Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Περί Porting.
Πριν σχεδόν 50 χρόνια, ο μακαρίτης Larry Kelly με την εμπειρία που είχε αποκτήσει στη χρήση μηχανημάτων EDM, ίδρυσε τη Mag-na-port.
https://gunsmagazine.com/discover/mag-na-port-montage/
Αρχικά ξεκίνησε με porting σε μεγάλου διαμετρήματος περίστροφα και αργότερα σε αντίστοιχα μακρύκανα.
Στο τέλος ασχολήθηκε και με τα λειόκανα.
https://www.magnaport.com/sgun.html

Ο Έλληνας George Vais, είχε επίσης σχεδιάσει ένα πολύ αποτελεσματικό compensator για χρήση σε ραβδωτά όπλα μεγάλου διαμετρήματος.
Προσωπικά μιλώντας, κάποια τέτοια επεξεργασία κάνης ή πρόσθετο εξάρτημα έχει απόδοση (όσον αφορά τα μικρά όπλα) μόνο σε κάποιο 50 BMG, όταν χρησιμοποιείται σε τυφέκια μικρού σχετικά βάρους.
 
Δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα αλλά θα ρωτησω εδώ γιατί δεν βρήκα κάτι πιο επίκαιρο.
Υπάρχει καμία βαφή η οποία να προστατεύει το όπλο από σκουριές;
Εχω μια επαναληπτική mossberg και έχει κάτι λίγες οξειδώσεις και σκεφτόμουν αν υπάρχει καμια βαφή ή κάτι άλλο που να προστατεύει λίγο.
 
Δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα αλλά θα ρωτησω εδώ γιατί δεν βρήκα κάτι πιο επίκαιρο.
Υπάρχει καμία βαφή η οποία να προστατεύει το όπλο από σκουριές;
Εχω μια επαναληπτική mossberg και έχει κάτι λίγες οξειδώσεις και σκεφτόμουν αν υπάρχει καμια βαφή ή κάτι άλλο που να προστατεύει λίγο.
Κεραμικη βαφη λεγεται αυτο που ψαχνεις...
 
η Cerakote φίλε. Είναι αρκετοί οι μάστορες που τη δουλεύουν και αν έχεις παρατηρήσει πολλά νέα μοντέλα βγαίνουν με αυτή.
Κεραμικη βαφη λεγεται αυτο που ψαχνεις...
Α ωραία! Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Μια ερώτηση.
Κώνο έχω κάνει σε αχρωμιωτη κάννη.εαν γίνει σε χρομιωμενη υπάρχει ντε φάκτο κίνδυνος κάποια στιγμή να κοπεί παραπέρα το χρώμιο? Σκέφτεται φίλος να κάνεις κώνους σε 525 το οποίο δεν αποχωρίζεται,είναι ο μόνος ενδοιασμος
 
Μια ερώτηση.
Κώνο έχω κάνει σε αχρωμιωτη κάννη.εαν γίνει σε χρομιωμενη υπάρχει ντε φάκτο κίνδυνος κάποια στιγμή να κοπεί παραπέρα το χρώμιο? Σκέφτεται φίλος να κάνεις κώνους σε 525 το οποίο δεν αποχωρίζεται,είναι ο μόνος ενδοιασμος
Ναι φίλε μου είναι αναπόφευκτο το ότι θα συμβεί αυτό
 
Διαβάζοντας αρκετά περί βελτιώσεων να πω και εγώ τη γνώμη μου πάνω στο θέμα ! Η crio comfort μου έχει αυλό 18,3 και συμβατικό κώνο και δεν είδα να μού φεύγουν ούτε τα μακρινά ούτε κοντινά θηραματα μου αρκεί που τα σκοτώνει μια φορά καπνισμενα ή ακαπνιστα οπότε ποιος ο λόγος να μειώσω την κολόνα των σκαλιών να διευρινω τον κύκλο να μεγαλώσω τον κώνο? Κάτι ήξεραν οι παλιοί που έλεγαν μια δεκάρα όπλο και εκατό δεκάρες σκύλο και πάντα είχαν θηραματα
 
Η crio comfort μου έχει αυλό 18,3 και συμβατικό κώνο και δεν είδα να μού φεύγουν ούτε τα μακρινά ούτε κοντινά θηραματα
Είναι αδύνατον αυτό που λες ... δεν γίνεται να σκοτώνει καλά και μακρυά χρωμιωμένη κάνη, στενός αυλός και μικρός κώνος :)
Όλοι οι Έλληνες οπλουργοί το επιβεβαιώνουν.
.exciting.
 
Είναι αδύνατον αυτό που λες ... δεν γίνεται να σκοτώνει καλά και μακρυά χρωμιωμένη κάνη, στενός αυλός και μικρός κώνος :)
Όλοι οι Έλληνες οπλουργοί το επιβεβαιωνουν
Εγώ σου λέω τι επιβεβαιωνουν τα μάτια μου και με το baikal 18,2 αυλό πάλι μια χαρά τα σκοτώνει
 
Εγώ σου λέω τι επιβεβαιωνουν τα μάτια μου και με το baikal 18,2 αυλό πάλι μια χαρά τα σκοτώνει
Τα baikal είναι ρώσικα γι αυτό σκοτώνουν, έχουν έρβιο στις κάνες.
Τα ιταλικά δεν σκοτώνουν :) :) :)

Αστειεύομαι φίλε μου ...
 
Τα baikal είναι ρώσικα γι αυτό σκοτώνουν, έχουν έρβιο στις κάνες.
Τα ιταλικά δεν σκοτώνουν :) :) :)

Αστειεύομαι φίλε μου ...
Το κατάλαβα απλά ήθελα να πω ότι όσο ο κυνηγός ξέρει που ρίχνει και μακριά έχει τα 45~50 μέτρα μια χαρά σκοτώνουν όλα. Όσο για το μήκος της ατράκτου είναι ζήτημα αν θα κερδίσει ένα σκαγι στον κινούμενο στόχο μίας και οι ταχύτητες είναι πολύ υψηλές.... πραγματικά τώρα στα 40 μέτρα πού θεωρητικά η άτρακτος έχει μήκος 1,5 μέτρα την στιγμή που κάποιος πυροβολαει μπορεί να αντιληφθεί το πρώτο και το τελευταίο σκαγι που θα φτάσει στον πίνακα?
 
Το κατάλαβα απλά ήθελα να πω ότι όσο ο κυνηγός ξέρει που ρίχνει και μακριά έχει τα 45~50 μέτρα μια χαρά σκοτώνουν όλα.
Τα πραγματικά 50 για εμένα είναι μια μακρινή αλλά όχι άπιαστη απόσταση. Θέλει πολύ ψάξιμο με φυσίγγια, τσόκ κτλ. Πάντα με μολύβδινα σκάγια. Και πάντα για ποσοστά επιτυχίας >80%, όχι βαράω μια αρμάθα για να χτυπήσω 2 πλιά.
Όλοι μπορούν να το κάνουν αυτό.
Η ερώτηση κλειδί είναι επίσης "πως είσαι σίγουρος ότι βαράς στα 50μ και όχι στα 35, 45 ή στα 55;"
Όσο για το μήκος της ατράκτου είναι ζήτημα αν θα κερδίσει ένα σκαγι στον κινούμενο στόχο μίας και οι ταχύτητες είναι πολύ υψηλές....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-657#post-583044
πραγματικά τώρα στα 40 μέτρα πού θεωρητικά η άτρακτος έχει μήκος 1,5 μέτρα την στιγμή που κάποιος πυροβολαει μπορεί να αντιληφθεί το πρώτο και το τελευταίο σκαγι που θα φτάσει στον πίνακα?
Εγώ όχι.
Αν κάποιος μπορεί να ξεχωρίσει με το αυτί του χρόνους 0,03 sec ή 30 msec τότε ναι.

Untitled 1.jpg
 
Last edited:
Τα πραγματικά 50 για εμένα είναι μια μακρινή αλλά όχι άπιαστη απόσταση. Θέλει πολύ ψάξιμο με φυσίγγια, τσόκ κτλ. Πάντα με μολύβδινα σκάγια. Και πάντα για ποσοστά επιτυχίας >80%, όχι βαράω μια αρμάθα για να χτυπήσω 2 πλιά.
Όλοι μπορούν να το κάνουν αυτό.
Η ερώτηση κλειδί είναι επίσης "πως είσαι σίγουρος ότι βαράς στα 50μ και όχι στα 35, 45 ή στα 55;"

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-657#post-583044

Εγώ όχι.
Αν κάποιος μπορεί να ξεχωρίσει με το αυτί του χρόνους 0,03 sec ή 30 msec τότε ναι.

View attachment 33621
Φίλε μου πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά απλώς δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζουν τον μέσο κυνηγό την στιγμή που βάλει ένα θήραμα ! Εγώ προσωπικά η μέση απόσταση που ρίχνω είναι το 80% 25~35 μέτρα!
 
Back
Top