Οπλουργοί

Γιάννη το τεστ Τσωρτσιλ δεν είναι μόνο για τις μπιχτες βλέπεις και αν το όπλο σου φεύγει πάνω κάτω δεξιά αριστερά και αν είσαι κέντρο από το θέμα κοντάκι...Αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος γνώστης από εδώ
Εμένα φίλε με είχε περιλάβει ένας οπλουργος κ ρύθμισαμε το κοντάκι με λέιζερ.. Μου λέει σημάδεψε σαν να είναι γουρούνι απέναντι να δει που χτυπά το λέιζερ και έτσι το κετραραμε.. Επίσης το τεστ Τσόρτσιλ είναι αποκλειστικά γι αυτούς που κάνουν διοφθαλμη σκόπευση μη το ξεχνάμε αυτο
 
Εμένα φίλε με είχε περιλάβει ένας οπλουργος κ ρύθμισαμε το κοντάκι με λέιζερ.. Μου λέει σημάδεψε σαν να είναι γουρούνι απέναντι να δει που χτυπά το λέιζερ και έτσι το κετραραμε.. Επίσης το τεστ Τσόρτσιλ είναι αποκλειστικά γι αυτούς που κάνουν διοφθαλμη σκόπευση μη το ξεχνάμε αυτο
Τι να σου πω βρε φίλε μου πάντως το κοντάκι από το δίκανο εγώ με αυτό το τεστ το έφερα στο κέντρο γτ πριν μου έφευγε και με την βοήθεια ενός φίλου από εδώ από το φόρουμ...Σε ποιον οπλουργο πήγες Γιάννη γτ θέλω να πάω και γω για την καραμπίνα
 
Τι να σου πω βρε φίλε μου πάντως το κοντάκι από το δίκανο εγώ με αυτό το τεστ το έφερα στο κέντρο γτ πριν μου έφευγε και με την βοήθεια ενός φίλου από εδώ από το φόρουμ...Σε ποιον οπλουργο πήγες Γιάννη γτ θέλω να πάω και γω για την καραμπίνα
Όλους τους έχω περάσει. Κ αυτα Μανώλη και γιανεννα λετζη Κώστα κ Θανάση και Αλεξίου και Αθήνα Θεοδωράκο. Τώρα αν χρειαστώ άλλο θα πάω στο ψυλλακη η το σαβιδη
 
Λοιπόν ακούστε πως ΘΑ κάνω το τέστ Τσώρτσιλ.
Προϋποθέσεις: Σταθερή επώμιση.

- Βάζουμε ένα μεγάλο χαρτόνι στα πχ 20-25μ.
- Επωμίζουμε όπως συνήθως, προς την κατεύθυνση του στόχου χωρίς απαραίτητα να βιαζόμαστε (με την ταχύτητα επωμίσματος που συνήθως έχουμε) και χωρίς να προσπαθούμε να βγούμε στο κέντρο του στόχου ... ας βγούμε 5 μ δίπλα, δεν πειράζει.
- Εδώ τώρα είναι όλη η μαγκιά. Αποτυπώνουμε την εικόνα της ρίγας που βλέπουμε.
- Στρέφουμε την ακίδα προς τον στόχο και την τοποθετούμε στο σημείο που συνήθως τοποθετούμε την ακίδα όταν τουφεκάμε ακίνητο στόχο. Άλλοι την βάζουν πάνω στον στόχο, άλλοι λίγο πιο κάτω.
- Τσεκάρουμε να βλέπουμε την ίδια ρίγα όπως όταν επωμίσαμε και πατάμε την σκανδάλη.
- Ρίχνουμε 5 φθηνά φυσίγγια Νο7,8,9 στο ίδιο χαρτόνι.
- Τσεκάρουμε τον στόχο και εκτιμούμε το κέντρο των τουφεκιών.
- Σημειώνουμε τις αποκλίσεις του στόχου με το κέντρο των τουφεκιών δεξιά, αριστερά και πάνω, κάτω σε εκατοστά.
- Κάνουμε τα παραπάνω με όλα τα τσοκ που χρησιμοποιούμε.

Σωστό, λάθος δεν ξέρω, για εμένα θεωρητικά φαίνεται ολόσωστο και παρόλο που έχω κάνει το τέστ Τσώρτσιλ με "ενστικτώδεις" τουφεκιές (ότι μπορεί να σημαίνει το ενστικτώδεις για τον καθένα μας), αυτό που περιγράφω παραπάνω είναι πιο κατανοητό και λιγότερο αγχωτικό ;)
 
Λοιπόν ακούστε πως ΘΑ κάνω το τέστ Τσώρτσιλ.
Προϋποθέσεις: Σταθερή επώμιση.

- Βάζουμε ένα μεγάλο χαρτόνι στα πχ 20-25μ.
- Επωμίζουμε όπως συνήθως, προς την κατεύθυνση του στόχου χωρίς απαραίτητα να βιαζόμαστε (με την ταχύτητα επωμίσματος που συνήθως έχουμε) και χωρίς να προσπαθούμε να βγούμε στο κέντρο του στόχου ... ας βγούμε 5 μ δίπλα, δεν πειράζει.
- Εδώ τώρα είναι όλη η μαγκιά. Αποτυπώνουμε την εικόνα της ρίγας που βλέπουμε.
- Στρέφουμε την ακίδα προς τον στόχο και την τοποθετούμε στο σημείο που συνήθως τοποθετούμε την ακίδα όταν τουφεκάμε ακίνητο στόχο. Άλλοι την βάζουν πάνω στον στόχο, άλλοι λίγο πιο κάτω.
- Τσεκάρουμε να βλέπουμε την ίδια ρίγα όπως όταν επωμίσαμε και πατάμε την σκανδάλη.
- Ρίχνουμε 5 φθηνά φυσίγγια Νο7,8,9 στο ίδιο χαρτόνι.
- Τσεκάρουμε τον στόχο και εκτιμούμε το κέντρο των τουφεκιών.
- Σημειώνουμε τις αποκλίσεις του στόχου με το κέντρο των τουφεκιών δεξιά, αριστερά και πάνω, κάτω σε εκατοστά.
- Κάνουμε τα παραπάνω με όλα τα τσοκ που χρησιμοποιούμε.

Σωστό, λάθος δεν ξέρω, για εμένα θεωρητικά φαίνεται ολόσωστο και παρόλο που έχω κάνει το τέστ Τσώρτσιλ με "ενστικτώδεις" τουφεκιές (ότι μπορεί να σημαίνει το ενστικτώδεις για τον καθένα μας), αυτό που περιγράφω παραπάνω είναι πιο κατανοητό και λιγότερο αγχωτικό ;)
Καλά τα λες αλλά πιστεύω θέλει 15 μέτρα και φουλ για να δεις που πάνε. Αν ρήξεις στα 25 θα ανοίξουν τα σκάγια γνώμη. Μου.
 
Μπορώ να βρώ τέτοιο φυσίγγι ή να φτιάξω ένα ;;;
Θέλω όμως να μπορώ να ρυθμίσω το laser σε περίπτωση που είναι στραβό.
Πουλάνε τέτοια αν δεν κάνω λάθος. Αν είναι στραβό τώρα τι να σου πω.. Δε νομίζω. Τα έφτιαξαν αυτά λέει για εξοικονόμηση πυρομαχικών
 
Πουλάνε τέτοια αν δεν κάνω λάθος. Αν είναι στραβό τώρα τι να σου πω.. Δε νομίζω. Τα έφτιαξαν αυτά λέει για εξοικονόμηση πυρομαχικών
Κάπου είχα διαβάσει ότι απαγορεύονται.
Αν ξέρει κάποιος κατάστημα που πουλάει ας το γράψει.
 
Το πιο σημαντικό είναι να έχεις σταθερή επώμιση. Αυτό (για εμένα) σημαίνει ότι όταν επωμίζεις το όπλο με κλειστά και ανοιχτά μάτια σε διάφορες οριζόντιες και κατακόρυφες γωνίες πρέπει να βλέπεις την ίδια εικόνα της ρίγας (ακόμα και λανθασμένη ... αλλά την ίδια).
Αν δεν το πετύχεις αυτό ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να σου φτιάξει κοντάκι.
Χωρίς αυτές τις προυποθέσεις που γράφτηκαν παραπάνω,ΚΑΝΕΝΑΣ. Μην τρώτε τζάμπα τον χρόνο σας σε κανέναν.
Το φυσιγγι λέιζερ αν δεν ενεργοποιείται με το πάτημα της σκανδάλης είναι άχρηστο για να τεστάρεις.
 
Last edited:
Και κάτι άλλο ρε παιδιά εσας δε 'γδερνωνται' τα κοντακια όταν μπειτε στο πυκνό η από κλαδιά θάμνους κλπ;;;; Εμένα 2 χρόνια τώρα μου έγινε λες και τσακώθηκε με γάτα
Έχω ξαναπεί... όπλο που μπαίνει στα πυκνά... μόνο πλαστικά μέρη....αν και για να πω την αλήθεια το baical μου μετά το βάψιμο είναι πολύ ανθεκτικό.... όχι ότι δεν κάνει γρατσουνιές αλλά όχι τόσο εύκολα... Βέβαια τα όπλα είναι εργαλεία που τα χαίρεσαι όταν τα χρησιμοποιείς.... και αποκτούν και τα ανάλογα παράσημα.... κάθε γρατζουνιά ξαναφέρνει στη μνήμη όμορφες εικόνες...
 
Όλους τους έχω περάσει. Κ αυτα Μανώλη και γιανεννα λετζη Κώστα κ Θανάση και Αλεξίου και Αθήνα Θεοδωράκο. Τώρα αν χρειαστώ άλλο θα πάω στο ψυλλακη η το σαβιδη
Μανώλη Άστον πήγα προχτές έφαγε άκυρο από μένα τέλος μου λεγε μπούρδες
 
Δηλαδή τι σου είπε.;;; κ εμένα στο κοντάκι μου λεγε τα ίδια είναι όλα στρίψτε λίγο το κεφάλι κι άλλα τέτοια
Ότι είναι μια χαρά,ρε αδερφέ του λέω οι τουφεκιες μου φεύγουνε το έβαζε στην πλάτη την δική του μια χαρά μου λέει είναι Μανώλη του λέω τι το βάζεις στο σώμα το δικό σου εγω θα το κυνηγισω μια χαρά είναι μου λέει απλά είναι μπροστοβαρο το όπλο καλά εντάξει του λέω οκ ευχαριστώ του είπα και εφυγα
 
Back
Top