Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Η μοναδική παρέμβαση-βελτίωση που χρειάζεται ένα κυνηγετικό όπλο είναι το κοντάκι.
Είναι το μοναδικό που αξίζει κάθε ευρώ που θα δώσεις, αν έχεις σταθερή επώμιση και ξέρεις που και πως να τουφεκάς.
Σημαντική και η σκανδάλη και πιο φθηνή επέμβαση αν έχει πρόβλημα.
Τοποθέτηση εναλλασόμενων τσοκ σε κάνη με σταθερό τσοκ επίσης. Καλύτερα βέβαια αλλαγή κάνης.

Κώνοι, αυλοί, porting, αποχρωμιώσεις, κεραμικές βαφές δεν είμαι φαν.
Προτιμώ να το πουλήσω και να πάρω άλλο ... τόσο απλά.

Αν βρείτε επέμβαση που θα μου αυξήσει την συγκέντρωση πάνω από 10-15% με μέσους όρους 10 φυσιγγίων, με φυσίγγια που θα επιλέξω εγώ, χωρίς να αλλάξω τσοκ και με εγγύηση αντικατάστασης κάνης είμαι μέσα με τα μπούνια.
Εδώ σας θέλω.
Μην ψάχνετε ... κανένας δεν το κάνει ... ούτε ο Rob Roberts :)
10 % ;;;;; για πλακα γίνεται , κ με τσοκ ίσως να φθάσει κ να ξεπεράσει το 20 %
 
Δεν υπάρχει εγγύηση πάντα όταν πειράζεις κάτι και φεύγεις από τα κατασκευαστικά στάνταρτ θέλεις αρκετά χρήματα και εξειδικευμένο τεχνητη που θα χρειαστεί να τροποποιήσει μια σειρά πραγμάτων πάνω στο όπλο για να κερδίσεις σίγουρα κάτι και να συνεχίσεις να έχεις εύρυθμη λειτουργία συνολικά . Εγώ αποφάσισα να δώσω της ςς διότι είχα μπει σε μια λογική ολοκληρωτικής τροποποίησης με τρεις διαφορετικούς τεχνίτες να ασχοληθούν με το όπλο και χωρίς να πληρωθεί ο ένας λόγω φιλίας μου έβγαινε να ξοδέψω κοντά στα 1000€ Και κόλλησα και λέω δύσκολη εποχή για πρίγκηπες θα ολοκληρώσω το όνειρο κάποια άλλη στιγμή ας πάρω ένα σούπερ πόζε να βάζω σιγά σιγά το γιο πιο βαθιά στο χόμπι μας . Εγγύηση μόνο ότι έχω αποκομίσει από δοκιμές πειράματα και πολύ μελέτη σε διάφορα περί όπλων δηλ καμία δική μου ευθύνη.
 
με μέσους όρους 10 φυσιγγίων, με φυσίγγια που θα επιλέξω εγώ, χωρίς να αλλάξω τσοκ και με εγγύηση αντικατάστασης κάνης ?
Πες μου οπλουργό ΤΩΡΑ.
Τον ξέρεις τον κυριο ;
 

Attachments

  • IMG_20210903_233829.jpg
    IMG_20210903_233829.jpg
    112,1 KB · Προβολές: 48
Δημήτρη (με όλο τον σεβασμό) νομίζεις ότι ο Rossetti και ο κάθε Rossetti ενδιαφέρεται για το αν θα έχει porting η κάνη του.
Τα όπλα χαρίζονται σε αυτούς τους αθλητές για διαφήμιση.
 
Last edited:
Δεν υπάρχει εγγύηση πάντα όταν πειράζεις κάτι και φεύγεις από τα κατασκευαστικά στάνταρτ θέλεις αρκετά χρήματα και εξειδικευμένο τεχνητη που θα χρειαστεί να τροποποιήσει μια σειρά πραγμάτων πάνω στο όπλο για να κερδίσεις σίγουρα κάτι και να συνεχίσεις να έχεις εύρυθμη λειτουργία συνολικά . Εγώ αποφάσισα να δώσω της ςς διότι είχα μπει σε μια λογική ολοκληρωτικής τροποποίησης με τρεις διαφορετικούς τεχνίτες να ασχοληθούν με το όπλο και χωρίς να πληρωθεί ο ένας λόγω φιλίας μου έβγαινε να ξοδέψω κοντά στα 1000€ Και κόλλησα και λέω δύσκολη εποχή για πρίγκηπες θα ολοκληρώσω το όνειρο κάποια άλλη στιγμή ας πάρω ένα σούπερ πόζε να βάζω σιγά σιγά το γιο πιο βαθιά στο χόμπι μας . Εγγύηση μόνο ότι έχω αποκομίσει από δοκιμές πειράματα και πολύ μελέτη σε διάφορα περί όπλων δηλ καμία δική μου ευθύνη.
Τον κώνο τον θυμάμαι, τι άλλο θα άλλαζες Γιάννη;

Δεν αξίζει να δίνουμε χρήματα σε βελτιώσεις (σε αυτές που ανέφερα) καθαρά προσωπική γνώμη.
Στην τιμή που έχουν τα όπλα της σειράς (0,8k-1,5k) και λαμβάνοντας υπόψη το κόστος μετατροπών χωρίς καμία εγγύηση αποτελέσματος ή μετέπειτα λειτουργίας συμφέρει να ψάξεις να βρεις ένα όπλο που σε καλύπτει, να το αγοράσεις και όταν χαλάσει να το πετάξεις (πουλήσεις) και να πάρεις άλλο.
Εγώ αυτής της λογικής είμαι πλέον με αυτά που διαβάζω (περί προβλημάτων όπλων).
Φυσικά σέβομαι όποιον έχει τρέλα και θέλει το καλύτερο δυνατό.
 
Θα την αποχρωμιωνα θα άνοιγα νέο κώνο με πολύ λίγες μοίρες του οποίου το μήκος θα ξεπερνούσε τα 10 εκ θα βαφοταν όλη κερακοτ νέο κοντάκι και πάπια ξύλινα έχω τα μέτρα μου και τρία τσοκ δικής μου επεξεργασίας εσωτερικής βαμμένα κερακοτ και αυτά στο τέλος .διότι το πλαστικό κομφορτ κοντακι όσο και να θέλω δεν έρχεται εκεί που πρέπει και δεν έχω αυτή την επαφή που θέλω με το όπλο ακριβώς έχω άλλο όπλο ακριβώς στα μέτρα το κοντάκι αλλά υστερεί βλητικα . Είπαμε κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις.
 
Θα την αποχρωμιωνα θα άνοιγα νέο κώνο με πολύ λίγες μοίρες του οποίου το μήκος θα ξεπερνούσε τα 10 εκ θα βαφοταν όλη κερακοτ νέο κοντάκι και πάπια ξύλινα έχω τα μέτρα μου και τρία τσοκ δικής μου επεξεργασίας εσωτερικής βαμμένα κερακοτ και αυτά στο τέλος .διότι το πλαστικό κομφορτ κοντακι όσο και να θέλω δεν έρχεται εκεί που πρέπει και δεν έχω αυτή την επαφή που θέλω με το όπλο ακριβώς έχω άλλο όπλο ακριβώς στα μέτρα το κοντάκι αλλά υστερεί βλητικα . Είπαμε κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις.
Τι σε δυσκόλεψε με το comfort και δεν μπόρεσες να το φέρεις;
Ποια διάσταση εννοώ
 
Δεν μπορεί να πάρει ούτε το καστ οφ που πρέπει ούτε το μήκος είχα πατέντα πέλμα φτιάξει ξύλινο αλλά και πάλι όπως πρέπει δεν έρχεται και έχει γυριστεί με θέρμανση στο πλαστουργο αρκετά αλλά συνολικά βρίσκεται θα λεγα στο 80% αυτού που θέλω . Και δε συζητώ την μικρή λαβή για το χέρι μου .
 
Δεν μπορεί να πάρει ούτε το καστ οφ που πρέπει ούτε το μήκος είχα πατέντα πέλμα φτιάξει ξύλινο αλλά και πάλι όπως πρέπει δεν έρχεται και έχει γυριστεί με θέρμανση στο πλαστουργο αρκετά αλλά συνολικά βρίσκεται θα λεγα στο 80% αυτού που θέλω . Και δε συζητώ την μικρή λαβή για το χέρι μου .
Αυτό με το καστ φοβάμαι και εγώ όπως και την παιδική λαβή.

Το μήκος έρχεται με μεγαλύτερο πέλμα μέχρι ένα σημείο. Το ίδιο και το ύψος του χτενιου μαζί με την αντίστοιχη φλατζα.
 
Μέχρι να κάνεις την πρώτη cerakote σε ένα όπλο
και μέχρι την πρώτη πτώση, ... λίγος χρόνος για 200€-300€.

Επίσης το αλουμίνιο δεν σκουριάζει.
Τις κάνες τις φροντίζω.

Φαίνεται άσχημο ... και ;;;;
Όσο δουλεύει το εργαλείο δεν υπάρχει πρόβλημα.
Παράσημα και αναμνήσεις είναι οι χαρακιές.

Μην νομίζεις βέβαια ότι είμαι κανένας χύμα τύπος.
Τα φροντίζω τα όπλα μου (ίσως περισσότερο από ότι πρέπει).
Απλά με ενδιαφέρει περισσότερο η ουσία παρά η εμφάνιση.
Στο πρώτο έχω αναλάβει την συντήρηση από 13 ετών, όπλο του '57.
Κοίτα κάνη ...
1187 του '96.
303 του '92 ????

17.JPG 23.JPG

IMG_20200217_223359.jpg

IMG_20210106_110305.jpg

IMG-e4d3cb12132a9fb20ee591ed0d655bb8-V.jpg
 
και μέχρι την πρώτη πτώση, ... λίγος χρόνος για 200€-300€.

Επίσης το αλουμίνιο δεν σκουριάζει.
Τις κάνες τις φροντίζω.

Φαίνεται άσχημο ... και ;;;;
Όσο δουλεύει το εργαλείο δεν υπάρχει πρόβλημα.
Παράσημα και αναμνήσεις είναι οι χαρακιές.

Μην νομίζεις βέβαια ότι είμαι κανένας χύμα τύπος.
Τα φροντίζω τα όπλα μου (ίσως περισσότερο από ότι πρέπει).
Απλά με ενδιαφέρει περισσότερο η ουσία παρά η εμφάνιση.
Στο πρώτο έχω αναλάβει την συντήρηση από 13 ετών, όπλο του '57.
Κοίτα κάνη ...
1187 του '96.
303 του '92 ????

View attachment 31867 View attachment 31871

View attachment 31868

View attachment 31869

View attachment 31870

Φιλαράκι αυτό το προτελευταίο σου έχει βγει καλό ? .yel.
Πέρα απ' την πλάκα τώρα, η κεραμική δεν σε προστατεύει από τις γρατσουνιές. Εννοείται ότι γρατζουνιεται. Απλά δεν σκουριάζει το όπλο. Είναι απ' τα λίγα λεφτά που δεν έχω μετανιώσει που έδωσα και σήμερα πήγα και την μαξους για κεραμική χαχαχαχαχα
 
Back
Top