Αναγνώριση Μανιταριών

Νικο μια φορα πηγα στο δασος και μαζεψα ενα σακο μανιταρια διαφορα Μετα τα πηγα σε εναν παππου 90 χρονων αρωστος κυνηγος μανιταριων Αρχισε να τα διαλεγει ενα ενα και ελεγε παλαβα,παλαβα, δηλητηρια Στο τελος μονο 3 ηταν βρωσιμα ,τα ψησαμε στον τζακι και ηταν φοβερα Τα ηξεραν οι παλιοι
Εγω κυνηγαγα και αυτος μαζευε μανιταρια ,Τωρα μα εκλεισαν μεσα ,Πως αλλαξαν ετσι οι καιροι ;
 
Προχθες που πηγα βολτα το σκυλο για καμοια μπεκατσα σε ενα μερος με πολυ υγρασια καποια στιγμη μου απορταρισε ο σκυλος ενα μανιταριΕνα στρογγυλο καφε με τρυπες Δεν ξερω ανειναι βρωσιμο ,Αληθεια μη γελατε ,Πολυεργαλειο
Αυτό ήθελα να το έβλεπα Νικόλα.. Χαχαχαχα..
Φαντάσου την άλλη φορά να σου φέρει κανα καλυκα επκ!
 
Αυτό ήθελα να το έβλεπα Νικόλα.. Χαχαχαχα..
Φαντάσου την άλλη φορά να σου φέρει κανα καλυκα επκ!
Περσι φερμαρε πολλη ωρα σε ενα πυκνο εγω ετοιμος με το 16αρι τελικα εσπασε και μου εφερε ενα κεφαλι απο κατσικι Το υπολοιπο το ειχαν φαει τα τσακαλια
 
Σήμερα πήγα βόλτα με το σκύλο στο βουνό.
Αν και δεν έψαξα για μανιτάρια, διαπίστωσα ότι πριν 10-12 μέρες είχε καρποφορία από γεώτροπες (Infudibulicybe geotropa) γιατί βρήκα σε αρκετά σημεία κάποιες παλιές χαλασμένες και από τη βροχή.
Στις πρώτες δύο φωτογραφίες πρόκειται μάλλον για παλιές Infudibulicybe gigas (δεν τα μάζεψα) και όχι γεώτροπες.
Βρήκα επίσης το Leccinellum lepidum (αν δεν κάνω λάθος και είναι το Leccinellum corsicum) σε πολύ καλή κατάσταση, τα οποία και πήρα!
Γιώργο καλησπέρα.
Τα λέτσινα γενικώς είναι πολύ υποδεέστερα από τους βωλίτες. Η διαχείρηση που τους κάνουν οι βορειοευρωπαίοι που τα μαζεύουν, είναι συνήθως τουρσί για τον χειμώνα. Ίσως να τους ταιριάζει κιόλας λόγω της σκληρής σάρκας που έχουν.
Αν τα μαγείρευα διαφορετικά, θα τα έκανα σίγουρα κάτι σε σχέση με βράσιμο. Σούπα ή φρικασέ ίσως.
 
Να εισαι καλα Τασο.Η καλλιεργεια θα γινει σε δασος με ελατα.
Αλέξανδρε απλώς ενημερωτικά, η grifola frontosa βγαίνει μόνο σε πλατύφυλλα, συνεπώς το έλατο δεν ενδύκνειται. Το ίδιο ισχύει για την αγροκύβη. Επιτυχία πιθανόν να έχεις με πλευρώτους ξερά, αν τα τρίψεις επάνω σε ξερούς κορμούς κομμένων ελάτων, που καρποφορούν ούτως ή άλλως.
 
Γιώργο καλησπέρα.
Τα λέτσινα γενικώς είναι πολύ υποδεέστερα από τους βωλίτες. Η διαχείρηση που τους κάνουν οι βορειοευρωπαίοι που τα μαζεύουν, είναι συνήθως τουρσί για τον χειμώνα. Ίσως να τους ταιριάζει κιόλας λόγω της σκληρής σάρκας που έχουν.
Αν τα μαγείρευα διαφορετικά, θα τα έκανα σίγουρα κάτι σε σχέση με βράσιμο. Σούπα ή φρικασέ ίσως.
Τάσο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, αύριο έχω σκοπό να ανέβω πάλι στο βουνό για προπόνηση του σκύλου. Ελπίζω να μείνει χρόνος και για ψάξιμο μανιταριών, ότι εντοπίσω τουλάχιστον θα φωτογραφηθεί :) .
 
Βόλτα σήμερα στο βουνό και φωτογράφηση μανιταριών!
1. πρώτη φωτογραφία Lepista nuda λέω ότι είναι (αλλά σίγουρος δεν είμαι!! υπάρχουν και άλλα Lepista )
2.3. δεύτερη και τρίτη φωτογραφία γεωτρόπα ή gigas νομίζω Infudibulicybe gigas γιατί δεν έχει θηλή. (δεν γνωρίζω να τα ξεχωρίσω)
4. 5. Μανιτάρια που δεν γνωρίζω καθόλου !!!
 

Attachments

  • DSC00580.JPG
    DSC00580.JPG
    678 KB · Προβολές: 20
  • DSC00571.JPG
    DSC00571.JPG
    396,1 KB · Προβολές: 18
  • DSC00572.JPG
    DSC00572.JPG
    363,4 KB · Προβολές: 18
  • DSC00594.JPG
    DSC00594.JPG
    387,6 KB · Προβολές: 18
  • DSC00593.JPG
    DSC00593.JPG
    452,2 KB · Προβολές: 19
Βόλτα σήμερα στο βουνό και φωτογράφηση μανιταριών!
1. πρώτη φωτογραφία Lepista nuda λέω ότι είναι (αλλά σίγουρος δεν είμαι!! υπάρχουν και άλλα Lepista )
2.3. δεύτερη και τρίτη φωτογραφία γεωτρόπα ή gigas νομίζω Infudibulicybe gigas γιατί δεν έχει θηλή. (δεν γνωρίζω να τα ξεχωρίσω)
4. 5. Μανιτάρια που δεν γνωρίζω καθόλου !!!
Ωραίο υλικό Γιώργο, αναμένουμε τον Τάσο!
 
Αυτά πάλι μου είναι άγνωστα, αλλά ψάχνοντας τώρα σε βιβλία και διαδίκτυο μοιάζουν επίσης με μανιτάρια του γένους Lepista πιθανότατα το Lepista luscina. Μπορεί όμως να είναι και κάποια τελείως άλλου γένους... :)
 

Attachments

  • DSC00574.JPG
    DSC00574.JPG
    518 KB · Προβολές: 13
  • DSC00575.JPG
    DSC00575.JPG
    249,5 KB · Προβολές: 20
Μπράβο Γιώργο!! Εξαιρετική δουλειά και ανάλογη μελέτη.
Καλησπέρα Νίκο.
Θα ήταν εξαιρετική δουλειά αν έλεγα π.χ. Lepista nuda κοινό όνομα πρινίτης, μπλαβίτης κ.λ.π. μοιάζει με τα .... αλλά διαφέρει εκεί και εκεί κ.λ.π. και τα σημεία της διαφοράς να φαίνονται στην φωτογραφία!
Το ποστάρισμα το κάνω περισσότερο για να υπάρχουν φωτογραφίες από διάφορα είδη στο forum.
Αυτά τα δύο που δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι σου θυμίζουν κάποιο;
 
Για το πρώτο, το έχω συναντήσει κι εγώ πολλές φορές, πιστεύω είναι κάποια Russula, με μπερδεύει το πόδι και το αν έχει δακτυλίδι. Αν δεν κάνω λάθος η μυρωδιά του δεν με ενθουσίαζε.
Το δεύτερο δεν πάει κάπου το μυαλό μου.
 
Για το πρώτο, το έχω συναντήσει κι εγώ πολλές φορές, πιστεύω είναι κάποια Russula, με μπερδεύει το πόδι και το αν έχει δακτυλίδι. Αν δεν κάνω λάθος η μυρωδιά του δεν με ενθουσίαζε.
Το δεύτερο δεν πάει κάπου το μυαλό μου.
Το πρώτο έχει σαφώς δαχτυλίδι, δεν σκούπισα και το καπέλο του να δούμε ακριβώς το χρώμα του η μυρωδιά του ήταν ασθενής.
Το δεύτερο είχε περίπου ίδια μυρωδιά με τα L. nuda, πολύ ευχάριστη, το μέγεθός του όμως είναι μικρότερο από το σύνηθες μέγεθος του Lepista luscina. Τα Lepista nuda αντιπροσωπευτικά νομίζω, βάζω άλλες δύο φωτογραφίες τους.
 

Attachments

  • DSC00595.JPG
    DSC00595.JPG
    269,2 KB · Προβολές: 14
  • DSC00573.JPG
    DSC00573.JPG
    548,1 KB · Προβολές: 14
  • DSC00579.JPG
    DSC00579.JPG
    647 KB · Προβολές: 15
  • DSC00577.JPG
    DSC00577.JPG
    691,8 KB · Προβολές: 13
Πήγαμε σήμερα για λαγό δεν βρήκαμε τίποτα.Τσιχλοκοτσύφια άφαντα κάτι πυκνά που περάσαμε.Μπεκατσοκυνηγός συνάδελφος δεν σήκωσε μας είπε.Βρήκα έναν λακτάριους έτσι για την φωτογραφία και τον Τάσο.Καλό υπόλοιπο ημέρας να έχετε!!IMG_20201226_102458.jpgIMG_20201226_102447.jpg
 
Πήγαμε σήμερα για λαγό δεν βρήκαμε τίποτα.Τσιχλοκοτσύφια άφαντα κάτι πυκνά που περάσαμε.Μπεκατσοκυνηγός συνάδελφος δεν σήκωσε μας είπε.Βρήκα έναν λακτάριους έτσι για την φωτογραφία και τον Τάσο.Καλό υπόλοιπο ημέρας να έχετε!!View attachment 20635View attachment 20637
Η πρωτη φωτο,φερνει περισσοτερο σε κατι αλλο παρα σε μανιταρι.fff.....Δεν λεω παραπανω μην μας μπαναρουν...
 
Δεν έχω ιδέα από μανιτάρια... αυτά είναι βρώσιμα;
12247062_983796545013053_1209977740736265150_n.jpg


Πηγή: http://www.mycohellas.gr/mc/viewarticle.asp?a=525
 
Back
Top