Οπλουργοί

Στελαρα μου.....τα εκανα μπαχαλο φιλαρα!!!!.sarcastic..sarcastic.

Λοιπον τετοιες μετρησεις ειναι ΛΑΘΟΣ....βρισκει η σακουλα στο κοντακι....και το ποσο βρισκει....εγω
σαν χάχας προσθετα βαρος...
View attachment 30466

ΛΟΙΠΟΝ....ΟΙ Καινουργιες μετρησεις...και πιστευω οτι ειναι ΣΩΣΤΕΣ!!!
View attachment 30467View attachment 30468
Φαμπαρμ χραπα = 2,5 κιλα..

View attachment 30469View attachment 30470

Βeretta A390 1,800 Ενα κιλο 800 γραμμαρια...
Μέτρησα την 390 τώρα .2κιλα παρά λίγο.δεν είχα κάποιο όργανο...... πατέντα
 
Παιδιά προσοχή με την μέτρηση αυτή ...
Επειδή μου φάνηκε και εμένα μεγάλο το 3,7Kg άλλαξα τρόπο.
Δείτε στο βίντεο.
Ουσιαστικά κάνω το ίδιο απλά πριν δεν υπήρχε το μπλε καραμπίνερ στην σκανδάλη.
Δείτε διαφορές ...

1628541160220.png

Untitled 1.jpg

Untitled 2.jpg

Untitled 3.jpg

Untitled 4.jpg


Επίσης για τις Benelli σε ένα αμερικάνικο site κάποιος πήρε τηλ. και του είπαν ότι οι σκανδάλες ρυθμίζονται από 5-8lbs δηλαδή 2,3Kg - 3.6Kg
Δεν ρυθμίζουν κάτω από 2,3Kg μόνο αν η σκανδάλη είναι πάνω από 3,6Kg.

https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=61&t=367195

Δεν έχω ιδέα αν μέτρησα σωστά ... μου φαίνεται όμως σωστότερος ο τρόπος ... το σχοινί δεν τρίβει πάνω στο προστατευτικό της σκανδάλης.
Πάλι όμως η Rem μου φαίνεται ελαφρύτερη ... ίσως λόγω του αρχικού κενού.
 
Αφού για 1 εβδομάδα είμαι εργένης και αφού θα έσκαγα μιας και αισθανόμουν την Rem πιο ελαφριά, τσεκάρισα πάλι την 1187 με το carabiner ...

Κυμάνθηκε από 1,74-1,765 kg

Άρα βάζω τα "σωστά" νούμερα

1628544844243.png

Δεν ισχύουν τα παλιά

1628544920534.png

Σε δουλειά να βρισκόμαστε ...
 
Αφού για 1 εβδομάδα είμαι εργένης και αφού θα έσκαγα μιας και αισθανόμουν την Rem πιο ελαφριά, τσεκάρισα πάλι την 1187 με το carabiner ...

Κυμάνθηκε από 1,74-1,765 kg

Άρα βάζω τα "σωστά" νούμερα

View attachment 30585

Δεν ισχύουν τα παλιά

View attachment 30586

Σε δουλειά να βρισκόμαστε ...

Α μπράβο, μια χαρά! Για τα benelli δεν ξέρω, αλλά για τη Remington μου φάνηκε παράξενο όταν μέτρησα τη σκανδάλη της Mossberg, που έχουν πολλές ομοιότητες σαν όπλα, και εξωτερικά και εσωτερικά ... Λέω είναι δυνατόν να έχει η Rem. μισό κιλό βαρύτερη σκανδάλη ?? Γι' αυτό είχα βάλει τα θαυμαστικά (!!!).
Mossberg 9200: 1700 gr. !!!
 
Πριν λίγες μέρες πέρασα το πλαγιοκαννο (Baikal) από τον κ. Λιακο για ελάφρυνση στις σκανδαλες, ήταν τόσο σκληρές, ειδικά η πρωτη που μου κατέβαζε τις κάννες κάτω όταν τραβουσα.
Αισθητή η διαφορά, μένει να δοκιμαστεί στο κυνήγι!
 
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά, η Παναγιά μαζί μας.. Θέλω να ρωτήσω τους γνώστες.. Τι μήκος πρέπει να έχει ένα κοντάκι για άνθρωπο 1,75 και για άλλον ένα 1,80..βάρος λογικό 80 κιλά και 85 αντίστοιχα.
Χωρίς να είμαι γνώστης δεν πιστεύω ότι υπάρχει στάνταρ απάντηση για τον καθένα είναι διαφορετικό το τι τον βολεύει
Εγώ είμαι 1,81 πάνω κάτω 80 κιλά και το καλύτερο κούμπωμα από κοντακι το έχω νιώσει στις Remington 11-87 και 1100 που σε άλλους πιό κοντούς και με περισσότερα κιλά τους έρχεται παιδικό
 
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά, η Παναγιά μαζί μας.. Θέλω να ρωτήσω τους γνώστες.. Τι μήκος πρέπει να έχει ένα κοντάκι για άνθρωπο 1,75 και για άλλον ένα 1,80..βάρος λογικό 80 κιλά και 85 αντίστοιχα.
Καλημέρα,
κοντακίαση Γιάννη;;;
Δεν έχω ιδέα για το "σωστό" μήκος.
Βασικά δεν νομίζω ότι υπάρχει "σωστό" μήκος.

Αν ξέρεις Αγγλικά δες αυτά.
Αν δεν ξέρεις πες μου να σου πω τι λένε.

 
Καλημέρα,
κοντακίαση Γιάννη;;;
Δεν έχω ιδέα για το "σωστό" μήκος.
Βασικά δεν νομίζω ότι υπάρχει "σωστό" μήκος.

Αν ξέρεις Αγγλικά δες αυτά.
Αν δεν ξέρεις πες μου να σου πω τι λένε.

Δεν μας λές τι λέει χοντρικά γιατί είναι πρωί ακόμα για εξάσκηση αγγλικών κοντεύω μισό πακέτο τσιγάρα και έναν καφέ και δεν έχει ανοίξει το μάτι καλά καλά ακόμα .big smile.
 
Το περίμενα αυτό.
Θα σου πω τι πιστεύω εγώ.
Το μήκος του κοντακιού είναι μόνο 1 χαρακτηριστικό του κοντακιού και ακόμα και να υπήρχε "σωστό" μήκος πάλι υπάρχει περίπτωση το κοντάκι να μην σου ταιριάζει.
Το πιο σημαντικό είναι να έχεις σταθερή επώμιση. Αυτό (για εμένα) σημαίνει ότι όταν επωμίζεις το όπλο με κλειστά και ανοιχτά μάτια σε διάφορες οριζόντιες και κατακόρυφες γωνίες πρέπει να βλέπεις την ίδια εικόνα της ρίγας (ακόμα και λανθασμένη ... αλλά την ίδια).
Αν δεν το πετύχεις αυτό κανένας δεν μπορεί να σου φτιάξει κοντάκι.
Ακόμα και στον γενικό κανόνα ότι όταν επωμίζεις ο αντίχειρας πρέπει να είναι 2-3 δάχτυλα πίσω από την μύτη, υπάρχουν εξαιρέσεις, για μένα πάντως ισχύει.
Θα δεις επίσης ότι βάζουν το όπλο στον αγκώνα και πρέπει η πρώτη φάλαγγα του δείκτη να ακουμπάει στην σκανδάλη.
Χοντρομέτρηση αλλά από το ολότελα ...

Το ιδανικό κοντάκι για 2 ανθρώπους με ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά μπορεί να διαφέρει.

Ας υποθέσουμε ότι φοράς το πουκαμισάκι σου και πας στον τοπ κοντακά "εφαρμοστή" δάσκαλο σκοποβολής κτλ και φτιάχνεις το τέλειο κοντάκι.
Θα παραμείνει τέλειο τον χειμώνα με μπλούζες μπουφάν κτλ πάνω σου ;;;;

Η σειρά για εμένα είναι.
1. Το όπλο να ρίχνει ίσια.
2. Να έχεις σταθερή επώμιση.
3. Όταν επωμίζεις να μην γέρνεις κεφάλι στα πλάγια, να υπάρχει μια κάποια απόσταση από αντίχειρα στην μύτη και η ίριδα του ματιού να είναι ελάχιστα πάνω από την ρίγα και να βλέπεις την ρίγα ίσια. Όλα αυτά να γίνονται σε διάφορες οριζόντιες και κατακόρυφες γωνίες όπλου.

Δεν είμαι ειδικός αλλά αυτά πιστεύω μάγκες.
 
Το περίμενα αυτό.
Θα σου πω τι πιστεύω εγώ.
Το μήκος του κοντακιού είναι μόνο 1 χαρακτηριστικό του κοντακιού και ακόμα και να υπήρχε "σωστό" μήκος πάλι υπάρχει περίπτωση το κοντάκι να μην σου ταιριάζει.
Το πιο σημαντικό είναι να έχεις σταθερή επώμιση. Αυτό (για εμένα) σημαίνει ότι όταν επωμίζεις το όπλο με κλειστά και ανοιχτά μάτια σε διάφορες οριζόντιες και κατακόρυφες γωνίες πρέπει να βλέπεις την ίδια εικόνα της ρίγας (ακόμα και λανθασμένη ... αλλά την ίδια).
Αν δεν το πετύχεις αυτό κανένας δεν μπορεί να σου φτιάξει κοντάκι.
Ακόμα και στον γενικό κανόνα ότι όταν επωμίζεις ο αντίχειρας πρέπει να είναι 2-3 δάχτυλα πίσω από την μύτη, υπάρχουν εξαιρέσεις, για μένα πάντως ισχύει.
Θα δεις επίσης ότι βάζουν το όπλο στον αγκώνα και πρέπει η πρώτη φάλαγγα του δείκτη να ακουμπάει στην σκανδάλη.
Χοντρομέτρηση αλλά από το ολότελα ...

Το ιδανικό κοντάκι για 2 ανθρώπους με ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά μπορεί να διαφέρει.

Ας υποθέσουμε ότι φοράς το πουκαμισάκι σου και πας στον τοπ κοντακά "εφαρμοστή" δάσκαλο σκοποβολής κτλ και φτιάχνεις το τέλειο κοντάκι.
Θα παραμείνει τέλειο τον χειμώνα με μπλούζες μπουφάν κτλ πάνω σου ;;;;

Η σειρά για εμένα είναι.
1. Το όπλο να ρίχνει ίσια.
2. Να έχεις σταθερή επώμιση.
3. Όταν επωμίζεις να μην γέρνεις κεφάλι στα πλάγια, να υπάρχει μια κάποια απόσταση από αντίχειρα στην μύτη και η ίριδα του ματιού να είναι ελάχιστα πάνω από την ρίγα και να βλέπεις την ρίγα ίσια. Όλα αυτά να γίνονται σε διάφορες οριζόντιες και κατακόρυφες γωνίες όπλου.

Δεν είμαι ειδικός αλλά αυτά πιστεύω μάγκες.
Έλα επέστρεψα.. Ναι γνωρίζω λίγα αγγλικά. Είδα τα 2 βίντεο.. Στο μεσαίο τα εξηγεί ωραία ότι ένα κοντάκι με ίδιο μήκος ανάλογα την επωμιση μπορεί να είναι κοντό αλλά και κανονικό.. Η απόσταση ναι πρέπει να ναι απ τη μύτη γύρω στα 3 δάχτυλα. ΑΛΛΆ κ εγώ πιστεύω πρπει να έχουμε ένα μεσο όρο. Γιατί αλλιώς θα θέλουμε άλλο κοντάκι το καλοκαίρι με κοντομάνικο κι άλλο το χεινωνα με πουλόβερ και τζάκετ.
 
Κάποια στιγμή θα σας γράψω την δική μου εκδοχή για το τέστ Τσώρτσιλ.
Θέλει όμως και αυτό ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΠΩΜΙΣΗ.
Για μένα είναι μια μαλακια το τεστ αυτό. Σε ποιο κυνήγι ρίχνουμε μπηχτή;; εγώ σε κανένα.. Ειδικά στο γουρούνι πάντα σημαδευω για εμένα δεν ισχύει
 
Για μένα είναι μια μαλακια το τεστ αυτό. Σε ποιο κυνήγι ρίχνουμε μπηχτή;; εγώ σε κανένα.. Ειδικά στο γουρούνι πάντα σημαδευω για εμένα δεν ισχύει
Η πρώτη σκέψη μου όταν το είχα ακούσει ήταν η ίδια.
Μαλακία τέστ.
Δεν ισχύει όμως μόνο για μπηχτές.
Ισχύει για τα πάντα !!!

Η ερώτηση κλειδί είναι "πως σημαδεύεις" ;;;
Όπως σε ραβδωτό ;;;;;
 
Για μένα είναι μια μαλακια το τεστ αυτό. Σε ποιο κυνήγι ρίχνουμε μπηχτή;; εγώ σε κανένα.. Ειδικά στο γουρούνι πάντα σημαδευω για εμένα δεν ισχύει
Γιάννη το τεστ Τσωρτσιλ δεν είναι μόνο για τις μπιχτες βλέπεις και αν το όπλο σου φεύγει πάνω κάτω δεξιά αριστερά και αν είσαι κέντρο από το θέμα κοντάκι...Αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος γνώστης από εδώ
 
Back
Top