Αναγνώριση Μανιταριών

Παίδες μπορείτε να προτείνετε 5-6 είδη μανιταριών που φυτρώνουν σε δέντρα καθώς και το είδος δέντρου που ευδοκιμούν?Να είναι εύγευστα αρκετά επίσης.Ευχαριστω.
Αλέξανδρε υπάρχουν πολλά μανιτάρια που βγαίνουν σε κορμούς δέντρων λειτουργώντας σαπροφυτικά. Τα περισσότερα από αυτά δεν είναι εδώδιμα.
Αυτά που αναφέρουν τα παιδιά είναι φυσικά σωστά, όμως δεν έχουν δοκιμάσει φαντάζομαι την grifola frontosa, ή μάι τάκε. Φυσικά είναι πολύ δύσκολο να την βρεις στην Ελλάδα, αλλά αν εντοπίσεις το δέντρο που την κάνει, κάθε χρονιά την κατάλληλη εποχή, θα μπορείς να την μαζεύεις. Είναι άλλωστε πιστοποιημένη σαν ένα από τα φαρμακευτικά μανιτάρια, όπως και η lentinoula edodes, την οποία επίσης θεωρώ πολύ καλό μανιτάρι. Εκτός από το pleurotus ostreatus, που άγριο είναι πολύ ανώτερο από τα καλλιέργειας, υπάρχει ο πλευρωτός ο δρύϊνος, που είναι επίσης πολύ νόστιμος, αλλά πολύ ποιό δύσκολος να τον βρεις.
Το lionsmain (η χαίτη του λιονταριού) ή ericium erinacium, που αναφέρει ο Ηλίας, είναι επίσης εξαιρετικό φαγώσιμο είδος.
Άφησα τελευταία την agrocybe aegerita ή agrocybe cylindracea. Την αγροκύβη της αιγείρου (της λεύκας δηλ.) που είναι και ένα από τα μανιτάρια που καλλιεργούσαν οι αρχαίοι Έλληνες, τρίβοντας ξερά καρποσώματα σε κορμούς λεύκας που διατηρούσαν σε υγρά μέρη.
Από όλα αυτά, συνηθέστερο και ευκολότερο να βρούμε είναι η αγροκύβη και ο άγριος πλευρωτός.
Καλό μεσημέρι σε όλους τους φίλους.
 
Αλέξανδρε υπάρχουν πολλά μανιτάρια που βγαίνουν σε κορμούς δέντρων λειτουργώντας σαπροφυτικά. Τα περισσότερα από αυτά δεν είναι εδώδιμα.
Αυτά που αναφέρουν τα παιδιά είναι φυσικά σωστά, όμως δεν έχουν δοκιμάσει φαντάζομαι την grifola frontosa, ή μάι τάκε. Φυσικά είναι πολύ δύσκολο να την βρεις στην Ελλάδα, αλλά αν εντοπίσεις το δέντρο που την κάνει, κάθε χρονιά την κατάλληλη εποχή, θα μπορείς να την μαζεύεις. Είναι άλλωστε πιστοποιημένη σαν ένα από τα φαρμακευτικά μανιτάρια, όπως και η lentinoula edodes, την οποία επίσης θεωρώ πολύ καλό μανιτάρι. Εκτός από το pleurotus ostreatus, που άγριο είναι πολύ ανώτερο από τα καλλιέργειας, υπάρχει ο πλευρωτός ο δρύϊνος, που είναι επίσης πολύ νόστιμος, αλλά πολύ ποιό δύσκολος να τον βρεις.
Το lionsmain (η χαίτη του λιονταριού) ή ericium erinacium, που αναφέρει ο Ηλίας, είναι επίσης εξαιρετικό φαγώσιμο είδος.
Άφησα τελευταία την agrocybe aegerita ή agrocybe cylindracea. Την αγροκύβη της αιγείρου (της λεύκας δηλ.) που είναι και ένα από τα μανιτάρια που καλλιεργούσαν οι αρχαίοι Έλληνες, τρίβοντας ξερά καρποσώματα σε κορμούς λεύκας που διατηρούσαν σε υγρά μέρη.
Από όλα αυτά, συνηθέστερο και ευκολότερο να βρούμε είναι η αγροκύβη και ο άγριος πλευρωτός.
Καλό μεσημέρι σε όλους τους φίλους.
Ευχαριστω Τασο για τις πολυτιμες πληροφοριες.Θα προσπαθησω να κανω μια μικτη καλλιεργεια.
Θα κοιταξω στην Σουηδια για Grifola frontosa,αν την βρω θα μπει και αυτη.
 
Ευχαριστω Τασο για τις πολυτιμες πληροφοριες.Θα προσπαθησω να κανω μια μικτη καλλιεργεια.
Θα κοιταξω στην Σουηδια για Grifola frontosa,αν την βρω θα μπει και αυτη.
Αλέξανδρε καλή επιτυχία στην απόπειρα καλλιέργειας. Να γνωρίζεις ότι είναι από τα δυσκολότερα αντικείμενα, για να έχεις επιτυχία. Το να καταφέρεις να έχεις αποτέλεσμα χωρίς χώρους αποστείρωσης και ελέγχου, θερμοκρασίας και υγρασίας είναι θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο. Από καρδιάς όμως εύχομαι να τα καταφέρεις.
 
Αλέξανδρε καλή επιτυχία στην απόπειρα καλλιέργειας. Να γνωρίζεις ότι είναι από τα δυσκολότερα αντικείμενα, για να έχεις επιτυχία. Το να καταφέρεις να έχεις αποτέλεσμα χωρίς χώρους αποστείρωσης και ελέγχου, θερμοκρασίας και υγρασίας είναι θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο. Από καρδιάς όμως εύχομαι να τα καταφέρεις.
Να εισαι καλα Τασο.Η καλλιεργεια θα γινει σε δασος με ελατα.
 
Aν μπλέξεις με σιτακε φτιάξε και αυτό για τον @Kostas ContraDosi

View attachment 20177

Kαι δώστου και μπλουζάκια να σε διαφημίζει...

View attachment 20178
Είναι τις μόδας.
Φοριούνται κάθε χρόνο.....ααα και βγάλω ακτινογραφία κανά καλοκαίρι....θα με πουν μπέκρο στο νοσοκομείο κ θα ξεφτιλιστώ.... .sarcastic.
 
Σήμερα πήγα βόλτα με το σκύλο στο βουνό.
Αν και δεν έψαξα για μανιτάρια, διαπίστωσα ότι πριν 10-12 μέρες είχε καρποφορία από γεώτροπες (Infudibulicybe geotropa) γιατί βρήκα σε αρκετά σημεία κάποιες παλιές χαλασμένες και από τη βροχή.
Στις πρώτες δύο φωτογραφίες πρόκειται μάλλον για παλιές Infudibulicybe gigas (δεν τα μάζεψα) και όχι γεώτροπες.
Βρήκα επίσης το Leccinellum lepidum (αν δεν κάνω λάθος και είναι το Leccinellum corsicum) σε πολύ καλή κατάσταση, τα οποία και πήρα!
 

Attachments

  • DSC00520.JPG
    DSC00520.JPG
    287,2 KB · Προβολές: 11
  • DSC00519.JPG
    DSC00519.JPG
    305,5 KB · Προβολές: 14
  • DSC00539.JPG
    DSC00539.JPG
    328,2 KB · Προβολές: 14
  • DSC00541.JPG
    DSC00541.JPG
    312,1 KB · Προβολές: 14
  • DSC00538.JPG
    DSC00538.JPG
    367,5 KB · Προβολές: 13
Ευχαριστω Τασο για τις πολυτιμες πληροφοριες.Θα προσπαθησω να κανω μια μικτη καλλιεργεια.
Θα κοιταξω στην Σουηδια για Grifola frontosa,αν την βρω θα μπει και αυτη.
Καλή επιτυχία στο εγχείρημα Αλέξανδρε και με το Agrocybe cylindracea να πειραματιστείς οπωσδήποτε, νομίζω είναι ευκολότερο.
 
Αρκετό περπάτημα σήμερα στα έλατα με μικρή συλλογή μίας και παίζουμε τις καθυστερήσεις.
Έχουν όμως μεγαλώσει τα ραδίκια. Τα λατρεύω!
Ραδίκια από τα 1000 μ. με μπόλικο λεμόνι , λάδι Μάνης και καβουρδισμενο ψωμί. Όνειρο!
 

Attachments

  • DSC01850.JPG
    DSC01850.JPG
    568,2 KB · Προβολές: 7
Αρκετό περπάτημα σήμερα στα έλατα με μικρή συλλογή μίας και παίζουμε τις καθυστερήσεις.
Έχουν όμως μεγαλώσει τα ραδίκια. Τα λατρεύω!
Ραδίκια από τα 1000 μ. με μπόλικο λεμόνι , λάδι Μάνης και καβουρδισμενο ψωμί. Όνειρο!
Ίδια γούστα έχουμε. :)
Τα μανιταράκια που βρήκα τα μαζεύεις; αν ναι πως τα κάνεις;
 
Νικόλα μου, μάλλον πρόκειται για Hobenbuehelia petaloides. Λόγω της κατάστασής τους δεν μπορώ να είμαι βέβαιος, αλλά τα κατερχόμενα ελάσματα, η χρονική περίοδος, ο βιότοπος και η μυρωδιά προς τα εκεί παραπέμπουν.
Τάσο είσαι θησαυρός γνώσεων!
Έψαξα και διάβασα και καταλήγω κι εγώ σε αυτό το είδος που ανέφερες.
Ο κόσμος των μανιταριών έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και προπάντων αρκετό διάβασμα και μελέτη.
Όταν μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις και γνώμες γίνεται ακόμη πιο ελκυστικό.
 
Ίδια γούστα έχουμε. :)
Τα μανιταράκια που βρήκα τα μαζεύεις; αν ναι πως τα κάνεις;
Τα χόρτα είναι στο dna του Έλληνα πιστεύω.
Για τις γεωτρόπες όπως και να τις κάνεις είναι νοστιμότατες. Να δώσω μια μικρή συμβουλή για όλα τα μανιτάρια. Ο στοχος στο μαγείρεμα τους είναι να διώξουμε το νερό που περιέχουν και να μας αφήσουν το άρωμα τους. Δεν θέλουν βιασύνες λοιπόν.
Για τα Leccinellum δεν έχω καλή σχέση, δεν μου αρέσουν. Τα έχω δοκιμάσει δυο φορές και δεν τα ξαναμαζευω. Γούστα είναι αυτά βέβαια.
 
Τα χόρτα είναι στο dna του Έλληνα πιστεύω.
Για τις γεωτρόπες όπως και να τις κάνεις είναι νοστιμότατες. Να δώσω μια μικρή συμβουλή για όλα τα μανιτάρια. Ο στοχος στο μαγείρεμα τους είναι να διώξουμε το νερό που περιέχουν και να μας αφήσουν το άρωμα τους. Δεν θέλουν βιασύνες λοιπόν.
Για τα Leccinellum δεν έχω καλή σχέση, δεν μου αρέσουν. Τα έχω δοκιμάσει δυο φορές και δεν τα ξαναμαζευω. Γούστα είναι αυτά βέβαια.
Οι γεωτρόπες μου αρέσουν και εμένα, αλλά σήμερα όσες βρήκα ήταν πολύ παλιές και δεν τις μάζεψα.
Τα Leccinellum ελάχιστες φορές τις μάζεψα πριν χρόνια, μαζί και με άλλα και δεν θυμάμαι ούτε καν τι γεύση είχαν!
Σήμερα μάζεψα τρία από αυτά, γιατί ήταν πολύ νεαρά και σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά δεν ξέρω τι τους ταιριάζει...
...ο σκουπιδοτενεκές ίσως! :D
 
Προχθες που πηγα βολτα το σκυλο για καμοια μπεκατσα σε ενα μερος με πολυ υγρασια καποια στιγμη μου απορταρισε ο σκυλος ενα μανιταριΕνα στρογγυλο καφε με τρυπες Δεν ξερω ανειναι βρωσιμο ,Αληθεια μη γελατε ,Πολυεργαλειο
 
Βγάζουν και σάλια τα άτιμα, δοκίμασε τα όμως δεν ξέρεις.
Τις γεωτρόπες τις αγαπούν και τα σκουλήκια να ξέρεις. Θέλουν την προσοχή τους στο καθάρισμα. Αξίζουν όμως τον κόπο.
Νικο δεν ρισκαρω Εχω ακουσει διαφορα
 
Προχθες που πηγα βολτα το σκυλο για καμοια μπεκατσα σε ενα μερος με πολυ υγρασια καποια στιγμη μου απορταρισε ο σκυλος ενα μανιταριΕνα στρογγυλο καφε με τρυπες Δεν ξερω ανειναι βρωσιμο ,Αληθεια μη γελατε ,Πολυεργαλειο
Χαχαχα, μάλλον οι τρύπες θα ήταν από μπεκάτσοτσιμπήματα.
Σήκωσα σήμερα στα έλατα μια άπειρη και νεαρή από τον τρόπο διαφυγής της.
 
Νικο δεν ρισκαρω Εχω ακουσει διαφορα
ΠΟΤΕ δεν ρισκάρουμε με τα μανιτάρια. Απαράβατος κανόνας.
Και αν καμιά φορά λέμε ότι μπορεί να είναι αυτό το είδος ή για άλλο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Θέλει πολύ καλό διάβασμα.
 
Νικο μια φορα πηγα στο δασος και μαζεψα ενα σακο μανιταρια διαφορα Μετα τα πηγα σε εναν παππου 90 χρονων αρωστος κυνηγος μανιταριων Αρχισε να τα διαλεγει ενα ενα και ελεγε παλαβα,παλαβα, δηλητηρια Στο τελος μονο 3 ηταν βρωσιμα ,τα ψησαμε στον τζακι και ηταν φοβερα Τα ηξεραν οι παλιοι
 
Μανιταροτοπος δε θεωρειται το νησι..αλλα καποιες ποικιλιες υπαχουν(φαγωσιμα και μη) κ ειδικα στον Αινο..το πιο διαδεδομενο ειδος που ξερει κ μαζευει η πλειοψηφια ειναι ο κουμαριτης που βγενει τον Νοεμβρη αρκει να εχουν προηγηθει βροχες κ υπαρχει σε πολυ χαμηλα υψομετρα κ ετσι ειναι ευκολος στην περισυλλογη του...


και καποια ειδη απο προσφατες φωτο...

https://www.inkefalonia.gr/fresh/88915-manitaria-sta-vouna-tis-kefalonias-eikones
 
Back
Top