Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Φίλε μου πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά απλώς δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζουν τον μέσο κυνηγό την στιγμή που βάλει ένα θήραμα ! Εγώ προσωπικά η μέση απόσταση που ρίχνω είναι το 80% 25~35 μέτρα!
Και εγώ, όμως θέλω και έναν πολύ καλό μακρινό συνδυασμό για ειδικές περιπτώσεις.
 
Last edited:
Είναι αδύνατον αυτό που λες ... δεν γίνεται να σκοτώνει καλά και μακρυά χρωμιωμένη κάνη, στενός αυλός και μικρός κώνος :)
Όλοι οι Έλληνες οπλουργοί το επιβεβαιώνουν.
.exciting.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, εχω μια benelli m1 μαμα 20 χρονια και τις εχω πιει το αιμα κυριολεκτικα (σκοπευτηριο-κυνηγι) και παντα επαιρνα πουλια σε ολες τις αποστασεις, χωρις απολυτως κανενα προβλημα. Δεν υπαρχει περιπτωση να την πειραξω ποτε. Προφανως στους αλλους τους φταινε αλλα πραγματα...
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, εχω μια benelli m1 μαμα 20 χρονια και τις εχω πιει το αιμα κυριολεκτικα (σκοπευτηριο-κυνηγι) και παντα επαιρνα πουλια σε ολες τις αποστασεις, χωρις απολυτως κανενα προβλημα. Δεν υπαρχει περιπτωση να την πειραξω ποτε. Προφανως στους αλλους τους φταινε αλλα πραγματα...
Τι αυλό έχει το όπλο φίλε μου?
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, εχω μια benelli m1 μαμα 20 χρονια και τις εχω πιει το αιμα κυριολεκτικα (σκοπευτηριο-κυνηγι) και παντα επαιρνα πουλια σε ολες τις αποστασεις, χωρις απολυτως κανενα προβλημα. Δεν υπαρχει περιπτωση να την πειραξω ποτε. Προφανως στους αλλους τους φταινε αλλα πραγματα...
Όποιος φίλε δεν σκοτώνει με ένα οπλο το αλλάζει κ παιρνει άλλο θεωρώντας ότι φταίει το όπλο, όποιος βελτιώνει το οποίο όπλο απλώς ψάχνει το καλυτερο
 
Όποιος φίλε δεν σκοτώνει με ένα οπλο το αλλάζει κ παιρνει άλλο θεωρώντας ότι φταίει το όπλο,
.love.
όποιος βελτιώνει το όπλο απλώς ψάχνει το καλύτερο
Οι λέξεις "βελτιώνει" και "ψάχνει" έρχονται σε αντίφαση.
Η σωστή (για εμένα) πρόταση είναι
"όποιος επεμβαίνει στο όπλο απλώς ψάχνει το καλύτερο" το οποίο σέβομαι.
Οι επεμβάσεις μερικές φορές αποτυγχάνουν, άλλες φορές επιτυγχάνουν και κάποιες φορές δεν επιφέρουν κανένα αποτέλεσμα.
Και στις 3 παραπάνω περιπτώσεις όμως κοστίζουν χρήματα.
 
.love.

Οι λέξεις "βελτιώνει" και "ψάχνει" έρχονται σε αντίφαση.
Η σωστή (για εμένα) πρόταση είναι
"όποιος επεμβαίνει στο όπλο απλώς ψάχνει το καλύτερο" το οποίο σέβομαι.
Οι επεμβάσεις μερικές φορές αποτυγχάνουν, άλλες φορές επιτυγχάνουν και κάποιες φορές δεν επιφέρουν κανένα αποτέλεσμα.
Και στις 3 παραπάνω περιπτώσεις όμως κοστίζουν χρήματα.
Ποτε δεν υπάρχει παρεμβαση σε ένα όπλο που έχει αποτυχία, όλες οι βελτιώσεις γίνονται πολλα χρονια κ από πολυ έμπειρους οπλουργους, δεν υπάρχει ρισκο
 
Ποτε δεν υπάρχει παρεμβαση σε ένα όπλο που έχει αποτυχία, όλες οι βελτιώσεις γίνονται πολλα χρονια κ από πολυ έμπειρους οπλουργους, δεν υπάρχει ρισκο
Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εν μέρει φίλε μου δεν είχαν πάντα όλες οι πατέντες επιτυχία υπήρξαν και μαύρες σελίδες στην ιστορία...το πέρασμα από την αχρωμιωτη κάνη στη χρωμιωμένη η υπερδιευρινση του αυλου είχε κι αυτή κάποιες συνέπειες αρνητικές στις χαμηλές γομωσεις και άλλα....
 
Ποτε δεν υπάρχει παρεμβαση σε ένα όπλο που έχει αποτυχία, όλες οι βελτιώσεις γίνονται πολλα χρονια κ από πολυ έμπειρους οπλουργους, δεν υπάρχει ρισκο
Συμφωνώ ότι το ρίσκο είναι μικρό ή αν θες μηδαμινό.

Πάω λοιπόν σε 10 κορυφαίους οπλουργούς και τους λέω το εξής.
Θέλω να αυξήσω την συγκέντρωση του όπλου μου, όσο το δυνατόν περισσότερο σε 3 συγκεκριμένα φυσίγγια τα οποία εγώ θεωρώ σταθερά ή εμπιστεύομαι την εταιρία παραγωγής αλλά το όπλο μου δεν τα πηγαίνει τόσο καλά με αυτά.

Τι "βελτιώσεις" λες να μου προτείνουν ;
Θα προτείνουν όλοι το ίδιο ;
Θα μου πουν τι αύξηση στην συγκέντρωση να περιμένω ;
Θα μου δώσουν τα χρήματά μου πίσω αν δεν δω την αύξηση αυτή ή αν δω μείωση ;
Αν ο ένας προτείνει κώνο 3 εκατοστά και ο άλλος 5 εκατοστά εγώ (ο άσχετος) ποιον θα επιλέξω ;
Αν ο ένας προτείνει διεύρυνση αυλού στα 18.55 και ο άλλος στα 18.7 εγώ τι θα επιλέξω ;

Και τελικά αξίζει όλη αυτή η ιστορία, το τρέξιμο, το χρήμα και ο χαμένος χρόνος για μια υποθετική βελτίωση 10 - 15 % προφορικά υποσχόμενη ;
Αξίζει όλη αυτή η ιστορία για όπλα του χιλιάρικου ;
Όχι Δημήτρη για εμένα δεν αξίζει.
Όπως είπες, πούλημα και πας στο επόμενο ...

Το κοντάκι, το στραβοτουφέκισμα, είναι σημαντικά και αξίζουν τα χρήματα.
Βλητική απόδοση (αν δεν σε καλύπτει) πουλάς το όπλο και παίρνεις άλλο.

Αν έχεις όπλο των 5-10-15 k€ εκεί κάνεις ότι σε φωτίσει ο Θεός.
Το πρόβλημα επίσης υπάρχει σε ανθρώπους που έχουν ερωτική ή συναισθηματική σχέση με το όπλο τους.

Ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτές τις κατηγορίες.

Δεν γίνομαι δούλος των πραγμάτων που αγοράζω. Τα φροντίζω, τα συντηρώ αλλά μέχρι εκεί.
Αν χαλάσουν ή αν είναι εκτός προδιαγραφών που θέτω εγώ, τα αλλάζω.
Απλά πράγματα.

Το να αγοράσω κάτι, να δω ότι δεν με καλύπτει και να τρέχω στα μαστόρια για βελτίωση, δεν είναι στο DNA μου.
 
Last edited:
Όποιος θέλει να σκοτώνει πολύ μακριά μπορεί να κάνει ότι έλεγε ένας μπάρμπας στο χωριό σηκώνω το δίκανο εγώ χάνω ένα φυσίγγι και εκείνο τη ζωή του για το θήραμα σημαδεύω καλά και ρίχνω μια μόνο ντουφέκια το λέγε για φορές που τύχαινε να τουφεκισει πάρα πολύ μακριά.Οποτε το άκουγα γελαγα με τη ψυχή μου.
 
Όποιος θέλει να σκοτώνει πολύ μακριά μπορεί να κάνει ότι έλεγε ένας μπάρμπας στο χωριό σηκώνω το δίκανο εγώ χάνω ένα φυσίγγι και εκείνο τη ζωή του για το θήραμα σημαδεύω καλά και ρίχνω μια μόνο ντουφέκια το λέγε για φορές που τύχαινε να τουφεκισει πάρα πολύ μακριά.Οποτε το άκουγα γελαγα με τη ψυχή μου.
Γενικά Γιάννη όχι για εσένα ...

Δεν κάνουν τα όπλα τους κυνηγούς, ούτε κυνήγι είναι η καταβολή των θηραμάτων στην μέγιστη δυνατή απόσταση.
Το όπλο και τα φυσίγγια είναι το μέσο και το ζητούμενο η άμεση καταβολή του θηράματος.
Όταν το μέσο χαλάσει, ή δεν σε καλύπτει το πουλάς και παίρνεις άλλο.
 
Σε εμένα το λες Βασίλη που έχω αλλάξει καμία 15αρια γιατί γουστάρω να ψαχνομαι και κατουσιαν πίστεψέ με έχω δει διαφορές αλλά κάτι το τρομερό να πω όπα αυτό το όπλο είναι μακράν το καλύτερο δεν έχω δει και εγώ κυνηγάω τα πάντα από πτηνά γουρούνι και λαγό δεν έχω κατάλληλο σκυλί και παρέα και δεν έχω κυνηγήσει και ανθρώπους έχω σταματήσει να κυνηγάω μεγάλωσα και έχω παιδιά χαχαχαχα
 
Σε εμένα το λες Βασίλη που έχω αλλάξει καμία 15αρια γιατί γουστάρω να ψαχνομαι και κατουσιαν πίστεψέ με έχω δει διαφορές αλλά κάτι το τρομερό να πω όπα αυτό το όπλο είναι μακράν το καλύτερο δεν έχω δει και εγώ κυνηγάω τα πάντα από πτηνά γουρούνι και λαγό δεν έχω κατάλληλο σκυλί και παρέα και δεν έχω κυνηγήσει και ανθρώπους έχω σταματήσει να κυνηγάω μεγάλωσα και έχω παιδιά χαχαχαχα
Και εμένα μου αρέσει να ψάχνομαι και να αναζητώ την αλήθεια.
Έχω πάρει λοιπόν 1 κουτί Rem No4 35.5gr το οποίο θα καταναλωθεί όλο σε 25 διαφορετικά όπλα.

1 φυσίγγι με το κάθε όπλο.
Όχι πολύ επιστημονικό, αλλά θα βγούν κάποια συμπεράσματα.

Μόλις ολοκληρώσω θα τα παρουσιάσω.
Όπλα ψάχνω.

Όλα με full ονομαστική σύσφιξη, άγνωστη φυσικά πραγματική.
 
Συμφωνώ ότι το ρίσκο είναι μικρό ή αν θες μηδαμινό.

Πάω λοιπόν σε 10 κορυφαίους οπλουργούς και τους λέω το εξής.
Θέλω να αυξήσω την συγκέντρωση του όπλου μου, όσο το δυνατόν περισσότερο σε 3 συγκεκριμένα φυσίγγια τα οποία εγώ θεωρώ σταθερά ή εμπιστεύομαι την εταιρία παραγωγής αλλά το όπλο μου δεν τα πηγαίνει τόσο καλά με αυτά.

Τι "βελτιώσεις" λες να μου προτείνουν ;
Θα προτείνουν όλοι το ίδιο ;
Θα μου πουν τι αύξηση στην συγκέντρωση να περιμένω ;
Θα μου δώσουν τα χρήματά μου πίσω αν δεν δω την αύξηση αυτή ή αν δω μείωση ;
Αν ο ένας προτείνει κώνο 3 εκατοστά και ο άλλος 5 εκατοστά εγώ (ο άσχετος) ποιον θα επιλέξω ;
Αν ο ένας προτείνει διεύρυνση αυλού στα 18.55 και ο άλλος στα 18.7 εγώ τι θα επιλέξω ;

Και τελικά αξίζει όλη αυτή η ιστορία, το τρέξιμο, το χρήμα και ο χαμένος χρόνος για μια υποθετική βελτίωση 10 - 15 % προφορικά υποσχόμενη ;
Αξίζει όλη αυτή η ιστορία για όπλα του χιλιάρικου ;
Όχι Δημήτρη για εμένα δεν αξίζει.
Όπως είπες, πούλημα και πας στο επόμενο ...

Το κοντάκι, το στραβοτουφέκισμα, είναι σημαντικά και αξίζουν τα χρήματα.
Βλητική απόδοση (αν δεν σε καλύπτει) πουλάς το όπλο και παίρνεις άλλο.

Αν έχεις όπλο των 5-10-15 k€ εκεί κάνεις ότι σε φωτίσει ο Θεός.
Το πρόβλημα επίσης υπάρχει σε ανθρώπους που έχουν ερωτική ή συναισθηματική σχέση με το όπλο τους.

Ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτές τις κατηγορίες.

Δεν γίνομαι δούλος των πραγμάτων που αγοράζω. Τα φροντίζω, τα συντηρώ αλλά μέχρι εκεί.
Αν χαλάσουν ή αν είναι εκτός προδιαγραφών που θέτω εγώ, τα αλλάζω.
Απλά πράγματα.

Το να αγοράσω κάτι, να δω ότι δεν με καλύπτει και να τρέχω στα μαστόρια για βελτίωση, δεν είναι στο DNA μου.
Όσα όπλα κ να πουλησεις , όσα κ να αγοράσεις ποτε δεν θα αισθανθείς την απόλυτη αίσθηση που έχει ένα όπλο φτιαγμένο μόνο απο εσένα για εσένα, ένα όπλο ακριβώς στα γουστα σου, τα όπλα φίλε είναι σαν τα κουστουμια, ο γαμπρός ράβει πανω του το κοστουμι δεν παει στην λαϊκή
 
Όσα όπλα κ να πουλησεις , όσα κ να αγοράσεις ποτε δεν θα αισθανθείς την απόλυτη αίσθηση που έχει ένα όπλο φτιαγμένο μόνο απο εσένα για εσένα, ένα όπλο ακριβώς στα γουστα σου, τα όπλα φίλε είναι σαν τα κουστουμια, ο γαμπρός ράβει πανω του το κοστουμι δεν παει στην λαϊκή
Δεκτό και κατανοητό.
 
μερικές φορές βέβαια, μετά από αρκετά χρόνια γάμου, καταλαβαίνει τι μαλ@@ έκανε και δεν αγόρασε από τη λαϊκή ;)
Ζαρια ρίχνεις, μπορεί ασσοδυο μπορεί κ εξαρες , στον γάμο όμως ήσουνα αστέρι με το χειροποίητο
 
Back
Top