Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Μάγκες καλησπέρα .

Ένα φιλαράκι θέλει να βάψει την κάννη του όπλου του (ΜΑΤ είναι) .

Έχει βρει την ΜΑΤ βαφή της Βeretta & την G96 , έχει δοκιμάσει κανείς να βάψει κάννη με αυτές τις βαφές ???

Του είπα ότι για την G96 σε ΜΑΤ δεν ξέρω , μου ακούγεται κάπως.....


Υγ: Χτυπήματα δεν έχει , απλά έχει κάποια ξεθωριάσματα !

Όποιος φίλος θέλει βοηθάει .
 
Μάγκες καλησπέρα .

Ένα φιλαράκι θέλει να βάψει την κάννη του όπλου του (ΜΑΤ είναι) .

Έχει βρει την ΜΑΤ βαφή της Βeretta & την G96 , έχει δοκιμάσει κανείς να βάψει κάννη με αυτές τις βαφές ???

Του είπα ότι για την G96 σε ΜΑΤ δεν ξέρω , μου ακούγεται κάπως.....


Υγ: Χτυπήματα δεν έχει , απλά έχει κάποια ξεθωριάσματα !

Όποιος φίλος θέλει βοηθάει .
Αν η κάννη είναι βαμμένη με διαφορετικό τρόπο από τις βαφές δεν θα γίνουν μπαλώματα;Αν το όπλο είναι σε κατάσταση που θέλει βάψιμο , μήπως πρέπει να το αναλάβει επαγγελματίας;
 
Αν η κάννη είναι βαμμένη με διαφορετικό τρόπο από τις βαφές δεν θα γίνουν μπαλώματα;Αν το όπλο είναι σε κατάσταση που θέλει βάψιμο , μήπως πρέπει να το αναλάβει επαγγελματίας;
Εγώ του είπα ότι το όπλο το βλέπω μια χαρά , έχει μόνο ξεθωριασμένο το χρώμα σε όχι μεγάλο βαθμό .
Αυτός το θέλει όλο το ίδιο & επειδή είναι ΜΑΤ εγώ του είπα να επιλέξει την ΜΑΤ βαφή στα 15€ από Καλκαντζάκο ή οπουδήποτε θέλει .

Μου είπε ότι του πρότυναν να δοκιμάσει την βαφή G96 .

Ενδεχομένως να μην έχει 100€ για βαφή σε Οπλουργό , πρότυνα Οπλουργό όπου ξέρω για λιγότερα χρήματα αλλά δεν θέλει να μπει στην διαδικασία αποστολής !
 
Αν
Εγώ του είπα ότι το όπλο το βλέπω μια χαρά , έχει μόνο ξεθωριασμένο το χρώμα σε όχι μεγάλο βαθμό .
Αυτός το θέλει όλο το ίδιο & επειδή είναι ΜΑΤ εγώ του είπα να επιλέξει την ΜΑΤ βαφή στα 15€ από Καλκαντζάκο ή οπουδήποτε θέλει .

Μου είπε ότι του πρότυναν να δοκιμάσει την βαφή G96 .

Ενδεχομένως να μην έχει 100€ για βαφή σε Οπλουργό , πρότυνα Οπλουργό όπου ξέρω για λιγότερα χρήματα αλλά δεν θέλει να μπει στην διαδικασία αποστολής !
Αν μπορέσει να το κάνει με 15 ευρώ θα είναι ιδανικό.Ας κάνει δοκιμή σε κάποιο σημείο που δεν φαίνεται κάτω από τη πάπια και αν του αρέσει το αποτέλεσμα περνάει όπου χρειάζεται.Αν μπορείτε ανεβάστε καμία φωτογραφία από τη διαδικασία.
 
Του πρότυνα να δοκιμάσει σε μια παλιά κάννη από Φλόμπερ (Βέβαια έχει θεματάκια αλλά θα καταλάβει - καταλάβουμε κάποια πράγματα) & αν το αποτέλεσμα είναι καλό μετά περνά & την κάννη του όπλου του .

Εννοείται , πάντα ανεβάζω φωτογραφίες , γι'αυτό είναι το φόρουμ (Ενημέρωση) .
 
Αν το αποτέλεσμα είναι καλό θα φτιάξω & την δική μου (Απλά είχα την εντύπωση ότι σε ΜΑΤ βαφή έπρεπε να βάλει - βάλουμε πάλι ΜΑΤ) !

Αλλά απ' ότι μου είπε & άλλος φίλος σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε η G96 κάνει & για Blueing & για Βurnising (& για γυαλιστερό & για ΜΑΤ) .

Μάλλον αναβαθμίζει την υπάρχουσα βαφή (Αν έχω καταλάβει καλά) .
 
Και επειδή εδώ ανταλλάσουμε αποψεις για να μαθαίνουμε και ο ένας από τον και να κάνουμε όσον το δυνατόν καλύτερα και βελτιωμένο το ο όπλο και το κυνήγι μας.Πολλοί οπλουργοι θεωρούν ότι σημαντικότερο πλεονέκτημα που μπορεί να δώσεις στο όπλο σου είναι το πορτινγκ .Ο παπατσαρουχας που το κάνει το προτεινει οποιος δε το κάνει το θάβει .Υπάρχει η άποψη οτι αν χρησιμοποιησεις τσοκ μεγαλύτερου αυλού απο την κανη βοηθάει .εγώ εχω χρησιμοποιήσει δεν βοηθάει ισως επειδη την δουλειά που λενε οτι κάνει την εχει κάνει το πορτινγκ πριν που έχει η ςς .Καλό είναι συμπεράσματα να βγάζουμε απο τις εταιριες πιστεύω που εχουν καταλληλο εξοπλισμο και ανθρωπους .Ολο και αυξάνονται τα μηκη των τσακ και οι αυλοι των οπλων αυτό αυτόματα σημαίνει βελτίωση και επειδη αντιθετα με το γιωργακι του λεφτά υπάρχουν δεν υπάρχουν αρα δεν αγοράζω βελτιωνω ότι έχω .
Το porting αυξάνει πολύ τον ήχο στη τουφεκιά είχα 61εκ με πορτινγκ και έκανε σαν κανόνι αν έριχνες τουφεκιές άρχισαν να βουίζουν τα αυτιά σου. Δεν είναι τυχαίο που το χρησιμοποιούν από 71εκ και πάνω.
 
Καλησπέρα στην παρέα!!!Έχει κάνει κάποιος η αν ξέρει κατά πόσο εμπιστοσύνης είναι το να κολλήσω αυτοκόλλητο παραλλαγής στην καραμπίνα είδα ένα όπλο και μου άρεσε πολύ..Οχι βέβαια να το κάνω μόνος το κάνει ένα κατάστημα εδώ στην περιοχη
 
Καλησπέρα στην παρέα!!!Έχει κάνει κάποιος η αν ξέρει κατά πόσο εμπιστοσύνης είναι το να κολλήσω αυτοκόλλητο παραλλαγής στην καραμπίνα είδα ένα όπλο και μου άρεσε πολύ..Οχι βέβαια να το κάνω μόνος το κάνει ένα κατάστημα εδώ στην περιοχη
Δεν εχω προσωπική εμπειρία αλλά όπως και να το κάνεις το αυτοκόλλητο όσο αντοχή και να έχει αυτοκόλλητο θα παραμείνει
 
Έτσι το όπλο είναι εγκλωβισμένο κ δεν "αναπνέει".....
Και αν κάποτε θελεις να βγάλεις το αυτοκολλητο δεν ξέρω τι θα δεις από κάτω....
Μετά από βροχή κλπ μπορεί να περασει υγρασια απο κατω ακόμα κ αν δεν φαίνεται..
Και δεν είναι κάτι που θα το αφαιρέσεις για να δεις κ μετα θα το ξαναβαλεις...
Αν αυτός που το κάνει σου δίνει κάποια εγγυηση για αυτό κ σου αρέσει τοτε προχωρα το.... Εγώ δεν θα το ρίσκαρα....
 
Έτσι το όπλο είναι εγκλωβισμένο κ δεν "αναπνέει".....
Και αν κάποτε θελεις να βγάλεις το αυτοκολλητο δεν ξέρω τι θα δεις από κάτω....
Μετά από βροχή κλπ μπορεί να περασει υγρασια απο κατω ακόμα κ αν δεν φαίνεται..
Και δεν είναι κάτι που θα το αφαιρέσεις για να δεις κ μετα θα το ξαναβαλεις...
Αν αυτός που το κάνει σου δίνει κάποια εγγυηση για αυτό κ σου αρέσει τοτε προχωρα το.... Εγώ δεν θα το ρίσκαρα....
Αυτό σκέφτομαι και εγώ με την βροχή τι θα γίνει!!!!
 
Καλησπέρα στην παρέα!!!Έχει κάνει κάποιος η αν ξέρει κατά πόσο εμπιστοσύνης είναι το να κολλήσω αυτοκόλλητο παραλλαγής στην καραμπίνα είδα ένα όπλο και μου άρεσε πολύ..Οχι βέβαια να το κάνω μόνος το κάνει ένα κατάστημα εδώ στην περιοχη
Εγώ αν το όπλο μου ήταν ταλαιπωρημένο και ήθελα να το ανανεώσω με κάποια παραλλαγή θα επέλεγα υδρογραφια.Φυσικα πρώτα θα φρονιζα να μάθω τη διαδικασία και τα στάδια της επεξεργασίας ,αντοχη .Αυτό που θα πρόσεχα να μην σβηστεί καλυφθεί οποιοδήποτε στοιχείο -αριθμος πάνω στο όπλο.Σιγουρα όλα τα πράγματα φθείρονται.Στα αυτοκόλλητα πολλές φορές αφαιροντας τα μένει η κόλλα και είναι πολύ δύσκολο να την βγάλεις,χωρίς να κάνεις περισσότερη ζημιά.
 
Εγώ αν το όπλο μου ήταν ταλαιπωρημένο και ήθελα να το ανανεώσω με κάποια παραλλαγή θα επέλεγα υδρογραφια.Φυσικα πρώτα θα φρονιζα να μάθω τη διαδικασία και τα στάδια της ,αντοχη .Αυτό που θα πρόσεχα να μην σβηστεί καλυφθεί οποιοδήποτε στοιχείο -αριθμος πάνω στο όπλο.Σιγουρα όλα τα πράγματα φθείρονται.Στα αυτοκόλλητα πολλές φορές αφαιροντας τα μένει η κόλλα και είναι πολύ δύσκολο να την βγάλεις,χωρίς να κάνεις περισσότερη ζημιά.
Το αυτοκόλλητο σίγουρα κάτι θα αφισει....Θα το ρωτήσω αυτό που λες για υδροβαφη να δω υπέρ και κατά
 
Back
Top