Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Όποιος θέλει μου εξηγεί γιατί όχι στο κυνήγι
1. πληρώνεις χρήματα
2. κάνεις μη αναστρέψιμη επέμβαση στην κάνη
3. κάνει περισσότερο θόρυβο (αυτιά)
4. εμένα δεν με ενοχλεί το muzzle flip ... αλήθεια πόσο το μειώνει ... ελάχιστα ;
5. επίσης δεν με ενοχλεί η ανάκρουση (μικρότερη ανάκρουση = μικρότερη ταχύτητα γόμωσης με το ίδιο όπλο ΠΑΝΤΑ)
6. κανένας δεν σου εγγυάται καλύτερη βλητική απόδοση
7. Δυο φίλοι σκοπευτές πρώην πρωταθλητές ΤΡΑΠ κανένας δεν έχει porting στις κάνες των όπλων που κυνηγάνε

Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι που δεν θυμάμαι τώρα ...
 
Παιδιά το κυνήγι είναι πολύ απλό και στην απλότητα του είναι η ομορφιά του. Καλό το σκοπευτήριο και οι βλητικες αναλύσεις, αλλά έχουν βάλει πολλούς μπελάδες στο κεφάλι απλών κυνηγών.
Έχουμε πει, θες να βελτιώσεις κάτι, ξεκινάς από πίσω προς τα μπρος, κυνηγός-κοντακι-κ.ο.κ.
Το πορτινγκ και το τσοκ είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, υπάρχουν πιο πριν άλλα πιο σημαντικά και επιδραστικά στο τελικό αποτέλεσμα, που παίρνουν βελτίωση και πρέπει να κοιτάμε. Πάνω απ' όλα εμάς τους ίδιους. :)


Όσο εν προκειμένω σιγά μη θέλει η τσίχλα και το τρυγονακι που τουφεκω πορτινγκ και μύδια ξυδια για να πέσει. Αν δεν πέσει φταίω μόνο εγώ.... Δε θα με σώσει κανένα πορτινγκ ούτε θα μου δώσει παραπάνω πουλιά.


Το βιντεάκι το έβαλα γτ λέει σωστά τεχνικά πράγματα με απλό τρόπο, για όποιον θέλει να δει και κάτι περισσότερο. Όχι για να τον στείλω να τρυπήσει την κάννη του ή να αγοράσει οπωσδήποτε όπλο με πορτινγκ.
 
Το πιατο δηλαδή θέλει, το πουλι όχι
Αν δεν το χρειάζεται ο αρχηγός ... κανένας δεν το χρειάζεται Δημήτρη.
Πολλοί το κάνουν ... ίσως το κάνει και αυτός κάποια στιγμή ...

Εσύ είσαι πολύ πιο ειδικός από εμένα να απαντήσει πάντως.

https://upload.wikimedia.org/wikipe...er_Olympics_men's_skeet_finals_2008-08-16.JPG

Untitled 1.jpg
 
Last edited:
Εμένα το έχει η ςς από μαμά αλλά είχα κάνει στο σεντ Ετιέν πόζε που είχα παλαιότερα βελτίωση υπήρχε όχι κάτι το εξωφρενικό αλλά υπήρχε ότι γράφω το χω δοκιμάσει δεν υποστηρίζω κάτι τυχαία ποτέ τώρα αν μου πεις αν θα έδινα τα 200€ πάλι για να το κάνω σε ένα πόζε δεν θα το έκανα .Θα πετύχαινα με άλλους τρόπους το αποτέλεσμα το οποίο τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να το στηρίζω στις ικανότητες μου και λιγότερο στο όπλο αλλά μου αρέσει και να δοκιμάζω για να βλέπω τι πραγματικά ισχύει και τι είναι μάρκετινγκ.Οσο για τα σκοπευτικά πιστεύω πως ο λόγος είναι μια ζυγαριά μεταξύ άνετης χρήσης και μη λόγω αυξημένου θορύβου από τις πολλές τουφεκιές . Ζυγίζονται από τις εταιρίες τα υπέρ και τα κατά και για να μην βλέπουμε πολλά σκοπευτικά με πορτινγκ μάλλον γέρνει προς το κατά η ζυγαριά γιατί πιστεύω πως αυτός που παίρνει σκοπευτικό δεν θα προβληματιστεί για 200/300€ παραπάνω αν είχε αλλά σίγουρα μπορεί να κουφαινει πιο εύκολα .
 
Εμένα το έχει η ςς από μαμά αλλά είχα κάνει στο σεντ Ετιέν πόζε που είχα παλαιότερα βελτίωση υπήρχε όχι κάτι το εξωφρενικό αλλά υπήρχε ότι γράφω το χω δοκιμάσει δεν υποστηρίζω κάτι τυχαία ποτέ τώρα αν μου πεις αν θα έδινα τα 200€ πάλι για να το κάνω σε ένα πόζε δεν θα το έκανα .Θα πετύχαινα με άλλους τρόπους το αποτέλεσμα το οποίο τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να το στηρίζω στις ικανότητες μου και λιγότερο στο όπλο αλλά μου αρέσει και να δοκιμάζω για να βλέπω τι πραγματικά ισχύει και τι είναι μάρκετινγκ.Οσο για τα σκοπευτικά πιστεύω πως ο λόγος είναι μια ζυγαριά μεταξύ άνετης χρήσης και μη λόγω αυξημένου θορύβου από τις πολλές τουφεκιές . Ζυγίζονται από τις εταιρίες τα υπέρ και τα κατά και για να μην βλέπουμε πολλά σκοπευτικά με πορτινγκ μάλλον γέρνει προς το κατά η ζυγαριά γιατί πιστεύω πως αυτός που παίρνει σκοπευτικό δεν θα προβληματιστεί για 200/300€ παραπάνω αν είχε αλλά σίγουρα μπορεί να κουφαινει πιο εύκολα .
Γιάννη μην ξεχνάς ότι ΟΛΟΙ οι σκοπευτές φοράνε ωτοασπίδες.
Ο περισσότερος θόρυβος δεν τους ενοχλεί καθόλου.
Ούτε αυτούς ούτε τους διπλανούς !!!
 
Συμφωνώ αλλά δεν έχω δει πολλούς να φοράνε στον κυνηγότοπο αν το πας για κυνήγι ? Και εγώ που στο λέω παρότι έχω remington ηλεκτρονικές δεν τις φοράω πάντα στο κυνήγι με το σκοπευτήριο δεν είμαι ούτως η άλλως πολύ φίλος προτιμώ τους εμψυχους στόχους.
 
Συμφωνώ αλλά δεν έχω δει πολλούς να φοράνε στον κυνηγότοπο αν το πας για κυνήγι ? Και εγώ που στο λέω παρότι έχω remington ηλεκτρονικές δεν τις φοράω πάντα στο κυνήγι με το σκοπευτήριο δεν είμαι ούτως η άλλως πολύ φίλος προτιμώ τους εμψυχους στόχους.
Το ίδιο πράγμα λέμε ...
Στο σκοπευτήριο δεν μας ενοχλεί ο επιπλέον θόρυβος γιατί φοράμε ωτοασπίδες ... στο κυνήγι όμως ναι γιατί δεν φοράμε, ειδικά αν ρίχνουμε αρμάθες.

Για αυτό διαχώρισα κυνήγι με σκοπευτήριο.
 
Η μοναδική παρέμβαση-βελτίωση που χρειάζεται ένα κυνηγετικό όπλο είναι το κοντάκι.
Είναι το μοναδικό που αξίζει κάθε ευρώ που θα δώσεις, αν έχεις σταθερή επώμιση και ξέρεις που και πως να τουφεκάς.
Σημαντική και η σκανδάλη και πιο φθηνή επέμβαση αν έχει πρόβλημα.
Τοποθέτηση εναλλασόμενων τσοκ σε κάνη με σταθερό τσοκ επίσης. Καλύτερα βέβαια αλλαγή κάνης.

Κώνοι, αυλοί, porting, αποχρωμιώσεις, κεραμικές βαφές δεν είμαι φαν.
Προτιμώ να το πουλήσω και να πάρω άλλο ... τόσο απλά.

Αν βρείτε επέμβαση που θα μου αυξήσει την συγκέντρωση πάνω από 10-15% με μέσους όρους 10 φυσιγγίων, με φυσίγγια που θα επιλέξω εγώ, χωρίς να αλλάξω τσοκ και με εγγύηση αντικατάστασης κάνης είμαι μέσα με τα μπούνια.
Εδώ σας θέλω.
Μην ψάχνετε ... κανένας δεν το κάνει ... ούτε ο Rob Roberts :)
 
Back
Top