποια συμπεράσματα που στον πίνακα δεν νομίζω να είναι ορατά, αλλά υπάρχουν.
 
Πως είναι χρωμιομένες οι κάννες στα ραβδωτά στρατιωτικά? Με την πρώτη βολή η τριβή της σφαίρας στα τοιχόματα της κάννης θα έσπαγε, έβγαζε το χρώμιο αμέσως. Μήπως είναι χρωμιομένο μόνο το κενό των αυλακώσεων που δεν κάνουν επαφή με την κάννη? Αν και αμφιβάλω.
Όπως οποιοδήποτε άλλο χρωμιομένο αντικείμενο.
Με σκληρότητα στα 70 HRC δεν το λες και μαλακό για να αλλοιωθεί από την τριβή, όταν η κάνη στην καλύτερη των περιπτώσεων δεν ξεπερνάει τα 40 HRC.
 
Κ. Νίκο πάτε να συγκρίνεται μία αξιόλογη κάννη όπως είναι η κάννη της 390 με μία κάννη ενός όπλου το οποίο έχει κατασκευαστεί και αγοραστεί με γνώμονα την οικονομία! Το κόστος της κάννης της 390 έχει όσο όλο το όπλο το Boito! Άσχετα αν έχει αχρωμίοτη κάννη, δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία νεροσωλήνα. Συγνώμη για αυτόν τον σχολιασμό!
Συγκρινεται 2 κάννες της μπερέττα, την δική σας και μία αχρωμίοτη, δύσκολα θα βρείτε αλλά υπάρχουν. Και τοτε θα βγάλουμε κάποια συμπεράσματα που στον πίνακα δεν νομίζω να είναι ορατά, αλλά υπάρχουν.


Εχεις δικιο....Το ΒΟΙΤΟ ειναι ενα φτηνο οπλο...οκ. Εγω το λεω ο σιδεριάς....οκ....Μεχρι εδω συμφωνουμε !!!

Ειδα ομως και τις διαφορες στις συγκριτικες δοκιμες που εκανα με την Α390 και την Ρεμι 1100.
Παλι ποιο ''χαμηλα'' ηταν η αχρωμιωτη της 1100....Και με τα 2* και με 3* αστρα της Α390.
Μηπως και η ΡΕΜΙ....ειναι στην κατηγορια του ΒΟΙΤΟ ???
Ειλικρινα το λεω δεν εχω γνωσεις απο οπλα!!! Απο το 1994 κυνηγαω με την Α390....τα ''βρηκα'' μαζι
της....και δεν χρειαστηκε να αλλαξω οπλο.
Τα συμπερασματα τα βγαζω απο δοκιμες μου....γνωσεις δεν εχω....
 
Όπως οποιοδήποτε άλλο χρωμιομένο αντικείμενο.
Με σκληρότητα στα 70 HRC δεν το λες και μαλακό για να αλλοιωθεί από την τριβή, όταν η κάνη στην καλύτερη των περιπτώσεων δεν ξεπερνάει τα 40 HRC.
Σίγουρα Λευτέρη, αλλά είναι πολύ λεπτό το τοίχομα για να αντέξει τουλάχιστον για αρκετές ή χιλιάδες βολές ενός ραβδωτού όπλου. Ξέρεις πολύ καλά ότι οι ραβδωτές κάννες έχουν χαμηλό προσδόκιμο βολών ακρβείας, τώρα στα πολεμικά να μην τους πολύ ενδιαφέρει, παρά μόνο η καθήλωση του αντιπάλου.
Δεν μιλάμε και για τις μπερν μπάρελς που είναι για λιγότερο από 1500 βολές ακριβείας!
Ευτυχώς που η τεχνολογία προχορά και μας εκπλήσει!
 
Εχεις δικιο....Το ΒΟΙΤΟ ειναι ενα φτηνο οπλο...οκ. Εγω το λεω ο σιδεριάς....οκ....Μεχρι εδω συμφωνουμε !!!

Ειδα ομως και τις διαφορες στις συγκριτικες δοκιμες που εκανα με την Α390 και την Ρεμι 1100.
Παλι ποιο ''χαμηλα'' ηταν η αχρωμιωτη της 1100....Και με τα 2* και με 3* αστρα της Α390.
Μηπως και η ΡΕΜΙ....ειναι στην κατηγορια του ΒΟΙΤΟ ???
Ειλικρινα το λεω δεν εχω γνωσεις απο οπλα!!! Απο το 1994 κυνηγαω με την Α390....τα ''βρηκα'' μαζι
της....και δεν χρειαστηκε να αλλαξω οπλο.
Τα συμπερασματα τα βγαζω απο δοκιμες μου....γνωσεις δεν εχω....
Είχα νομίζω ξανά γράψει οτι είχα κάνει μία δοκιμή μεταξύ μπενέλι και 1187 σε ταχύτητες και πίνακα σε διάφορες αποστάσεις. Ο λόγος μία μεγάλη διαμάχη 2 φίλων που αμφότεροι υποστήριζαν τα δικά τους. Εγώ δεν βρήκα καμία ουσιώδη διαφορά. Έλα όμως που η ριμάδα η 1187 σκότωνε χωρίς κανενός αμφισβήτηση έντονα καλυτερα από την μπενέλι!
Τώρα, οπως λέει και το γνωμικό: δεν υπάρχει καλός ή κακός ή ευτυχισμένος θάνατος! Είναι όλοι θάνατος!
 
Είχα νομίζω ξανά γράψει οτι είχα κάνει μία δοκιμή μεταξύ μπενέλι και 1187 σε ταχύτητες και πίνακα σε διάφορες αποστάσεις. Ο λόγος μία μεγάλη διαμάχη 2 φίλων που αμφότεροι υποστήριζαν τα δικά τους. Εγώ δεν βρήκα καμία ουσιώδη διαφορά. Έλα όμως που η ριμάδα η 1187 σκότωνε χωρίς κανενός αμφισβήτηση έντονα καλυτερα από την μπενέλι!
Τώρα, οπως λέει και το γνωμικό: δεν υπάρχει καλός ή κακός ή ευτυχισμένος θάνατος! Είναι όλοι θάνατος!

Ολα τα οπλα σκοτωνουν.....Τον μυθο της αχρωμιωτης καννης εψαχνα.... ;)
 
Σίγουρα Λευτέρη, αλλά είναι πολύ λεπτό το τοίχομα για να αντέξει τουλάχιστον για αρκετές ή χιλιάδες βολές ενός ραβδωτού όπλου. Ξέρεις πολύ καλά ότι οι ραβδωτές κάννες έχουν χαμηλό προσδόκιμο βολών ακρβείας, τώρα στα πολεμικά να μην τους πολύ ενδιαφέρει, παρά μόνο η καθήλωση του αντιπάλου.
Δεν μιλάμε και για τις μπερν μπάρελς που είναι για λιγότερο από 1500 βολές ακριβείας!
Ευτυχώς που η τεχνολογία προχορά και μας εκπλήσει!
Μην ξεχνάμε και την ευκολία καθαρισμού. Εκεί "φαίνεται" η διαφορά.
 
Πιστεύω να το βρήκατε το βιντεάκι

Ναι Γιαννη και σε ευχαριστω!!!
Τα παραγγειλα και το Ν8,5 και το Ν7,5....Πιστευω σε λιγες μερες να τα κανω παρουσιαση....και με
δοκιμες απο τα 50 μετρα μεχρι 85....με φουλ τσοκ.:)
 
Μη τον ψάχνεις Νίκο. Δεν υπάρχει.

Οτι δοκιμη και να κανουμε....ειτε μας αρεσει το αποτελεσμα ειτε οχι.....κερδος εχουμε...
Ο καθε ενας μας....εχει τα δικα του ''πιστευω''..... τα σεβομαι ΟΛΑ......Εγω τα συμπερασματα μου
τα εχω βγαλει Λευτερη!!!! :)
 
Αυτό που απορώ με κάτι στο βίντεο είναι ο βατηρας απέναντι και εκτοξεύει πως μετρήσαμε ότι το σπάσιμο έγινε στα 80 μετ' ξέρει κανείς η η κάμερα έχει πάνω αποστασιομετρο όπως κάποιες στρατιωτικές διόπτρες .

Εγω δεν ξερω να σου απαντησω. Θα δω ομως τι κατανομη και ποσα σκαγια θα εχει ο στοχος στα 50 - 60 -70
- 80 μετρα....και παντα με φουλ τσοκ Γιαννη!!!
 
Η μπενελι πάντως επειδή δεν χαλάει ποτέ δεν γίνεται να βάλει αχρωμιωτη κανη γιατί με ελειπη καθαρισμό και χιλιάδες ντουφέκιες θα χαλάσει η κανη και θα μείνει η υπόλοιπη και αυτό δεν το δέχονται οι Ιταλοί.χαχαχαχα,
 
Η μπενελι πάντως επειδή δεν χαλάει ποτέ δεν γίνεται να βάλει αχρωμιωτη κανη γιατί με ελειπη καθαρισμό και χιλιάδες ντουφέκιες θα χαλάσει η κανη και θα μείνει η υπόλοιπη και αυτό δεν το δέχονται οι Ιταλοί.χαχαχαχα,
Η performance shop τι κανη έχει ;;
 
Εγώ δεν βρήκα καμία ουσιώδη διαφορά. Έλα όμως που η ριμάδα η 1187 σκότωνε χωρίς κανενός αμφισβήτηση έντονα καλυτερα από την μπενέλι!
Δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά με αφορμή αυτό που είπες.

Rem vs Benelli πάλι θα το κάνουμε. :)
Ας το κρατήσουμε στο επίπεδο όπλο που σκοτώνει vs όπλο που δεν σκοτώνει.

Αν η τουφεκιά είναι κέντρο:
Σκοτώνει η κατανομή και η διάτρηση.
Πάντα.
Αν δεν έχεις ένα από τα 2 οι πιθανότητες μειώνονται.
Πάντα.

Αν υποθέσουμε ότι οι κατανομές είναι "παρόμοιες" τότε το πρόβλημα προφανώς είναι η διάτρηση.
Διάτρηση = τελική ταχύτητα και παραμόρφωση σκαγιών (θεωρώ ίδια φυσίγγια και ίδια σύσφιξη).
Η τελική ταχύτητα εξαρτάται από την αρχική και από την παραμόρφωση των σκαγιών.
Οι αρχικές θεωρώ ότι δεν είναι το πρόβλημα άρα η Rem με κάποιον τρόπο παραμορφώνει λιγότερο τα σκάγια.
Η μεγαλύτερη παραμόρφωση των σκαγιών γίνεται στην εκπυρσοκρότηση. Αλλάζει κάτι εκεί ... όχι ... ο κώνος ... χμμμ μάλλον όχι.
Τι σημαίνει λοιπόν ότι "το όπλο αυτό σκοτώνει καλύτερα".

Θα τολμήσω να πω η πιο πυκνή περιφέρεια.
Η πυκνή περιφέρεια όμως δεν έχει μέτρα.
!!!
Βέβαια αν βάζει πουλιά στην τσάντα δεν μας ενδιαφέρει.

Ναι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι εγώ το βλέπω στο κυνήγι, όλα παίζουν τον ρόλο τους, κτλ κτλ κτλ τα γνωστά τσουβαλιάσματα τα οποία δεν οδηγούν πουθενά ή τουλάχιστον σε μια λογική ακολουθία και σε έναν ποσοτικό διαχωρισμό.

Κυνήγαγα μια ζωή με f και xf.
Μόλις βίδωσα το mod άρχισε να γεμίζει η τσάντα.
Γιατί ; Γιατί το βίδωσα στην 1187 ... Όχι.
Γιατί μεγάλωσε η περιφέρεια ...

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη και η δική μου λογική.
Όπλα με μεγαλύτερη και πιο ομοιογενή περιφέρεια σκοτώνουν καλύτερα αλλά δεν έχουν τα μέτρα των όπλων με αραιή περιφέρεια. Επειδή οι περισσότεροι στο "σημάδι" είναι τσοπαναραίοι (και εγώ επίσης), το ... αυξήστε τους τα γραμμάρια, ανεβάστε τα # σκαγιών, αυξήστε τις ταχύτητες, και ανοίξτε τον κύκλο είναι σίγουρο ότι θα ανεβάσει την κάρπωση.
Αν χάσουν κάτι μακρινό, δεν πειράζει.
Η παραπάνω λογική είναι η μοναδική που σε εμένα βγάζει νόημα.
Όπλο με υψηλά ποσοστά μακρυά χάνει κοντά και το αντίθετο.
Σίγουρα υπάρχουν άπειρες λεπτομέρειες που παίζουν τον ρόλο τους.
Είναι λεπτομέρειες όμως, όχι το βασικό στοιχείο.
 
Last edited:
Back
Top