Οπλουργοί

Αναγκαστικά έμαθα γιατί ήταν πολλή βαριά η δεύτερη σκανδάλη στο chapuis κ έψαχνα τρόπο να την ελαφρυνω. Δεν θυμάμαι βάρος. Τελικά με λίγη λιανση από 1φιλο μηχανουργό έστρωσε . Είχα πάει στον Αλεξόπουλο αλλά δεν το ανέλαβε.
Μήτσο δεν έχω ασχοληθεί τόσο ώστε να έχω άποψη για το ιδανικό βάρος.

Για να ''ξεφυγουμε'' λιγο.....

Σακη εμενα μου αλλαξε τα ελατηρια....δεν εκανε λιανση πουθενα....
Μου ειπε οτι εβαλε ελατηρια χειρος.....
Αυτα που ειχε το οπλο μου εστειλε μαζι με την σκανδαλοθηκη.
Για ολη την δουλεια μου ζητησε 30 ευρω.!!!!

εικόνα_Viber_2021-08-06_13-29-16-629.jpgεικόνα_Viber_2021-08-06_13-29-19-664.jpg
 
Συνεχεια με ΒΟΙΤΟ...

View attachment 30471View attachment 30472View attachment 30473View attachment 30474

Και οι δυο σκανδαλες ιδιες.....
Να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον καλο μου φιλο τον Ντοκτορ....ξερει αυτος....
Και ακομα ενα στον φιλο τον Γιαννη ( jnp ).....επισεις ξερει...
Δεν ειχα ξανα ασχοληθει με σκανδαλες.....Το ποιο καλο για μενα.....δεν ειναι μονο οτι εμαθα.....αλλα η πολυ καλη
δουλεια που μου εκανε ο ΑΛΕΞΙΟΥ ...ο οπλουργος!!!!

ΥΓ, Φιλε Αρη ΣΥΓΝΩΜΗ για τις παπαριες που εγραφα πριν.....αλλα μπορει να συμβει και στις καλυτερες
οικογενειες φιλε !!!!:)
Αδελφέ καλημέρα υπολόγισες το βάρος απο το ζυγαράκι και το σύρμα?
 
Λοιπον τετοιες μετρησεις ειναι ΛΑΘΟΣ....βρισκει η σακουλα στο κοντακι....και το ποσο βρισκει....εγω
σαν χάχας προσθετα βαρος...
View attachment 30466

ΛΟΙΠΟΝ....ΟΙ Καινουργιες μετρησεις...και πιστευω οτι ειναι ΣΩΣΤΕΣ!!!
View attachment 30467View attachment 30468
Φαμπαρμ χραπα = 2,5 κιλα..

View attachment 30469View attachment 30470

Βeretta A390 1,800 Ενα κιλο 800 γραμμαρια...
Νίκο άλλαξες το κοντάκι στην 390?
 
Tο 3.7 για να πατηθεί κατεβάζεις όλη την μυτη του όπλου λίγο κάτω χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.Εχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο?
Ειναι αρκετα βαριά η σκανδάλη.
Το κατάλαβα το βάρος στην αρχή, όταν το αγόρασα.
Στο Τσώρτσιλ δεν το είδα το χαμηλό.
Επίσης τα γρνια ήταν χτυπημένα λίγο πιο ψηλά ή τουλάχιστον αυτό πιστεύω.
Το αφήνω Άρη μιας και δεν με ενοχλεί και αντισταθμίζει λιγάκι το ψηλοτουφέκισμα :)

Με σταθερό όπλο ρίχνει 8cm ψηλότερα στα 18μ αν θυμάμαι καλά.
 
Λίγο περίεργο να χει τόσο βαριά σκανδάλη η benelli.
Η δική μου έχει. :)
Το κανταράκι είχε βαθμονομηθεί, πρόσθεσα το βάρος του καθώς και του νήματος.
Τράβηξα βίντεο και το σημείο απελευθέρωσης βρέθηκε αναλύοντας το βίντεο καρέ καρέ.
 
"Βάρος" σκανδάλης M2-1187

View attachment 30543
Ζήλεψα κι εγώ και είπα να μετρήσω και τις δικές μου! Λίγο μπακαλίστικα βέβαια - ή μάλλον πολύ μπακαλίστικα - αλλά μετά από πολλές επαναλήψεις πιστεύω ότι είναι αρκετά κοντά (+/- 50 gr) στις πραγματικές τιμές.
SKB 605: κάτω κάννη: 1900 gr - πάνω κάννη: 2200 gr.
Mossberg 9200: 1700 gr. !!!
Baikal Izh 18 : 2600 gr.
Winchester 9410: 2300 gr.
 
Νίκο άλλαξες το κοντάκι στην 390?

Ναι φιλε....μετα απο μια τουμπα που πηρα στο βουνο....το κοντακι ραγισε....εριξα ολο το βαρος μου επανω του...
γλυτωσα απο θανατο....ηταν πολυ ασχημο πεσιμο....Την γλυτωσα με 3 πλευρα σπασμενα....και ραγισμενο
κοντακι.
Δεν εχουμε κοντακαδες εδω....παραγγειλα καινουργιο στην Beretta ....δεν ειχε ξυλινο εκεινη την εποχη...
και πηρα πλαστικο.
Δεν αλλαξε τιποτα στο οπλο...το ιδιο βαρος ειχε....μονο η εμφανιση αλλαξε....αλλα δεν με ενοχλει.
Θα δωσω την παπια για βαψιμο στο ιδιο χρωμα....και θα ειναι οκ.
Προσπαθησα να το ''κρατησω'' με διάφορες κολλες...δεν γινοταν....Εφτασε σε σημειο μετα απο 3 τουφεκιες
να λασκαρει το κοντακι...

εικόνα_Viber_2021-08-09_18-24-09-960.jpgεικόνα_Viber_2021-08-09_18-24-22-648.jpg

Δεν ρωτησα εαν επισκευαζεται...Εαν νομιζεις οτι μπορει να φτιαχτει....η οποιος αλλος φιλος και συναδελφος
ας μου προτινει κοντακά !!!! :)
 
Last edited:
Περισσότερο φοβάμαι μην επηρρεάζει την προσκόπευση και λιγότερο το πάνω κάτω.
Όπλο κατακόρυφο νήμα θηλιά στην σκανδάλη που φτάνει κάτω από το κοντάκι και καντάρι από κάτω.
 
Ναι φιλε....μετα απο μια τουμπα που πηρα στο βουνο....το κοντακι ραγισε....εριξα ολο το βαρος μου επανω του...
γλυτωσα απο θανατο....ηταν πολυ ασχημο πεσιμο....Την γλυτωσα με 3 πλευρα σπασμενα....και ραγισμενο
κοντακι.
Δεν εχουμε κοντακαδες εδω....παραγγειλα καινουργιο στην Beretta ....δεν ειχε ξυλινο εκεινη την εποχη...
και πηρα πλαστικο.
Δεν αλλαξε τιποτα στο οπλο...το ιδιο βαρος ειχε....μονο η εμφανιση αλλαξε....αλλα δεν με ενοχλει.
Θα δωσω την παπια για βαψιμο στο ιδιο χρωμα....και θα ειναι οκ.
Προσπαθησα να το ''κρατησω'' με διάφορες κολλες...δεν γινοταν....Εφτασε σε σημειο μετα απο 3 τουφεκιες
να λασκαρει το κοντακι...

View attachment 30550View attachment 30551

Δεν ρωτησα εαν επισκευαζεται...Εαν νομιζεις οτι μπορει να φτιαχτει....η οποιος αλλος φιλος και συναδελφος
ας μου προτινει κοντακά !!!! :)
Αφού τη γλίτωσες πάλι καλά.κοντακας θά σού πει αν γίνεται
 
Ναι φιλε....μετα απο μια τουμπα που πηρα στο βουνο....το κοντακι ραγισε....εριξα ολο το βαρος μου επανω του...
γλυτωσα απο θανατο....ηταν πολυ ασχημο πεσιμο....Την γλυτωσα με 3 πλευρα σπασμενα....και ραγισμενο
κοντακι.
Δεν εχουμε κοντακαδες εδω....παραγγειλα καινουργιο στην Beretta ....δεν ειχε ξυλινο εκεινη την εποχη...
και πηρα πλαστικο.
Δεν αλλαξε τιποτα στο οπλο...το ιδιο βαρος ειχε....μονο η εμφανιση αλλαξε....αλλα δεν με ενοχλει.
Θα δωσω την παπια για βαψιμο στο ιδιο χρωμα....και θα ειναι οκ.
Προσπαθησα να το ''κρατησω'' με διάφορες κολλες...δεν γινοταν....Εφτασε σε σημειο μετα απο 3 τουφεκιες
να λασκαρει το κοντακι...

View attachment 30550View attachment 30551

Δεν ρωτησα εαν επισκευαζεται...Εαν νομιζεις οτι μπορει να φτιαχτει....η οποιος αλλος φιλος και συναδελφος
ας μου προτινει κοντακά !!!! :)
Νίκο όλα γίνονται :)

Θέλει ενισχύσεις (καβίλιες ή κάτι άλλο)... με κόλλα μόνο θα ξεκολλήσει.
Πρέπει τα 2 μέρη να έχουν αρκετό ψωμί, αλλιώς φάγωμα και επένδυση με κάρμπον ύφασμα και σκληρυντή. Αθάνατο ... το κάνουν σε ξύλινα ψαροντούφεκα.

Ρώτα ... Δεν είμαι κοντακάς :)
 
Πω πω θελει πολλη δύναμη ψυχής αν εριξες 40 γραμμαρια φυσιγγι και στην αλλη θαλαμη είχες κ αλλο φυσιγγι των 40... Θα ειχες ταξιδεψει καμμια δεκαριά μέτρα προς τα πισω αν εριχνε μονο του και την δευτερη! Εφαγα μερικες φορες ομοβροντία απο 30+30 γραμ. και είναι ζορικη φάση. Ειδικα την πρωτη φορά νομισα οτι θα σκορπισει το όπλο.
Που να ριξεις μονοβολα με δικανο 2700 ομοβροντια να δεις αχαχαχαχαχαχαχα το επαθα ασε ακομα το θυμαμε
 
Back
Top