Αναγνώριση Μανιταριών

Όνομα
Τάσος
Τα hygroforus pundorinus, τα οποία είναι 'βαριά', συμπαγές μανιτάρια, με ευχάριστη μυρωδιά, είχα δει προπερσι ένα ζευγάρι Ρωσοπόντιων να τα αναζητά μανιωδώς , αυτά και μόνο αυτά, για τουρσί. Επηρεάστηκα κι εγώ, μάζεψα μερικά και τα έφτιαξα, χωρίς όμως το τελικό αποτέλεσμα να με ενθουσίασε. Είπαμε κάθε τόπος με τις παραδόσεις του.
Σαφώς και τα τελευταία μανιτάρια δεν είναι lactarius και απ' όσο θυμάμαι είχαν και μυρωδιά σάπιου ξύλου. Έψαξα τα σημειωματάρια μου αλλά δεν το βρήκα.
Καλησπέρα Νίκο. Ο υγροφόρος ο ντροπαλός μόνο για τουρσί κάνει. Το ίδιο με εσένα και εγώ, όταν πριν πολλά χρόνια τον είχα μαζέψει και φτιάξει δεν... Με τον καιρό ξεχωρίζεις τα μανιτάρια που μαζεύεις, από αυτά που μπορούν να καταμαλωθούν. Τα τελευταία χρόνια προσπερνάω ακόμη και τους λακτάριους, ειδικά τον σωλομόχρωμο που βγαίνει σε έλατο, γιατί δεν με κερδίζει γευστικά. Κάποιοι άλλοι βέβαια τρελλαίνονται, οπότε περί ορέξεως...μανιταρόπιτα..χάχα .

Όνομα
Χριστίνα
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σήμερα που είχα πάει βόλτα στο βουνό για χόρτα και μανιτάρια, βρήκα ένα σαν αυτό της φωτογραφίας στη ρίζα ενός πευκου, το αναγνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι; 16103034755683276798682684683232.jpg16103035092081981710459858101648.jpg

tsakalos

Moderator
Όνομα
Greg
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σήμερα που είχα πάει βόλτα στο βουνό για χόρτα και μανιτάρια, βρήκα ένα σαν αυτό της φωτογραφίας στη ρίζα ενός πευκου, το αναγνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι; View attachment 21419View attachment 21420
Kαλησπέρα και καλωσήρθατε στην παρέα μας. Σίγουρα οι συνάδελφοι που ασχολούνται με το ζήτημα των υπέργειων και υπόγειων μανηταριών θα σας διαφωτίσουν. Στο μεσοδιάστημα περάστε στην αντίστοιχη ενότητα, (https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-501) να μας συστηθείτε και να σας γνωρίσουμε καλύτερα.

Όνομα
Τάσος
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σήμερα που είχα πάει βόλτα στο βουνό για χόρτα και μανιτάρια, βρήκα ένα σαν αυτό της φωτογραφίας στη ρίζα ενός πευκου, το αναγνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι; View attachment 21419View attachment 21420
Χωρίς τομή δύσκολο να πεις οτιδήποτε.

Last edited:
Όνομα
Μανώλης
Το εχω δει αρκετές φορές στο βουνό. ..Και ήμουνα σίγουρος ότι είναι δηλητηριώδη. .κάποιος μου είχε πει ότι αυτά με τα έντονα χρώματα δεν τρώγονται.
Μπορεί να μπερδευτείς με τα ζουρλομανίταρα άμα είναι μικρά, γι αυτό θέλει μεγάλη προσοχή!.

Όνομα
Τάσος
Το εχω δει αρκετές φορές στο βουνό. ..Και ήμουνα σίγουρος ότι είναι δηλητηριώδη. .κάποιος μου είχε πει ότι αυτά με τα έντονα χρώματα δεν τρώγονται.
Γιάννη, καλημέρα. Το σημαντικό για να μην γίνει λάθος, είναι τα κίτρινα ελάσματα, πόδι και δαχτυλίδι. Η αυγοειδής θήκη πολλές φορές αφήνει υπολείματα στο πηλίδιο (καπέλο) του μανιταριού και κάποιοι το μπερδεύουν με το επίσης κόκκινο amanita muscaria. Η muscaria όμως έχει λευκό πόδι, δαχτυλίδι και ελάσματα, άρα πρέπει να δίνουμε ιδιαίτερη σημασία σε αυτό το χαρακτηριστικό, όταν τα μαζεύουμε.
Οι γενικεύσεις έχουμε πει δεν ισχύουν και δείχνουν και έλλειμμα γνώσης. Υπάρχουν μανιτάρια κίτρινα, πορτοκαλί, μωβ που τρώγονται και έχουν χαρακτηριστικά έντονα χρώματα. Συνεπώς φυσικά δεν ισχυεί το ότι επειδή έχουν έντονα χρώματα τα απορρίπτουμε.
Καλημέρες.