Αναγνώριση Μανιταριών

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σήμερα που είχα πάει βόλτα στο βουνό για χόρτα και μανιτάρια, βρήκα ένα σαν αυτό της φωτογραφίας στη ρίζα ενός πευκου, το αναγνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι; View attachment 21419View attachment 21420
Kαλησπέρα και καλωσήρθατε στην παρέα μας. Σίγουρα οι συνάδελφοι που ασχολούνται με το ζήτημα των υπέργειων και υπόγειων μανηταριών θα σας διαφωτίσουν. Στο μεσοδιάστημα περάστε στην αντίστοιχη ενότητα, (https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-501) να μας συστηθείτε και να σας γνωρίσουμε καλύτερα.
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σήμερα που είχα πάει βόλτα στο βουνό για χόρτα και μανιτάρια, βρήκα ένα σαν αυτό της φωτογραφίας στη ρίζα ενός πευκου, το αναγνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι; View attachment 21419View attachment 21420
Χωρίς τομή δύσκολο να πεις οτιδήποτε.
 
Last edited:
Το εχω δει αρκετές φορές στο βουνό. ..Και ήμουνα σίγουρος ότι είναι δηλητηριώδη. .κάποιος μου είχε πει ότι αυτά με τα έντονα χρώματα δεν τρώγονται.
Μπορεί να μπερδευτείς με τα ζουρλομανίταρα άμα είναι μικρά, γι αυτό θέλει μεγάλη προσοχή!.
 
Το εχω δει αρκετές φορές στο βουνό. ..Και ήμουνα σίγουρος ότι είναι δηλητηριώδη. .κάποιος μου είχε πει ότι αυτά με τα έντονα χρώματα δεν τρώγονται.
Γιάννη, καλημέρα. Το σημαντικό για να μην γίνει λάθος, είναι τα κίτρινα ελάσματα, πόδι και δαχτυλίδι. Η αυγοειδής θήκη πολλές φορές αφήνει υπολείματα στο πηλίδιο (καπέλο) του μανιταριού και κάποιοι το μπερδεύουν με το επίσης κόκκινο amanita muscaria. Η muscaria όμως έχει λευκό πόδι, δαχτυλίδι και ελάσματα, άρα πρέπει να δίνουμε ιδιαίτερη σημασία σε αυτό το χαρακτηριστικό, όταν τα μαζεύουμε.
Οι γενικεύσεις έχουμε πει δεν ισχύουν και δείχνουν και έλλειμμα γνώσης. Υπάρχουν μανιτάρια κίτρινα, πορτοκαλί, μωβ που τρώγονται και έχουν χαρακτηριστικά έντονα χρώματα. Συνεπώς φυσικά δεν ισχυεί το ότι επειδή έχουν έντονα χρώματα τα απορρίπτουμε.
Καλημέρες.
 
Καλημέρα στην παρέα. Η πρώτη επαφή με μορχέλλες πριν τον χιονιά, έγινε στην Αττική.
Πολύ νωρίς φέτος λόγω της προθύστερης καλοκαιρίας. Σε γνωστά σε εμένα μυκήλια είχαν εμφανιστεί πάνω από 100 μορχελλάκια, τα οποία όμως εκτιμώ ότι θα τα χαλάσει ο χιονιάς.
Πρόλαβα και μάζεψα μιά μισοτηγανιά για αρχή. Τώρα με τα κρύα να κυριαρχούν για μία εβδομάδα τουλάχιστον, πάμε για τον Μάρτιο σε νέες καρποφορίες από μορχέλλες.
Είναι ενδιαφέρον πάντως να δω πως θα αντιδράσουν τα μυκήλια που είχαν ενεργοποιηθεί πριν το χιόνι, μιά και δεν είναι καθόλου σύνηθες να έχουν ξεκινήσει οι μορχέλλες και να ρίξει χιόνι.
 

Attachments

  • 20210212_132451.jpg
    20210212_132451.jpg
    266,1 KB · Προβολές: 37
  • 20210212_200042.jpg
    20210212_200042.jpg
    113,6 KB · Προβολές: 37
Καλημέρα στην παρέα. Η πρώτη επαφή με μορχέλλες πριν τον χιονιά, έγινε στην Αττική.
Πολύ νωρίς φέτος λόγω της προθύστερης καλοκαιρίας. Σε γνωστά σε εμένα μυκήλια είχαν εμφανιστεί πάνω από 100 μορχελλάκια, τα οποία όμως εκτιμώ ότι θα τα χαλάσει ο χιονιάς.
Πρόλαβα και μάζεψα μιά μισοτηγανιά για αρχή. Τώρα με τα κρύα να κυριαρχούν για μία εβδομάδα τουλάχιστον, πάμε για τον Μάρτιο σε νέες καρποφορίες από μορχέλλες.
Είναι ενδιαφέρον πάντως να δω πως θα αντιδράσουν τα μυκήλια που είχαν ενεργοποιηθεί πριν το χιόνι, μιά και δεν είναι καθόλου σύνηθες να έχουν ξεκινήσει οι μορχέλλες και να ρίξει χιόνι.
Καλησπέρα!. Στο τηγάνι φίλε, τι έβαλες?
 
Όντως πολύ νωρίς για μορχέλες. Βέβαια με τις παρατεταμένες ανοιξιάτικες μέρες δικαιολογεί απόλυτα αυτές τις εμφανίσεις.
Είμαι κι εγώ περίεργος πως θα αντιδράσουν στα φυσιολογικά τους. Περιμένουμε νέα σου!!
Εγώ ασχολήθηκα με χορτοσυλλογές μιας και ο χιονιάς θα τα 'κάψει' .
 
Τις μορχέλλες π

Τις μορχέλλες που μάζεψε Μανώλη
Παντελή καλησπέρα!. Επειδή έχω τηγανίσει και εγώ μορχέλες, εάν προσέξεις φαίνεται κάτι σαν λευκός χυλός μέσα στο ζουμί! Οι μορχέλες από μόνες τους δεν θα έπρεπε να είναι έτσι!. Τώρα? ίσως να κάνω και λάθος και για αυτό ρώτησα!
 
Παντελή καλησπέρα!. Επειδή έχω τηγανίσει και εγώ μορχέλες, εάν προσέξεις φαίνεται κάτι σαν λευκός χυλός μέσα στο ζουμί! Οι μορχέλες από μόνες τους δεν θα έπρεπε να είναι έτσι!. Τώρα? ίσως να κάνω και λάθος και για αυτό ρώτησα!
Μήπως τις έχει αλευρώσει; .think.
 
Παντελή καλησπέρα!. Επειδή έχω τηγανίσει και εγώ μορχέλες, εάν προσέξεις φαίνεται κάτι σαν λευκός χυλός μέσα στο ζουμί! Οι μορχέλες από μόνες τους δεν θα έπρεπε να είναι έτσι!. Τώρα? ίσως να κάνω και λάθος και για αυτό ρώτησα!
Καλησπέρα. Δεν τις αλεύρωσα. Είναι σε δυνατή φωτιά και τσιγαρίζονται. Μόνο λίγο λάδι, θυμάρι και πιπέρι. Πεντανόστιμες. Να δούμε τώρα μετά το χιόνι πότε θα ξαναμαζέψουμε...
 
Καλησπέρα. Δεν τις αλεύρωσα. Είναι σε δυνατή φωτιά και τσιγαρίζονται. Μόνο λίγο λάδι, θυμάρι και πιπέρι. Πεντανόστιμες. Να δούμε τώρα μετά το χιόνι πότε θα ξαναμαζέψουμε...
Πεντανόστιμες και αρωματικές θα έλεγα!
 
IMG_3638.jpg

Ένας πολύ καλός φίλος -ας είναι καλά- μου έδωσε την ευκαιρία να δοκιμάσω για πρώτη φορά μορχέλλες...

Ακολούθησα τη συνταγή του, με μικρές παραλλαγές...
αφού τσιγάρισα λίγο φρέσκο κρεμμυδάκι, τις σωτάρισα

IMG_3641.jpg

και τις έσβησα με ένα ποτήρι μοσχάτο Τυρνάβου.
Πρόσθεσα λίγο βούτυρο στο τέλος, ίσα ίσα να λειώσει, φρέσκο θυμάρι, λεμόνι και φρεσκοτριμμένο πιπέρι

IMG_3642.jpgIMG_3643.jpgIMG_3644.jpg


Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτή τη γεύση...
 
Back
Top